kategoria: A1200
[#31] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@posylus, post #29

Ta karta jest wypas ale cena pewnie też kosmos i dostępność ;) znalazłem ja na Amibay tylko że sprzedaną za 405 euro :) a co by dało włożenie takiej karty do Amigi 1200 ??
[#32] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #23

A ja Ci kolego polecam taki zestawik:

- Amiga 1200, obojetnie czy 3.0 czy 3.1 (za 300-400PLN powinienes kupic)
- karta turbo z 030 na pokladzie; ze starych najlepszy bedzie Blizzard 1230-IV (600-700PLN), alternatywa jest nowka z gwarancja - ACA1230 (troche wolniejsza, ale ma wiecej RAM-u, bo 128MB i mniej kosztuje, od 500-set kilku w gore)
- dysk twardy 2,5 cala do srodka, wielkosc dowolna, ale raczej nie dawalbym mniej jak te powiedzmy 10GB (kilkadziesiat PLN)
- przejsciowka PCMCIA-CF z karta 1-2GB sformatowana na FAT95 (Sandiski "Ultra" sa najlepsze) do przenoszenia danych (50PLN za obie te rzeczy to max)
- czytnik kart CF do peceta/laptopa (10-20PLN za multicztnik)

Opcjonalnie moglbys sie wyposazyc w interfejs myszki PS2/USB (cena od 38PLN i do tego myszke optyczna na PS2. Dziala o niebo lepiej od oryginalnej kulkowej, ale niezaprzeczalnie gorzej sie prezentuje. No i tyle.

Jak bedziesz mial farta, to nawet da sie zmiescic ze wszystkim w 1000PLN. Taki zestaw wystarczy Ci do praktycznie wszystkich gier (nie liczac tych najbardziej rozbudowanych 3D), wiekszosci programow, sluchania modulow itp. itd. Jak Ci bedzie malo to zawsze mozesz kupic lepsze turbo. To chodliwy sprzecik, wiec nie bedziesz mial problemow ze sprzedaza, gdybys chcial jednak sie przesiasc na wieksza Amige, np. A4000, albo dac sobie spokoj z amigowaniem w ogole.
[#33] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@posylus, post #30

Ja myślałem że T oznaczało podstawkę pod pamięć nie nadającą się do dekstopu . Na dłuższą metę pewnie i mam ale nie jet to temperatura zagrażająca Amisi :)
[#34] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #31

405 euro to okazja - pewnie mówisz o tej aukcji na którą się spóźniłem wracając do domu (do dzisiaj krew mnie zalewa, cena super - łącznie z bvision, która też poszła za malutką kasę). Realna cena to ok 2.5 tysia z procem 060 lub ok 2 z 040. Jak nie masz okazji, olej ten temat - skup się na 1200 + 060 (najlepiej blizzarda) oraz SD jak ten. Pobaw się, na ektrema przyjdzie czas, albo i nie bo wiele osób skłania się do tezy, że 060 w klasyku to wszystko co trzeba (ja też chorowałem na ppc, ale teraz twierdzę że zakup bppc może mieć sens w a1200 w zasadzie tylko po to aby mieć grafikę bvision - to ma sens i są szaleńcy którzy mają to w desktopach - to jest wypas warty grzechu) W każdym innym wypadku 060 to jest w 90% wszystko co potrzebujesz w klasycznej Amidze.
[#35] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #31

Jak nie jestes biegly w obsludze systemu Amigi i jego konfiguracji, patchowaniu itp. itd. to nic ciekawego z tego nie wyniknie. Naprawde. A kasy wydasz niemalo. Jak chcesz szczegolow, to polecam Ci lekture ostatnich papierowych wydan Magazynu Amiga (skany z pewnoscia znajdziesz w Sieci). Tam jest cykl artykulow (bodajze autorstwa Konrada B.), ktory omawia z czym sie je PPC. Moze ktorys z kolegow sprecyzuje dokladniej o jakie numery pisma chodzi, bo ja w tej chwili strzelam z glowy, nie mam tego pod reka...

EDIT:

Tak jak pisze Posylus, 060 w klasyku to naprawde zalatwia temat, a i tak kosztuje niemalo. I tez nie jest prosta w obsludze, trzeba miec wiele cierpliwosci zanim sie uda tego konika ujarzmic

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2013 00:31:10 przez mccnex
[#36] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@mccnex, post #32

I o takie coś mi chodziło :) Ja juz jakieś 12-14 lat temu w gazetach wyczytałem ze karty blizzard są najlepsze :) i tego chciałbym sie trzymać i taka kartę chciałbym mieć :) teraz tylko gdzie to kupić :)
[#37] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@mccnex, post #35

PPC kusi ale nie jestem biegły w tych rzeczach :) żeby aż tak szaleć,troszkę to będzie bezsensu wydać z 3tys na Amige którą wykorzystam do gier czy słuchania muzyki :) chciałbym ja tak dopakować na maxa w jej klasycznym stanie :)
[#38] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #37

Co masz na myśli dokładnie w tym zdaniu ?? trzeba miec wiele cierpliwosci zanim sie uda tego konika ujarzmic
[#39] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@mccnex, post #32

Wybór pomiędzy 030 a 060 ... temat rzeka. Sam to przerabiałem i ... kupiłem 060. Dlaczego - koszt blizzarda 030 to ok 700 stów, 1260 to ok 1600. Różnica 900 paczek, ale uznałem to za docelowy konfig więc wolałem zainwestować raz i koniec. Myślę, że znacznie bardziej rozsądnym byłby zakup na początku zamiast 060 taniej 030 / 020 z ramem tak do max. 350zł (jakby się znalazło). Wywalanie już 700 to połowa drogi do 060, a różnica w prędkości to trochę więcej niż dwa razy.
Tak samo bezcelowe jest kupowanie dysku - dzisiaj karta sd to znacznie lepsza propozycja - ciszej, mniej prądu.
Moja rada, skoro myślałeś o a4000
a1200 - ok 350 zł
blizzard 1260 ok 1600 zł
przejściówka + karta sd 4 gb ok 80
wspomniana przejściówka pcmcia-cf z kartą i czytnik do pc
opcjonalnie sd indi - ok 700 stów
Razem masz prawdopodobnie wszystko co będziesz potrzebował i dodatkowo wszystko pracować powinno na oryginalnym zasilaczu.
PS. olej cdrom
[#40] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #36

Amiga, dysk, przejsciowka, karta CF, przejsciowka PCMCIA-CF, myszka i przejsciowka USB sa do kupienia na Allegro. Blizzard w zasadzie tez, ale zdecydowanie rzadziej sie pojawia (moze teraz jest nawet, ale nie sprawdzalem). ACA1230 kupisz w sklepie naszego forumowego kolegi: http://retroami.com.pl/

Jeszcze wypada wspomniec o jakims monitorze. Rozwiazan jest kilka - telewizor CRT lub LCD + kabel RGB/SCART. Z tv LCD to polecam poszukac/popytac ludzi na forum, zeby sie nie okazalo, ze obraz nie taki, albo cos innego nawala. CRT dziala swietnie. Dalej, monitor do Amigi - 1084S lub M1438S, z dzwiekiem, dedykowany, ale to zabytek i ciezko dorwac w dobrym stanie. Kolejna opcja to juz drozsza - scandoubler + monitor SVGA CRT lub scandoubler + monitor LCD. Zrob porzadny research w tej sprawie, a wypracujesz sobie optymalne rozwiazanie, pod wzgledem finansowym i technicznym.
[#41] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@posylus, post #39

Własnie też wydaje mi sie że jak juz sie bawić to konkretnie ;) i takie dziabanie nie ma sensu ,taki konfig jak podałeś bardzo mi się podoba i podobnie myślę że dysk jest zbędny lepiej chyba większą kartę zakupić
[#42] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@mccnex, post #35

trzeba miec wiele cierpliwosci zanim sie uda tego konika ujarzmic

Bez przesady, ja nigdy nie miałem do czynienia z 1260, ale od Stacha dostałem dyskietkę instalacyjną. Wyłączyłem bliza 1260 przy starcie (bo oczywiście zawiesił mi system - chociaż Stachu kiwał palcem i kazał najpierw zainstalować poprawki do systemu - ale na szczęście blizka wyłączasz przy starcie, instalujesz odpowiednie biblioteki i uruchamiasz ponownie). Czysto i bezboleśnie co sam potwierdzam.
Co do miejsca - wskazałem Ci sklepy, szukaj na aledrogo, ebay, na ppa, po kumplach, po śmietnikach - WSZĘDZIE :D Nie znasz dnia i godziny kiedy znajdziesz graty do Amigi... Tak poważnie oblukaj na początek efunzine.com.
[#43] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@mccnex, post #40

Co do monitora to wolał bym LCD bo bardzo tanio idzie je kupić ,a po drugie jeden chyba z 17cali lezy mi gdzieś w szafie ,a monitor do Amigi tez posiadam ale czy działa to nie wiem ,ale takiego klocka nie chcę mieć :) tak więc jakie było by najlepsze rozwiązanie co do monitora ??
[#44] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #43

Najlepiej SD Indi (retroami - 700 paczek), a co do karty, to 4GB wystarczy Ci na dłuuuugo. Amiga to nie piec, tutaj programy są liczone w setkach kilobajtów nie gigabajtach. Sam system 3.0 to przeogromne 5 dyskietek 880 kB...
[#45] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@posylus, post #42

Jak już by mi się udało coś poskładać to mogę się do Cibie w sprawie nauki obsługi systemu itp ??:) tak oczywiście od samej instalacji poprzez wgrywanie bibliotek ??:) bo to juz totalna nowość dla mnie :) kiedyś miałem A600 z dyskiem i systemem ale pamiętam że długo to nie podziałało jak powinno :) efunzine.com. na ta stronkę już sie zgłosiłem z zapytaniem czy będą jakieś Amigii 1200 ,a tak to Allegro cały czas przeszukuje :)
[#46] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #45

Co do nauki to proponuję ten portal - sam jestem ciągle zielony jak trawa na wiosnę, a na ppa znajdziesz Amigowców tak starych jak węgiel. Więc oczywiście pisz - najlepiej na forum bo tutaj zawsze ktoś pomoże (czasami skarci że to banał - ale dal niego nie dla nas początkujących więc się nie przejmuj ), ale też szukaj na ppa, bo wiele drzwi zostało już kiedyś otwartych i szkoda zbędnego tłuczenia w klawisze.
[#47] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #41

Patche, biblioteki, kompatybilne oprogramowanie... Troche "mieszania" jest zanim skoncza sie zwiechy i inne wesole osobliwosci zabawy w Amige i 060. Sporo z zakresu tej tematyki sie przewijalo na forum. Poszukaj, poczytaj.
[#48] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@mccnex, post #47

A co myślicie o tym warto poczekać i zaryzykowac ?? jaka karta tam moze siedzieć ?? http://allegro.pl/amiga-a-1200-hd-i3475394116.html
[#49] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #48

Najlepsza karta 030 do A1200 czyli Blizzard 1230 IV . Czy się opłaca ryzykować ? Na to pytanie musisz sobie sam odpowiedzieć .
[#50] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #48

Karta to Blizzard 1230, bez koprocesora. Wszyscy mozemy przeczytac to samo, ze niesprawdzony i sprzedawca nie bierze za niego odpowiedzialnosci. Jak zadziala to bedzie to strzal w 10-tke, a moze nie zadziala i wtopisz kase. To jak w ruletce. Wybor czy brac czy nie nalezy do Ciebie.
[#51] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #1

Można też mieć sprzęt w 100% nowy :) amiga 1200 od Petro T. , kartę turbo 030 128mb ram ze sklepu RetroAmi i do tego kartę pamięci CF jako dysk oraz Joystick z firmy Matt i licencja na whdload. Wszystko nowe. Cena.. w 1500 zł się zmieścisz i masz przepiękny, nowiuśki sprzęt w 100% wystarczający do gier i wspaniałej zabawy z amigą.
Niewiele też na nim stracisz gdybyś się znudził i postanowił to sprzedać. Ogólnie gdy nie kupujesz za drogo lub zbyt szajsowatego sprzętu to jest jak inwestowanie w antyki :)
[#52] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #23

W takim wypadku nie ma sensu ładować się w drogie 060. Do whdload potrzebujesz minimum 4 mb fast ram, a inne modele kart turbo z 030 możesz wyrwać dużo taniej niż blizzarda którego cena jest chora. Zalecam czytanie forum bo szybko temat osiągnie kilka stron :)

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2013 06:29:56 przez mikser
[#53] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #10

FPGAArcade - 199euro
Mist - 199euro
Minimig, sklep - ceny w linku

Ale widzę, że idziesz w kierunku A1200. :)

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2013 07:42:52 przez Jenot

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2013 07:43:50 przez Jenot
[#54] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #1

Co do A4000 - porównywalny sprzęt do tego modelu (karty 040, 060, PPC) są droższe i trudniej dostępne. Z drugiej strony na pokładzie masz już sloty ZorroIII i co najmniej 030 na dzien dobry, co pozwala na bezproblemowy montarz karty GFX. Osobiście uważam, ze lepsze jest 030 z kartą graficzną, niż 060 z AGą.
[#55] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Daclaw, post #54

A tutaj to ciekawa alternatywe zapodales. Faktycznie, kupujac A4000 masz od razu 030 lub 040 na pokladzie i wydajnosciowo w zasadzie wychodzi na to samo co w przypadku wspominanej A1200 + Blizzard, choc zapewne nieco drozej. Ale bonusem sa ciekawe acz drogie mozliwosci rozbudowy o karty Zorro. No i buda spora, to CD-ROM czy kieszen na HDD bez problemu wejdzie. Na minus na pewno brak PCMCIA i co sie z tym wiaze chyba najwygodniejszej i najlatwiejszej w obsludze i konfiguracji metody przenoszenia danych miedzy Amiga a PC.
[#56] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@pawelini, post #51

Można też mieć sprzęt w 100% nowy amiga 1200 od Petro T.

Nie, to nie jest nowy sprzęt.

Jest to NOS - New Old Stock. Czyli po naszemu leżaki magazynowe.
Wyprodukowane w latach 90 ubirgłego stulecia. Nie ma co prawda ścisłej definicji po jakim czasie leżenia na magazynie sprzęt nowy zmienia się w NOS, ale na pewno jest to mniej niż 10 lat.
I ostatnie partie A1200 od Petro T. w niczym sprzętu NOS nie przypominają. Raczej skręcane składaki z innych zdekompletowanych NOS.
[#57] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Jenot, post #53

Na dzień dobry przepłaca za sprzęt który nie ma kości AGA i kontrolera HD. Nie bez znaczenia też będzie że Amigi trzymają cenę i raczej nie stanieją, wyroby Amigo podobne ceny nie trzymają i będą tanieć. Jeśli przy zakupie Amigi zachowa się rozsądnie to sprzeda ją bez większych strat, ze sprzętowym emulatorem to się nie uda.


Pozdrawiam
[#58] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@RadoslawF, post #57

Zależy co bierze. FPGAArcade obsługuje AGA, nie wiem jak jest z dyskami, poza tym wyszło tego strasznie mało i cenę raczej będzie trzymać. Mist obsługuje obrazy dysków na SD i widzi je jako HDD, AGA nie obsługuje, ale być może będzie, dodatkowy bonus to wsad atari ST, prędkość to 70% 030/25. W zupełności wystarczy do grania w stare gierki czy oglądania dem.
Ja też mam oryginalne Amigi i mnóstwo frajdy daje mi ich naprawa, rozbudowa i doprowadzanie do stanu używalności, jednak trochę szkoda mi je codziennie katować (zwłaszcza, że jak napisałeś - ciągle zwiększają swoją wartość). Uszkodzonego po paru latach mista czy monitora LCD nie będę tak żałował jak A1200 czy M1438S. ;)
[#59] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Jenot, post #58

Nie znam wszystkich ale np. Minimiga wyszło mało bo mało było chętnych do kupna, nie wiem jak jak z kupnem FPGAarcase ale Minimiga możesz kupić od ręki w każdej chwili, ale jego cena i możliwości nie odpowiadają cenie porównywalnej wydajnościowo Amigi.
A wracając do tematu dyskusji to dla kogoś kto chce pobawić się Amigą po latach nie polecał bym drogich A4000 czy A1200 z kosztownymi kartami z 060 czy PPC. Radził bym A1200 desktop z HD lub zamiennikiem do tego pamięć fast lub tanią turbo z 030 i kartę sieciową lub przelotkę CF-PCMCIA do przenoszenia danych, jak zabawka mu się nie znudzi i będzie chciał więcej to za jakiś czas już sam i świadomie podejmie decyzję ile i na co inwestować w to hobby.


Pozdrawiam
[#60] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #48

A ja zapytam,kiedy grales ostatnio w amigowe gierki? Jesli lata temu,a teraz skladasz sobie ami aby znowu pograc, to lepiej tylko testowo ale jednak odpal sobie UAE i zobacz jak to sie wszystko nieprawdopodobnie zestarzalo.Jesli sie nie jest maniakiem Amigi to bez rozowych okularow to wszystko wyglada jak jakies gierki na 12 letnia nokie.Sam kupilem A1200 z Blizzem 30 ,ale trzymam to w szafie.Robie sobie sesje przegladania starych gier na Winuae bo 99.99% gier jakie odpale da sie wytrzymac jakies 10 sekund i reset z dreszczem obrzydzenia Nie chce cie odwodzic od zakupu,bo nostalgia ma wielka moc;) ,sam jej ulegam i mam szafe pelna starego komputerowego zlomu.
Uwazaj tylko,zebys nie zalowal wydanej kasy ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem