kategoria: A1200
[#1] Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??
Witam

To mój pierwszy post na tym forum i nie wiem czy w dobrym dziale :) chciałbym sie także przywitać Kamil miło mi ;) ale wracając do sedna sprawy,którą z powyższych Amig wybrać ??
Głownie zależało by mi w pogranie w jakieś starsze tytuły przypomnienie sobie czasów kiedy miałem 500/600 ,ale z drugiej strony pójście w cos lepszego moim marzeniem zawsze była 1200 :) ale teraz otworzyła się perspektywa 4000 :) i tak:
- Czy kupić amige 1200 i jak ja sensownie rozbudować ?? oczywiście by wszystkie gry ładnie działały , za w miarę rozsądne pieniądze :) powiedzmy ze mógłbym dołożyć do niej około 1000zł jak by było warto do oczywiście ze więcej by się dało :)
-Czy kupić Amigę 4000 która chyba dość znacznie różni sie od 1200, i nie ukrywam ze rozbudowa tej sprawiła by mi więcej radości bo uwielbiam grzebać przy sprzęcie komputerowym , i ogólnie czy jest sens pakować siew amige 4000 tylko do gier ??

Chyba tyle puki co :) mam nadzieje ze to w miarę sensownie objaśniłem :) i odpowiem na wszelkie pytania bo Amigę chciałem juz dawno kupić :) i przyszedł najwyższy czas :)
[#2] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #1

Pytanie podstawowe. Jaką kasą dysponujesz? Tzn. ile max mógłbyś przeznaczyć na Amigę.
[#3] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #1

Wszystko zależy ile masz kasy. Pamiętaj - kupno i rozbudowa Amigi to teraz gruba kasa. A1200 na początek kilkaset złotych, rozbudowa zależnie od tego co chcesz osiągnąć od kilkuset PLN (dodatkowy Fast, dysk/CF, karta sieciowa PCMCIA) do... kilkunastu tysięcy (Tower, 060+PPC, Zorro/PCI, USB itd).
A4000 to na początek wydatek rzędu 1500-2000 za "golasa", rozbudowa może być nieco skomplikowana (trudno dostępne karty procesorowe, Zorro czy PCI jak w A1200, brak PCMCIA).
Decyzja należy do Ciebie.
Jeśli chcesz grać (bez kolekcjonowania) to możesz się zainteresować którymś projektem FPGA (FPGAArcade, minimig, mist). Taniej, sprzęt nowy, nie trzeba Scandoublera czy monitora PAL (jest VGA albo DVI).
Niezależnie od opcji, którą wybierzesz - Twoje wydatki będą rosły. ;)
[#4] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Jenot, post #3

Ja wybrałem A1200 którą zawsze chciałem mieć. Jeżeli chcesz się bawić w obudowy i rozszerzenia, jest tego sporo. Jeżeli cenisz sobie miejsce to oryginalną obudowę też sporo ukanapkujesz.
Ja cenię sobie miejsce i wybrałem wariant bez dużej obudowy. OK
[#5] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Voyox, post #4

Ja też cenię miejsce i mam pół pokoju Retrosprzętu, cholera. Trochę się pozbyłem, trochę dokupiłem, ogólnie raczej przybywa niż ubywa a szkoda cokolwiek sprzedać.
[#6] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Jenot, post #5

Sprzedaj Atari
[#7] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #1

i ogólnie czy jest sens pakować siew amige 4000 tylko do gier ??

Nie ma najmniejszego sensu.

Jeżeli interesują ciebie jedynie gry, to darmowy emulator WinUAE jest wszystkim czego potrzebujesz.

Jeżeli natomiast interesuje ciebie grzebanie w starym sprzęcie, to na początek ustaw sobie limit cenowy tak jak sugerują przedmówcy. Mając konkretne kwoty można proponować konkretne rozwiązania.
[#8] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #1

W sumie temat był niedawno poruszany. Co wybrać, jeżeli nie ma się preferencji? Odpowiedź - kasa. Masz kapustę idź w a4k (ale tutaj aby mieć sensowny sprzęt, czyli a4k+karta procesorowa 040/060 to szykuj 5 kafli i ... trenuj cierpliwość, bo już zakup ładnej a4k to sztuka a co dopiero trafić turbinę...). Niemniej jednak a4k to miód, ale strasznie drogi. Druga droga to a1200 (co mam sam) i do tego turbinkę z 060. Tutaj za sensowny zestaw a1k2/060 dasz ok 2 kafli. Jeżeli obędziesz się bez karty graficznej to jest to bardzo sensowna alternatywa, tym bardziej że różnic w prędkości dzisiaj nie obczaisz (nie liczę benchmarków). Największą zaletą a1200 jest jest dostępność (nawet są nowe) samych komputerków oraz kart procesorowych - np. są dostępne w efunizne.com (i nie zrywają czapki z głowy swoimi cenami jak to jest u starszej siostry).
Tak czy siak oba warianty są fajne, bo Amiga jest fajna Moja rada - nie wiesz co kupić, a nie masz na oku super okazji z a4000 - kupuj a1200 z turbiną 060. Zobaczysz czy to Cię zadowala i ... zawsze możesz puścić w rynek - z tym nie ma problemu. ... ale jak masz kapustę i na oku a4000 to się nawet nie zastanawiaj
[#9] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@BomberMAX, post #2

Co do Kasy jaką dysponuje to myślę że na początek z 2tyś mógłbym przeznaczyć :) bardziej skłaniam sie ku Amidze 1200 jakiś więszy sentyment ,co do 4000 to mógłbym ją miec za około 1200-1500 zł to w sumie do negocjacji ale właśnie gołą :(
[#10] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Jenot, post #3

Powiedz mi proszę gdzie mógłbym coś więcej o tych projektach (FPGAArcade, minimig, mist) poczytać ?? i jak to sie przedstawia cenowo ?? jak to działa tak w skrócie oczywiście :)
[#11] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #10

A co emulatorów to to nie dla mnie,ostatnio bawiłem siew emulowanie starych konsol ale zero frajdy mi to sprawiło :(

Chyba bardziej skłaniał bym sie ku A1200 tylko chciałbym ja tak na maxa dopieścić :) w jakich sklepach w Polsce mógłbym zaopatrzyć się w jakiś sprzęt :)

Jeszcze jedno pytanko jakie sa podstawowe różnice między a 1200 a 4000 ?? jeśli chodzi o układ graficzny ten podstawowy to lepszy jest w A4000?? jak mniemam
[#12] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #11

Układ graficzny jest ten sam . Różnice miedzy modelami są duże .

A1200

A4000
[#13] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@stachu100, post #7

Ja WinUae do poznania Amigi nie polecam (chociaż to bardzo dobry i pożyteczny program).
Zdecydowanie polecam "żywą amigę"!
Jeśli wcześniej nie miałeś Amigi to nie ma sensu zaczynać od A4000 (bo nie poczujesz/zrozumiesz różnicy).
Na poczatek najlepiej A1200 lub A500/A600 proponuję.
[#14] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #11

eszcze jedno pytanko jakie sa podstawowe różnice między a 1200 a 4000 ?? jeśli chodzi o układ graficzny ten podstawowy to lepszy jest w A4000


Podstawowe różnice to potencjalna rozbudowa. Kości graficzne AGA są te same, ale a4k ma od razu sloty Zorro w które możesz wsadzić grafikę i mieć ... piękny desktop.

Jeżeli masz na oku a4k za 1200 zł w ładnym stanie wizualnym i technicznym (nie taka jak na allegro) to jest to dobry wybór. Nawet podstawowa a4k będzie miała już 030 - słabe to słabe, ale na początek wystarczy. Jeżeli nie przeszkadza Ci trochę pecetowy wygląd (ech te klawiaturokomputery...) to jest to super zabawka i w dodatku jak jest ładnie utrzymana to od razu znajdzie nabywcę jak się znudzisz (sprzedaj mi ja za 1200zł )
Gdybym miał taki wybór i miał na oku ładną (ważne) a4k za 1200 to nawet z 030/25 brałbym zamiast a1200 (później tylko jakaś karta procesorowa 040/060 za ok 2.5 tysia i karta grafiki za 600 zł ...), jeżeli jest zjechana, to szukaj zadbanej a1200.
PS. Jak do zabawy to bierz a1200, jak nie wiesz co chcesz bierz a1200 jak chcesz grać bierz a1200, ale jak masz kapustę to bierz a4000
[#15] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@PrzemasIII, post #12

Dzięki za odpowiedź :)

to czyli raczej zdecyduje się na 1200 teraz tylko pytanie jak sensownie ja rozbudować ?? kiedyś miałem Amige 600 z dyskiem twardym ale nie było to zbyt komfortowe rozwiązanie, tak wiec postawie na kartę Pamięci,i jakie inne dodatki mógłbym jeszcze dorzucić ?? jaka kartę turbo ?? CD-Rom ?? stację dyskietek ?? ogólnie wszystko co się da :)
[#16] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@posylus, post #14

Dzięki za fajna odpowiedź :) a co myślicie o tej ?? http://allegro.pl/amiga-4000-030-25mhz-w-pelni-sprawna-i3466964183.html

Ja mam na oku u znajomego, puki co powiedział ze chce sprzedać ale waha sie jeszcze :) chyba sentyment jednak jest silniejszy :) jeszcze nie byłem jej oglądać, wybiorę sie jakoś na dniach,ta co w linku podałem to tak dla porównania , bo nie wiem co tam znajomy ma dokładnie :)
[#17] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #15

Kupuj ładną a1200 + blizzard 1260 + karta SD + jak Ci starczy SD od Jensa (bardzo sensowny konfig i w dodatku działa na standardowym zasilaczu - taka piękna, klasyczna kanapeczka). Co do sklepów, to nowe jeżeli szukasz SD to retroami, jak coś z starszego ale ciekawszego to stare, dobre efunzine - tam np. mają 060 do 1200 Zresztą pisz do tego sklepu bo mają krzem o którym nie ma mowy na stronie i odwrotnie. Miłego wydawania kasiory.
[#18] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@posylus, post #17

I znowu: zależy ile masz kasy, i co chcesz na niej robić. Rozbudować ją można naprawdę mocno - karty graficzne, sloty PCI, karty muzyczne, karty turbo (także z PowerPC), dyski twarde, nagrywarki DVD. Kwestia możliwej do wydania ilości gotówki.
[#19] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@posylus, post #14

[#20] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #16

Ta z allegro wygląda jakby zwiedziła niejeden śmietnik - ale to tylko obudowa, płyta wygląda ok, chociaż tutaj niech się wypowiedzą posiadacze a4k (i osoby znające sprzedawcę ha, ha). Moja rada - obadaj tego kumpla - takie kupowania są czasami najlepsze i pozwalają nabyć fajne cacka.
[#21] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@PrzemasIII, post #19

Ok z tym desktopem to trochę przesada, ale prawdą jest że:
1. wersje rtg często mają znacznie większe wymagania (choćby przez to że jest większa rozdziałka np. Bubble Heroes dla AGA jest info że rekomendowana jest min 030, ale już dla RTG to min. 060 a najlepiej grafika bvision/cybervisionppc) - to co przeczytałem najlepiej niech wypowiedzą się posiadacze konfigów 030/040 z rtg, czy da się grać, bo rekomendowanie zakupu do a4k 060 lub ppc to wydatek od 3 do 6 tysi...)
2. kupować a4k aby grać, to lekkie przegięcie, a nawet duże, bo ten sprzęt ma parę lat i męczyć go gierkami to lekka profanacja
3. najlepiej mieć obie (tak sobie myślę bo sam mam tylko malutką a1200)
[#22] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@posylus, post #20

Kumpla na pewno obadam ;) ale to zostawię na później ,teraz kolejne pytania,jak można ja rozbudować tak klasycznie czyli w standardowej obudowie?? chodzi mi o 1200 ,tak sensownie zeby system działał stabilnie gdy działały stabilnie i nie było problemu czy taka karta Blizzard 060 to byłby taki max ??

Drugie pytanie jak bym ja chciał wsadzić do obudowy tower to wtedy czy jest sens bawić się w karty zorro karty graficzne itp ?? tylko po to by pograć ?? bo gdzieś czytałem ze taki Doom 2 czy zwykły Doom wymaga już czegoś lepszego niż tylko kości Aga , i kartę turbo ale rozumie że nie ma sensu pakować kasę żeby w jedna grę pograć ;)
[#23] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@posylus, post #21

Co do grania to nie mam zamiaru ,włączyć Amigi i siedzieć przy niej z 5-8 godzin :) chciałbym żeby ładnie na biureczku sobie leżała i cieszyła oko ,żebym mógł przy niej od czasu do czasu po majstrować
oczywiście żeby nic nie popsuć :) i oczywiście czasem usiąść i zagrać w jakąś stara gierkę przypomnieć sobie te dawne czasy :)
[#24] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #23

1. Badaj kumpla - jak ładna bierz a4000
2. jeżeli nie 1. to kupuj a1200 + 060 - pobawisz się i zobaczysz czy chcesz więcej
3. a1200 = więcej kabli, ale więcej retro, a4000 jak pc - czysto, pięknie, ale jak ktoś przyjdzie na browar i ma słaby wzrok to nawet nie zwróci uwagi, a na 1200 każdy spec od PC zrobi: Szok (co jest samo w sobie fajne)
4. max w a1200 to bppc, ale to już super ekstra kanapka - zostaw sobie ją na później (chyba że znowu masz kumpla z okazją cenową, czyli np. za 1500 zyla) jak nie to 2.

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2013 00:09:42 przez posylus
[#25] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #22

Post 17 :) Z tym że możesz jeszcze wybrać Apollo 1260 (na początek nawet A1240 lub B1240 i później sobie przerobisz na 060) .
[#26] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@PrzemasIII, post #25

Dobrze gadasz co do przerabiania 1240, tylko wsadzanie 040 do desktopa może być ryzykowne pod względem temperatury, więc lepiej kupić tanio 1240 i od razu przerobić ją na 060. Tak czy siak desktop+060 to prawie wszystko co trzeba w klasyku...
[#27] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@posylus, post #24

A co to jest dokładnie to bppc ??
A jak taka kartę sie przerabia ??

Własnie o takie cos mi chodzi jak piszesz :) desktop+cos konkretnego i jest taki max :)

jeszcze jedno a o co chodzi z tymi romami jaka jest róźnicą między 3.0 a 3.1 ,na co miałbym zwrócić szczególna uwagę kupując taka Amige 1200 ?? wiem ze są różne płyty główne w sensie revizje chyba dobrze to nazwałem :)

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2013 00:15:01 przez Godlike
[#28] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@posylus, post #26

Apollo 040/25Mhz u mnie śmiga z wiatraczkiem do chłodzenia VGA za 10 zł :) A wystarczyłby radiator (tak jak na kartach 3640).
[#29] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #27

Moja ulubiona i jedna z najciekawszych konstrukcji w komputerach lat 90 (zaryzykuję to stwierdzenie) - szczegóły na link - ogólnie obadaj tą stronę.W skrócie procek motoroli z potwornie szybkim (jak na tamte czasy) drugim procesorem o zupełnie innej architekturze - po prostu majstersztyk inżynierów... mniam.
[#30] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@PrzemasIII, post #28

No to ok, ja opieram się na tym, że phase5 wydawało 1240 z dopiskiem T, że nie nadaje się do desktopa ze względu na ciepło - ale czy nie masz po dłuższej zabawie piekarnika ? Moja 060 jak ją przycisnę grzeje się na tyle mocno, że zastanawiałem się nad dołożeniem radiatora, ale ładniej wygląda sama więc temat upadł.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem