kategorie: A1200, A2000/A3000, A4000, A500, A600, CD32, CDTV, Karty CF, Mediator, Minimig, NatAmi, Programy, Sprzęt
[#181] Re: Jak wygląda twój "Amigowy pokój"?

@martinflash, post #1

To w sumie nie jest cały pokój bo jest jeszcze regał gdzie leży reszta retro-sprzętu ale myślę, że mogę podpiąć się pod ten temat

[#182] Re: Jak wygląda twój "Amigowy pokój"?

@heniek29cr, post #181

Ślicznie i estetycznie OK
[#183] Re: Jak wygląda twój "Amigowy pokój"?

@heniek29cr, post #181

Amigów jak mrówków szeroki uśmiech
[#184] Re: Jak wygląda twój "Amigowy pokój"?

@heniek29cr, post #181

Super, to mi się podoba.... OKOKOK
Schludnie i estetycznie.
...a nie jakaś zasyfiała graciarnia...!
[#185] Re: Jak wygląda twój "Amigowy pokój"?

@heniek29cr, post #181

Czy do Dreamcasta masz moda, który ładuje gry z plików (z karty SD ?) ?
Ciekawi mnie jak to działa, bo bedę miał Dreamcasta z padniętym CD, więc od razu zapakuję mu VGA i SD Reader...
[#186] Re: Jak wygląda twój "Amigowy pokój"?

@Voyox, post #185

Dreamcast jest bez przeróbek ponieważ u mnie wygrała chęć posiadania oryginałów
A co do vga to po prostu można kupić kabel vga jest nawet na ebay od gostka z Warszawy polecam nick "thefoo" czy jakoś tak bardzo solidny sprzedawca
[#187] Re: Jak wygląda twój "Amigowy pokój"?

@heniek29cr, post #186

Przewód VGA jest bardzo prosty, spokojnie można zrobić samemu.
Chy ten sam sprzedawca ma przewody VGA z prostym scanline generatorem- polecam.
[#188] Re: Jak wygląda twój "Amigowy pokój"?

@heniek29cr, post #181

nie wiem jak Wy to postrzegacie, ale wg mnie A600 niegdyś wyszydzana przez pisma amigowe, współcześnie najładniej prezentuje się na biurkach

abstrahując od bebechów, to przecież wizualnie był bardzo udany projekt, taki odpowiednik PS2 SLIM!

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2014 10:16:34 przez charliefrown
[#189] Re: Jak wygląda twój "Amigowy pokój"?

@charliefrown, post #188

Ja zawsze jak robię prezentacje dla znajomych wyciągam PS3 slim i wykazuje wspólne cechy:
1 stacja dyskietek - napęd Blu-Ray
2 hdd 2,5 i pcmcia - hdd 2,5 i usb
3 mnogość złącz połączeniowych do tv z jednej jak i z drugiej strony
4 kompaktowe wymiary i atrakcyjny wygląd u obu przedstawicieli
5 ogromny wybór wyśmienitego oprogramowania na obu maszynach
Korzyści samej A600
1 prawdziwy komp swego czasu choć kiedyś też linuxa na ps3 widziałem
2 możliwość upgrade
3 szybszy start maszyny - demo state of the art
4 i w ogóle jest lepsza bo to przecież jast AMIGA

Ale muszę przyznać, że miny odwiedzających naprawdę nie zapomniane
Zwłaszcza tych dzisiejszych współczesnych informatyków co gały otwierają jak oni to wtedy tak zrobili i umieścili tyle możliwości w tak pięknej małej obudowie A600
Więc ja bym raczej ps3 do A600 zestawił i przypuszczam że sony czerpało garściami z tych właśnie pomysłów konstruktorów Amig
Pozdr
[#190] Re: Jak wygląda twój "Amigowy pokój"?

@heniek29cr, post #189

Hmm a czy to czasem nie było coś w tym stylu że Sony współpracowało chyba z Nintendo nad konsolą i pokłócili się o nośnik danych, później wyszła Amiga CD32 i w Sony stwierdzili: "hmm 32 bitowa konsola z CD-romem... to się może przyjąć, zróbmy taką tylko pójdźmy krok dalej z grafiką i nazwijmy to Play Station (PSX)".
[#191] Re: Jak wygląda twój "Amigowy pokój"?

@jogg, post #190

N zamówienie "N", Sony przygotowywało produkt 32 bitowej przystawki z CD do/dla 16 bitowej konsoli "Super nintendo". "N" wycofało się z projektu, zerwało kontrakt.
Sony na podstawie doświadczeń współpracy min. z "N" , zaprojektowało i sprzedało swój produkt.
Czy Amiga Cd32 była "podstawą" dla Playstation trudno powiedzieć, faktem jest że wiele komponentów w CD32 jest produkcji SONY. Podobne jak W CD32 rozwiązano problem odtwarzania FMV poprzez przystawkę, wewnętrzny "firmware" zarządzanie save-ami itp.
[#192] Re: Jak wygląda twój "Amigowy pokój"?

@charliefrown, post #188

nie wiem jak Wy to postrzegacie, ale wg mnie A600 niegdyś wyszydzana przez pisma amigowe, współcześnie najładniej prezentuje się na biurkach


Nie prezentuje się najładniej ale to kwestia gustu.
Wyszydzana była za mało funkcjonalne w tamtym czasie czasie rozwiązania. PCMCIA praktycznie nieużywana nawet w A1200 w A600 bez szans na użycie, IDE 2,5 cala z horrendalne drogimi dyskami też, do tego brak klawiatury numerycznej, tylko 1MB pamięci i brak nadziei na normalne (czyli wkładane w odpowiednie sloty) rozszerzenia Fast czy karty turbo. Do tego równie wolny co w A500 procesor i brak kompatybilności z częścią gier z powodu ECS, kicka i pirackich intr na dyskietkach z grami.
Do tego obudowa zamykana z jednej strony na zatrzaski ma u mnie pierwsze miejsce w klasie najgorzej zaprojektowanych rozwiązań.
Gabaryty nie miały znaczenia (poza minusem za brak klawiatury numerycznej), Amiga nie kosztowała tyle co kieszonkowe nastolatka więc szczęśliwy posiadacz miał przygotowane dla niej miejsce na biurku z monitorem i miejscem na przyssanie dżoja lub dwu.
A dzisiaj dawne wady są zaletami albo nie mają znaczenia jak brak klawiatury numerycznej.


Pozdrawiam
[#193] Re: Jak wygląda twój "Amigowy pokój"?

@RadoslawF, post #192

Hm... nie jestem pewny ale nie tyle ECS był problemem... W starszych produkcjach to chyba nowszy kickstart który nie obsługiwał pirackich intro, no i może jeszcze brak pamięci slow z A500 która czasami też się przydawała (no i najstarsze gry podobno były pisane pod 512kb chip i na większej ilości chipu podobno się wykładały). Bo mnie osobiście nie zdarzały się problemy z moją A500 8a z pełnym ECSem 512 chip + 512 slow i kickiem 1.3. Jedynie problemy były gdy była ZA MAŁA pamięć chip. Chyba też sam ECS przy kicku 1.3 chodzi tak naprawde jak OCS i prawdopodobnie jedyna zauważalna różnica przy kicku 1.3 z ECS jest to że Amiga umie się z automatu przystosować do oprogramowania wyłącznie PAL lub NTSC, a jeśli nie tak z automatu to bardzo rzadko pokazuje się guru meditation z komunikatem np. "amiga is not in pal/ntsc. Press left mouse button to change it".
[#194] Re: Jak wygląda twój "Amigowy pokój"?

@RadoslawF, post #192

@Gdzieeeśwyżejpoprzedniezdjęcie
Bardzo ładne
@UP
Zgadzam się szeroki uśmiech
[#195] Re: Jak wygląda twój "Amigowy pokój"?

@RadoslawF, post #192

A600 - mój pierwszy "laptop" (94/95r)
W domu A1200 z turbo i HD, a do pracy nosiłem sobie zdobytą w jakimś rozliczeniu A600 z małym HD, aby w wolnych chwilach doklikać programiki. Monitor i zasilacz był na miejscu, więc nie musiałem z sobą tachać. Pełnia szczęścia.
.
[#196] Re: Jak wygląda twój "Amigowy pokój"?

@jogg, post #193

A600 nie miałem, ECS trenowałem na pluskwie którą miałem miesiąc po premierze w Niemczech. Część gier w które nie zdążyłem zagrać na pięćsetce na pluskwie już nie ruszyły. W tamtych czasach winą za to obarczano ECS i nowego kicka. Dzisiaj już tego nie jestem taki pewien bo ruszyła mi jedna z gier która nie chciała działać kiedyś, więc do listy "winnych" dodaje pirackie intra, trainery i tm podobne wynalazki. Ale nigdy nie używałem kicka 1.3 w kości czy z dyskietki, miałem za to przełącznik chip-slow, przydawał się nawet jeśli miało się prawdziwy Fast.


Pozdrawiam
[#197] Re: Jak wygląda twój "Amigowy pokój"?

@twardy, post #178

To jeszcze nie wszystko, mam dwie takie A2000 z 68030 i A600 jeszcze bez ACA620/630 ale z A604n i IndiECS.



A600 rozbita na czesci.
Dla A500 ACA500 i ACA1233 (czekam, jeszcze na Poczcie)


caly czas tylko zmiany



Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 11:11:10 przez micromars
[#198] Re: Jak wygląda twój "Amigowy pokój"?

@micromars, post #197

Te karty wyglądają jak by były wczoraj kupione:)
[#199] Re: Jak wygląda twój "Amigowy pokój"?

@jogg, post #193

Miałem A600 i nie sprawiała większych problemów z kompatybilnością...Z powodu Kickstartu 2.0 nie działało dosłownie kilka gier , i to średnio miodnych - nic straconego...Potem pojawiła się dyskietka z Kickiem 1.3 i szło prawie wszystko...
Może jeszcze jakieś demko nie odpalało, ale żadne z tych kultowych.

Wszystkie najlepsze amigowe tytuły, jak i programy - działały na A600 bez zarzutu.

Zgadzam się z tezą ,że w momencie swego debiutu ten model był bardzo krytykowany w prasie, częściowo może i słusznie...Bowiem z zasadzie A600 wnosiła niewiele nowego po 5 latach od czasu debiutu A500...
Na dzień dzisiejszy jednak jest to o wiele lepsza konstrukcja, niż się ówcześnie wydawało...ot paradoks!
Wychodzi na to, że A600 wyprzedziła swoje czasy...
[#200] Re: Jak wygląda twój "Amigowy pokój"?

@RadoslawF, post #192

Na początku lat 90-tych monitor kosztował prawie tyle co Amiga i mało kogo była stać na taki wydatek...królowały telewizory...
[#201] Re: Jak wygląda twój "Amigowy pokój"?

@Motyl, post #199

Największa i najważniejsza chyba przewaga 600tki nad 500tką to wbudowany kontroler dysku twardego, do nie dawna zresztą IDE był standardem, (ale w czasach 600tki pewnie daleko mu było chyba do standardu) więc pod tym względem naprawdę wyprzedziła swoje czasy. OK
Największa dla mnie wada 600tki (i 1200 prawdopodobnie też) jest to że niby taka zgrabna i malutka, a jednak jest za wysoka i nie mieści się w wysuwanej pod biurkiem półeczce na klawiaturę. Tymczasem A500 mimo swojego gabarytu ledwo ledwo ale się mieści
[#202] Re: Jak wygląda twój "Amigowy pokój"?

@Motyl, post #199

Gdy w przed laty kupiłem A600 to się nasłuchałem od kolegów Amigowców jaką to straszną głupotę popełniłem, bo nic mi na tym nie będzie chodziło no i w Prince Of Persia sobie nie pogram, bo nie mam numerycznej klawiatury.

A tymczasem było tak jak napisał Motyl. Ale ludzie wtedy tak bardzo wierzyli w te bzdury że używane A600 były sporo tańsze niż A500. Osobiście nie cierpiałem tej kanciastej łapy z A500, a w A600 tęczowe logo i animowana dyskietka były takie ładne. OK Ładniejsze okienka i czcionka, więcej chipu, wbudowany modulator... Na A1200 więcej rzeczy z A500 nie działało lub działało źle, niż na A600.

Ale faktem jest że twardzielki 2,5" były rzadkie i droższe od 3,5", ale mimo tego były tańsze niż "Scaziki" do A500 z interfejsem. Ale prasa amigowa piała nad gorszością PieCowego IDE od Amigowego SCSI, przez co ludzie woleli zoranego badami SCSI z Maca podłączyć niż nowego IDE. Ale po pewnym czasie beczeli "kiedy wreszcie do A500 pojawi się IDE". Przejściówki 2,5-3,5 nie pojawiły się tak od razu, zresztą wepchnąć go do A600 się nie dawało a i, nie zawsze zasilacz potrafił go uciągnąć. A karty Pcimcia pod strzechy trafiły dopiero prawie dekadę później. Na Turbo i ekstra ramy też trzeba było poczekać, ale do A500 przecież też się nie pojawiły wraz z jej premierą.

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 19:31:42 przez ZbyniuR
[#203] Re: Jak wygląda twój "Amigowy pokój"?

@ZbyniuR, post #202

Ale po pewnym czasie beczeli "kiedy wreszcie do A500 pojawi się IDE".


Gdzieś ostatnio dorwałem instrukcję z opisami układów i całej mobo od Amigi 500 8a/500+ bo ciekawiło mnie po co na płycie głównej jest cn15 (wygląda jakby zaplanowane miejsce na zasilanie następnej FDD), jeśli wierzyć tej instrukcji cn15 był opisany jako zasilanie dla IDE... Także chyba chcieli to tam dodać, ale pewnie cięcia budżetowe i zrezygnowali...
[#204] Re: Jak wygląda twój "Amigowy pokój"?

@ZbyniuR, post #202

To teraz ja się polansuję. Pokój może nie do końca amigowy, ale jedna Amiga jest, i "nextgen" pod biurkiem. Od lewej:
- pod biurkiem mini G4 z zarejestrowanym morphosem (teraz uruchomiony linux i "robi" za serwer),
- Spectrum +3 z Divide 2k14 i HxC floppy emulatorem - niedawny nabytek, w zamierzchłej przeszłości Spectrumy, Timexy i Elwro 800 Junior były w szkolnej pracowni komputerowej i wtedy były marzeniem każdego z uczniów.
- śmietniczka,
- monitory,
- A3000 czekająca na sobotni wyjazd do Rzeszowa. :) Niestety trzeba oszczędzać miejsce w samochodzie więc pojedzie bez monitora 1438S tylko z jakimś LCD 15"
[#205] Re: Jak wygląda twój "Amigowy pokój"?

@ZbyniuR, post #202

Pełna zgoda - ja też nigdy ani przez chwilę nie żałowałem , że mam Amigę 600, a nie 500...
[#206] Re: Jak wygląda twój "Amigowy pokój"?

@Motyl, post #205

A tego że masz A600 a nie A1200 ? Tylko szczerze.


Pozdrawiam
[#207] Re: Jak wygląda twój "Amigowy pokój"?

@RadoslawF, post #206

No pewnie, że chciałoby się wtedy mieć Amigę 1200, a nie 600...
Kosztowała jednak 2x tyle, więc oczywiście, że nie było mnie wówczas stać na nią...
Ale jak tylko poszedłem do pracy, mój pierwszy poważniejszy zakup to była A1200 z wbudowanym 2.5" HDD 850 MB (CD-ROM już miałem do 600-ki)...
Szczęście nieopisane to było ! Bo dysk był pełen gier i wszelakiego softu , a system skonfigurowany wręcz wzorcowo...ShapeShifter z pakietem Office itp. ...To był 1996 rok...

Najbardziej cieszył mnie dysk twardy, komfort niesamowity po męczarni z dyskietkami!
[#208] Re: Jak wygląda twój "Amigowy pokój"?

@RadoslawF, post #206

To jest dobre pytanie. - Jeszcze parę lat temu zanim się pojawiła "moda" na CF-ki jako twardziele, CD-slimy, Indivision-ECS i fajne turboski do A600. Nawet nie przyszłoby mi to do głowy, ale teraz myślę że jak znajdę na to czas to zamienię A1200 na tuningowaną A600.

Z kilku moich ulubionych Amigowych gier jedynie Gloom nie chodził na starszych, choć może na A600 z 030-ą i Indi by poszło? Może ktoś próbował? A nawet jeśli nie to i tak bardziej kocham gry z PSX, którą mam.

Dziś już nie mam serca do słuchania mp3 w 11kHz mono (co kiedyś mnie bardzo cieszyło), skoro parę lepszych odtwarzajek mam pod ręką. A Agowe demka można obejrzeć na YT lub w emulatorze, albo z VHS (nagrałem kiedyś 2 godz demek i gdzieś to mam).
Myślę że nawet obrazki w palecie 4096 wyglądałyby bardziej Amigowo, no i bez Hama. Nawet Kickstarta bym nie zmieniał bo bardziej mi się podoba ciemna górna belka niż biała, która jest jakaś taka Atarosko-Makowa. szeroki uśmiech


Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 22:32:23 przez ZbyniuR
[#209] Re: Jak wygląda twój "Amigowy pokój"?

@ZbyniuR, post #208

" Nawet Kickstarta bym nie zmieniał bo bardziej mi się podoba ciemna górna belka niż biała, która jest jakaś taka Atarosko-Makowa. szeroki uśmiech"
W 1.x też była biała i szczerze, to w 2.x ten czarny słabo wygląda pomysł

Od 1.x do 3.1 mi najbardziej leży wygląd 1.x, oczywiście mam na myśli wygląd standardowy workbenchów pomysł



Kwestia gustuszeroki uśmiech
[#210] Re: Jak wygląda twój "Amigowy pokój"?

@parallax, post #209

Ikonka "ZZ" w czasie ładowania czegokolwiek pod 1.3 <3
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem