[#181] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@djpiotrs, post #179

Ale po co się ograniczać do minipc? Każdy w kieszeni ma ARMowy superkomputer. Tak, od biedy da się podłączyć normalną klawiaturę, mysz, korzystać z arm-gcc i klepać apki pod samym androidem (nie wiem jak pod ios i szczerze wisi mi to). Definicja jest płynna, definicja jest chwiejna. Można więc wszelakie przyzwyczajenia wrzucić do kosza. Naprawiałem KOMPUTERY, które 99% z amigowców by komputerami nigdy nie nazwała. A jako komputery były klasyfikowane i sprzedawane. Z pewnością nie spełniłyby oczekiwań Don Adana! Wetknąłem kij w mrowisko. Specjalnie. Czekałem na kogoś udowadniającego, że na WB1.3 i bez HDD (co było najpopularniejszą konfiguracją najpopularniejszej Amigi) używał sprzętu rzeczywiście jak komputera. I specjalnie wspomniałem DeluxePaint by już odhaczyć to co (prawie) każdy Amigowiec spróbował i nigdy nic konkretnego z tym nie zrobił. Czekałem na kogoś kto udowodni jak to miliony Amigowców odpalały WB1.3 i na drugim flopie (by było wygodniej) jakieś inne programy użytkowe. I co? I nic, czekam dalej na tych którym mniej żółć się ulewa...
[#182] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@abcdef, post #181

Ja mając kilkanaście lat na A600 robiłem animacje w Deluxe Paint, grałem w gierki, projektowałem swoje ikonki, robiłem składanki użytków pod siebie z menu pozyczonym z innych składanek. Nazywałem te dyskietki dumnie "ZBIUR", a później "ZBIÓR"

Edytowałem save w Filemasterze, programowałem w Amiga Basic, który był na dyskietce od WB1.3. Oczywiście kopiowałem dyskietki w Xcopy i robiłem swoje własne dyskietki WB z ikonkami, grafikami i modami.
W Protracerze za dużo się nie bawiłem, ale stworzyłem podkład dźwiękowy do szkolnego przedstawienia z odgłosami natury i lasu. Nie było to nic wybitnego, ale w latach 90tych na dzieło dzieciaka w szkole było WOW

Dodatkowo nie miałem HDD ale miałem Video Backup System i miałem kasety z grami.

W okresie świetności Amigi czyli lata 80te i początek 90tych konsole nie dawały takiej wolności w użytkowaniu. Raczej starano się zamknąć system aby trzepać kasę z gier.

Na Amidze mogłeś skasować system z dyskietek i nagrać co innego. Tak poprostu. Bez łamania i hacków jak masz teraz w konsolach. Dla mnie A600 to był komputer na którym można było pograć i porobić inne rzeczy. Została jednak w tyle właściwie już w chwili premiery i poszła w kąt, a później na Aukcje Alle...

A jak dla ciebie to konsola to niech będzię. Tylko napisz sprostowanie do wszystkich gazetek i TV co w tamtym czasie nazywało Amigi komputerami.
3
[#183] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@abcdef, post #181

Mnie jakoś Android i smartfony nie podchodzą. Granie na takim sprzęcie tym bardziej nie wchodzi w rachubę. Preferuję większe ekrany do których mogę podłączyć MiniPc
[#184] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@abcdef, post #178

I bardzo fajnie, że nawet mała Amiga rzeczywiście ZACZĘŁA być użytkowana jako komputer. Nie znaczy to wcale, że wcześniej nie była użytkowana jako konsola do gier, a OS jak ktoś widział to tylko jako okienko przy ładowaniu gry, przy wyborze gry z menu składanki, albo jak się coś wysypało przy wczytywaniu.


Masa dzieciaków z pecetami widziała Norton Commandera albo blat Windowsa tylko przez kilka sekund przed odpaleniem gry. To, że grupa "hardkorowych gejmerów" używała sprzętu li jako konsoli do gier nie przesądza jeszcze czym ten sprzęt był.
3
[#185] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@Jacques, post #174

flopa do NESa


Sprostowanie: do Famicoma. :)
[#186] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@recedent, post #184

Tak, ale ta masa dzieciaków to był drobny ułamek całego rynku PC, tymczasem masa dzieciaków między 87 a 91 to był dominujący kawałek tortu amigowego. Ot ta właśnie delikatna różnica. Bo owszem, NC służący tylko i wyłącznie do wyboru którą grę dzisiaj nie różni się od 10000 in 1 carta z pegasusa. I tu jest pies pogrzebany, bo wybitnie okrutnym żartem losu jest to, że to co w 85 było nie tak strasznie drogim (ale drogim) sprzętem multimedialnym zachwycającym wszystkich na targach po przeskalowaniu na tańszą, a lepszą maszynę w ciągu 2 lat zyskało wielokrotnie więcej użytkowników i wielokrotnie mniej wykorzystania zgodnie z pierwotnym zamysłem Commodore (o ile takowy zresztą był). Wydanie A2k i A500 to było swoiste badanie rynku. I to badanie jednoznacznie pokazało czego rynek oczekuje. To właśnie zaowocowało etykietą, która skutecznie ograniczyła chęć wejścia poważniejszych graczy z poważniejszym softem na tą platformę. Bootowanie prosto z dyskietki bez potrzeby wykorzystania OS (a często specjalnie bez) tylko ograniczyło styczność użytkowników z przełomowym systemem i spowolniło pojawianie się bogatszych pakietów oprogramowania. Produktem ubocznym tych czasów są wszystkie gry na dyskietkach NDOS. Nie jest może tego aż tak dużo, ale nie jest to też szczątkowa ilość.
[#187] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@snifferman, post #182

Co do Amigi CD32, to mi się wydaje że mógł być problem z platformą służącą do pisania gier dla tej konsoli.

Wiadomo, że do tego potrzebny jest prawdziwy komputer.

Playstation 1 oferował Development Kit, który instalowano w komputerze marki PC, by rozwijać gry dla tej konsoli.

W przypadku Amigi CD32, najlepszą platformą do pisania była Amiga. Ale tutaj raczej duża Amiga (np. wyposażona w CD-ROM). Wiadomo, rzadkość.

Ja się cieszę, że Escom wydał Amigę 1200 Magic i 4000T. Postawił na największe walory Amigi.

Widocznie Amiga w mainstreamie świetlanej przyszłości nie miała, bo PC zmiótł resztę. Jednak wydając karty turbo typu 040, 060, PowerPC jakiś postęp był.

Co ciekawe mimo, że wydano szybkie PowerPC 604/300MHz, a później karty turbo AmigaOne, w końcu samodzielne płyty, to jednak Amiga max. w roku 2001 padła. Ja obstawiam, że mało deweloperów i bardzo wysokie ceny sprzętu. PC był oferowany w wielu konfiguracjach - tanich i przystępnych oraz drogich.

Na Amigę wydano wiele gier, które nie były ADFami, tylko wymagały CD-ROMu lub twardego dysku. Były też gry, które wymagały kart turbo.

Jak się sprawuje mainstreamowa wydajność oraz Amiga OS i odpowiedniki to można się przekonać dziś.

Podsumowując, ja lubię w Amidze przede wszystkim natywny soft typu DPaint, czasy Commodore i Escom, dedykowane gry, dorobek Amigowców głównie w latach 1985-1994 i 1995-2001, oddanie ludzi z MA, ACS.

Fajnie, że ludzie podtrzymali amigową tradycję, mimo że największym pragnieniem wielu ludzi był Quake w 1997 roku.

Amiga OS jako klasyk jest według mnie świetnym systemem.

Jeśli chodzi o gry, to Team 17 wydał również gry na rozbudowane Amigi, które się pojawiły głównie w erze Escomu (do 1994 roku wydawał na gołe konfiguracje Amigi 500, 1200 i CD32). Należą do nich Worms DC (mile widziana pamięć FAST) oraz Alien Breed 3D II (mile widziana pamięć FAST i turbo).

Chociaż gra Settlers korzystała z możliwości szerokiej gamy konfiguracji Amig. Szkoda, że nie wykorzystała chipsetu AGA, by wyświetlić 256 kolorów. Dotknęło to też kilku innych tytułów.

Gdyby Amiga 4000 kosztowała tyle co Amiga 1200 albo przeciętny domowy PC i była wypuszczona na rynek domowy, kto wie jak by się to dalej potoczyło. Duże Amigi miały możliwości równe PC.

P.S. Dodaję do wątku, to nie jest odpowiedź na kolegi wypowiedź.

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 21:12:51 przez Hexmage960
2
[#188] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@Hexmage960, post #187

Nie jestem specem od starych czasopism giercowych, dlatego mam nadzieję że ktoś mi podpowie w którym szukać list przebojów ulubionych gier czytelników. Bo chciałbym zweryfikować trafność twierdzenia że w 1997 roku Quake był największym pragnieniem. Wiem że wtedy ciągle jeszcze panowało piractwo więc nie szukam słupków sprzedaży, ale list przebojów na które można było głosować.
[#189] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@ZorrO, post #188

Bo chciałbym zweryfikować trafność twierdzenia że w 1997 roku Quake był największym pragnieniem.

Quake to jeden z największych i najbardziej złożonych portów gier na Amigę klasyczną. Pamiętam, jak na Amiga Show w roku 1998 organizowano mały turniej w tę grę na Amigach (Odbywał się on drugiego dnia targów, na którym jednak nie byłem).
1
[#190] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@ZorrO, post #188

Ankiety z gazetek też nie są miarodajne, bo mały procent czytelników brał w nich udział
[#191] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@snifferman, post #190

Nawet jeśli tam głosowało tylko kilkaset osób to i tak więcej niż miał kumpli ktokolwiek z forumowiczów. Dlatego bardziej wierzę w takie listy niż w opowieści że "wszyscy" coś tam mieli w coś grali itp. Bo tych wszystkich to było najczęściej ledwie kilku. A poza tym na ankiety odpowiadali ludzie z różnych środowisk w różnym wieku itp, a nie wszyscy z tej samej klasy i dzielnicy.

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 22:36:59 przez ZorrO
1
[#192] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@ZorrO, post #191

Jeśli chodzi Ci o pisemka dla graczy to w tamtym okresie czytałem głównie Gamblera. Proponuję poszukać w jego archiwaliach. Poza tym na jednej z Gambleriad był rozgrywany turniej w Quake 2.

Ale, żeby sprostować, to mi chodziło o to, że oceniam, że port Quake 1 był (spełnionym) marzeniem wielu Amigowców w tamtym okresie. Niekoniecznie moim, bo miałem Blizzarda 1230-IV.

Po prostu była to w pewnym sensie gra - ikona tamtego okresu.

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 22:48:51 przez Hexmage960
[#193] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@Hexmage960, post #187

Po co Amiga 4000? Na CD32 problemem był plik autostartu, bo C= przelicytowało z opłatami, a większość gier to i tak gry z A500/600, góra A1200. Do każdego z tych komputerów mogłeś dołożyć HDD, Fast czy turbo, więc A4000 nie była potrzebna, bo do czego? Większość gier na CD32 to platformówki, wyścigi itd. Płyty nigdy nie były zapełnione. Przelicytowałeś z tą A4000.
1
[#194] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@KM_Ender, post #193

OK.

Jeśli chodzi o ostatni akapit mojego postu, to Amiga 4000 była w obudowie desktop lub tower z oddzielną klawiaturą, tak jak wszystkie PC w tamtym czasie i oferowała podobne możliwości rozbudowy.

Jeśli zaś chodzi o pierwszy akapit, to development gier na Amigę CD32 najpewniej odbywał się na dużych Amigach m.in. ze względu na konieczność podpięcia napędu/nagrywarki CD.

Ja tylko przypuszczam, że możliwość rozwoju na platformie PC gier dla PlayStation 1 była całkiem istotna. Ale może to Ty masz tutaj rację, pisząc o kosztach licencji.

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 23:03:53 przez Hexmage960
[#195] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@Hexmage960, post #194

Naprawdę nie widziałeś PeCeta w jednej obudowie z płytą główną i klawiaturą razem?
[#196] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@Hexmage960, post #194

Z PS1 była inna bajka. Z reguły jak były devkity to były specjalne wersje konsol z wyprowadzonymi sygnałami do debugowania i podpinanymi tak czy siak do PC. Dlaczego do PC? Bo większość dużych developerów i tak pracowała na PC. Na czym miała pracować? Dodatkowo bardzo szybko można było mieć maszyny pokroju 486DX2 i Pentium, które kod kompilowały we względnie krótkim czasie (no jak na tamte czasy). Development CD32 wymagałby więc nabycia A4k z CD i zainstalowania nowych narzędzi tylko po to by produkować na konsolę o możliwościach A1200 sprzedaną w trochę ponad 100k egzemplarzach. I to słysząc w branży o problemach samego Commodore. Mały target, duża inwestycja i niezmiernie niepewna przyszłość. Zresztą podobnie się miała sprawa z Jaguarem gdzie wciskano na siłę Falcona jako platformę developerską. Nie każdemu się to musiało podobać i wielu się nie podobało. A pomijając problematyczne wykorzystanie pamięci przez RISC w TOM i JERRY to konsola technicznie była ok tylko wymagała specyficznego podejścia do programowania, które przerosło większość developerów. Nic dziwnego, że wielu wolało po linii najmniejszego oporu rzeźbić kod 68k, którą znano i lubiano, pchać dane 64 bitowej pamięci przez 16 bitową szynę 68000 zamiast ogarniać jak tu wykorzystać ten 4KB cache w RISC.
1
[#197] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@abcdef, post #196

Amiga była pełnoprawnym komputerem ..zaleta była dziecięca prostota obsługi w uruchamianiu czego kolwiek ...pstryknie zasilacz włóż dyskietkę ..stad ma namiastkę konsoli do gier.
Ale znam ludzi którzy na swoich A500 w latach minionych pracowali zarobkowo i nie interesowały ich gry
5
[#198] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@HOŁDYS, post #197

Sedno całej tej dyskusji jest takie, że kolega abcdef potrafił tylko grać w gry na swojej Amidze.
Patrzy więc na ten KOMPUTER ze swojej perspektywy gracza - jak na konsolę.

Ale tak jak było już pisane, istniało mnóstwo osób, które używały Amigi jako komputera, a nie konsoli.
Przykładowo ja oprócz grania, dużo bawiłem się użytkami wszelkiego rodzaju. Jak i osoby z mojego otoczenia.
6
[#199] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@abcdef, post #178

Oczywiscie, ze kazdy domowy komputer na ktorym sie tez gra ma w standardzie klawiature mechaniczna i wiekszosc ma tez myszke, bo granie na laptopie na tym pseudo touchpadzie to jest raczej dla masochistow. Dlatego raczej nikt nie nazywa obecnych telefonow czy tabletow komputerami, pomimo ze w zasadzie moga one robic to samo co komputer, a czasami i wiecej. Tak, serwery to tez sa komputery. Powiem ci wiecej, komputery sa w czolgach, samolotach, samochodach, okretach, fabrykach, elektrowniach itp. Taka Odra to tez byl komputer. Obecnie najblizsze domowym komputerom sa tzw. komputery gamingowe, i tak one ciagle wymagaja klawiatury mechanicznej oraz myszki dla wygody uzytkownika, ktory chce grac w cos wiecej niz pasjanse. Tak samo jak konsole ciagle wymagaja dzojpadow. Wiec prawie nic sie nie zmienilo przez ponad 30 lat.
1
[#200] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@Motyl, post #198

Nawet spędzając 99,999% czasu grając na Amidze 500 nigdy nie uznawałem, że jest to konsola. Był to komputer o określonych parametrach , który szybko się zestarzał i który przez kilkuletnie próby podtrzymywania go przy życiu nie dokonał szybko żywota jak chociażby komputery 8 - bitowe. W końcu klawiatura była mi potrzebna do grania na symulatorach i strategiach, a kolorowy telewizor w domu, który miałem w praktyce uniemożliwiał korzystanie z programów użytkowych. I jakby jeszcze mnie w 1992 roku było albo moich rodziców było stać na ekstra monitor , to bym się chwili nie ociągał tylko PC - ta kupił.

Pozostała cześć dyskusji to wyłącznie klepanie się po plecach użytkowników, którzy z poczuciem wyższości kultywowanym przez dziesiątki lat próbują pokazać tym którzy głównie grali, że nawet w dyskusji o Amidze głosu nie powinni zawierać , bo oni "niegodni są ran Amigi całować". Fakt, że tych grających było więcej tylko to poczucie elitarności wśród nich wzmacnia. Każda informacja nawet taka, że gdzieś w odległej Albanii ktoś używa tego komputera dla celów użytkowych jest niczym innym jak kolejnym zastrzykiem nadziei.

Proponuję motto dla fanów Amigi " Nie wszystek umarłem"
[#201] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@Merlin_PL, post #200

Fakt, że tych grających było więcej tylko to poczucie elitarności wśród nich wzmacnia


Fakt jest taki, że większość użytkowników PPA robiła na Amidze coś więcej niż tylko granie.
Czy użytkownicy PPA to statystycznie istotna próbka niegdysiejszego, wielomilionowego światka użytkowników Amigi? Pewnie nie.
Czy użytkownicy PPA będą się oburzać, jeśli przyjdzie jeden z drugim gejmer i zacznie ich ewangelizować, że w rzeczywistości to używali jakiejś dziwacznej, niewydarzonej konsoli do gier? Zapewne.

Może więc zaprzestać niepotrzebnych pyskówek? pomysł
6
[#202] Re: Czy Amiga to tylko konsola?

@recedent, post #201

Czy użytkownicy PPA będą się oburzać, jeśli przyjdzie jeden z drugim gejmer i zacznie ich ewangelizować, że w rzeczywistości to używali jakiejś dziwacznej, niewydarzonej konsoli do gier? Zapewne.

Panie Recedent święte słowa
2
[#203] Re: Amiga powinna być "konsolą na dyskietki"?

@recedent, post #1

A czym w gruncie rzeczy różni się konsola od komputera skoro na jednym i drugim sprzęcie można było i po dzień dzisiejszy można grać w gry?

Różnica jest taka, że komputer posiada zazwyczaj klawiaturę tak jak Amiga.
Nie chce mi się czytać całego tego tasiemca, ale jak ktoś zaprzecza temu, że Amiga to komputer, to trudno polemizować z kimś komu pada deszcz na twarz a on twierdzi, że nie ma czegoś takiego jak "deszcz".

A to, że Amiga była również konsolą nie wyklucza także tego że była komputerem. Przecież Amiga CD32 jest skromnym przykładem. Ja na swojej CD32 po wymianie z A600 dalej tworzyłem sobie utwory w Protrackerze. Podłączenie klawiatury nie było czymś problematycznym, a z czasem i stację dysków również mogłem podłączyć.

Amiga w swoich czasach była wspaniałym komputerem i jednocześnie wspaniałą konsolą.

Swoją drogą ciężko mi uwierzyć że ktoś dzisiaj jeszcze nie wie o tym w jak wielu telewizjach w Polsce (i nie tylko) ten komputer był wykorzystywany do robienia przejść w programach telewizyjnych, czy tworzenia animacji do reklam czy czołówek.

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2023 13:58:44 przez Duracel
3
[#204] Re: Amiga powinna być "konsolą na dyskietki"?

@Duracel, post #203

Swoją drogą ciężko mi uwierzyć że ktoś dzisiaj jeszcze nie wie o tym w jak wielu telewizjach w Polsce (i nie tylko) ten komputer był wykorzystywany do robienia przejść w programach telewizyjnych, czy tworzenia animacji do reklam czy czołówek.


Zgadza się, w latach 2003 - 2009 pracowałem w poznańskim oddziale TVP, na postprodukcji i montażu stały dwie "duże" Amigi (niestety nie mogę sobie przypomnieć który model) oraz goła Amiga1200, na której robili choćby tzw. creditsy, napisy końcowe itp.
[#205] Re: Amiga powinna być "konsolą na dyskietki"?

@uroboric_tom, post #204

Jak to? Konsoli do gier używali do postprodukcji i montażu?? Nemożliwe! Pewnie grali w gry w przerwach na reklamy!
2
[#206] Re: Amiga powinna być "konsolą na dyskietki"?

@amikoksu, post #205

Amiga służyła też do manipulacji ludźmi. Sam widziałem na Kasecie VHS sygnał podprogowy z ekranem WB. Pewnie zrobiono to po to, aby zwiększyc sprzedaż.

A może poprostu ktoś źle zmontował kasete z wesela? Nie, na pewno nie. To musiałbyć spisek

Ja przykładowo nie byłem wtedy świadomy do końca możliwości rozbudowy i zwiększenia funkcjonalności. Wiedziałem z gazetek, że są turbo i HDD, ale wtedy były one poza moim zasięgiem niestety.

Większość osób które wtedy znałem, co miały Amigę, nie miały budżetu na PC. Jak ceny spadły, to zdezerterowali. Ja z resztą też, bo nawet nie mając PC ani PS1 przy końcu lat 90tych, spędzałem dużo czasu u kolegów co je mieli
1
[#207] Re: Silnik Blues 1.0.0r1 dla AmigaOS 4.1

@karolb, post #70

Być może jest w tym "pewna" metoda,tak jak w Kościele Metodystów.Nazwałbym tą metodę "Wyznawcy Złotego Cielca".Metod jest więcej ,tą którą ja proponowałem Mr.Larmer nazwałem -metoda na Mojrzesza i Arona.Z tej dyskusji widzę jednak ,że Czesław mnie opuścił jeszcze za swego legalnego życia.Być może właśnie to(Jego postawa) uratowało moje projekty(patenty) od zapomnienia i mnie samego.Być może życie zmusiło Mr.Larmer do powołania do życia w samotności bez Brata Krwi(czyli mnie).Więc jest to Jego drugie życie ,które nazwie "nie_legalnym.

A o to mój patent(tak zwany złoty cielec)(miałem ich z 30 i o wszystkich rozmawiałem z Czesławem od 1998 marzec do sierpień 1999 roku)


Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 00:26:40 przez Danił93

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 00:29:16 przez Danił93
[#208] Re: Silnik Blues 1.0.0r1 dla AmigaOS 4.1

@Danił93, post #207






to też mój projekt i patent,Czesław dołożył tu dwie rzeczy do tego motocyklaszeroki uśmiech
nawet logo jest przez mnie narysowane S z dwoma rysami czy też gwoździami bez łebka lub dwoma kolcami czy też dżazgami

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 00:46:34 przez Danił93

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 00:47:28 przez Danił93

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 00:48:48 przez Danił93
[#209] Re: Silnik Blues 1.0.0r1 dla AmigaOS 4.1

@Danił93, post #208

A ten z jakiej choinki sie urwał?
2
[#210] Re: Silnik Blues 1.0.0r1 dla AmigaOS 4.1

@Danił93, post #208

dżazgami


Czym???
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem