kategoria: A500
[#1] AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM
Mam kilka płyt głównych od A500 i się zastanawiam czy jeżeli bym wylutował kości RAM i przylutował do płyty rev 8a.1 to bym mógł mieć na pokładzie 1MB Chipu ? a jeżeli tak to mógłbym prosić o jakieś info ?

Rozumiem, ze analogicznie można to zrobić w wersji 6a?
[#2] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@Oxyron, post #1

Lepiej zostawić sobie rev8, bo w niej bardzo łatwo (i tanio) uzyskać 2 MB chip RAM. Na rev6 jest to o wiele bardziej skomplikowane i droższe.
A 1 MB Chip bezproblemowo zrobisz na obu płytach. Rev6 i rev8 używają tych samych kości 44256.


Ostatnia aktualizacja: 07.03.2015 19:14:28 przez wali7
[#3] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@Oxyron, post #1

W 6a tylko 1mb, tak po prostu prze wlutowanie reszty kości.

W rev.8.x 1mb lub 2mb z dołożeniem układu u32 ja mam taki SN74HCT139N

Tutaj możesz o tym poczytać link/ link/



//czyli dwanaście kości do rev.8 i cztery do rev.6

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2015 19:22:20 przez amizet
[#4] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@wali7, post #2

Widzę, ze mnie zle zrozumiano .... mam 2 plyty działające (prawie prawidłowo) jedna to:
Rev 6a i druga to rev8a.1.

W piwnicy znalazłem 4 płyty główne rev 6a - w większości bez chipów ale ram jest na swoim miejscu, tak wiec z tych plyt co mam z odzysku mógłbym wylutować to co jeszcze się może przydać i "upgredowac" dwie chodzące płyty główne :D
[#5] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@Oxyron, post #4

Aha, ale wnioski wyciągnąłeś prawidłowe. ok, racja
Spokojnie rev6 możesz rozbudować do 1 MB na płycie i stosunkowo prosto dodać możliwość posiadania jednocześnie 1 MB chip RAM i 0.5 MB slow RAM.
Rev8 możesz rozbudować do 2 MB chip RAM, gdyż rev8 to płyta A500+, więc masz tam zawsze Agnusa zgodnego z 2 MB chip (każdy Agnus zgodny pinowo z rev8 obsługuje 2 MB chip, w rev6 nigdy Agnusów 2 MB nie montowano, mimo że istnieją modele zgodne z pinoutem zastosowanym w tej płycie)...
Starsze płyty (nie wiem które rewizje) mogą mieć inne rodzaje kości chip RAM. Rev6 i rev8 używają 44256 (czasami są podpisane inaczej - Commodore miała różnych dostawców), poznasz je po tym, że 0.5 MB to 4 kości.

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2015 19:25:49 przez wali7
[#6] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@wali7, post #5

Rev6 i Rev8 mają 4 układy 4 bitowe (magistrala danych) tworzące 512KB RAM na bank (2 banki dla rev6, 4 banki dla rev8 z demultiplekserem)
Rev5 ma 16 układów 1 bitowych tworzących 512KB RAM, w tej konfiguracji domyślnie jak dobrze kojarzę nie da się skonfigurować na 1MB chip z rozszerzeniem pod klapką (fat agnus nie obsługuje).
[#7] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@abcdef, post #6

No dobra więc mam takie kości RAM do wylutowania :D

OKI Japan M514256-10R - 4szt.
SIEMENS HYB514256A-70 - 4szt.
JAPAN MB81C4256-10P - 2szt.

Więc wszystkie kości są 4bitowe wkładane po 4 szt.

Teraz czekam czy mogę te kości przelutować do moich płyt 6a i 8a.1 ?
i co jeszcze muszę zrobić... pewnie jakieś zworki no i oczywiście kondensatory pomiędzy Vcc i GND - cos jeszcze ?

Proszę o instrukcje jak to zrobić :D
[#8] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@Oxyron, post #7

[#9] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@Oxyron, post #7

Niemiecki pdf jest tutaj. link/
[#10] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@amizet, post #9

albo jestem "niepełnosprawny lub sprawny inaczej" ale za chiny nie mogę pobrać tego pdf'a ... ciągle mi chce jakieś śmieci instalować a ja na takie rzeczy się nie zgadzam :D
[#11] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@Oxyron, post #10

Dokładny opis podałem w poście #8. Zrobiłem wg opisu tam podanego pełnego piggy-moda (do 2 MB na płycie) i działa. Zresztą nie tylko ja robiłem.
Tu masz zdjęcie wersji z brzydkimi kabelkami ;) :

[#12] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@Oxyron, post #10

Nie działa ten link, było tam coś takiego jak walli7 pokazał w swoim poście.
[#13] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@Oxyron, post #7

Mój opis do 8a.1 który kiedyś popełniłem: link

Pamięci zobacz jakie masz na płycie jak z końcówką -70 (która określa szybkość pamięci) 70ns to bierz kostki 70, jak końcówka -10 (100ns) to 10.
[#14] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@robertos231, post #13

Tak więc zdobyłem Amigę 500 Plus z płytą 8.1 z 1MB Chip Ram. :)
[#15] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@Oxyron, post #14

Jedno pytanko mam odnośnie A500 Plus.

Ta Amiga ma na płycie układ zegara wraz z baterią (którą musze wylutować bo wylała) :)

A pytanie mam takie... wlutować baterie nowa w płytę czy użyć można zegara w rozszerzeniu pod klapką ( bo tam tez mam układ zegara i tez musze wymienić baterie)

jak to powinno być zrobione by było poprawnie ?
[#16] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@Oxyron, post #15

Czyli w płycie 6A poprzez dolutowanie kości można uzyskać łącznie 1MB dobrze rozumuje? A jak odpalić dołączane 2MB Micronika? Jakie przeróbki muszę zrobić?
[#17] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@Oxyron, post #15

rozlutowane JP9 - zegar na płycie
zlutowane JP9 - zegar z rozszerzenia pod klapką
[#18] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@Kilos, post #17

No to pewnie JP9 jest rozlutowane jeżeli A500 Plus ma zegar na płycie :D
Gdzieś czytałem, ze ktoś sobie wstawił baterie pastylkową i w płytę wlutował odpowiednie gniazdo... jest sens takiej zabawy ... przecież bateria standardowa jaka była oryginalnie wlutowana w Amigę pewnie wytrzyma spokojnie 10 lat :D

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2015 14:33:50 przez Oxyron
[#19] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@Oxyron, post #18

Bo ta bateria to nie była bateria tylko akumulatorek NiCd z 3 ogniw, który jednak miał tendencję do "wylewania elektrolitu" niszcząc wszystko naokoło, z drugiej strony bateria litowa 3V lub supercap też wytrzymają wiele lat, a takich zniszczeń nie spowodują. Osobiście wolałbym wlutować 0.22F/5.5V supercapa chyba, że ekstremalnie mało używamy amigi :)
[#20] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@Oxyron, post #18

Link do opisu wymiany akumulatora na baterie w rozszerzeniu pamięci, ale na płycie A500+ ta sama zasada: link

10 lat może wytrzyma, po 20 latach jakie mają już akumulatory rozlewa się już z nich elektrolit po laminacie, a i opary z elektrolitu potrafią rozejść się po obudowie Amigi i doprowadzić do korozji ścieżek z dala od akumulatora.
[#21] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@robertos231, post #20

Czy na tej płycie 6A.po wlutowaniu dodatkowego 0,5MB w płyte główną czyli razem 1MB ma sens rozszerzenie dołączane 2MB z Micronika (jest bez zegara).
[#22] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@KrystianPoland, post #21

Chyba czegoś nie ogarniam ...

Ale sorry koledzy to może wpływ leków, które biorę od 2 miesięcy .... (sterydy) i nuda, która mnie dopadła w domu doprowadziła do tego ze wyciągam swoje Amigi - wiec są jakieś plusy

Obecnie mam 3 Amigi 500, które się uruchamiają (choć muszę nad nimi popracować)

1) działająca w 100% Amiga 500 Plus - płyta rev. 8a ROM 2.04
- płyta widzi 1 MB Chip RAM, którą ma na płycie, gdy podłączę rozszerzenie pod klapką (dodatkowe 512K) to niezależnie od tego jak ustawie przełącznik/zworkę to mam - 1,5MB Chip RAM lub 1MB Chip RAM - nie mogę w żaden sposób włączyć rozszerzenia pod klapką jako pamięci FAST RAM.
Pytanie 1 - czy to normalny objaw?

2) działająca w 90% Amiga 500 - płyta rev 8a.1 ROM 1.3
- płyta widzi 512K Chip RAM, którą ma na płycie, gdy podłączę rozszerzenie pod klapką (dodatkowe 512K) to w zależności jak ustawię przełącznik/zworkę to pamięć pod klapką jest widoczna jako 512K Chip RAM lub jako 512K Fast RAM - czyli działanie prawidłowe - zgadza się ?
- Płyta działa w 90% ponieważ myszka sama idzie mi do góry, tak więc będę musiał wylutować układ 74LS157 do którego są podpięte oba gniazda, myślę, ze wymiana tego układu załatwi problem szeroki uśmiech
Macie jakieś sugestie odnośnie takiej usterki portów joysticków? może idę złym tropem ?
Proszę o jakieś rady

3) działająca w 90% Amiga 500 - płyta rev 6a ROM 1.3
- płyta widzi 512K Chip RAM, którą ma na płycie, gdy podłączę rozszerzenie pod klapką (dodatkowe 512K) to w zależności jak ustawię przełącznik/zworkę to pamięć pod klapką jest widoczna jako 512K Chip RAM lub jako 512K Fast RAM - czyli działanie prawidłowe - zgadza się ?
- Płyta działa w 90% ponieważ pewnie miała uszkodzone cos z RS232 i ma wylutowane 2 układy, będę je dziś wlutowywał :D ale jak sprawdzić czy działa poprawnie ten RS232?


4) to ogólne pytania :)
Co zyskam wlutowując dodatkowe 512K w płytę 6a i 8a1 ?
bo teraz już zgłupiałem .... ale ogarniam na takim etapie , ze:
- zyskam po 512K Chip RAM
- czy w obu wypadkach gdy podepnę rozszerzenie pod klapką to będę widział 1,5M RAM ??
i czy będę mógł przełączać Chip RAM / FAST RAM ?

Wiem koledzy , ze męczę... ale trochę Was pomęczę :D aż zlutuje, podłączę i stwierdzę, ze działa, potem ładnie włożę do kartoników a złom trafi do piwnicy lub na śmieci.
[#23] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@Oxyron, post #22

ad.1. Jak mi się zdaje nie ma w A500+/A600 pamięci SLOW więc całe rozszerzenie jakie dołączasz (max 1MB) będzie widziane jako CHIP lub wcale. Dla bardzo spragnionych jest "reslow"
ad.2. w sumie nie mam pojęcia - nigdy tego typu problemu nie miałem
ad.3. loopback test - łączysz rx z tx i wysyłając coś na port powinieneś to samo otrzymać - to takie najprostsze dla asynchronicznej transmisji, dla synchronicznej z całą gamą dodatkowych sygnałów - nie mam szczerze pojęcia jak przetestować bez odpowiedniego urządzenia na seriala
ad.4. Normalnie wolne miejsce na płycie pokrywa się z tym co jest na rozszerzeniu w przypadku A500 rev6, w przypadku rev8 jest tak samo - dopiero jak uzupełnimy ją o demultiplekser i pościągamy te zworki pod nim to można korzystać z pamięci pod klapką jako osobnych banków. Bez demultipleksera nie obsłużysz >1MB ram na rev 8 (iirc)
[#24] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@abcdef, post #23

ad1. Jest pamięć slow. Dla Amigi 600 powstało nawet rozszerzenie pamięci 9,5 MB, gdzie część pamięci adresowana jest jako slow.
[#25] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@SuperBuster11, post #24

Tak, rozszerzenie, które samo lokuje się w C00000 przez pewne sztuczki (ale w tym wypadku jest to zwykły fast, bo jak rozumiem nie obsługiwany przez chipset, prawda?) W normalny sposób nie ma możliwości wykorzystać tego obszaru, a tym bardziej przez rozszerzenie pod klapką w a500+ (i rev8 w ogóle). W każdym razie tak to po rozprowadzeniu sygnałów wygląda. W chronologicznym porządku
A500 rev 5 FAT AGNUS 512KB w banku CHIP, 512KB w banku SLOW, brak możliwości zrobienia 1MB chip przez ograniczenia agnusa.
A500 rev 6 - 1MB FATTER AGNUS 8372 - domyslnie 512KB bank CHIP i 512KB bank SLOW, możliwość zaadresowania tego jako 1MB CHIP bez slow (możliwość zrobienia 1MB on-board CHIP RAM i 512-1024KB trapdoor SLOW przez dodatkową logikę).
A500 rev8 - 2MB SUPER FAT AGNUS 8375 - obsługa 2MB chip przez multipleksowanie, po zablokowaniu demultipleksera odpadają 2 banki RAM po 512KB każdy. Zatem mamy domyślnie 512KB CHIP on-board i 512KB CHIP trapdoor. Po wlutowaniu demultipleksera możemy zrobić 1MB CHIP on-board i 512-1024KB chip trapdoor (jak A500+). Znów - brak możliwości wykorzystania SLOW bez dodatkowej logiki.
Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.
[#26] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@Oxyron, post #1

Witam

Żeby nie zakładać nowego tematu

Czy można naświnić na rozszerzeniu pamięci do A500 (0,5mb) na którym jest taki sam typ pamięci jak w amidze tj. 0,5mb 4 kości dip 20.

czy zabieg wykonuje się jak na płycie głównej z odginaniem jednej nóżki i przewod nóżeki demultipleksera U32

Moja płyta główna to rev. 8a z 1mb plus wlutowany demultiplekser U32

Cz w ogóle jest to możliwe ?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 10:28:04 przez harrik
[#27] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@harrik, post #26

To ja też się podepnę.
Wyjąłem z szafy kumpla golasa A500. Po obnażeniu bebechów wiem że to płyta A500+ rev. 8A.1 z Garym 8375. Po 15 latach nadal działa, uwalona była tylko stacja ale z tym już sobie poradziłem. Tera tak. Wstępnie poczytałem o CHIP Modzie 2MB, ale znalezienie odpowiednich kostek DIP20 wiąże się z wydatkami porównywalnymi z wartością samej Amigi, natomiast w szufladzie walają mi się stare simmy z kostkami 1Mx4 SOJ20. Wg datasheetów kości które mam, mają zgodny pinout z oryginalnymi kostkami tkwiącymi w płycie 500-tki. Podstawka 1-1 nie była by problemem, ale kości które mam pracują w trybie EDO nie FPM. Czy kości EDO nadadzą się? Mam jedną kostkę z chipami FPM 1Mx4, ale te mają odrobinę inny pinout więc dodatkowa kombinacja z adapterem.

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2015 17:33:21 przez sebar27
[#28] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@sebar27, post #27

EDIT:
Jednak te kostki FPM mają identyczne wyprowadzenia jak EDO - kiepskiej jakości skan.
Nadal pozostaje pytanie czy cztery kostki 1Mx4 EDO mają prawo zahulać w pięćsetce?
[#29] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@sebar27, post #28

No i dziś w końcu zdecydowałem się na upgrade płyty 8a.1

Więc prace z tym związane to:

- wlutowałem 4 kości RAM,
- zmiana zworki JP2 z pozycji 1-2 na 2-3,
- zmiana dwóch zworek JP3 zalutowanych pionowo na zalutowanie ich w pozycji poziomej,
- rozlutowanie potrójnych zworek pod układem U32,
- wlutowanie układu U32 74HCT139,

Zworkę JP7a i JP9 zostawiłem bez zmian.

Następnie włączyłem Amigę włożyłem dyskietkę z demem "Technological Death" (demo wymaga 1MB CHIP RAM) - Demo się uruchomiło prawidłowo.
Następnie uruchomiłem Amigę z WB 1.3.3 też ładnie pokazało ze mam 1MB RAM no i na koniec zrobiłem test pamięci za pomocą Action Replay MK III wpisując komendę:

ramtest 000000 100000

Procedura testująca może nie jest jakaś wymyślna ale ma 2 etapy:
1 etap wypełnia pamięć z podanego zakresu wartościami 0x00 (00000000)
2 etap wypełnia pamięć z podanego adresu wartościami 0xFF (11111111)

Test powtórzyłem kilkakrotnie, ani razu nie wystąpił żaden błąd, tak więc operacje Upgrade RAMu uważam za zakończoną pełnym sukcesem

Na płycie 6a stwierdziłem, ze nie ma sensu nic robić, bo i tak bez dodatkowej logiki można uzyskać max 1mb Chip Ram, a czy ja podłączę się pod klapką czy wlutuje RAM w płytę to wychodzi na to samo, tak więc nie widzę sensu.

Zwłaszcza ze w rozszerzeniu mamy RTC, a na płycie 6a tego brak.

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 04:18:34 przez Oxyron
[#30] Re: AMIGA 500 rev 8a.1 lub rev 6a - upgrade RAM

@sebar27, post #28

Testowa transplantacja dla kostek 1Mx4 SOJ20 w wersji FPM przebiegła pomyślnie. Ale że nie mam jeszcze 74F139 to nadal widzę 0,5mb CHIP. Bliżej weekendu zglucę kolejne testowe adaptery to przekonam się czy biegają też kości EDO.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem