[#151] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@TuReX, post #150

Jest różnica mówić, że na Amidze ludzie głównie grali, a co innego mowić, że jest to tylko konsola
Ale to była konsola! Chipset został zaprojektowany jako serce konsoli. To, że ktoś dla "dużej amigi" stworzył przy okazji interfejs do kart rozszerzeń oparty o zmodyfikowaną szynę lokalną 68k (odpowiednik mocno ulepszonej ISA będącej zmodyfikowaną szyną lokalna 80286) jest bez znaczenia, bo gdy Amiga była "na topie" to takowych Amig sprzedano KILKADZIESIĄT razy mniej niż najpopularniejszego modelu czyli A500! Więc możesz pisać o nie wiadomo jakich zastosowaniach, a będzie miało to taki sam wydźwięk jak wyważanie kół na C64
https://tv.trojmiasto.pl/Commodore-64-maszyna-do-wywazania-walow-napedowych-Gdansk-30-09-2016-video-17702.html
Czy na w/w przykładzie będziesz wmawiał mi, że C64 było obecnym raspberry? Platformą dla edycji grafiki, dźwięku, tesktu? Nie. Commodore64 z identycznego powodu jest platformą dla gier. A pozostałe zastosowania są dla tej platformy NISZOWE. TY dajesz zastosowanie dla TWOJEGO sprzętu. Szeroko pojęty rynek daje RYNKOWE ZASTOSOWANIE danego sprzętu. Rynkowe zastosowanie Amigi ogółem to platforma gamingowa. Na dyskietki. Apple II było na tym samym CPU co C64. Nie dało mu rady dźwiękowo i graficznie. Ale właśnie dlatego przebiło go oprogramowaniem użytkowym. Tylko nie miało nawet podejścia do ilości sprzedanych egzemplarzy (za to cena była nieadekwatnie wyższa).
1
[#152] Re: Amiga powinna być "konsolą na dyskietki"?

@recedent, post #1

Hi, dobre szeroki uśmiech A co nie była/nie jest? Nawet teraz to jeszcze bardziej może być konsolą, jak ktoś nic więcej nie potrzebuje niż pogierczyć w klasyki na 1mb - wystarczy dorzucić takiego goteka (do jakiejkolwiek amigi) i mamy konsolę. Z klawiaturą co prawda, więc wizualnie trochę odstaje od typowej konsoli, ale jak wyłączy się światło, to tylko ledy świecą szeroki uśmiech Wątpię, żeby ktoś mający teraz czy kiedykolwiek taką "dużą" amigę typu 1,2,3,4k chciał żeby była konsolą na dyskietki, ale też można klawiaturę schować, podłączyć do tv i mamy konsolę na dyskietki lub na cokolwiek innego. Jest jeszcze cdtv-ka i cd32 - no chyba konsole... A może nawet takie rpi sobie ogarnąć i też może być "amiga konsola na dyskietki".

Jeśli ktoś ma takie pragnienie (amiga konsola na dyskietki), to przecież zawsze można:

a. wywalić amigę z oryginalnej budy (najlepiej 500-ke 1mb)
b. znaleźć budę w stylu "konsolowym" (wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie, według marzeń)szeroki uśmiech
c. wsadzić amigę do tejże budy, implementując również rzeczoną stację dyskietek
d1. dać interfejs klawiatury i klawiaturę, żeby w razie czego w danej grze trzeba było nacisnąć np. 1, żeby wybrać język np.
d2. obyć się całkowicie bez klawiatury i grać w gry (he he klasyk), które dotyczą tylko pada/dżoja - myślę, że kilka się znajdzie
e. na obudowie dać napis "Amiga - konsola na dyskietki"pomysł
Teraz wystarczy wykonać kilka testów, żeby sprawdzić, czy konsola zachowuje się i wygląda jak typowa konsola - można np. spytać sąsiadki, babci, siostry, córki lub syna co sądzą o tym sprzęcie, czy coś im to przypomina. Jeśli testy powiodą się, wtedy można z całą pewnością rzec, że jesteś posiadaczem wymarzonej Amigi - konsoli na dyskietki...... Smiech
Jeśli ktoś nie ma tyle czasu, można po prostu zaprosić sąsiadkę, najlepiej jakąś ładną, schować amigę pod biurko lub w tej sytuacji lepiej zgasić światło i "zakozaczyć": mam Amigę - to jest konsola na dyskietki. w serduszkach
1
[#153] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@abcdef, post #151

Amiga to nie jest zadna konsola tylko komputer.
1. Na kazdy komputer sa gry.
2. Konsole do gier nie obslugiwaly w tamtych czasach myszek.
3. Jak Amiga 1000 byla prezentowana, to Warhol rysowal Debbie Harry, tego konsole nie potrafia.
4. Na Amige jest taki program jak Scala, na konsoli tego nie ma.
5. Sam znalem osobe, ktora kupila Amige 500 ze wzgledu na Protrackera, znowu konsole tego nie potrafia.
itd.
4
[#154] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@Don_Adan, post #153

Tak zapytuję tylko, bo nie mam zamiaru dolewać oliwy do ognia, jakie "tamte czasy" masz na myśli bo w 1992 na SNES-a był dostępny myszon i co ciekawe całkeim spora (jak na konsolę) ilość softu została pod nią napisana.

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2023 21:31:18 przez szczupi26
[#155] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@Don_Adan, post #153

+ to, że każda konsola wtedy miała taki OS chlubiący się wielozadaniowością
To że projekt tak zaczynał, nie znaczy, że w chwili debiutu na rynku nie był pełnoprawnym komputerem z nowoczesnym systemem operacyjnym.
Nie poradzisz

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2023 21:53:20 przez Jacques
[#156] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@szczupi26, post #154

W sensie pod niego czyli gryzonia...... Po 20 minutach nie można edytować posta nie...
[#157] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@Don_Adan, post #153

Blablabla
ad.1. pewnie, a rolę komputera określa najczęściej wykorzystywana funkcjonalność, zaryzykujesz stwierdzenie jaka dot. Amigi czy wolisz odmówić udzielenia tej odpowiedzi?
ad.2. https://en.wikipedia.org/wiki/Super_NES_Mouse
Ad.3. i tyle z tego było jeśli chodzi o soft. Całe productivity leciało na pakietach x86 z sidecar.
Ad.4. https://www.youtube.com/watch?v=gQ4OWyO5fJc&ab_channel=arhn.eu można by się kłócić jak to się ma do ogólnej funkcjonalności, patrz ad.1.
ad.5. A ja znam 10x tyle co kupowało A500 bo w przeciwieństwie do Megadrive czy późniejszego SNESa była dostępna w PL dużo lepiej, a użytkowanie było dużo tańsze. Nie tak tanie jak klony NESa, ale dość tanie i dość powszechne. PS1 było odtwarzarką audio cd (byly też rzadkie modele obsługujące videocd). PS2 była odtwarzaczem dvd. PS3 obsługiwała wideo w bluray. Niejeden użytkownik PS3 kupił go do oglądania BD bo różnica w cenie z urządzeniami stricte do wideo w BD była żadna. Nikt nie twierdzi jednak, że PS3 to był odtwarzacz wideo tylko dlatego, że TEŻ się do tego nadawał. PS3 to był też mini superkomputer na Yellow Dog Linux (tak długo jak firmware konsoli na to pozwalał). Nikt nie twierdzi jednak, że takie jest przeznaczenie tego sprzętu, nawet jeśli właśnie do tego tą konsolę wykorzystywał. Współczesne karty graficzne nadają się do generowania grafiki 3D i to jest ich przeznaczenie. Nadają się też do nakładania efektów graficznych w gimpie, do renderowania RT/PT w VRAYu, do symulacji AI, do obliczeń naukowych, łamania kluczy kryptograficznych i kopania bitcoing. A jednak nikt tego nie nazywa inaczej niż karta graficzna. CD32 architekturą nie różniło się wcale od A1200 a jednak to typowa konsola. Co zatem decyduje o tym czy coś jest konsolą czy komputerem? Przeznaczenie. Commodore mogło się starać (po czasie zresztą) sprzedawać Amigę jako komputer, ale to właśnie wraz z A500 i GŁÓWNIE A500 rozpoczęła się realna ekspansja sprzętu, który był w ZDECYDOWANEJ WIĘKSZOŚCI wykorzystywany do... grania. I mnie to zupełnie nie boli, ale najwidoczniej was strasznie mierzi! Polecam wyciągnąć kij z ... i w końcu zrozumieć to co każdy obiektywny człowiek od ponad 30 lat doskonale rozumie.
[#158] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@abcdef, post #157

A500 rozpoczęła się realna ekspansja sprzętu, który był w ZDECYDOWANEJ WIĘKSZOŚCI wykorzystywany do... grania.
I to znaczy że Amiga to konsola? To pecet też.... Znam takich i jest ich wielu, którzy korzystali z peceta do.... grania. I było ich znacznie więcej niż tych, którzy nie grali.

i w końcu zrozumieć to co każdy obiektywny człowiek od ponad 30 lat doskonale rozumie.
czyli?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2023 22:15:45 przez thomek
[#159] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@thomek, post #158

Hahaha, a to ci heca, jak rozumiem wszystkie stacje robocze i komputery biurowe w firmach to była więc nisza w PC ;) Widzisz, to WY nie macie odpowiedniej perspektywy. Radzę doprawdy jej nabrać jeśli ktokolwiek chce dyskutować na poziomie innym niż subiektywne odczucia garstki użytkowników.
[#160] Czy Amiga to tylko konsola?

@Don_Adan, post #153

Historia zna z naście przykładów takich urządzeń które w zależności od tego czy w jakimś modelu klawiatura była częścią standardowego wyposażenia czy nie, te z guzikami nazywano komputerami a te bez konsolami. Wystarczyło ignorować istnienie klawiatury aby używać komputer jak konsolę, albo dokupić do konsoli klawisze i czasem ekstra ROM lub inną przystawkę aby używać konsolę jak komputer. I Amiga jest jednym z takich urządzeń, podobnie jak: VCS, C64, XE, NES, NEC, FM Town, CPC+, Sega 3000, Makaron, PS2, ... i pewnie z 10 innych których nazw sobie nie przypomnę. Jedno nie przeczy drugiemu więc może wyluzujcie. Użytkowanie ich w jednym ze sposobów nie przekreśla fanów i dorobku tych co woleli użytkować inaczej, a nazwa to tylko nazwa. Róża pachnie i kłuje tak samo nawet jak ją nazwiemy zielskiem albo słonecznikiem. Jedni ją wolą wąchać a inni z niej robić herbatę. A jeszcze inni z tych badylków robili latawce. :)

Istnieją myszki do konsol i trackery na PSXa i na Gameboya, możliwe że na coś jeszcze. Zastosowanie to kwestia pomysłu i programu, ewentualnie przystawki. Moim zdaniem wystarczającym wyznacznikiem co jest konsolą a co nie jest, jest obecność klawiatury. A co do zastosowań, były już kiedyś takie ankiety do czego używaliśmy naszych maszyn.

W C&A 11/92 są wyniki ankiety, na pytania do czego używacie i ulubione programy. 61% posiadaczy C64 przyznaje sie do grania, a tylko 24% posiadaczy A500. (przypuszczam że gracze nie raczyli wypełnić ankiety). A do czego jeszcze używano tych maszyn ciekawscy mogą tam poczytać.

Jak ktoś chce to może porównać do Atari Magazyn 4/94 co robili w innym obozie.

Albo multiplatformowo, w Top Secret 2/91 nie pytano czy grają bo zakładano że 100% gra, ale na której ze 7iu uwzględnionych platform jest więcej pisarzy, matematyków, muzyków, programistów i artystów. Wyniki są we wydaniu specjalnym. A kilka liczb mnie zaskoczyło. :)



Ostatnia aktualizacja: 21.08.2023 22:26:03 przez ZorrO
2
[#161] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@abcdef, post #151

Pierwszy XBox to też konsola.... ale nie przypominam sobie żeby ktoś robił za jej pomocą jakiś soft czy użytkował do czegoś innego niż multimedia. Dlaczego o nim piszę, bo to zwykły PC. Jeżeli nawet tak było jak piszesz że to sprzęt był do gier pewnie prostych no bo na MegaDrive i Snes były ich 1000 razy lepsze wersje, to dlaczego wychodziło tyle prasy z różnymi poradnikami i kursami, dlaczego?? Commodore64 nie dawało rady?? W tamtych czasach żaden komputer nie dawał rady (lata 80) i komu zależało orał jak mógł żeby wykorzystywać te komputerki w jakiś inny sposób, czy to jako inteligentne maszyny do pisania czy jako proste sterownik urządzeń.
Zapominasz również o walorach edukacyjnych ogólnie komputerów domowych w tym Amigi i nie pisze tu o programach dla dzieci uczących np. "pierwsze litery". To na tych platformach ludzie uczyli się programowania, tworzenia animacji 3d (nawet jak mówimy o pierwszych wersjach Imagine i pracach które przedstawiały świeczkę i kulki) i jasne odpalałeś to na tej "konsolce na dyskietki" ale jak łykałeś bakcyla to albo kupowałeś mocniejszy sprzęt lub przesiadałeś się na mocny PC... ale tego Snes dla piz*doTroli czy inna konsola na "g*wno kardzie" nie dawał i nie da... żadna myszka jej w tym nie pomoże... żaden NES i podrabiany Pegazus nie dawał tego co Amiga czy nawet Atari XL/XE, to było wtedy wtórne tak jak teraz ci patostreameży do Maincrafta czy innego g*wna.

Gry to nie wszystko. Ale oczywiście jak zwykle napierdalać w Amigowców i im prostować perspektywy. Pokaż mi czy ktoś tu obecny wchodzi na inne portale aby no. prostować Atarowców czy posiadaczy Mac'ów (zresztą sporo chłopaków z naszego forum posiada także i ten sprzęt). Kim ty jesteś? Jakimś "Nitrasem" żeby nas tu "piłować".
2
[#162] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@abcdef, post #159

Wypowiadam się tylko za siebie. szeroki uśmiech Tak, widziałem u siebie w szkole na początku lat 90, u dyrektora na biurku jakiegoś peceta z monochromem, z dwoma stacjami dysków 5,25 cala, którego nie potrafił na dodatek uruchomić, bo coś mu tam sypało errorami z dyskietki, aż przyjechał "informatyk" włożył swoją dyskietkę, coś tam popisał na klawiaturze i odpalił nortona szeroki uśmiech Potężna stacja robocza.... U ojca w firmie stał później, za jakiś czas 486 z kolorowym monitorem i jakiś program do handlu był postawiony - pełna profeska, windows na pokładzie, ale nie można było odpalić z windy programu bo niebieskim ekranem siało. No saper i pasjans chodził z windowsa... Widziałem sporo 386-ek, 286 w różnych miejscach, ale zazwyczaj dosowe proste programiki do prostych czynności - spokojnie można było to robić na amidze i jeszcze sobie słuchać muzyczki w tle. Jakie stacje robocze, gdzie? Może później, jak weszły pentiumy i oprogramowanie zaczęło się pojawiać to tak, ale na początku lat 90? w Polsce szczególnie.... Chyba, że kolega nie tutejszy, no to nie wiem. Wszystko zaczynało się podobnie w tematach pc, maca, amigi. Pierwsze pecety i maki to raczej słabo się nadawały do czegokolwiek, chyba że się miało furę kasy to można było coś tam zrobić na siłę. Czytałem wtedy prasę komputerową na bieżąco, więc widziałem te różne drogie karty-dziwolągi, żeby np. pala wyświetlić, albo lepiej zamuzyczyć, gdzie jak ktoś miał amigę z lepszym prockiem, fastem i hdd (lub taką 4k) to jakoś szczególnie nie był poszkodowany w tej sytuacji. Nie stroniłem od pecetów, bo też miałem z nimi do czynienia dość wcześnie - od Dosa poprzez wszystkie windowsy, czasem linuxy aż do dzisiejszych czasów.
Myślę, że pecety na dobre zadomowiły się po 95 roku, ale nie w każdej dziedzinie, jeszcze w niektórych zastosowaniach były amigi - filmy, czołówki itp., dopiero jak weszły płyty cd, nagrywarki, lepsze grafiki w pc-tach amigi zostały wyparte na dobre i stały się "drogim hobby"....
Osobiście nie odbieram amigi jako konsoli, oprócz cdtv i cd32. Jeśli chodzi Ci o A500/1mb to może trochę nią była, ale też można było ją rozbudować i stawała się w miarę dobrym komputerem - wszystko zależy od zastosowań. Tylko po co, jak można było kupić pc i gierczyć w dooma, quake czy inne wypasione tytuły. Można było też kupić konsolę, ale pc miał inne funkcje. Co kto woli...

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2023 23:10:09 przez thomek
[#163] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@abcdef, post #157

To ze w 1992 roku stworzono myszke do SNES, nie przeczy mojej tezie. Liczy sie z czym dany sprzet byl oryginalnie sprzedawany. I tak A1000, A500, A600, A1200, A2000, A3000, A4000 byly sprzedawane z MYSZKA, dzoja brak. SNES i Amiga CD32 byly sprzedawane z dzojpadami i sa to konsole do gier. Moja Amiga CDTV tez byla sprzedawana z myszka i mechaniczna klawiatura (nastepna cecha komputera), wiec tez to jest komputer, choc wtedy to bylo cos wiecej niz komputer. Oczywiscie, ze sie mylisz, ze szufladkujesz Amige jako konsole bo duzo ludzi tylko gralo na Amidze. Ja sam zaczynalem uzywajac Amigi do grania, potem zaczalem uzywac programow uzytkowych (tak, konsole ich nie maja), potem sam cos tam tworzylem na Amige (tez tego sie nie da zrobic na konsolach, przynajmniej tych z zeszlego wieku), a skonczylem na uzywaniu netu na Amidze.
1
[#164] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@ZorrO, post #160

Wszystkie Amigi oprocz CD32 to sa komputery, bo standardowo byly sprzedawane z mechanicznymi klawiaturami oraz myszka. Konsole byly sprzedawane z dzojpadami lub dzojami, zadnych myszek ani klawiatur mechanicznych. To co pozniej mozna dokupic do danego sprzetu definiuje tylko uzytkownika a nie sam sprzet. Amiga jest na tyle uniwersalnym komputerem, ze mozna z niego zrobic prawie wszystko, w tym konsole jak Amiga CD32.

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 00:06:39 przez Don_Adan
4
[#165] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@Don_Adan, post #164

Myślałem że CDTV była sprzedawana tylko z pilotem/padem i instrukcją obsługi. A inne dodatki dodawały sklepy gdy takie zestawy nie chciały im sie sprzedawać.
[#166] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@ZorrO, post #165

Ja mialem taka ladniusia angielska, miala wszystko, w duzym kolorowym pudle.

link

Z napisem MULTIMEDIA COMPUTER :) ale oczywiscie to musi byc wedlug niektorych konsola.

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 01:15:59 przez Don_Adan
1
[#167] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@Don_Adan, post #166

Czas chyba zamknąć wątek. Wyjaśniono juz "czy Amiga to konsola".
[#168] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@Don_Adan, post #164

Czyli twierdzisz tak, że to jaki jest w środku hardware jest bez znaczenia. Może być konsolowy jak SC-3000, ale jest klawira = jest komputer. Ok. I może być vice versa - może być Xbox, XboxOne, XboxS, PS4, PS5 i to będzie konsola chociaż architektura jest ze świata wintel. Ma być klawira w standardzie i najlepiej mysz zamiast joya. No to ja dodam jeszcze monitor. Co to za komputer bez monitora? I nagle spełnia to A1000, ale już nie A500 podpinanana w standardzie pod ... telewizor! Widzisz jak można mnożyć różne wymagania ? :) Gaming PC? To właśnie nadawanie nazw sprzętom ze względu na dominujący charakter wykorzystania. Home theater PC? Centrum multimedialne zasadniczo bez klawiry, a imitujące wyglądem sprzęt rtv. HTPC zostało w dużej mierze wyparte przez SmartTV które oferują zbliżoną funkcjonalność (a nie trzeba już nawet czytać krążków bo jest vod) PC w formacie PC/104 zastosowane choćby w panelach niekoniecznie dotykowych. Jest to komputer do systemów wbudowanych, komputer jednopłytkowy. A nie ma ani klawiatury, ani myszy, ani joya w standardzie. Czasem nawet VGA czy DVI nie ma tylko LVDS. Więc można iść w semantykę i TEŻ do niczego mądrego nie dojdziemy.

Sprzedaż C64 nie była tak zarąbista przez klawiaturę i OS. Sprzedaż A500 nie była tak zarąbista (choć duuuużo słabsza) przez klawiaturę, mysz i OS. Chipset był zaprojektowany do konsoli. Zaprojektowano sprzęt jako komputer multimedialny. Wykorzystywano jako konsolę. Jeszcze prostszą niż C64 gdzie nawet z cartridżami z fast load etc. dalej trzeba było mnóstwo manualnych czynności z klawiaturą robić. F1- fast load, F3 run, spacja - zakończ intro... Trzeba jeszcze było wciskać Play (i dawać później stop, przewijać etc.)
A500 poprawiono ten aspekt, wkładałeś dyskietkę, odpalałeś komputer i po drobnym rzężeniu stacją ich oczom ukazał się las... I rycerz zapierdzielający na koniku... Fajny komputer sprowadzono do właśnie banału w formie "konsoli na dyskietki". I nikomu z C= to nie przeszkadzało! Czemu miałoby... hajsiwo leciało jak z C64. Teraz jeśli chodzi o "gejming PC" to w latach 90 wiele tytułów nigdy nie wyszło na konsole z różnych powodów, np. The Settlers czy civilization (o dziwo wyszło Dune 2000 na Playstation!) więc komputer pokrywał te rynki, których nijak nie mogła pokryć konsola. Później "gejming pc" zawsze miał najświeższy i najmocniejszy sprzęt na rynku, który był ciut (lub z biegiem czasu dużo) lepszy niż to co było zabetonowane w obudowie konsoli (surprise, surprise madafaka) wliczając w to duże grono gier online co dziś - znów - nie jest tak całkiem oczywiste. Więc możesz opowiadać jak to ludzie pisali prace dyplomowe na amidze, robili reklamy, teletekst, edytowali wideo i nakładali efekty. I to wszystko jest prawda. Ale najbardziej rozpoznawalnym i najpopularniejszym modelem była A500, a ta się sprzedawała nie do deluxe painta czy hippo playera, a do gier. I znacząca większość użytkowników nic poza tym na tej amidze nie zrobiła. Bez hdd i pod WB1.3? Który był co najwyżej odpalony jako ciekawostka by poszpanować z "Say"? Były drukarki, były inne peryferia, a najważniejszym nabytkiem to było rozszerzenie pod klapkę, a w następnej kolejności druga stacja. I może by to byłoby preludium do realnego użytkowania systemu dyskietkowego gdyby nie magiczne xcopy o którym wspomniałem wcześniej. Więc masz swoją perspektywę, ja mam swoją. Wiem dokładnie co TEŻ dało się zrobić na amidze i co skutecznie robiono, ale wiem też jak wyglądało typowe użytkowanie i sorry, ale twój argument "klawira i mysz" do mnie nie przemawia. Podałem przykład - dodajmy do wymagań monitor komputerowy i nagle bańka pryska.
[#169] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@abcdef, post #168

To, że grasz na grzebieniu z Rossmanna nie czyni z niego instrumentu muzycznego.
Amiga 1000 to pełnoprawny komputer, podobnie A500 (komputer domowy jak ST) i wszystkie pozostałe Amigi również. CDTV można nazwać komputerem multimedialnym (czym parę lat później chwaliły się pecety z CD-ROM), a CD32 konsolą powstałą na bazie bliźniaczego komputera.

Co to za komputer bez monitora? I nagle spełnia to A1000, ale już nie A500 podpinanana w standardzie pod ... telewizor!

Daj już spokój z tym "grzebieniem", sprawdź sobie ofertę monitorów, które można podłączyć do A500 od Commodore, Philipsa i innych. A najlepiej również osprzętu: twardych dysków A590, GVP, drukarek, modemów, grabberów, skanerów, itd.
To, że sobie zrobiłeś kwietnik w pickupie na pace nie czyni z samochodu kwietnika. Nawet jeżeli cały Twój blok tak zrobi na parkingu.
Warhol grał na konsoli, a nie prezentował możliwości graficznych komputera Amiga 1000? wariat?
A500 to tylko uproszczona, rozwinięta i bardziej przystępna wersja tego samego. To, że dzieciakom w tamtych latach komputery domowe służyły głównie do grania, nie tworzy z nich automatycznie konsol.



Bez odbioru

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 07:31:16 przez Jacques
7
[#170] Re: Turbo Sprint - nowe wyścigi

@abcdef, post #151

Tak, Amiga CD-32 to konsola. Pozostałe Amigi to komputery, ale każdy już średnio rozgarnięty o tym wie.
5
[#171] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@abcdef, post #168

No widzisz zaczynasz w koncu pojmowac, ze wewnetrzny hardware nie ma znaczenia, i dlatego A1200 to jest komputer a CD32 to jest konsola.
Ja podalem podstawowy wymog komputera czyli MECHANICZNA KLAWIATURE, nie znam konsoli, ktora by miala mechaniczna klawiature ale moze jakas istnieje. Wymienilem tez myszke, ale pierwsze komputery jej nie mialy w standardzie, choc byly komputerami. Ty podales monitor, i owszem A1000 jest bardziej komputerem niz A500, ale to nie dlatego, ze A500 jest konsola, tylko ze tak bylo taniej.
Oczywiscie komputer musi tez miec system operacyjny, ale system operacyjny maja tez niektore konsole, telefony i tablety.

Uzytkowanie A500 glownie do grania przez wiekszosc osob nie czyni z A500 konsoli. Bo komputer potrafi TEZ URUCHAMIAC GRY. Za to konsola (a na pewno te z XX wieku) to potrafily URUCHAMIAC TYLKO GRY. Ale komputer potrafi tez duzo wiecej niz konsola, moze uruchamiac dema czy programy uzytkowe.
No i widac, ze nie za bardzo rozumiesz sprawe klawiatury i myszki. Ja napisalem, ze po tym sie odroznia komputer od konsoli. Ze to z czym producent sprzedaje swoj sprzet go definiuje, a nie jego uzytkowanie. Monitor nie jest wymagany w zestawie, zeby sprzet byl komputerem. Bardzo duzo PC-tow bylo sprzedawanych bez monitora. I do wspolczesnych komputerow nie potrzeba wcale monitora, wystarczy TV tak jak do A500. Za to musza miec one klawiature mechaniczna i myszke w standardzie.
1
[#172] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@abcdef, post #168

Co to za komputer bez monitora? I nagle spełnia to A1000, ale już nie A500 podpinanana w standardzie pod ... telewizor!


Aleś argument wymyślił...
To może pokaż jak "standardową" A500 ktoś podpina pod TV i cieszy się czarno-białym obrazem
A, bo dla koloru trzeba było mieć jeszcze modulator? Czyli "niestandardowe wyposażenie"?

To że w bieda-krajach postkomunistycznych ludzie przyoszczędzali na kupnie monitora nie znaczy, że wszędzie tak było. Chyba że zaraz wymyślisz, że ta sama A500 po polskiej stronie granicy była konsolą (bo ją Władek podłączył do telewizora Elemis), a po stronie niemieckiej - komputerem, bo Heinz kupił ją w zestawie z 1084S?
3
[#173] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@Jacques, post #169

Piszesz o banałach czyli o sprzętach które można podłączyć dodatkowo. To i do NES można było dodatkowo podłączyć flopa a do SNES modem czy mysz. Ale gdybyś uważnie śledził dyskusję to zauważyłbyś że argumentem Don Adama było wyposażenie standardowe. Ergo piszesz w oderwaniu do przyjętych w dyskusji założeń. Miło że tak wielu urażonych amigowcow do tej pory nie potrafi czytać ze zrozumieniem. Argumentem fałszywym będzie więc i przeznaczenie podstawowe konsoli do gier, bo okazuje się że nawet ten SNES miał oprogramowanie użytkowe, inne konsole odtwarzały audio i video a nawet miały przeglądarki internetowe. Więc sztywna definicja jest bardzo chwiejna zarówno względem architektury, projektowego przeznaczenia, realnego wykorzystania oraz teoretycznych możliwości

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 09:07:27 przez abcdef
[#174] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@abcdef, post #173

Można przytoczyć niszową mysz do SNESa czy flopa do NESa, a radośnie pomijać system operacyjny Amigi, będący esencją bycia komputerem i jej tony oprogramowania użytkowego (Ty może nie liznąłeś, ale można poszukać w TOSEC). Żeby podłączyć TV do Amigi w momencie gdy weszła na rynek trzeba było zastosować protezę A520, a do monitora zaledwie kabel. Sprawdź sobie kiedy wszedł SCART i zaczął się popularyzować w TV, które dopiero zaczęły dawać możliwość podłączenia przez RGB i to jedynie te bardziej zaawansowane.
Nie zamierzam kopać się z koniem i więcej reagować na Twoje wrzutki, błędne założenia czy jakieś wyjątki nie potwierdzające reguły i nie zasłaniaj się DonAdamem.
Sam zauważ to i owo, zacznij rozumieć wątek i przestań pisać o wspomnianych banałach.
EOT z życzeniem miłego "konsolowania" na Amidze

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 09:33:12 przez Jacques
3
[#175] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@Jacques, post #174

Z informacji pozyskanych do 2021 roku, ChatGPT 3.5 stwierdził:






Więc "platforma do gier", a nie konsola.


Dziękuję wszystkim za uwagę, i mam nadzieję że kolejny brednioserial w tym temacie nie powstanie.

drunk
3
[#176] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@karolb, post #175

Tylko nie "platforma" tfuj. szeroki uśmiech
[#177] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@koczis, post #176

Lecimy dalej żebym miał co do drinka czytać LOL
[#178] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@recedent, post #172

Argument taki jak mysz w standardzie będąca wyznacznikiem "komputerowości", albo klawiatura w standardzie, której żaden PC aktualnie nie ma (jest tylko jednostka centralna, a czy podłączysz toucha z klawiaturą ekranową, czy w ogóle bez niczego jako headless server - twój wybór), niekoniecznie mają ją też urządzenia nazywane komputerami ogółem (przez co podałem za przykład RPi4). Co umyka Twojemu pojmowaniu w prezentowaniu tych kontrargumentów na argumenty Don Adan? Od 1987 czyli wyjścia A500 do 1991r gdy pojawiła się A500+ najpopularniejszy amigowy model posiadał WB1.3, który niewiele wnosił do komfortu użytkowania jako komputer. Schemat działania więc był prosty. Załącz zasilanie, włóż dyskietkę, graj. Co ci przypomina, co ci przypomina widok znajomy ten? Bardzo fajnie, że wspominasz z rozrzewnieniem późniejszy, schyłkowy okres dla Amigi pod wodzą Commodore, potem Escom, a potem de facto niczyją. Ale to tylko jeden okres życia Amigi i wcale nie obejmujący szczytową ilość użytkowników. Wręcz przeciwnie. I bardzo fajnie, że nawet mała Amiga rzeczywiście ZACZĘŁA być użytkowana jako komputer. Nie znaczy to wcale, że wcześniej nie była użytkowana jako konsola do gier, a OS jak ktoś widział to tylko jako okienko przy ładowaniu gry, przy wyborze gry z menu składanki, albo jak się coś wysypało przy wczytywaniu. Ale żyj sobie w swoim świecie pamiętając to co Ty pamiętasz, a ja będę żył pamiętając to co ja pamiętam. Ja nie oferuję jedynej słusznej ideologii i nigdy takowej nie przyjmę od nikogo. Bo ile ludzi tyle opinii (a w przypadku Polaków N+1)

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 18:23:00 przez abcdef

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 18:23:25 przez abcdef
[#179] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@abcdef, post #178

Moim zdaniem konsola to też komputer tylko okrojony z pewnych peryferii bardziej softwarowo niż hardwarowo. Bez sensu jest takie rozważanie co jest komputerem a co jest konsolą szeroki uśmiech Przeznaczenie sprzętu i jego oprogramowanie świadczy o jego funkcji. 30 - 20 lat temu ludzie rozróżniali tak sprzęt. Pc , Plastation i Ps2 , Xbox . Dziś to każdy MiniPc to mogę przerobić na konsolę wieloplatformową dzięki oprogramowaniu - emulacji wieloplatformowej. Ktoś powie że to konsola , nie , to komputer ale zachowuje się jak konsola.
1
[#180] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@abcdef, post #178

Pecety również są używane jako konsole do gier. Do tego pecety mają większą część rynku gier niż Amiga. Bo pecety to są zabawki zastępujące konsole, jakby tego było mało, to emulują jeszcze inne konsole.
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem