[#31] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@karolb, post #23

Oprogramowanie biurowe jak i CAD istniało już na komputerach 8bit jak C64, Atari XL/XE, nawet ZX Spectrum


Otóż to. CAD na 8bitowcu nie widziałem ale biurowego było sporo :)
Na Spektrum+ liczyliśmy kopalniane sieci energetyczne, tworzyliśmy dokumentację, poważna rzecz, była stacja dysków, drukarka. Obok stał AT, nie miał równie dobrego autorskiego programu, służył głównie jako zaawansowana maszyna do pisania (koniec lat 80tych).
.
[#32] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@michalmarek77, post #3

Tylko gry video. Reszta jest nieistotna


Obecnie masa dzieci tak właśnie traktuje PC.
Mogłyby mieć jakiegoś PSa ale starzy kupili peceta z nadzieją na wykorzystanie w edukacji,
a dzieci to tylko dzieci, przewaga ciupie w giery i też w d... mają multitasking,
jak Ty wtedy na Amidze szeroki uśmiech
.

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 09:21:40 przez rePeter
[#33] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@Daclaw, post #29

Chcesz, jak zrozumiałem, powiedzieć, że np. w 1999 roku w Amigach często już spotykano 040, 060, PPC, RTG i tym podobne rzeczy, więc - obiektywnie - był to sprzęt, który do czegoś mógł się już nadawać poważnego?


Chcę powiedzieć, że w połowie lat dziewięćdziesiątych odpadli praktycznie wszyscy ci, którzy sprzęt mieli nierozbudowany i traktowali go jako "konsolę na dyskietki". Reszta robiła na Amigach również inne ciekawe rzeczy poza graniem.

czy szczerze poleciłbyś coś takiego - dajmy na to - koleżance z pracy, która planuje kupić swój pierwszy komputer?


Koleżanka musiałaby najpierw odpowiedzieć sobie na jedno, zaj*&ście ważne pytanie: Co chce na komputerze robić?

Ci, którzy czysto pragmatycznie dali sobie spokój z tematem "w roku 486", jakby nie patrzeć - mieli rację.


Mówisz z perspektywy czasu. Równie dobrze mógłbyś powiedzieć, że "ci którzy pozbyli się swoich A500 za bezcen byli totalnymi głupkami, bo dzisiaj by je sprzedali za ciężki hajs". A mnie zastanawia jedno - co gdyby "pragmatycy" nie porzucili wtedy platformy? Może nasza sytuacja wyglądałaby dziś zupełnie inaczej, gdyby komputer - mimo zawirowań z właścicielem - miał nadal miliony wiernych użytkowników? Może to zanadto parciana analogia, ale takiemu Apple niewiele brakowało do sytuacji w jakiej znalazła się Amiga a jakoś się firma wygrzebała. Tyle że Apple miał pewnie procentowo więcej fanbojów, a Amiga - więcej pragmatyków.
3
[#34] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@recedent, post #33

Apple miał ogromna bazę użytkowników w USA za sprawą zastosowania w edukacji, pewnie po używaniu Maca w szkole, decyzja o kupnie do domu była częsta.
[#35] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@Jacques, post #34

...a w Polsce ta marka zaistniała dopiero dzięki urządzeniom mobilnym. W czasach stacjonarnego Macintosha nie istniała praktycznie wcale. Nieliczni, którzy przywieźli ze sobą Maki z zagranicy, rozpaczliwie szukali jakiegokolwiek wsparcia. Wiem, bo go udzielałem. Byłem lokalnym macowym potentatem - na Shapeshifterze.
[#36] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@Daclaw, post #35

No tak, główna baza użytkowników Apple'a w erze Motoroli 68k to USA, Amigi Europa
1
[#37] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@recedent, post #25

Znam człowieka, który w 1993 roku sprzedał Amigę 500 i kupił PC. Do czego kupujesz, zapytałem go wtedy. Odpowiedź (którą zapamiętałem do dziś) brzmiała: "Multimedia"

Prorok jakiś?
[#38] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@recedent, post #33

Mówisz z perspektywy czasu. Równie dobrze mógłbyś powiedzieć, że "ci którzy pozbyli się swoich A500 za bezcen byli totalnymi głupkami, bo dzisiaj by je sprzedali za ciężki hajs". A mnie zastanawia jedno - co gdyby "pragmatycy" nie porzucili wtedy platformy? Może nasza sytuacja wyglądałaby dziś zupełnie inaczej, gdyby komputer - mimo zawirowań z właścicielem - miał nadal miliony wiernych użytkowników? Może to zanadto parciana analogia, ale takiemu Apple niewiele brakowało do sytuacji w jakiej znalazła się Amiga a jakoś się firma wygrzebała. Tyle że Apple miał pewnie procentowo więcej fanbojów, a Amiga - więcej pragmatyków.


Amiga to nie jedyna marka, która przegrała na skutek tego, że przespała... a przespała, ponieważ trwała w poczuciu własnej zajebistości, nie zwracając uwagi na to, że konkurencja nie śpi. Wystarczy popatrzeć jaki los spotkał m.in. 3DFX, Nokię, Blackberry.
To nie amigowcy porzucili Amigę, a Amiga amigowców - nie było klientów, ponieważ nie było czego kupować - nie było czego kupować, ponieważ nie znalazł się nikt z głową na karku co by mógł dźwignąć firmę z ruiny. Tylko tyle i aż tyle.
Mac dreptał w miejscu przez chwilę, idąc w stronę PPC i porzucił na szczęście odwieczną miłość do Motoroli - a mimo tego, że w czasach kiedy ostatnie komputery Mac na PPC (wliczając laptopy) już były w stanie zrobić wiele, miały już swoje zaplecze oprogramowania, to jednak nie radziły sobie aż tak dobrze na rynku. No ale Apple otrząsnęło się ze snu Motorola Rulez i Intel Outside, schowała do szuflady książki Karola Maya i stwierdziło, że biznes is biznes Winetou i polazła w łaskę do Intela... i co? Piorun z nieba nie trafił Jobsa za zdradę Motoroli, a również Apple poradziło sobie na rynku mobilnym.

Amigowy hardware niestety nie rozwijał się jak należy, ale też i nawet sam system operacyjny, nie mówiąc o bazie oprogramowania mógł się poszczycić rozwojem w iście ślimaczym tempie.
A co jeszcze mamy jako bonus, jako wisienkę na torcie - a mianowicie to, że do dnia dzisiejszego zarówno ROMy jak i Amiga OS jest pilnowana przez złego Cerbera, co nie zje ale komuś innemu nie da... no i tak sobie tkwimy w takim marazmie i informatycznym średniowieczu.
Gdyby nie zapaleńcy, nie twórcy dopalaczy, przeróżnej maści rozszerzeń... to i ta Amiga co jest obecnie by niestety zginęła w odmętach historii.
A teraz... dowolna próba wskrzeszenia Amigi musiałaby wiązać się z technologicznym kopem, gdzie nawet jeżeli by powstał nowy system - to ani zgodności by nie zachował, ani wstecznej kompatybilności i byłby czymś zupełnie abstrakcyjnym, bo tyle lat przerwy w świecie komputerów to jest za dużo.
[#39] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@Nasedo, post #38

Podzielam, że przywiązanie do Motoroli i uznawanie swojej "zafajności" musiało zakończyć się klapą, ale żeby może "nowe" Amigi A600/A1200 nie były tak mocno powiązane z A1000/A500 to może doczekalibyśmy się dłużej wychodzących gier. Gdyby taka A600 startowała z 68ec20 2MB, a A1200 z pełnym 68030 i 2/8 ramu Może mielibyśmy o parę tytułów więcej...
1
[#40] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@ryshard, post #39

ale żeby może "nowe" Amigi A600/A1200 nie były tak mocno powiązane z A1000/A500


Przecież za mało były powiązane. Przez wszystkie lata psioczono, że jakieś tam gry z czasów pół MB i OSC-u nie działają. Niepowetowana strata była! A jaka ta 060 niekompatybilna i problematyczna... Toć do dzisiaj gadajo.
[#41] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@recedent, post #19

Ja też wychowałem się na grach na Amidze. Shadow of the Beast II, Pinball Fantasies to były jedne z pierwszych. Cudownie je wspominam.

Jednakże oprogramowanie dla Amigi to zjawisko o skali identycznej co gry oraz Demoscena na Amidze.

Jak miałem Amigę CDTV to przekopywałem się przez liczne zasoby programów, gier oraz innych materiałów Public Domain na płycie CDPD.

DirWork, FixDisk, DiskSalv2, TrackDOS, SnoopDOS oraz wiele innych.

Z gier to Mech Fight, jedna gra (nie pamiętam tytułu) gdzie lecisz samolotem i strzelasz w okienku na Workbenchu, kilka Sokobanów, Asteroids, klon Boulder Dasha, czy też gra narciarska na ekranie systemowym 1.3.

W późniejszych latach, gdy posiadałem A1200 + CD korzystałem z kolejnych wręcz nieprzebranych zasobów zawartych na płytach Cover CD dla Amigi - Magazyn Amiga oraz Amiga Computer Studio.

Korespondowałem z paroma autorami przez pocztę e-mail.

Tak więc Amiga miała świetne gry wideo, ale świat jej programów jest według mnie jeszcze większy i piękniejszy.

Rzecz jasna zetknąłem się z AMOSem, Deluxe Paintem oraz ProTrackerem (zrobiłem z bratem dwie gry w AMOSie). Ale prócz tego też z innymi trackerami, programami typu PowerPacker, Asm-One itp. No i lubiłem książki o Amidze.

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 14:48:28 przez Hexmage960
1
[#42] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@Hexmage960, post #41

Zapomniałem dodać, że OS 2 udostępnia takie rewolucyjne rzeczy jak programowanie obiektowe.

Pamiętam emocje jak doposażyliśmy Amigę CDTV o przełącznik kickstartów i system OS 3.

Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to komenda "Execute command..." oraz wyświetlanie plików bez ikonek.

Ktoś kto sądzi, że Amiga to tylko gry wideo nie śledził zapewne losów systemu.
[#43] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@michalmarek77, post #3

zrobienie z automatu Arcade/konsoli jaką była Amiga, komputera była i jest jej największym koszmarem

Amiga wyprzedziła ponownie swoje czasy. Dzisiaj konsola i pecet niczym
się różnią. Playstation 5 to Apu od Amd z twardym dyskiem i portami
usb.
[#44] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@mmarcin2741, post #43

No ale kogo to obchodzi? Czy ktoś się zastanawia, kto produkuje chipy które ma w telewizorze ? Ważne co się na nim ogląda. Reszta to ciekawostka dla nerda.
1
[#45] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@Aniol, post #44

Właśnie. Kiedyś ściągnąłem James'a Pond'a z ps store na PS3, ale z przekory nie zagrałem na nim na sony, choć popełniłem gwałt i zagrałem kiedyś na PC na Another World 20th Anniversary. Jaki ja byłem głupi :).
[#46] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@Aniol, post #44

W sumie, racja. Słynne układy specjalizowane Amigi po dziś dzień są jej wąskim gardłem. Oparcie jak największej ilości rzeczy na brutalnej sile procesora ma tę zaletę, że gdy wymieniamy jeden układ (który i tak co jakiś czas wymieniamy), większość rzeczy dostaje proporcjonalnego kopa.
1
[#47] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@mmarcin2741, post #43

Amiga wyprzedziła ponownie swoje czasy.


Zabrakło mi w tym... hmmm... osadzenia w latach... no chyba, że to jest wizja wspaniałej przyszłości, która jeszcze nie nadeszła.
[#48] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@Daclaw, post #46

W sumie, racja. Słynne układy specjalizowane Amigi po dziś dzień są jej wąskim gardłem. Oparcie jak największej ilości rzeczy na brutalnej sile procesora ma tę zaletę, że gdy wymieniamy jeden układ (który i tak co jakiś czas wymieniamy), większość rzeczy dostaje proporcjonalnego kopa.


Wszystko ma swój czas i zastosowanie, w przypadku Amig domowych to była jednak dość zamknięta architektura, która miała dobrze ze sobą współgrać po wyjęciu pudełka i dopóki nie nastąpiło zapóźnienie w stosunku do konkurencji, tak było. I właśnie wraz z montowaniem coraz szybszych kart turbo dysproporcje i wąskie gardła się uwidaczniały i wymagały np. obchodzenia podłączaniem kart gfx PCI przez Mediatora. W świecie PC było podobnie, można było montować różne CPU typu Overdrive na płyty starszej generacji (386/486), ale grafika ISA i tak była podobnym wąskim gardłem. Jak chciałbyś zresztą "oprzeć największą liczbę rzeczy na CPU dla tego proporcjonalnego kopa"? To chyba jednak trochę utopia i z czasem zawsze jakiś inny komponent nie będzie nadążać

A w swoim czasie wystarczyło skonfrontować działanie pinballi od 21st Century na A500 7.09 MHz z "brutalną mocą" 286/386 i kart ISA, by widzieć który sprzęt jest górą. Ale nic nie trwa wiecznie, tamta era minęła, co nie znaczy, że koncepcja była zła w tamtym momencie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 14:27:36 przez Jacques
1
[#49] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@Jacques, post #48

Albo Wolfensteina 3D na 286/386 skonfrontować z „brutalna mocą” A500 7.09 MHz

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 14:31:11 przez Aniol
1
[#50] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@Aniol, post #49

Twoje porównanie oznacza właśnie początek/zapowiedź nowej ery.
Zresztą, poczekajmy jeszcze na Dreada na A500

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 14:32:57 przez Jacques
1
[#51] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@Aniol, post #49

Po pierwsze 286/386 są już szybsze od 68000 7,09 MHz, po drugie (jak powszechnie wiadomo) chipy graficzne Ami w grach 3 wnoszą dodatkowy narzut obliczeniowy.... tutaj prymitywizm układów graficznych ówczesnych pecetów był plusem (taka karta VGA w przypadku Wolfensteina robi wyłącznie za frame buffer.... zresztą amigowy chipset także, co mu gorzej wychodzi, bo nie do tego był projektowany).
[#52] Silnik Blues 1.0.0r1 dla AmigaOS 4.1
Zla sytuacja w Commodore nie pojawila sie nagle w 1994, tylko znacznie wczesniej.
Nic nie zapowiadalo rozwoju firmy i wejscia nowych modeli Amigi na rynek, raczej mowiono o bankructwie firmy.
Rozpoczecie produkcji klonow PC przez Commodore tylko utwierdzalo tworcow gier, ze juz jest po Amidze.
Na zachodzie przestarzale Amigi byly juz masowo wypierane przez PC i konsole.

Nie mam Amigi mini, ani zadnej prawdziwej Amigi, uzywam juz tylko WinUAE.
1
[#53] Silnik Blues 1.0.0r1 dla AmigaOS 4.1

@powerzx, post #52

Szkoda, że nie było Commodore PC, który by uciagnął WinUAE w wersji choćby z II połowy lat '90
[#54] Silnik Blues 1.0.0r1 dla AmigaOS 4.1

@Jacques, post #53

Kilka lat temu wyszly PC z logo Commodore. Teraz nawet Google ich nie znajduje. :)
[#55] Silnik Blues 1.0.0r1 dla AmigaOS 4.1

@powerzx, post #54

Zaczyna się offtopowo, temat był dość ciekawy:

News z 2012 na PPA:
https://www.ppa.pl/aktualnosci/commodore-amiga-mio.html

Podstrona CommodoreUSA na internet archive:
https://web.archive.org/web/20121015114245/http://www.commodoreusa.net//CUSA_AMIGAMio.aspx

edit----
Nawet na amazonie była xD:
https://www.amazon.com/AMIGA-Mio-Commodore/dp/B0089F36M2/ref=cm_cr_arp_d_product_top?ie=UTF8

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2023 20:47:55 przez karolb
1
[#56] Silnik Blues 1.0.0r1 dla AmigaOS 4.1

@powerzx, post #52

Nie mam Amigi mini, ani zadnej prawdziwej Amigi, uzywam juz tylko WinUAE.


Wiesz, wchodzimy w niebezpieczne tematy filizoficzno-egzystencjalne szeroki uśmiech
Długo mi zajęło, żeby zrozumieć, że dla każdego "prawdziwa Amiga" to coś zupełnie innego... To jest piękne właśnie.
[#57] Silnik Blues 1.0.0r1 dla AmigaOS 4.1

@Commodore128D, post #56

Definicja jest tylko jedna. Prawdziwe Amigi to sa komputery produkcji firmy Commodore, zawierajace procesor z rodziny M68k i specjalizowane uklady.
[#58] Silnik Blues 1.0.0r1 dla AmigaOS 4.1

@powerzx, post #57

Nie ma czegoś takiego jak prawdziwa Amiga, Atari, czy IBM. To jest wymysł ludzi którzy zamiast się bawić, szukają dziury w całym.
3
[#59] Silnik Blues 1.0.0r1 dla AmigaOS 4.1

@karolb, post #58

Akurat w przypadku Amigi ma to sens, bo tak zwane Amigi klasyczne czy "prawdziwe" maja ze soba wiele cech wspolnych (system, kickstart, oprogramowanie, rozkazy procesora).
Dzialania innych firm po upadku Commodore mialy na celu tylko zerowanie na nostalgii uzytkownikow.
A jezeli tak bardzo chcesz poszerzyc ta definicje to mozna dodac jeszcze Vampire w wersji standalone. :)
[#60] Silnik Blues 1.0.0r1 dla AmigaOS 4.1

@powerzx, post #59

To Amigi od Escom to już nie prawdziwe Amigi?
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem