zamieścił: mailman
Pavel Fedin przygotował nową wersję trackdisk.device, czyli natywnego dla systemu MorphOS sterownika od obsługi wbudowanej stacji dysków. Współpracuje on jedynie z komputerami Pegasos (nie jest możliwe skorzystanie ze sterownika na Amigach klasycznych pod kontrolą MorphOS-PowerUp) i obsługuje wyłącznie dyskietki HD (1.44 MB). W najnowszej wersji autor dodał możliwość formatowania, kilka zapomnianych komend, a także poprawił co nieco program ustawień. Ten ostatni doczekał się także możliwości zlokalizowania. Archiwum do pobrania stąd.
zamieścił: mailman
ShuffleChristian Rosentreter przygotował nową wersję gry-układanki Shuffle. Poza kilkoma kosmetycznymi zmianami, zarejestrowani użytkownicy, którzy mogą pobrać najnowszą wersję, otrzymują do dyspozycji 3 wersje językowe gry (lokalizacje): polską, rosyjską i holenderską. Trwają prace nad wersją włoską i węgierską. Program do nabycia w cenie 3 euro, ale tylko do 31 sierpnia 2007 r. Po tej dacie programu nie będzie już można kupić, a Ci, którzy będą chcieli, będą musieli poczekać na system MorphOS 2.0, z którym gra będzie rozprowadzana.
zamieścił: mailman
MaaG^dA przygotował uaktualnienie klienta IRC o nazwie MomosIRC. Wprowadzono możliwość wykorzystania klawisza TAB, a także poprawiono występujące problemy z połączeniem. Archiwum do pobrania stąd.
zamieścił: mailman
LZMA to bardzo silny algorytm kompresji bezstratnej opracowany przez Igora Pavlowa. Stosowany jest domyślnie w programie 7-Zip. Harry "Piru" Sintonen przygotował dla MorphOS-a narzędzie, które pozwala pakować i rozpakowywać pliki przy pomocy tego algorytmu. Dodatkowo w archiwum znajduje się loader, który sprawia, że pliki wykonywalne spakowane algorytmem kompresji LZMA mogą być uruchamiane z poziomu systemu bez potrzeby korzystania z zewnętrznych bibliotek w celu ich rozpakowania. W ten sposób można zaoszczędzić trochę miejsca na dysku na dużych plikach, choć przy obecnych cenach nośników, których pojemności liczone są w gigabajtach i terabajtach, znaczenie jest chyba bardziej sentymentalne i przywołuje wspomnienia z czasów dyskietek, gdy pliki wykonywalne pakowane były packerami takimi jak PowerPacker, TurboImploder czy StonePacker.
zamieścił: 
Użytkownicy MorphOS-a mogą się od dziś cieszyć kolejną wersją przeglądarki internetowej Sputnik. Więcej informacji, listę nowych cech programu oraz link do ściągnięcia nowej wersji znajdziecie na stronie projektu na naszym portalu.
zamieścił: 
Tym razem aktualizacja biblioteki do obsługi multimediów Reggae dotyczy klas odpowiedzialnych za wyświetlanie obrazków BMP i windowsowych ikonek. W niektórych ikonach występowały problemy z prawidłowym uwzględnieniem przezroczystości, poprawiono też kilka pomniejszych błędów i niedoróbek. Zaktualizowane klasy bmp.decoder, bmp.demuxer i winicon.demuxer można pobrać ze strony projektu.
zamieścił: 
ReminiscenceJuha-Pekka Jokela przygotował szybki port REminiscence dla MorphOS-a. Jest to napisana od zera wersja gry Flashback, znanej dobrze również amigowcom. Do grania oprócz portu potrzebne są pliki z oryginalnej wersji gry dla MS-DOS, oraz opcjonalnie moduły muzyczne z wersji amigowej.
zamieścił: mailman
Q-Master przygotował dla systemu MorphOS nowe wersje portów emulatorów FUSE (Free Unix Spectrum Emulator) oraz Bochs. W przypadku tego pierwszego, różnice w stosunku do wersji z czerwca zamykają się kwestią dodania obsługi bibliotek lib765 i libdsk (biblioteki zawierające ujednolicone funkcje do obsługi napędów dyskietek oraz obrazów dyskietek dla emulatorów). Archiwum do pobrania stąd. Co się zaś tyczy emulatora Bochs, kompilacja oparta została o ostatnią dostępną wersję tego programu.
zamieścił: 
Na portalu MorphZone pojawiła się oficjalna ankieta MOS Teamu, w której można przedstawić swoją opinię na temat akceptowalnej ceny MorphOS-a 2.0. Możliwości wyboru zawierają się w przedziale od 10 do 200 euro. Głosowanie potrwa około 2 tygodni. Głosować mogą zarejestrowani użytkownicy portalu.
zamieścił: 
Tytułowy GenesisPlus to emulator konsol Sega Genesis i Sega Megadrive napisany przez Charlesa MacDonalda. Port dla MorphOS-a wykonał Kelly Samel i właśnie wydał wersję 1.1, opartą na wersji 1.2 emulatora. Najważniejszą zmianą jest poprawienie emulacji dźwięku, dzięki czemu większość gier posiada już pełną oprawę dźwiękową. Oprocz tego mamy w tej wersji lepszą synchronizację dźwięku z obrazem, nowy tryb graficzny, oraz selektor ROM-ów z grami.
zamieścił: mailman
Sigbjorn Skjaeret przygotował dla systemu MorphOS port biblioteki XPKMaster. Do działania wymagane są pliki z pakietu 68k, które należy podmienić odpowiednimi, natywnymi wersjami. W archiwum znajdują się także specjalnie przygotowane dla systemu MorphOS kompresory BZP2, GZIP, RLEN i SA&SHSC. Dla zainteresowanych są także źródła.
zamieścił: mailman
MaaG^dA przygotował pierwszą wersję preview nowego klienta IRC o nazwie MomosIRC. Obecnie program zapewnia jedynie podstawową funkcjonalność dla tego typu aplikacji, ale jest już na tyle działający, iż lepiej go "dotknąć" niż oglądać na obrazkach. Kilka uwag:
  • program jest tylko w wersji dla systemu MorphOS,
  • plik binarny ma włączoną opcję debug,
  • akceptuje tylko kilka komend IRC-a (/join, /me, /topic, /msg),
  • nie jest aktualnie obsługiwana komenda MODE, więc zmiany on-line statusu usera nie są widoczne.
Program dostępny na stronie autora.
zamieścił: 
Matthias Münch umieścił na portalu AmigaWorld.de nowe wersje portów kilku programów. Są to bzip 1.0.4, potrace 1.8 i GoatNinja 1.1.
zamieścił: 
Dekoder formatu GIF w bibliotece Reggae został wzbogacony o obsłgę obrazków z przeplotem (wyświetlaniem progresywnym). W ten sposób klasy gif.demuxer (51.3) i gif.decoder (51.4) obsługują wszystkie udokumentowane możliwości standardu GIF87a. Reggae dekoduje również obrazki w nowszej odmianie GIF89a, ale nie wszystkie cechy tego formatu są jeszcze obsługiwane, przede wszystkim brakuje obsługi przezroczystości i animacji. Można się spodziewać ich dodania w najbliższym czasie. Zaktualizowane klasy można pobrać ze strony projektu.
zamieścił: mailman
Na stronie TDolphin, w dziale pliki, jest już dostępna najnowsza wersja GUI dla MPlayera. Poczynione ważniejsze zmiany:
  • lokalizacja programu (oprócz wbudowanego języka angielskiego wraz z programem dostarczone są lokalizacje polskie i niemieckie),
  • obsługa rozdziałów dla DVD,
  • dodanie kombo do aktywowania filtru usuwającego przeplot (deinterlace).

zamieścił: mailman
Organizatorzy Riverwash zapraszają wszystkich miłośników systemów alternatywnych na prezentację komputera Efika i systemu MorphOS, która odbędzie się podczas party, 24 sierpnia (piątek) o godz. 20:00. Prezentację poprowadzą deweloperzy systemu, wstęp na samą prezentację jest bezpłatny.
zamieścił: 
Ukazała się wersja 0.9 narzędzia MapMasterDX. Program ten, stworzony przez Emerald Games jest narzędziem ułatwiającym tworzenie gier 2D, w których plansza, czy tło gry złożone są z kwadratowych lub prostokątnych bloków. MapMasterDX jest graficznym edytorem takich map. Z najważniejszych nowości w wersji 0.9 warto wymienić możliwość wstawiania bloków w lustrzanym odbiciu w pionie i/lub poziomie, zapis mapy jako kodu źródłowego w języku C oraz zwiększenie maksymalnego rozmiaru mapy do 1024 x 1024 bloków.
zamieścił: mailman
Jak czytamy na MorphOS-News.de, podczas tegorocznego spotkania scenowców SceneCON, które odbyło się w połowie czerwca tego roku, jedną z atrakcji była prezentacja komputera Efika. Pokaz trwał prawie godzinę i został uwieczniony na filmie. Większą część demonstracji zajęły działające na Efice różne dystrybucje Linuksa, lecz ostatnie 14 minut poświęcone jest systemowi MorphOS 2.0. Film do pobrania stąd (XViD, ~ 296 MB) plus napisy.
zamieścił: mailman
Głównym celem ShowGirls w wersji 0.95 było poprawienie błędów zauważonych w poprzednich edycjach, jednak z uwagi na sporą ilosć czasu jaka upłynęła, nie dało się uniknąć wprowadzenia kilku rozszerzeń oraz nowych funkcji. Program można pobrać stąd, a poniżej wykaz większości poczynionych zmian.


Poprawione błędy to m.in.:
  • poprawne funkcjonowanie historii ostatnio używanych katalogów dla operacji Copy/Move,
  • wczytywanie zdjęć bez podania pełnej ścieżki,
  • losowe zawieszanie się programu przy otwieraniu/zamykaniu okien,
  • poprawne pokazywanie grafik o szerokości jednego punktu w browserze,
  • przy używaniu rolki do zmiany powiększenia współczynnik powiększenia nie był równy współczynnikowi zmniejszenia,
  • wyeliminowane kilka wycieków pamięci,
  • poprawione wyszukiwanie miniatur przy dużej ilości plików,
  • poprawne wyświetlanie rozmiarów obrazka w dymkach pomocy,
  • udoskonalone tworzenie miniaturek (w trybie z opóźnionym skanowaniem, Settings->Browser->Delayed scanning),
  • poprawione obliczanie minimalnego współczynnika skalowania dla bardzo dużych zdjęć.

Z nowych funkcji oraz rozszerzeń już istniejących:
  • dla narzędzia redukcji szumów wprowadzony współczynnik określajacy stopień łączenia oryginału z przetworzoną grafiką,
  • narzędzie do korekcji jasności/nasycenia/r/g/b używające krzywych definiowanych przez użytkownika,
  • wyświetlanie trybu pracy lampy błyskowej w momencie robienia zdjęcia,
  • dużo szybsze tworzenie miniatur dla plików w formacie JPEG (także w przypadku kiedy nie posiadają one wbudowanej miniatury),
  • mniejsza optymalizacja pod kątem szybkości oraz użycia pamięci,
  • narzędzie do zamiany zdjęcia na obraz czarnobiały,
  • możliwość automatycznej zmiany rozszerzenia plików w narzędziu do masowej obróbki (Batch converter),
  • pierwsza wersja narzędzia do dodawania ramek.

zamieścił: mailman
Trzy tygodnie temu informowaliśmy o przygotowanym dla AmigaOS 4.0 przez Chrisa Younga porcie emulatora komputera ZX Spectrum - FUSE (Free Unix Spectrum Emulator). Program emuluje ZX Spectrum 48K/128K/+2/+2A. Od kilku dni dostępna jest także wersja emulatora dla systemu MorphOS. Powstała w znacznej części w oparciu o źródła wersji 0.8.0 dla AmigaOS 4.0. Program jest w stadium beta (nie działa tryb pełnoekranowy). Archiwum do pobrania stąd.
zamieścił: mailman
ShuffleZarejestrowani użytkownicy gry Shuffle mogą pobrać uaktualnienie programu do wersji 1.7. Autor poprawił zauważone błędy, a także wprowadził kilka dodtkowych elementów takich jak obsługa z poziomu klawiatury przy pomocy klawiszy kursora, czy tryb replay. Zmian jest oczywiście więcej i zostały one szczegółowo opisane w dołączonym do archiwum pliku. Osobom, które zastanawiają się nad kupnem programu, z pewnością w podjęciu decyzji pomoże film, zamieszczony na portalu YouTube. Prezentuje on m.in. działanie funkcji replay.

Uaktualnienie (27.06.2007):
Dostępna jest już wersja 1.8.
zamieścił: 
Biblioteka multimedialna Reggae dla MorphOS-a doczekała się podstawowej obsługi formatu GIF. Należy ją traktować na razie jako beta, ponieważ nie ma jeszcze obsługi animacji (dekodowana jest pierwsza klatka), przezroczystości, wyświetlania progresywnego i obrazków złożonych z wielu części. Oprócz tego zostały zaktualizowane prawie wszystkie klasy, choć w większości z nich zmiany są wyłącznie kosmetyczne. Warto też zauważyć, że trwają prace nad wprowadzeniem (w języku angielskim) do Reggae dla programistów chcących używać tej biblioteki we własnych programach.
zamieścił: mailman
ShuffleChristian Rosentreter przygotował dla systemu MorphOS odmianę układanki puzzle o nazwie Shuffle. Gra oferuje na początek 4 poziomy plus kolejne 35 do odblokowania w różnych trybach gry. Do działania wymaga systemu MorphOS 1.4.2, MUI 4 oraz Reggae v51 (zalecany jest komputer Pegasos 1 lub Pegasos 2, niemniej, choć nie było to testowane, gra powinna także uruchomić się na Amigach klasycznych z zainstalowanym systemem MorphOS PowerUp). Tytuł zostanie wydany wraz z nową wersją systemu MorphOS, jednakże osoby, które chcą pobawić się już teraz i jednocześnie wesprzeć autora, mogą zakupić grę za cenę 3 euro (z VAT). Szczegóły na stronie programu.
zamieścił: mailman
HatariIlkka Lehtoranta przygotował dla systemu MorphOS port nowej wersji emulatora Hatari. Archiwum do pobrania stąd.
zamieścił: mailman
Matthias Münch przygotował dla systemu MorphOS nową wersję programu LAME. Archiwum do pobrania stąd.
zamieścił: mailman
W najbliższą niedzielę (03.06.2007), o godzinie 20:00 (czasu polskiego), na kanale #Amiga (jeden z serwerów EFnet) Bill Buck i Raquel Velasco z Genesi będą odpowiadać na pytania. Przebieg rozmowy będzie moderowany, a pytania zadawać będzie moderator kanału po wcześniejszym uzyskaniu ich od odwiedzających przebywających na kanale #AmigaWeb (ten sam serwer).

Sesja organizowana jest przez portal AmigaWeb.

Uaktualnienie (31.05.2007):
Rozmowę w ten weekend odwołano. Została przeniesiona na inny termin, który jeszcze nie został określony.

Uaktualnienie (02.06.2007):
Rozmowa odbędzie się 24 czerwca 2007 o godzinie 20:00 (czasu polskiego).
zamieścił: mailman
Kompaktor to narzędzie dla systemu MorphOS służące do tworzenia archiwów i rozpakowywania ich zawartości. O programie już informowaliśmy przy okazji pojawienia się wersji demonstracyjnej, która była nieco ograniczona i nie umożliwiała tworzenia archiwów. Tym razem program jest w pełni funkcjonalny, lecz obsługiwany jest jedynie archiwizer LhA. Inne (LZX, LZH, ZIP, RAR) zostaną dodane w "najbliższej przyszłości".
zamieścił: mailman
Osoby zarejestrowane na portalu MorphOS Developer Connection znajdą tam uaktualnienie SDK stanowiące owoc pracy Sigbjorna "CISC" Skjaereta oraz Gunthera Nikla. Obejmuje ono zmiany w zakresie GCC, binutils. Poprawki zapewniają również poprawną kompilację programów dla 64-bitowych procesorów PowerPC.
zamieścił: mailman
BlenderGuillaume Roguez przygotował nową kompilację Blendera dla systemu MorphOS. Archiwum do pobrania stąd.
zamieścił: mailman
Eric "Rusback" Russeil przygotował dla systemu MorphOS port programu Lame w wersji 3.97. Archiwum do pobrania stąd.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem