kategorie: A600, Programy, Sprzęt
[#241] Re: RTG i Vampire 600 V2

@michal_zukowski, post #235

A w kwestii dwóch różnych programów to ... oba chyba służą do mierzenia szybkości pamięci i oba podają wyniki w Mb/s prawda ? Nawet jeśli rzeczywiście są jakieś różnice to nie będą to chyba aż taki wielkie żeby nie móc wyciągać wniosków na podstawie uzyskanych wyników.

A tak w zasadzie to ten test pokazuje jedno bardzo wyraźnie - jak bardzo skopana została obsługa pamięci w niektórych Amigach NG. Mam nadzieję że zgodzimy się chociaż w tym punkcie.

Wynika z tego że Vampire może być lepsza w np. grach 2D niż 1GHz Peg co jest kuriozalne jeśli spojrzy się na taktowanie CPU. No chyba że z tym Panowie też się nie zgadzają.

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2016 10:20:14 przez pisklak
[#242] Re: RTG i Vampire 600 V2

@pisklak, post #241

A tak w zasadzie to ten test pokazuje jedno bardzo wyraźnie - jak bardzo skopana została obsługa pamięci w niektórych Amigach NG. Mam nadzieję że zgodzimy się chociaż w tym punkcie.


Nie zgodzimy się w tym punkcie, gdyż nie wierzymy, że owe Amigi NG osiągają podane przez kolegę Gunnara wyniki. Ja niestety nie posiadam żadnego z podanych przez Gunnara sprzętów, ale z pewnością znajdze sie ktoś, kto poda prawidłowe wartości.
[#243] Re: RTG i Vampire 600 V2

@recedent, post #242

Sorry ale będę uszczypliwy - " No bo Gunnar zaniżył co najmniej po 3 GB/s dla PPC"
Panowie nie bądźmy dziećmi. Być może coś jest nawet i nie tak z wynikami Gunnara ale ogólny obraz jest chyba w miarę wyraźny...
[#244] Re: RTG i Vampire 600 V2

@recedent, post #242

Piszcie czym testować? Sam460. 1.15 GHz. AOS 4.1 FE. Zrobię testy i fotę.
[#245] Re: RTG i Vampire 600 V2

@pong777, post #244

Na początek zrób RageMem. A nie masz czasem MorphOSa pod ręką, żeby odpalić MemTesta? Chociaż z płyty uruchomić demo...
[#246] Re: RTG i Vampire 600 V2

@pong777, post #244

Świetnie - bedą niezależne testy I bardzo dobrze. Jeśli możesz to zrób też bustest, chyba gdzieś na Aminecie leży.
Tylko nie piszcie że znowu wyszło "ZAORANE" na jakimś G5 2 GHz... litości


PS. Gunnar podał wartości z http://amigaworld.net/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=32815&forum=14

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2016 11:09:01 przez pisklak

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2016 11:10:52 przez pisklak
[#247] Re: RTG i Vampire 600 V2

@pisklak, post #246

A co ma G5 czy nie-G5 do tego? Testujemy wydajność kontrolera pamięci chyba?
[#248] Re: RTG i Vampire 600 V2

@recedent, post #247

Ok dobrze testujemy pamięć
. No to zobaczymy czy Gunnar nie miał racji w niektórych przypadkach. Być może jednak miał. A nawet jeśli i nie miał i PPC jest trochę szybsze bądź w przypadku G5 dużo szybsze nie zmienia to faktu że:
a) Gunnar nie twierdził że Apollo jest szybsze od PPC a użył słowa porównanie
b) niektóre AmigNG mają beznadziejne skopana obsługę pamięci

A wnioski to już kto chce to sobie z tych wyników wyciągnie sam. Jedni takie inni inne....
[#249] Re: RTG i Vampire 600 V2

@pisklak, post #248

Tak sobie ten wątek czytam, widzę tu tylko dużo niepotrzebnej demagogii (co jest "lepsze").

Natomiast dalej nie ma odpowiedzi na pytania, które są ważne i w realny sposób wpływają na to, czy Apollo odniesie sukces czy nie.

Kolego pisklak... jak byś tą energię, którą wkładasz w "promowanie" Apollo włożył w pisanie dokumentacji, to mogłoby coś przydatnego wyjść z tego... Skoro sam Gunnar pisać jej nie chce, to będąc członkiem teamu (i jak widać mając dużo czasu, skoro produkujesz tyle postów) możesz męczyć go o potrzebne informacje do stworzenia takiej dokumentacji i sam zacząć ją pisać? Oczywiście to jest trochę trudniejsze niż pisanie na forach. Ale mógłbyś się czegoś przy okazji nauczyć.

Działanie na zasadzie "wysyłamy Gunnarowi kod i on nam odysła lepszy" to jakiś kiepski żart przecież.


Ostatnia aktualizacja: 08.02.2016 11:43:54 przez strim_
[#250] Re: RTG i Vampire 600 V2

@strim_, post #249

Kolego strim_ .

Ależ naprawdę Apollo-Team to nie jest zamknięty bunkier i żeby się do niego dostać to trzeba być synem Batmana i Supergirl. Ja nie czuje się na siłach do tworzenia dokumentacji bo nie mam odpowiedniej wiedzy. I chociaż masz rację że taka dokumentacja powinna powstać to ludzie którzy maja wiedzę i możliwości są w tej chwili zajęci. Możesz w to wierzyć bądź nie.
Faktycznie mógłbym się czegoś zapewne nauczyć, najszybciej na błędach które zapewne byłyby błyskawicznie wyłapywane przez bardziej doświadczonych koderów. Choć trudno zrozumieć opory Gunnara to czy naprawdę tak ciężko jest zajrzeć na Irca, zapytać się " Hej czy przyjmiecie pomóc w tworzeniu dokumentacji dla koderów ?" Mam wrażenie że tutaj obie strony zachowują się jak przysłowiowe primadonny...
A co do mojej "pomocy" to.... każdy pomaga na miarę swoich możliwości.

PS. http://apollo-core.com/m68k/ czy to choć w części odpowiada potrzebom ?
[#251] Re: RTG i Vampire 600 V2

@pisklak, post #240

ale myślę że 1GHz procek powinien wyciągać "lekko" więcej niż 300 MB/s racja ?

A co za różnica jakie taktowanie siedzi. Jak pamięć i kontroler nie pozwala to nic szybciej nie uzyskasz.
[#252] Re: RTG i Vampire 600 V2

@michal_zukowski, post #251

Tak ale jeśli 1GHz procek wyciska tylko 300 Mb/s to znaczy że coś tu chyba jest "nie halo".
No i być może taki "nie halo" może przegrać bądź być podobny wydajnością do dobrego choć taktowanego 10x wolniej innego procka. To porównanie pokazuje że Apollo w pewnych zastosowaniach może działać podobnie bądź nawet troszkę szybciej od w teorii dużo szybszych maszyn. Tylko tyle i aż tyle. Ale chyba to jakoś nie za bardzo zostało dostrzeżone a odnoszę wrażenie że użytkownicy PPC "wzieli i sie obrazili" chociaż za bardzo nie wiem na co.
[#253] Re: RTG i Vampire 600 V2

@pisklak, post #252

[12:15:27] <BigGun_> people that want to help come to us and then we talk
[12:15:28] <BigGun_> we meet
[12:15:34] <BigGun_> we can trust
[12:15:43] <BigGun_> and discuss who likes to do what
[12:15:48] <BigGun_> and who can help whom
[12:15:54] <BigGun_> this is the logical way of doing this

Takie jest zdanie Gunnara. Możecie się z nim zgadzać lub nie oczywiście. A morał IMHO jest taki - Jeśli ktoś chce pomóc to pomoże.
[#254] Re: RTG i Vampire 600 V2

@pisklak, post #252

Tak ale jeśli 1GHz procek wyciska tylko 300 Mb/s to znaczy...


...że należy się zastanowić na jakich pamięciach pracuje i na jakim kontrolerze. System operacyjny też ma niebagatelne znaczenie, jak się okazuje (skoro Pegasos 2 wykazuje dramatycznie inne wyniki pod OS4 a inne pod MorphOS). Dla porównania - mój Miniacz pokazuje mi pod Memtest disable równe 620 MB/s.

może przegrać bądź być podobny wydajnością do dobrego choć taktowanego 10x wolniej innego procka


Hmm... Jakiś przykład gdzie przegrywa lub jest podobny wydajnością ten procesor? Może wyniki liczenia kluczy dnetc? Albo może kodowanie LAME?

EDIT: MEGALOL, ściągnąłem z Aminetu ten sam program, którym testował Gunnar (bustest) i oto wyniki:

Ram Disk:> bustest ?
ADDR/K,SIZE/K,CHIP/S,FAST/S,ROM/S,MEGA/S: FAST
BusSpeedTest 0.19 (mlelstv)   Buffer:     262144 Bytes, Alignment: 32768
========================================================================
memtype   addr       op         cycle     calib         bandwidth
fast      $309D8000  readw      12.9 ns   normal     155.2 * 10^6 byte/s
fast      $309D8000  readl      14.4 ns   normal     278.4 * 10^6 byte/s
fast      $309D8000  readm       4.0 ns   normal    1007.6 * 10^6 byte/s
fast      $309D8000  writew     12.7 ns   normal     157.3 * 10^6 byte/s
fast      $309D8000  writel     12.7 ns   normal     315.0 * 10^6 byte/s
fast      $309D8000  writem      3.6 ns   normal    1112.6 * 10^6 byte/s


Jak widać Mini osiąga 1000 MB/sekundę pod tym samym programem, którego użył Gunnar. Auć!

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2016 12:38:45 przez recedent
[#255] Re: RTG i Vampire 600 V2

@recedent, post #254

Hmm zdaje się że kolejny raz mylimy wydajność procka z wydajnością pamięci skoro mówisz o DNETC bądź LAME ale OK nie będę się kopał z twardymi danymi - Twój Mac jest szybszy pomysł
Mam nadzieję że równie świetnymi wynikami mogą się pochwalić te komputery do których Gunnar robił porównanie szeroki uśmiech
A i jeszcze raz proszę mi pokazać gdzie Gunnar twierdzi ze Apollo jest szybsze od PPC bo jakos tak przeoczyłem... ? Z mojej strony EOT bo widzę że dyskusja poszła chyba nie w tym kierunku co powinna.
[#256] Re: RTG i Vampire 600 V2

@pisklak, post #255

Hmm zdaje się że kolejny raz mylimy wydajność procka z wydajnością pamięci skoro mówisz o DNETC


Helloł! To nie ja napisałem:

może przegrać bądź być podobny wydajnością do dobrego choć taktowanego 10x wolniej innego procka


tylko Ty, kolego. Skoro procek przegrywa z prockiem to porównujemy procki?

Odnośnie porównania zapisu do pamięci - chętnie zobaczę co pong777 wyciśnie z programu bustest na swojej Sam460, bo jak widać - wszytko zależy od użytego narzędzia. Wyniki z bustesta Gunnar porównuje do wyników z Ragemem, więc zestawienie, którego użył (oczywiście nie dla jakichkolwiek porównań i nic zupełnie nie sugerując, nienienie ) jest doskonale bezużyteczne.
[#257] Re: RTG i Vampire 600 V2

@strim_, post #249

Myślę, że przyszła pora na pewne wygaszenie emocji. Wiele można o Gunnarze napisać, ale czy warto?. Vampire jest dobrą kartą, bo pokazuje, że można się oderwać od procesorów Motoroli zachowując całkiem niezłą kompatybilność. To nas jako środowisko uwalnia od obaw, że będziemy skazani na coraz starsze i coraz droższe zabytki z portali aukcyjnych. Bo nawet jeśli nie Vampire i nie rdzeń Apollo, to pojawią się inne, podobne rozwiązania. Kolejna sprawa to to, że Vampire złamało barierę szybkości, jaką stanowił bezlitośnie podkręcany 68060. I jakie to ma w gruncie rzeczy znaczenie, czy jest szybsze od PowerPC czy nie? Będą szybsze FPGA, będą być może szybsze rdzenie... A jak nie to i tak mamy marsz do przodu. Nikt tu z i7 się przecież nie ściga.

Co do zaś pomysłów Gunnara, po chwili refleksji przychodzi myśl, że jak długo karta skutecznie wykonuje obowiązki 68040 czy 68060 to całą resztę można spokojnie zignorować. A wtedy i dokumentacja nie jest potrzebna, wystarczą manuale Motoroli. Kod wygenerowany przez istniejące narzędzia dla prawdziwej 060 będzie być może lekko nieoptymalny ze względu na inne czasy i kolejności wykonywania rozkazów, ale i tak będzie się wykonywał szybciej niż na najbardziej podkręconych obecnych kartach turbo...
[#258] Re: RTG i Vampire 600 V2

@recedent, post #256

Napiszę tylko tyle - proszę nie łap mnie za słowa bo doskonale wiesz jaki był kontekst mojej wypowiedzi i orientujesz się że dyskutowaliśmy o wydajność pamięci. EOT.
[#259] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Krashan, post #257

jak zwykle krashan trafil w sedno sprawy. ciekawe, wcale nie bylo trudno, a tu wlasciwie jeden jedyny glos rozsadku. mayle ze vampire nie zasgraza rozwiazaniom ppc i przekonanej do nich publicznosci. wiec po co te emocje? bylem swiadkiem tego samego toz to juz na a1k, to na eab, zwasze byly jakies pretensje..
[#260] Re: RTG i Vampire 600 V2

@wawrzon, post #259

wiec po co te emocje? bylem swiadkiem tego samego toz to juz na a1k, to na eab, zwasze byly jakies pretensje..


Może dlatego, że jak się zamieszcza słupki z cyferkami to wypada robić to uczciwie? pomysł
[#261] Re: RTG i Vampire 600 V2

@recedent, post #260


Może dlatego, że jak się zamieszcza słupki z cyferkami to wypada robić to uczciwie? pomysł


nie zmienisz tego. facet juz tak ma. natomiast sprzet jest w rekach ludzi ktorzy moga wszystko zweryfikowac. nie ma tu zadnych tajemnic, zadego nda czy jakiejs zmowy milczenia. rozumialbym zarzuty, gdyby chodzilo o jakas typowa amigowa scieme, obiecanki cacanki, puste gadanie na forach i zadnego namacalnego efektu.

wiec co postulujesz? bojkotowac vampire i apollo team i zyczyc im, porazki? jesli ci tak bardzo na tym zalezy, zrob obiektywne zestawienie jak piru swego czasu. na pewno znajda sie ludzie ktorzy ci porobia testy a ja tez bede ciekaw. czemu nie.
[#262] Re: RTG i Vampire 600 V2

@Krashan, post #257

Super że wychodzi Vampire V2, jest to alternatywa i powiew świeżości w naszym retro środowisku. Do tego karta jest tania i daje szanse na rozwój, którego brakowało klasykowi.
Co tyczy się oprogramowania, to z mojej perspektywy daje nadzieje na tworzenie nowego softu. Wiadomo, że nie będzie nagle wystrzału i 100 super gierek i użytków rocznie, ale dla programistów jest sygnał, że można rozwijać warsztat i w przyszłości tworzyć bardziej wymagające rzeczy (jest ścieżka rozwoju). Ale nikt nie rzuci pracy w Microsoft, żeby robić gry na Ami (chyba że już jest na tyle bogaty, żeby przejść na emeryturę szeroki uśmiech). Rynek softu na Ami jest nędzny, z wielu przyczyn (mało użytkowników, ludzie nie chcący płacić za soft, bo jesteśmy przyzwyczajeni, że soft na Ami dostaję się za darmo).
Nowe instrukcje w mojej ocenie to fajna cecha, ale można poczekać na to w przyszłości, nie musi być nowych instrukcji teraz, najważniejsze żeby stare działały ok. Super sprawą jest karta RTG wbudowana w Vamipra. Jak tylko znajdę czas i zwiększę swoje umiejętności, z pewnością postaram się wesprzeć softem Vampira (pomimo, że utrzymanie dwóch źródeł będzie kłopotliwe).
Dla AmigNG bezpośrednio nie jest zagrożeniem, ale też w przyszłości może ograniczyć napływ nowych użytkowników systemów NG (jednak dla NG największym zagrożeniem jest właśnie brak perspektyw dalszego rozwoju, gonienia mainstream, zostaną tylko zatwardziali fani, których kręci ta odmienność). Sam jestem użytkownikiem AOS 4.x i miałem nie jedno podejście do MorphOS, ale tak to widzę.

Reasumując: Karta może być krokiem milowym w dobrą stronę i zwiększyć bardzo zainteresowanie naszym retro komputerem (a jak nasze Amigi zaczną kończyć życie, można będzie przenieść wszystko na nowe płyty, zastępując oryginalne amigowe).
[#263] Re: RTG i Vampire 600 V2

@recedent, post #260

Naprawdę krótko.
Jak się już kogoś oskarża o nieuczciwość to dobrze by było móc ją udowodnić. Proszę mi więc wskazać które to słupki z cyferkami się tak bardzo mijają z rzeczywistością. Dalszą ewentualną dyskusję proszę kontynuować na priva. EOT
[#264] Re: RTG i Vampire 600 V2

@pisklak, post #263

Skoro program bustest (którego użył Gunnar) bez problemu działa na "Amigach NG" (a u mnie działa) to dawanie jako wyniki porównawcze (oczywiście bez żadnych sugestii że cokolwiek jest szybsze/wolniejsze, nienienie, same dane) wyników z RageMem, które są kilkukrotnie niższe niż z bustesta jest po prostu żałośnie słabym chwytem. Ot i wszystko. EOT na priva i tak dalej.
[#265] Re: RTG i Vampire 600 V2

@recedent, post #264

no wiec dobrze, bustest:

mac mini (mhz?) / vampire600 (stable?)

readw 155.2 / 195.5
readl 278.4 / 265.5
readm 1007.6 / 360.7
writew 157.3 / 193.8
writel 315.0 / 386.3
writem 1112.6 / 386.9

te slupki kazdy moze sobie sam poustawiac. wynika z tego ze pole wampira zostalo zaorane, prawda?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2016 16:13:55 przez wawrzon
[#266] Re: RTG i Vampire 600 V2

@wawrzon, post #265

Zostało. Pamiętaj, że Mac Mini był projektowany ponad 10 lat temu i nie jest topowym komputerem z tamtego czasu (Aż boję się włączyć bustest na G5). Jeśli więc Gunnar używając współczesnej technologii i skupiając się na maksymalnej optymalizacji osiąga 1/3 z tego... to jest to po prostu przyzwoity wynik. A teraz - ciekawe czy wyniki z bustest będą powtarzalne tak jak z Memtest? Czy będą mieć na nie wpływ np. zwiększenie priorytetu Trance, albo inne procesy działające w tle?

[#267] Re: RTG i Vampire 600 V2

@recedent, post #266

Heh co Wy tu porownujecie. Vampir wywala z laciuf ale to tylko turbo do 25 letniego komputera. Jakie by to turbo nie było, nie zmieni to faktu, że porównując choćby do (z dzisiejszej perspektywy slabiutkich) Mac Mini czy innych Powerbookow to tylko kiepsko wydajna zabawka.
Vampir to świetna karta, która z pewnością tchnie życie w wysłużone klasyki ale to nie jest jakaś "uber_wydajnosciowa nowosc". Przeciez WinUAE śmiga szybciej na byle PC za 5 zł i jak ktoś słusznie zauważył specjalnie ta wydajność niczego nie zmienila.
Fajnie, że karta jest bo taniutka, spokojnie wystarczy by pobawić się istniejącym juz softem. Liczyć, że dzięki niej nagle klasyczne Amigi będą smigac w necie i znajdą zastosowanie jako domowe centrum rozrywkowe jest smieszne.
Sprzęty z PPC jest poza zasięgiem Vampira wydajnościowo - to jasne. Tyle, ze A600 z Vampirem jest nieporównywalnie fajniejsze od Maca Mini :) No i w końcu na tej A600 będzie można zagrać w spokoju w Red Baron Dynamixu...

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2016 16:36:31 przez michalmarek77
[#268] Re: RTG i Vampire 600 V2

@recedent, post #266

a wiec jednak wyciagasz g5 zza plecow, czlowieku, kazdy wie co to jest mac mini, nie bojmy sie tego slowa. jest to stary komputer, nienajszybszy, kosztuje dzis pewnie uzywany niewiele wiecej niz vampire nowka i osiaga przy niektorych operacjach na pamieci wyniki cztery razy lepsze niz rzeczone vampire, a w innych jest nieznacznie wolniejszy. uwazam nadal ze te wyniki sa bardziej niz przyzwoite, biorac wszystko pod uwage.

no a teraz moze pobawmy sie dla sportu: moze ktos zrobi test dostepu pamieci sysspeed 2.6 pod morphosem, os4, uae albo amithlonem niech bedzie nawet g5;)
[#269] Re: RTG i Vampire 600 V2

@wawrzon, post #265

A czy Gunnar porównywał z Makiem? Czy z trochę innymi maszynami ?
Podawałem już stronę skąd brał dane. Poprosiłbym wyniki bustesta dla np. Pegazosa czy Sam440. Pod OAS4 bo zdaje się że na tym systemie był testowany ragemem.
A tak ogólnie to macie rację - wasze Maki są szybsze. Ciągle czekam aż ktoś mi wskaże w którym miejscu Gunnar napisał że Apollo jest szybszy. Nawet jeśli Peg jest szybszy to nieproporcjonalnie do jego teoretycznych możliwości- przynajmniej jeśli chodzi o przepustowość pamięci. I myślę że to jest sedno tego benchmarku. Vampirka zbliżyła się w niektórych aspektach do niektórych NG bardziej niż wynikałoby to z różnicy w taktowaniu procesora. Taki jest chyba ogólny sens robienia speedestów - wyciąganie wniosków. Drugi wniosek jest taki że niektóre modele NG mają.... nazwijmy to nieoptymalną wydajność pamięci.

Myślę że z mojej strony to już naprawdę definitywny EOT w kwestii omawiania wyników tego benchmarku. Myślę też ze temat definitywnie na tym zyska.

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2016 16:42:41 przez pisklak
[#270] Re: RTG i Vampire 600 V2

@pisklak, post #269

Drugi wniosek jest taki że niektóre modele NG mają.... nazwijmy to nioptymalną wydajność pamięci.


Tego nie wiesz póki Gunnar nie uruchomi RageMem pod Vampirem, albo bustesta pod tymi... nazwijmy to, suboptymalnymi komputerami amigopodobnymi.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem