kategoria: A1200
[#61] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Aniol, post #60

smutne ale prawdziwe , jest pare perełek które do dzisiaj są ok , cannon fodder , mortal kombat 2 , chaos engine , ale tego jest na palcach policzyć reszta tak jak anioł napisał , budzą odraze i wyłączasz po 5 minut machania joystickiem, po czasie zaczniesz uczyc sie sytemu kombinowac z roznymi wersjami OS i stwierdzisz ze na Amidze sprzed 20 lat mozna zrobic system wizualnie nie odstepujacy dzisiejszym okienkom , nadodatek na duzo slabszym procesorze przy mniejszej ilosci ramu ten system potrafi dzialac bardzo sybko i stabilnie OK zeby jeszcze przegladarka byla tak na poziomie internet explorer 8 to juz calkiem ok
bo aweb tragedia , ibrowse duze braki , a netsurf to chyba jakas pomylka





Ostatnia aktualizacja: 16.08.2013 13:11:32 przez madwawa
[#62] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@posylus, post #39

Tak samo bezcelowe jest kupowanie dysku - dzisiaj karta sd to znacznie lepsza propozycja - ciszej, mniej prądu.


Wg mnie celowe jest. Słyszałeś o żywotności takiej CF? A raczej o celowym uśmiercaniu?
CF, SD i inne były tworzone jako magazyn i nie miały służyć nigdy jako dysk OS'owy, mnogość operacji systemowych powoduje, że karta dosłownie się zużywa (każda CFka ma określoną liczbę cykli odczytu/zapisu po której przekroczeniu na karcie pojawiają się bady).

Wolę mieć głośniejszego HDD (ile prądu potrafi taki dysk wziąć? stać Cię na Amigę to i na prądzie nie zbankrutujesz....) niż CFkę z dopieszczonymi od A-Z partycjami które za chwilę padną.
Temat u mnie dość świeży, walczyłem z 3 różnymi CFkami i niestety poległem, błędy i to losowe. To z "validacją" to błąd odczytu, to partycja padła/NDOS. Odkąd mam HDD - 0 problemów.

Więc jak na moje - odpuść CFkę i kup normalny dysk.

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2013 13:23:37 przez BomberMAX
[#63] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #38

W sumie też tego nie kumam. W moim przypadku przesiadka z 040 na 060 wiązała się jedynie z koniecznością zainstalowania stosownej biblioteki. Potem były już same radości, łącznie z tym, ze kilka programów, które miały problem z 040, na 060 zaczęły działać.
[#64] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@madwawa, post #61

netsurf to chyba jakas pomylka

NetSurf jest RULEZ! :)
Problem jest z prędkością procesora, z niczym innym. :)
[#65] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@posylus, post #39

Tak samo bezcelowe jest kupowanie dysku - dzisiaj karta sd to znacznie lepsza propozycja - ciszej, mniej prądu.

W jednej Amidze mam dysk 40 GB, a w drugiej...256GB. Tak, takie wielkości HDD są mi potrzebne. :D
Czy karty SD mają takie pojemności?
[#66] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@madwawa, post #61

zgadzam się z Wami. Trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że o ile te amigowe "exclusivy" wciąż po latach zapewniają rozrywkę (Darkmere, Walker, Super Frog etc) to wiele konwersji na nasz sprzęt nie nadaje się już za bardzo do odgrzewania z uwagi na słabe wykonanie, zwłaszcza że ScummVM czy MAME możemy sobie uruchomić praktycznie na każdym komputerze czy pralce :D.

Nie mówię tu wyłącznie o skopanych portach przygodówek SIERRY, Outrun, Final Fight etc., ale o wielu konwersjach, które w środowisku uchodzą za udane, ale dla mnie zasysają m.in. dlatego, że obsługują tylko JEDEN przycisk FIRE jak np. Golden Axe. Ewentualnie wyścigi, w których wychylenie joya do przodu odpowiada za dodanie gazu :/

Tak w ogóle, jeśli komuś nie zależy tak bardzo na demkach AGA, nie wystarcza mu WinUAE, to niegłupim rozwiązaniem wydaje się A600. Jeśli przecież przeanalizujemy wszystkie tytuły gier "AGA only" i z miejsca skreślimy crapy oraz rzeczy, które zbyt okrutnie się zestarzały pod względem wizualnym, a więc prawie wszystkie FPSy, symulatory lotu, wyścigi (gry 3D z pierwszego Playstation nie nadają się już do wspominania bez refluksu żołądka, a co tu mówić o Ami), to tak naprawdę niewiele tego zostaje - parę gier z ręcznie malowaną grafiką 2D.

Sprzet zajmuje mało miejsca, banalnie prosta instalacja dysku flash. Niewielkim kosztem można dołożyć +1 mb CHIP (by Rafgc), 4/8 FAST od kipper2k, nie mówiąc już o nowych akceleratorach FPGA jak np. V600. W A1200, żeby dołożyć głupi fast ram pod klapkę trzeba wyłożyć ok. 300 zł.



Ostatnia aktualizacja: 16.08.2013 14:47:59 przez charliefrown
[#67] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #27

A co to jest dokładnie to bppc ??

BlizzardPPC. Jest to kartą z procesorem 040 lub 060 oraz dodatkowym procesorem PPC (PowerPC). PPC w takich kartach ma około 200 MIPS (zależnie od modelu, 50 MIPS więcej lub mniej).
Aktualnie jest to już biały kruk i dla Ciebie bardzo niepotrzebny. W systemach 3.xx PPC pracuje jako koprocesor i działa pod nim tylko dedykowane oprogramowanie (np. przeglądarki mp3 i stare playery video VCD oraz gry które można policzyć na palcach obu rąk).
System AmigaOS4 całkowicie wykorzystuje PPC, a 040 jest nieużywany.
Mam taką kartę i była ona niesamowita w 1998/1999 gdy ją kupiłem. Mimo braku oprogramowania, można bylo już posłuchać mp3 i pograć szybko w Dooma i Heretica.
Aktualnie sam częściej używam Amigi1200 z Apollo 040 i AGA niż drugiej A1200 z BlizzardPPC i kartą graficzną BVision.
Retro jest lepsze i od takiej mniej rozbudowanej Amigi 1200 z AGA, zacznij przygodę. :)
[#68] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Andrzej Drozd, post #67

Dzięki za odpowiedzi :) chyba jednak zdecyduje sie na ten dysk twardy :) a co do Amigi 1200 to do kupie jakąś kartę 030 z 32 mb ramu i wydaje mi się że na początek będzie jak znalazł :) jeśli między czasie wpadnie mi do głowy ze chciałbym robić coś innego to wtedy pomyślę o rozbudowie :) a co do kart ppc to chyba faktycznie nie ma sensu kosztuje to majątek a w sumie wykorzystał bym może z 5% jej potencjału
[#69] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #68

OK Bardzo rozsądny wybór.
[#70] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #68

Tak z ciekawości zapytam czy takie coś było by dobre do przesyłania obrazu na monitor LCD ??

http://allegro.pl/konwerter-vga-na-video-tv-s-video-pc-rgb-1280x1024-i3468112673.html
[#71] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #70

Nie, potrzebujesz urządzenia, które działa odwrotnie czyli z PAL uzyskujesz sygnał VGA.
[#72] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #70

Radził bym poszukanie używanego panela LCD (starego bez panoramy) z tunerem TV.
Niektóre nawet interlace niwelują na nieruchomym obrazie.


Pozdrawiam
[#73] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@BomberMAX, post #62

Wolę mieć głośniejszego HDD (ile prądu potrafi taki dysk wziąć? stać Cię na Amigę to i na prądzie nie zbankrutujesz....) niż CFkę z dopieszczonymi od A-Z partycjami które za chwilę padną.
Temat u mnie dość świeży, walczyłem z 3 różnymi CFkami i niestety poległem, błędy i to losowe. To z "validacją" to błąd odczytu, to partycja padła/NDOS. Odkąd mam HDD - 0 problemów.

Więc jak na moje - odpuść CFkę i kup normalny dysk.


Potwierdzam, też wolę dysk niż CFy.

Czy karty SD mają takie pojemności?


Największą SD jaką widziałem to 64 GB

Sprzet zajmuje mało miejsca, banalnie prosta instalacja dysku flash. Niewielkim kosztem można dołożyć +1 mb CHIP (by Rafgc), 4/8 FAST od kipper2k, nie mówiąc już o nowych akceleratorach FPGA jak np. V600. W A1200, żeby dołożyć głupi fast ram pod klapkę trzeba wyłożyć ok. 300 zł.


No akurat tu nie trafiłeś. Ceny turbo do sześćsetki są znacznie większe niż do 1200.
[#74] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@QkiZ, post #73

Tyle że A600 świetnie działa na 2MB RAM gdyż np. gry ECS pisane były pod wspólny mianownik A500. Turbo bardzo przydaje się dopiero przy WHDLoad.

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 10:52:22 przez conrdd
[#75] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@conrdd, post #74

Owszem zgadza się, ale przy dzisiejszych dyskietkach granie staje się mało wygodne. Wtedy pozostaje albo SD HxC albo WHDLoad, który przy 2MB średnio chodzi.
[#76] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #70

Witam

A wiec tak,byłem u znajomego oglądać ta Amigę 4000 muszę przyznać ze bardzo ładna zadbana i byłem chętny na nią, ale jednak się rozmyślił :( chyba sentyment wziął górę :) tak wieć wróciłem do domu i z głupoty zagadałem do gościa z tej oto aukcji http://allegro.pl/amiga-a-1200-hd-i3475394116.html ,wcześniej pytałem co tam za karta siedzi i okazało się że Blizzard 1230, zapytałem go czy za 800zł sprzeda i się zgodził ,to zaryzykowałem :) Amiga przyszła dzisiaj,stan z zewnątrz super nie poobijana czy porysowana, dodatki tak samo stan super, postanowiłem jaz drżącymi rękami podłączyć pod mój wiekowy monitor ,i niestety lipa nie odpaliła :( tylko coś dziwnego migało na ekranie, to się wkurzyłem i rozebrałem ja ,ale było mi szkoda bo była jeszcze dziewicza z plombą :) :)
wszystko poczyściłem odłaczyłem napęd dysk,bo to wersja z dyskiem jest,i taka gołą podłączyłem i okazało się że działa :) Karta turbo także działa bo odpaliłem na szybko dooma :) okazało się ze winowajcą był dysk,przynajmniej tak przypuszczam ,i takie pytanko czy np 40gb Amiga spokojnie obsłuży ?? i moze ma ktoś jakiś tutorial jak na takim dysku postawić system ??
[#77] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #76

Butujesz Workbencha z dyskietki, zaznaczasz i formatujesz partycje, (Systemowa nie powinna mieć więcej niż 2GB), potem kopiujesz na nią zawartość dyskietek systemowych, wyciągnąć dyskietkę i reset. :D Powinien się zbutować z twardego tzw goły WB. ;)
[#78] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #76

No to gratulacje - 800 zyla za taki zestaw to baardzo, ale to baardzo dobra cena. Miłej zabawy.
[#79] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@posylus, post #78

Zobaczymy jeszcze jak to będzie chodziło :) puki co to dosłownie kilka minut przy doomie spędziłem :)ale juz mi sie spodobało :)
[#80] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #79

Moje gratulacje!
Zestaw fajny za bardzo fajną cenę. No i CD-ROM z epoki oryginał bez kombinacji z taśmami na zewnątrz/cięciem obudowy.
Na początek 030 na Blizzardzie wystarczy.
[#81] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@stachu100, post #80

Dzięki :) jak tylko zmontuje dysk postawie system ,to zabiore się za testowanie ;) ale miałem bardzo mieszane uczucia co do tego zakupu bo jak by nic nie działało to jestem 800zł w plecy, a teraz kolejne pytanie skąd można pobrać jakieś gry programy ?? mam jeszcze z 100 dyskietek z starych amig które kiedys miałem ale sa to piraty tak wiec raczej ich nie zainstaluje ?? na twardym dysku
[#82] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #81

To czy gra jest piracka czy nie, nie ma wpływu na to czy da się zainstalować na twardym. A raczej to czy gra jest na dysku dosowym czy nie. Te pierwsze poznajemy po tym że wkładając taki dysk pod Workbenchem można zajrzeć co na niej jest bo widać normalne pliki i katalogi, zwykle też miały instalator w sobie, a jak nie to łatwo było skopiować na HDD i samemu dorobić skrypt uruchamiający, zwykle wystarczy ścieżkę dostępu i/lub assigny by działało z HDD. Gorzej z tymi drugimi tzw NDOS. Do popularniejszych gier na takich dyskietkach krążyły po Aminecie oraz po gazetowych CD dla Amig instalki do nich, bo jak nie jesteś koderem to sam nic nie wykombinujesz.
[#83] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@ZbyniuR, post #82

To czyli mówisz ze jeśli jest instalka wystarczy zainstalować a jak nie ma to przekopiować na dysk i napisać skrypt, mógłbym Cię prosić o napisanie przykładowego skryptu ?? a powiedzmy ze mam czysty Worbench na Hdd ,i mam karte pamieci z systemem i różnymi grami programami itd, wkładajac taka karte do slotu pcmcia moge sobie to na hdd pokopiować ??
[#84] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #83

Jeśli coś już komuś chodzi z HD lub z CF to można przegrać, i te ładnie napisane gry i programy się odpalą tak samo z nowego katalogu. Jednak czasem trzeba zmodyfikować skrypt by uwzględnić nowe ścieżki dostępu. By rozkminić jak taki skrypt ma wyglądać dla gry z dyskietki trzeba podejrzeć co na niej jest w startup-sequence. Przydaje się też program SnoopDos który pokaże czemu coś nie chce się uruchomić, a zwykle nie chce przez to, że nie znajduje jakiegoś pliku tam gdzie go szuka, więc albo trzeba go tam dograć albo dopisać assign by szukał go tam gdzie on rzeczywiście jest. :)
[#85] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #76

Gratuluję zakupu :)
[#86] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #81

skąd można pobrać jakieś gry programy ??


1. Wpisz w google whddownload
2. Gotowe obrazy systemów z zainstalowanym whdload: wpisz classicwb (jedynie brak obrazów kickstartów no i wypada potem zarejestrować whdload)
[#87] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@conrdd, post #86

... i jak bedziesz stawial system, to nie zapomnij o SFS. Na forum i w artykulach znajdziesz wszystko co potrzebne, zeby to odpalic. W pakiecie ClassicWB znajduja sie sterowniki do obslugi duzych (4GB+) dyskow.
[#88] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #81

Gry możesz pobrać wpisując w google - "whdownload", a większość programów jest na Aminecie. Czasami soft jest na stronach autorów lub soft i gry Public Domain (linki znajdziesz na PPA). :)
[#89] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #83

Jako, że jestem na świeżo po podobnej zabawie : Oto zestaw superwygodny, nie będziesz musiał więcej rozkręcać amigi.

Jednym z przyjemniejszych rozwiązań do amigi jest zakup:
- karta cf 4gb (około 35pln)
- przelotka cf-ide z kabelkami, gotowe zestawy na alledrogo koszt 30zł
- druga karta cf rozmiar dowolny i przejściówka cf-pcmcia (koszt przejściówki okolo 20zł)
- czytnik multicard z obsługą CF do peceta (koszt około 20zł)


System instalujesz sobie na pierwszej karcie cf z dyskietek (lub na winuae co jest wygodniejsze) i zamykasz ja w środku amigi, od teraz funkcjonuje ona jako klasyczny dysk twardy. Dla ułatwienia wyobrażenia skali potrzeb pojemności, wszystkie gry jakie wyszły kiedykolwiek na amigę zmieszczą się bez problemu na takiej karcie, łącznie z kilkoma wersjami systemu:)
Polecam założyć sobie 3 partycje systemowe 100mb/50mb/10mb. Na pierwszej będziesz miał swój główny system z bajerami, na drugiej jego kopie, na trzeciej goły os3.1.

Druga kartę formatujesz na pc normalnie jako fat32, na amidze instalujesz fat95 i cfd i możesz drugiej karty używać do przenoszenia danych, po włożeniu do slotu pcmcia będzie normalnie widoczna po zamontowaniu urządzenia CF0 (do obsługi karty cf nie używamy prepcard!).

UWAGA: uważaj podczas wkładania kart cf do czegokolwiek by nie połamać pinów. Karty te wchodzą luźno i sprawnie, ale za pierwszym razem można przegiąć, gdy poczujesz jakikolwiek opór, obejrzyj piny czy nie są zgięte. Połamałem sobie po jednym pinie w rożnych czytnikach... na szczęście skrajne piny to masa, wiec wszystko działa :)

Kwestia monitora. Obraz na monitorze lcd lub telewizorze lcd koniecznie wyposażonych w pełne złącze scart jest doskonały, tryby interlaced nie mrugają, są idealne pod workbench. Gier w trybach laced praktycznie nie ma. Takie monitory podłącza się specjalnym kablem amigaRGB-SCART. Oferuje on najlepszą z możliwych jakość obrazu PAL w rozwiązaniach bez scandoublera.
[#90] Re: Amiga 1200 czy 4000 którą wybrać ??

@Godlike, post #76

takie pytanko czy np 40gb Amiga spokojnie obsłuży ?? i moze ma ktoś jakiś tutorial jak na takim dysku postawić system ??

Bez problemu. Jeżeli masz Workbench 3.9, to od razu, a jeżeli 3.0 lub 3.1, to w sekwencji startowej należy podmienić scsi.device na nową wersje. Stara wersja "widzi" tylko 4GB z HDD.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem