Komentowana treść: ACTA - zamach na wolność Internetu?
[#151] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@Arbuz, post #132

Przykład z rynku PC. W 2010 roku według różnych statystyk najczęściej pobieraną grą w sieci torrent ( z pominięciem sklepów z oryginałami) był StarCraft II. W Polsce cena była (i chyba nadal jest) absurdalna - 199zł za zestaw jakoś nie przypominający eleganckich wydań pierwszej części. Mam wersję oryginalną - kupioną 2 lata po premierze. Cena mimo upływu czasu nie zmalała. Wejście ACTA niewiele zmieni. Producenci programów dla których ciężko będzie znaleźć alternatywę w postaci darmowego softu być może nadal będą utrzymywać dość wysokie ceny.

Piractwo nauczyło niektórych producentów, że warto pomyśleć o konkurencji cenowej aby zwielokrotnić dochód. Ale Ci mniej kreatywni nie widzą tego żyjąc w mentalnej komunie. Sytuacja z rozprowadzaniem softu i filmów za pomocą sieci pozwoliła przemyśleć model dystrybucji dóbr i ceny. Microsoft aby konkurować z darmowym openofficem obniżył ceny swojego pakietu biurowego okazało się, że coś da się zrobić. Zresztą ilu z nas uczyło się obsługi worda na pirackich kopiach ;)

Inną przyczyną piractwa jest konsumpcyjny styl życia. Mogę sobie pozwolić na SC2 bo rzadko kupuję gry. Mam na nie niewiele czasu, dopieszczam hardware swojej Ami1200 ;).

Ale ACTA niewiele zmieni. Restrykcyjne prawo, wprowadzone cichaczem bez jakiejkolwiek dyskusji spowoduje oportunizm i z pewnością niewiele zmieni w postawach internautów. I może i dobrze bo dialog nie polega na jednostronnym ogłaszaniu swojej woli.
[#152] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@P@wson, post #151

Restrykcyjne prawo, wprowadzone cichaczem bez jakiejkolwiek dyskusji spowoduje oportunizm


Znaczy co, ludzie się nagną i łatwo przystosują do nowych realiów, żeby wyciągnąć z tego jakieś zyski?
[#153] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@michalmarek77, post #148

A zauważyłeś że cięgi zbiera disneyDonald a kaczoras siedzi raczej spokojnie? Ręka rękę myje :)
[#154] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@recedent, post #152

Debata i dialog może prowadzić do wypracowania rozwiązania nie koniecznie restrykcyjnego ale uwzględniającego nowe realia - internet, nowe sposoby dystrybucji dzieł itd. Internauci to też ludzie i chcą powiedzieć co na ten temat myślą.

Wiele z protestów przeciw ACTA bierze się stąd, że nie dość że ktoś "negocjuje" reprezentując jedną ze stron to jeszcze wprowadza środki nieznane wcześniej nikomu i dość restrykcyjne. Trochę to niepoważne. Zresztą negocjuje to chyba za dużo powiedziane bo negocjować mogę z kimś a nie sam ze sobą.

Kilka państw nie podpisało konwencji. Można ? Można. Czy obwieszczono, że to są centra dystrybucji pirackich dóbr i usług ? Nie słyszałem nic na ten temat.
[#155] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#156] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@Benedykt Dziubałtowski, post #123

Benio, zwróć uwagę na to, że po wprowadzeniu ACTA takie strony jak np. amiga remix czy jej odpowiednik C64, mogą zostać uznane za nielegalne ( w końcu przeciwdziałanie podróbom - jak by nie spojrzeć ). Modarchive? modules.pl ? czy po wejściu w życie ACTA te strony nie staną się czasami nielegalne? A co jeśli ktoś wrzucił na serwer aminetu jakiś sofcik, bez wiedzy autora, a autor dogrzebie się do tego? To tylko przykłady z naszego podwórka. Spójrz na problem nie co szerzej... np. zamienniki części samochodowych? jakieś firmy produkują te zamienniki? czy w nich czasami nie pracują ludzie? w samochodzie coś ci się popsuło? - to świetnie, bo już nie kupisz zamiennika, zapłacisz 5x więcej za oryginał. Zastanów się, czy ACTA przyniesie więcej pożytku, czy też szkody.

To, co przewiduje ACTA, jest chore. Jeśli myślisz, że będzie ono chroniło Twój tyłek, to wydaje mi się, że jesteś w dużym błędzie. Jeśli ludzie zaczęli by się pozywać za byle co, np. za zdjęcie i inne pierdoły, to każdy kto ma komputer w domu z dostępem do netu, ma też swoją cele w pierdlu. To prawo jest tak restrykcyjne, że nawet nie będziesz świadomy tego, że je właśnie złamałeś. Pójdziesz do sądu? ile potrwa rozprawa? 4 lata? 5? . Jednym słowem, to prawo ma chronić duże korporacje, a nie szaraczków.



Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 23:14:01 przez newguru
[#157] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@newguru, post #156

Patrzysz na to trochę ze złej strony.

Strony o których wspominasz na pewno mają zgody autorów/twórców na publikacje owych materiałów więc spać mogą spokojnie( patrz ppa rodzynki). Jeśli autor znajdzie swój plik nie tam gdzie by chciał to w pierwszej kolejności prosi o jego usuniecie, jeśli to nie pomaga to robi się to prawnie.

Zamienniki to nie podróbki. Zupełnie mylisz pojęcia. Podróbki ścigane są w Polsce ze sporą skutecznością choć do ideału brakuje.

Acta nie jest chore. ACTA tak naprawdę nie wnosi jakiś rewolucyjnych zmian( Tylko niech krzykacze czytają tę ustawę wierszami a nie między wierszami + dopowiedzenie sobie paru rzeczy). Dzięki ACTA będzie można dużo łatwiej i skuteczniej egzekwować prawa choćby na rynku międzynarodowym (dotyczy to krajów które ratyfikowały ACTA)


Ludzie naprawdę podchodzą do ACTA w jakiś paranoidalny sposób. Cały ten bałagan napędzają osoby, które mają się czego bać bo leją na już obowiązujące przepisy. Reszta leci za nimi z falą. Jak ja czytam o dzieciach zamykanych w aszetach za kserówki czy likwidację youtube to mnie brzuch boli ze śmiechu). Nie wiem czy wiecie ale kserowanie książek po pierwsze wychodzi drożej niż kupno a po drugie w szkołach od dawna nie wolno kserować takich rzeczy.



Benedykt Dziubałtowski
[#158] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@Benedykt Dziubałtowski, post #157

Benedykt nie skomentuje tego wszystkiego co napisales powyzej bo bym ponownego bana dostal
Zgadzam sie z przedmowcami
[#159] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@Benedykt Dziubałtowski, post #157

Strony o których wspominasz na pewno mają zgody autorów/twórców na publikacje owych materiałów

Podobnie jak kwed ma zapewne pozwolenie oryginalnych kompozytorów na publikowanie remiksowania ich twórczości.

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 23:56:37 przez cpt. Misumaru Tenchi
[#160] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@Benedykt Dziubałtowski, post #157

Benedykt Ty chyba zartujesz?

Acta zostalo czesciowo uznane(chocby jeden z przepisow) za niezgodne chocby z europejska karta praw podstawowych. (http://tech.wp.pl/kat,1009785,title,Europejski-Trybunal-Sprawiedliwosci-ACTA-nielegalne,wid,14201642,wiadomosc.html)

Jesli chodzi o ksiazki w bibliotece sprawa jest bardziej sliska niz sie Tobie wydaje. De facto wielu autorow w Polsce lamie polskie prawo nie przesylajac egzemplarza obowiazkowego do narodowej. Poza tym taka biblioteka to koszmar pseudotworcow(a konkretnie wydawcow, chodzi oczywiscie o produkty komercyjne a nie niszowe w kilkunastu egzemplarzach na krzyz), ktorzy licza na to, ze ludzie korzystajacy z bibliotek, ktorych np. nie stac na zakup wiekszosci ksiazek(a na pewno nie w takich ilosciach) nagle zaczna je kupowac. Zreszta biblioteki wlasnie dlatego powstaly i jakos przez kilkaset lat nikt ich nie ukaral.

Co innego gdy np. biblioteka prywatnego uniwersytetu w koziej wolce kupuje jeden egzemplarz, a reszte kseruje oficjalnie wypozyczajac kopie by prof dr jakistam mogl kupic sobie maybacha zamiast mercedesa. Bo oni na utrzymanie biblioteki i prowadzenie dzialalnosci gospodarczej dostaja haracz sciagany od studentow.

Co innego gdy robi to studenciak, ktory ledwo wiaze koniec z koncem, a chyba nie zalecisz mu zostania meska prostytutka by mial na ksiazki wielkiej klasy. Kserowanie nie wychodzi drozej i policz sobie chocby koszty. Nie oznacza to oczywiscie, ze namawiam kogos do posiadania gorszej jakosci kserowek, zamiast zafundowania sobie oryginalu.

To, ze mniej to robia polscy studenci teraz, to wynika ze zmianu profilu nauczania i de facto beznadziejnej polityki rzadu. By nie OT (bo to inny temat) to dodam tylko, ze wzrost zamoznosci studentow wynika z faktu, ze Ci biedni ale zdolni zwiali zagranice z latwoscia dostajac tam stypendia, a Ci mniej zdolni pracuja przez to staja sie jeszcze gorzej wyksztalceni.

Drogie kserowki w oficjalnych punktach to efekt cen zaporowych przeforsowanych przez gildie wydawcow(jest specjalna oplata), notabene zaczeto je forsowac w czasach gdy madrzy inaczej politycy chcieli wprowadzic zakaz de facto posiadania nagrywarek cd przez zwyklych uzytkownikow.

ACTA, jak i czesc przepisow dotyczacych internetu, wprowadzonych w ostatnich latach jest niezgodna z Konstytucja R. P. a konkretnie paragrafy dotyczace mozliwosci skanowania i kontrolowania mienia prywatnego jakim jest wlasny dysk i dysk firmy oraz twoj profil na czyims portalu. Per analogia chcialbys zeby KAZDY policjant mial prawo wejsc Do Twojego Domu/Mieszkania BEZ NAKAZU, i sytuacji awaryjnej typu uciekajacy przestepca? Tak to robiono za czasow SB, mimo, ze nie uwazam siebie za prawicowgo/lewicowego oszoloma to analogia jest jak najbardziej widoczna.
[#161] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?
Już jadą do nas.
http://www.youtube.com/watch?v=6RdzfhbOkis
* w temacie ACTA, SOPA i PIPA.

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2012 00:42:32 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#162] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@ruberum_ignis, post #160

Korporacje najpierw same popierały piractwo. Największy przykład zawsze dawał Microsoft. Nigdy nie zabezpieczał swoich produktów. Najpierw "uzależniał" sobie dane państwo np. Polskę. Jak już rynek nie widział życia bez windowsów i officów, zaczęłły się jakieś "aferki" policyjne. Szybko ludziska się legalizowały.
No i teraz czas na ACTA.
Najbardziej mi się podoba liczenie strat w TV. Jak to ludzie zasysają MP3 i liczą to w taki sposób jakby każdy miał kupić to co zasysa z netu.

A co z plikami, grami starymi ? Których nie można nigdzie kupić ?
A co z wezwaniami na policję celem udowadniania że to co ściągnięte jest legalne ? Zrzucą udowadnianie na Ciebie, mnie itd...jak to bywa.
Piractwo zabija rynek, to wiadomo, ale ścigać powinny organy które są od tego. Bo jak dadzą władzę takiemu MS to oni już będą ścigać za swoim odpowiednio....
[#163] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@strim, post #11

Ciekawe czy na OpenOffice też by znaleźli haczyk, jak np. wykorzystanie formatu .doc ?

To całe ACTA śmierdzi, bynajmniej niemcy jeszcze tego nie podpisali... w sieci pisze że jest czas do 2013, nie wiem czy prawda, "nasi" podpisali 26tego o 3 rano :/

@Benedykt:
Tutaj chodzi o pieniądze dużych korporacji, nie wiem czy zażalenia szaraczków będą w ogóle brane pod uwagę... Mogą powiedzieć "niska szkodliwość czynu że panu ktoś artykuł skopiował, ale.... ma Pan legalną muzykę na komputerze? Hmmm? Proszę, pojedziemy do Pana... nie, nie, sprawdzimy w naszym laboratorium czy Pan przypadkiem nie skasował wczesniej czegoś nielegalnego..."

Pożyjemy - zobaczymy :)

edit-----
W krzywym zwierciadle.


Ostatnia aktualizacja: 27.01.2012 03:35:19 przez kjb666
[#164] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?
Jak to mówił mój ojciec po głosowaniu na Unie na tak: "komunę rozwaliliśmy to jak coś będzie nie tak to Polacy Unię też rozwalą". Tego się ludzie trzymajcie. Zresztą wszyscy wiecie jak w Polsce wygląda reflektowanie prawa, z ACTA będzie tak samo... pozdrawiam
[#165] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@wawul2, post #164

z tego co wiem to te informacje beda zbierane elektronicznie o tobie.
zreszta nie jest tajemnica ze juz sa zbierane, google facebook, l i inne.
a co do ACTA "jego przepisy będą ważniejsze od norm ustawowych."

wiec nasi politycy juz niezabardzo maja co do gadania ;)


chciałbym wierzyc ze bedzie to wykorzystywane tylko w walce z piractwem i zkradzieza intelektualna albo ze zboczencami w necie....czy z wyłudzeniami i agresywnym marketingiem. tzn ci co sa za Acta pewnie tak mysla.
ale to wszystko kwestia wiary ;)....w praktyce dopiero zobaczymy czy bedzie wiecej plusow czy minusow
[#166] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@cpt. Misumaru Tenchi, post #159

Podobnie jak kwed ma zapewne pozwolenie oryginalnych kompozytorów na publikowanie remiksowania ich twórczości.


I zapewne dla Ciebie sytuacja kiedy oryginalny kompozytor może się pocałować w tyłek jest najbardziej OK...
[#167] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?
Dawno pisałem, ale...

Benedykt, ty naprawdę uważasz że ACTA to coś dobrego
Przyjmijmy scenariusz, jest sobie PPA, ktoś zgłasza że nielegalne treści są na PPA, w ramach ACTA serwis zostaje zamknięty do wyjaśnienia, a administratorzy aresztowani do czasu wyjaśnienia sprawy. Nierealne , ale to właśnie umożliwi ACTA - zresztą dobrym przykłądem jest właściciel megaupload. Niby chodzi o walkę z piractwem, jednak on nie udostępniał ŻADNEGO pliku, wszystko wkładali użytkownicy, a został aresztowany, bo chciał uruchomić usługi pozwalajace artystom czerpać zyski z pominięciem RIAA, MPAA i innych - więc jaka to walka z piractwem .. Nie wmówisz mi, że NIGDY w życiu nie zassałeś choćby jednej mp3, jednego filmu, więc zgodnie z ACTA już jesteś podejrzany :)
[#168] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@Olo, post #167

Ja naprawdę nie wiem po co Benka przekonywać, przecież cała ta dysputa nie ma sensu już po którymś komentarzu widać, iż wszelkie wypowiedzi były li tylko uogólnieniami (nie czytał ACTA lub się nie zastanowił na zagrożeniami) bez konkretów po jego stronie. Widocznie wierzy/wie, iż nadużycia zwłaszcza o zgrozo legalne i makabrycznie restrykcyjne się nie pojawią, ja tylko nie wiem skąd ta pewność? Dla mnie ACTA w tej formie to jak dać broń dziecku do zabawy i poczekać. I żeby było zabawniej to jak znam życie jak 'przywali' to nie w osoby parające się piractwem i czerpiące z tego zyski realne tylko w jakiegoś nasto- lub dwudziestokilkuletniego osła co pobrał coś gdzieś i na niego padło, zrobią z niego przykład i taką nagonkę, że osiwieje i wrzucą do paki z patologią i kryminalistami.

Pozdrawiam,
RadziN
[#169] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@RadziN, post #168

A przepraszam bardzo - czy ktokolwiek z komentujących czytał owe ACTA? Gdzieś jest udostępniony pełny tekst tego porozumienia żeby pobrać (oczywiście legalnie) i się zapoznać?
[#170] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@recedent, post #169

Tak. Tak, "gdzieś" jest.
[#171] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@recedent, post #169

[#172] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@recedent, post #169

Tak, czytałem, i dlatego jestem wielkim przeciwnikiem tej ustawy, która na dobrą sprawę niczego nie rozwiązuje. Dobrym przykłądem jest Richard O'Dwyer, chłopak na swojej stronie udostępniał narzędzie do oglądania różnych programów itd. zgodnie z prawem brytyjskim, nie jest to przestępstwo, ale nie przeszkodziło to zgodzić się na ekstradycję do USA, gdzie to już jest ciężkie przestępstwo za które grozi mu 10 lat wiezienie.... mniej więcej tyle co za morderstwo :D .. ot cała ACTA .

Najśmieszniejsze jest to że ACTA jest niezgodna z naszym krajowym prawem, a co najważniejsze z Europejską Kartą Praw Podstawowych, w związku z tym w teorii nie może być ratyfikowana przez państwa które podpisały tą kartę - czyli np. Polska :D

Żeby było śmieszniej, zgodnie z ACTA, JA jestem piratem, dlaczego - bo mam kupione dwie gry od poprzednich właścicieli, więc zgodnie z polityką wydawnictw, mam nielegalną wersję oprogramowania, czyli po wejściu ACTA, jestem potencjalnym przestępcą :D . Oczywiście to że handel towarem używanym jest zgodny z naszym i europejskim prawem, no ale ACTA , prawda że to dobra ustaw Benedykcie
[#173] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@recedent, post #169

http://niepoprawni.pl/blog/394/przeczytaj-acta
[#174] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@Olo, post #172

@recedent
To nie podlega jakiejkolwiek dyskusji. Nie zabierał bym głosu gdybym się z tym nie zapoznał.

@Olo czyli jedyny legalny sposób na wejście w posiadanie gry z drugiej ręki będzie darowizna? Nie no genialne :D

Pozdrawiam,
RadziN
[#175] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@RadziN, post #174

#54
Ps. Mówi się, że prąd zmienny co mamy w gnazdku wymyślił Nikola Tesla ale zaraz, zaraz na tym filmiku dobitnie widać, że parę tysięcy lat przed nim wymyślili go Egipcjanie. Na tej podstawie apeluję o wyłączenie prądu zmiennego na całym świecie do wyjaśnienia sprawy.

Egipcjanie odkryli (nie wymyślili) prąd stały, czyli raczej żegnajcie baterie, akumulatory i zasilacze.

@Olo czyli jedyny legalny sposób na wejście w posiadanie gry z drugiej ręki będzie darowizna? Nie no genialne

Nadchodzi era najwyższych kosztów przesyłki w historii całego świata.

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2012 16:21:51 przez rafgc
[#176] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@Banter, post #173

Jak to jest, że "faziorowa" ACTA ma 23,6 MB, a Twoja - jedynie 313 kB? Wersja demo, czy jak?

P.S. Już widzę. Faziorowa ma wersję angielską, przewidywane skutki wprowadzenia i inne pierdoły.

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2012 17:05:53 przez recedent
[#177] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@rafgc, post #175

Nadchodzi era najwyższych kosztów przesyłki w historii całego świata.

Dokładnie tak. Coś jak - "Kup Pan smycz, a piesek gratis" :)

Pozdrawiam,
RadziN
[#178] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?
Nie chciało mi się czytać komentarzy - ten kto wymyślił i spłodził te ACTA to niezłe zioło spalił.
W sumie to cud że wyszło to na światło dzienne, zawsze to jakiś scenariusz na dobry film sensacyjny OK - będzie HIT Polsatu!
[#179] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@Olo, post #172

Ustawa jest dobra natomiast Polacy uwielbiają wprost wyolbrzymiać. Przypominają mi się czasy sprzed wejścia UE gdy byliśmy zasypywani wręcz groźnymi informacjami na temat wejścia do UE. Wykup gruntów, wszystko miało zdrożeć ( pamiętam jak wszedłem do biedronki po paczkę cukru a tu widzę, że figa z makiem. Wszystko wykupione do zera).


Teraz mamy ACTA i tę samą histerią co przed wejściem do UE.


Tymczasem.... kilka państw ratyfikowało ACTA i jakoś nie napływają informacje o masowych aresztowaniach, inwigilacji, masowych konfiskat mienia itp itd. Cała ta fobia związana z ACTA jest bardzo mocno przesadzona.


Benedykt Dziubałtowski
[#180] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@Benedykt Dziubałtowski, post #179

Ustawa jest dobra natomiast Polacy uwielbiają wprost wyolbrzymiać.


nie tylko Polacy :), ale ustawa jest dobra, dobrze zabezpiecza interesy kapitalistow
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem