kategoria: A600
[#1] Gotek z firmware HxC
Na Allegro pojawiają się Gotki z (przynajmniej) dwoma wersjami firmware, w tym jedna reklamowana jako firmware z HxC, czyli nie tylko do Amigi, ale i Atari, Schneider/Amstrad, Spectrum, a 'wkrótce również i na PC', cytując fragment opisu. Takie stacje sprzedawane są drożej.

Moje pytanie brzmi: Czy te stacje są różne, czy tylko mają wgrany inny firmware? A jeśli tylko firmware, to czy nie można po prostu kupić tańszą i samemu sobie wgrać firmware od HxC? Taka operacja chyba ogranicza się do wrzucenia pliku na pendrive'a i odpaleniu stacji, jeśli dobrze przeczytałem.
Oświećcie mnie proszę.
[#2] Re: Gotek z firmware HxC

@Umpal, post #1

Tak, tylko że firmware HxC nie jest za darmo.
[#3] Re: Gotek z firmware HxC

@Jenot, post #2

Och
[#4] Re: Gotek z firmware HxC

@Umpal, post #3

Ja nie mam goteka ale 10€ plus pewnie VAT i masz różnicę w cenie. A z tego co wiem twórca firmware'u zabezpieczył się przed piraceniem.
[#5] Re: Gotek z firmware HxC

@Jenot, post #4

Na tej aukcji gość sprzedaje Goteki i podaje linka do firmware'u, który można sobie ściągnąć bez płacenia. Widzę w readme.txt, że to wersja z 2013 roku, więc pewnie jakaś ostatnia darmowa. Czy mam rację? A jeśli tak jest, to czy jest to wystarczająca wersja do używania Goteka nie tylko z Amigą, ale i z Atari (mam 1040STFM), czy z CPC6128 albo Spectrum +3?
No i wreszcie, skoro można ten plik samemu ściągnąć (w zasadzie mam go już na dysku), to czy nie mógłbym kupić stację z tym tańszym firmwarem i samemu sobie wrzucić tę udostępnioną wersję?
[#6] Re: Gotek z firmware HxC

@Umpal, post #5

Z tego co wiem, nie ma darmowej wersji softu HxC do Gotek.. a szczególnie z 2013 roku. Sugeruję zapłacić to 10 euro więcej i okazać wsparcie dla twórcy.
[#7] Re: Gotek z firmware HxC

@Umpal, post #5

Tak w sumie to ... Pong777. Z tego co się orientuję, to aktualizacja firmware odbywa się bez programatora, ale zmiana cortex na hxc wymaga już programatora(?). Może się mylę.

W sumie na innej aukcji dostępny jest programator. W każdym razie czemuś on ma służyć. Bezsensownym byłoby rozpowszechniać programatory, jesli można wymieniać firmware z pena.

np.

http://allegro.pl/programator-do-stacji-dyskow-gotek-i5617606722.html

Jeszcze jedno. Ten sam sprzedawca oferował goteki z hxc w dziale "Giełda" o sakiewkę miedzianych krążków taniej.

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2015 16:33:52 przez misiek2
[#8] Re: Gotek z firmware HxC

@Umpal, post #5

Musisz mieć programator, obojętnie czy chcesz załadować firmware cortex (darmowe) czy HXC. Dopiero aktualizacje HXC możesz robić z pena, "ale "ten pierwszy raz" musi być z programatora. Tutaj masz filmik jak załadować cortex. Pierwszy raz z HXC przebiega podobnie, z tym że robisz to za pomocą aplikacji producenta. Ta aplikacja łączy się z serwerem. Płacąc 10EUR za licencję dostajesz login i hasło, które umożliwia zapodania wsadu do goteka. Jeśli chcesz się bawić, to proponuję najpierw zakup jakiegoś taniego Gotka i programatora, zapodanie Cortex i testy. Jak będzie za mało to kupisz sobie HXC i zaprogramujesz. W innym wypadku, po prostu kup sobie już takiego z zapodanym HXC, podłączysz to też innych maszyn, jeśli takie sobie kupisz.

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2015 17:46:04 przez lysyzastary
[#9] Re: Gotek z firmware HxC

@lysyzastary, post #8

O takie wyjaśnienie mi chodziło. Dzięki! piwo
[#10] Re: Gotek z firmware HxC

@Umpal, post #9

mały ot, da się uzyskać jakoś w emulatorze Gotek ten czerwony wyświetlacz na jakiś inny? Np niebieski?
[#11] Re: Gotek z firmware HxC

@zmiennik, post #10

Tak, nawet możesz sobie LCD 16x2 dać po I2C
[#12] Re: Gotek z firmware HxC

@Architect1200, post #11

chodziło mi o coś dokładnie tych samych rozmiarów co w Goteku, po prostu żeby wyjąć ten, wsadzić drugi. Jak to zrobić / co kupić?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2015 22:29:05 przez zmiennik
[#13] Re: Gotek z firmware HxC

@zmiennik, post #12

Nie znalazłem takiego, który da się łatwo podmienić. Napewno można kupić segmentowy i przelutować. Jeśli masz miejsce to kup 16x2 i2c i efekt będzie bardziej cool :D Sam planuję takie rozwiązanie
[#14] Re: Gotek z firmware HxC

@snifferman, post #13

Ale jak to później podłączyć? Na oko widać, że to dwa różne bloki wyświetlaczy - te w Goteku, to typowe cyferki, a ten, o którym mówisz, to w zasadzie pikselowy wyświetlacz (nie żebym był autorytetem w tej dziedzinie).
[#15] Re: Gotek z firmware HxC

@Umpal, post #14

nie wiem jak wygląda taki wyświetlacz z Goteka w środku. Są tam jakieś diody które można by zmienić na inny kolor czy coś?
[#16] Re: Gotek z firmware HxC

@deadwood, post #6

A czy z tej strony nie mozna pobrac firmware? Dostepna jest aplikacja na Windows, ktora umozliwia wgranie firmware - mozliwe, ze to ta aplikacja dba o licencje/platnosci...

http://hxc2001.com/download/floppy_drive_emulator/index.html
[#17] Re: Gotek z firmware HxC

@tcz, post #16

Nie ma takiej możliwości. Sam możesz pobrać tylko upgrade do już posiadanego Gotek z HXC.
[#18] Re: Gotek z firmware HxC

@Jacenty, post #17

A jak wgrasz to firmware do, ktorego link podeslal Kolega Umpal a nastepnie pobierzesz upgrade?
[#19] Re: Gotek z firmware HxC

@tcz, post #18

Opisane jest to w poście #8
[#20] Re: Gotek z firmware HxC

@Umpal, post #14

Ale oba używają tego samego protokołu I2C, z tą różnica że do wyświetlacza LCD 16x2 dajesz pull-up do 5V z rezystorów 4,7k na linie SDA/SCL.



Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 22:49:02 przez Architect1200
[#21] Re: Gotek z firmware HxC

@Architect1200, post #20

Brzmi w miarę prosto. Jak ktoś zamontuje taki wyświetlacz, to niech się pochwali OK (również zbliżeniem na połączenia)
[#22] Re: Gotek z firmware HxC

@Umpal, post #1

udało się komuś podłączyć emulator Gotek z nowym softem do Amigi 1200 ESCOM z floppy fixem?
[#23] Re: Gotek z firmware HxC

@charliefrown, post #22

U mnie gotek działa na escomie z fixem. Wszystko ok
[#24] Re: Gotek z firmware HxC

@snifferman, post #23

dzięki za info, oznacza to, że nawet jak nie mam fixa z lutowaniem, tylko specjalną przejściówkę AmigaTech do flopów, to też powinno pójść. Podobno ten adapter daje to samo co lutowanie.
[#25] Re: Gotek z firmware HxC

@charliefrown, post #24

Nie wiem jak jest z przejsciówką. Jeśli masz zewnętrzny interfejs to floppa to spróbuj przez niego. U mnie w escomie była escomowa nakładka na kości http://www.bigbookofamigahardware.com/bboah/product.aspx?id=389
Amigowe stacje nie chciały działać. Po wywaleniu tych nakładek i zrobieniu tego
https://www.youtube.com/watch?v=G6fYOjTYvXM
wszystko ruszyło.
A jak masz zworkę ustawioną w goteku? powinna być na pozycji s0 (3 pozycja od prawej patrząc od tyłu od strony konektora)

zdjęcie poglądowe pozycji zworki
http://www.kipper2k.com/gotek.jpg

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2015 22:29:51 przez snifferman
[#26] Re: Gotek z firmware HxC

@snifferman, post #25

Nowy firmware HXC:

13 September 2015: Firmware USB HxCFloppyEmulator v3.0.6.0a

- Low level write layer redesigned : Some write issues solved.

- 2 digits display detection issue corrected.

- HFE : Index timing changed/corrected.

- Select button added at the JA jumper position.
This additionnal button and the I2C LCD screen allow you to freely
select a file image without the indexed mode or any selector software.

- Indexed mode : "Previous"/"Minus" button repeat rate reduced.
[#27] Re: Gotek z firmware HxC

@lysyzastary, post #26

Zmontowane na szybko w formie kanapki.
W tej chwili wymiary pcb MAIN zostały jeszcze zmniejszone. Panel z przyciskami zostanie razem z LCD na jednym pcb, aby było możliwe wyprowadzenie go na zewnątrz. Choć obecna również na to pozwala.

[#28] Re: Gotek z firmware HxC

@lysyzastary, post #26

Nowy firmware HXC:

11 October 2015: Firmware USB HxCFloppyEmulator v3.0.6.6a

- Some more random crash issues corrected into the disks images managers.
- USB Stack updated.
- Firmware Update strongly recommended !
[#29] Re: Gotek z firmware HxC

@pong777, post #28

Czy były jakieś zmiany we Floppy_Emulator_Manager w wersji amigowej ?
Nie wiem jak starą wersję posiadam na stronie autora też numeracji nie mogę się dopatrzeć
[#30] Re: Gotek z firmware HxC

@BlackTiger, post #29

Jaki używacie typ pliku konfiguracyjnego z Amiga?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem