kategorie: A4000, CD32, Prometeusz, Sprzęt
[#1] Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]
Witam wszystkich i zapraszam do obejrzenia moich materiałów wideo związanych z Amigą. Będę w tym wątku wrzucał informacje dotyczące kolejnych nagrań. Na start krótki test karty graficznej MNT ZZ9000. Premiera w najbliższy wtorek o godzinie 18:00 Zapraszam

Test karty graficznej MNT ZZ9000 (polska wersja językowa)

nowy80Retro #42 MNT ZZ9000 (angielska wersja językowa)


Pozdrawiam
[#2] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #1

Dołączam dodatkowo krótki artykuł dotyczący ZZ9000 dostępny w portalu www.retronagazie.eu

link

Pozdrawiam
[#3] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #2

Fajna recka- dzięki.
Fajna karta- w końcu scandoubler obsługujący AGA (z FF).
To wykorzystanie ARMów do dekodowania JPG, czy mp3 to dopiero jak ktoś napisze soft- jak rozumiem?!

Czy możesz napisać jakie masz transfery na karcie SD i np jakimś pendrive?
[#4] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@BULI, post #3

Według informacji od producenta jest już zaimplementowane sprzętowe wsparcie dla MP3 oraz JPG. Jest możliwość aby ARMy używać jeszcze do innych zastosować, tu jest otwarta droga dla programistów. Być może to moja autosugestia, ale po instalacji karty tło pulpitu ładuje się szybciej. Czytane jest właśnie z pliku JPG. MP3 ciężko mi zweryfikować ze względu że mam na pokładzie Prisme Megamix która doskonale sobie radzi z MP3 czy formatami bezstratnymi. Codzienne główne zadanie Amigi to źródło muzyki w formatach bezstratnych. Mam komputer podłączony pod bufor oraz wzmacniacz lampowy. Brzmi to znakomicie. Zrobiłem o tym materiał wideo, pewnie opublikuje w najbliższych tygodniach. Kartę mam jeszcze ze starszym firmware, samo wsparcie dla mediów zewnętrznych w tym USB jest dostępne od najnowszego firmware 1.5.1 wraz z testowymi sterownikami. Osobiście nie testowałem ale z informacji jakie uzyskałem transfer oscyluje w okolicy niecałych 3 MB/s (sterownik beta). Czekam na finalną wersję sterowników, wtedy pewnie zaktualizuje firmware i dokładnie przetestuje.

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 08:35:15 przez nowy80
[#5] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #4

Sprzętowe JPG i MP3 w "karcie" może być, ale bez oprogramowania po stronie Amigi to nie zadziała, więc trzeba napisać np sterownik pod MHI dla sprzętowego mp3- czyli tego na tą chwilę jeszcze nie ma

3MB/s to już całkiem przyzwoity wynik, lepszy niż w Mediatorze Spider, ale z 2 razy wolniejszy niż najszybsze rozwiązania pod Zorro3 jak np RapidRoad, lub Deneb ok, racja

Zrobiłem o tym materiał wideo, pewnie opublikuje w najbliższych tygodniach.


Brzmi ciekawie- czekamy na materiał OK
[#6] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@BULI, post #5

Transfer 3MB/s ale według czego? Sysinfo?
Przetestuj w diskmontools bądź sysspeed

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 09:13:51 przez RokiS
[#7] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@BULI, post #5

Amiga 4000 i technologia lampowa. Premiera materiału jutro godzina 18:00. Niestety ze względu na kompresje audio narzuconą przez portal YouTube, ciężko będzie usłyszeń w tym materiale lampowe brzmienie. Część kwestii trzeba brać na wiarę :)
wersja polska

wersja angielska


Zapraszam do obejrzenia
[#8] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #7

Dostepny jest również krótki artykuł na RetroNaGazie:

link

Zaprawszam
[#9] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #8

Super, że pokazałeś jak to u ciebie pracuje, i że nie boisz się używać do tego Amigi OK

Fajnie się tego słuchało, ale, żeby wyrobić sobie zdanie fajnie było by posłuchać tego na żywo ok, racja
[#10] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@BULI, post #9

Mieszkam na przedmieściach Warszawy. Będziesz w okolicy daj wcześniej znać, zapraszam do siebie. Mozna osłuchać sprzęt i ocenić samemu. Mam już w przygotowaniu kolejne materiały m.in. z CD32 wraz TF330 oraz testy kilku pudełkowych symulatorów lotniczych na A4000. Uwielbiam właśnie symulatory i strategie. Remontuje również staruszkę A2000, jak doprowadzę ją do stanu używalności, będzie materiał.
[#11] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #1

Z ciekawością oglądnąłem ten film zapowiedziany przez ciebie jako test karty graficznej. Niestety na filmie o karcie graficznej jest bardzo mało. W sumie film jest raczej o scandoublerze dołączonym do tej karty. Wszystkie gry, jakie są tam pokazane, wyświetlają obraz poprzez układy AGA, a nie kartę graficzną.

Podstawowym testem karty graficznej powinny być pomiary jej osiągów w 2D i 3D. Jak rozumiem sterowników 3D do tej karty nie ma, ale 2D pewnie są.

Czy mógłbyś wrzucić tu wyniki testów P96speed?
Najchętniej dla jak największych rozdzielczości, na przykład 1920x1080 w 32 bitach, bo im wyższa rozdzielczość tym wynik testu bardziej zależy od prędkości blittera karty, a mniej od szybkości procesora w Amidze.
[#12] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@Jacck, post #11

bo im wyższa rozdzielczość tym wynik testu bardziej zależy od prędkości blittera karty, a mniej od szybkości procesora w Amidze.


Nie "do końca" tak jest, bo dochodzi tu jeszcze czynnik w postaci ograniczenia przepustowości szyny Zorro3 samej Amigi ok, racja
[#13] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@BULI, post #12

Czynnik, o którym piszesz, ma znacznie większy wpływ przy testach wykonywanych w małych rozdzielczościach. Przy dużych rozdzielczościach Amiga ma do przesłania przez Zorro bardzo małą ilość danych w stosunku do tego ile pikseli, w odpowiedzi na komendy graficzne przesłane z Amigi, musi narysować blitter karty.
[#14] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@Jacck, post #13

Zapraszam do obejrzenia moim zdaniem najlepszych dem na Amidze z procesorem MC68060. Dostępny jest również w portalu RetroNaGazie artykuł opisujący dema oraz ich relatywnie ujętą treść. Jeśli inaczej interpretujecie zawarty w materiale obraz oraz dźwięk, można swoje wrażenia opisać pod artykułem. Pozdrawiam :)

link
wersja polska:

wersja angielska:
[#15] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #14

Poniżej prezentuje jeden z najlepszych symulatorów i gier taktycznych końca lat 80tych, jakim jest M1 Tank Platoon. Osobiście ogrywałem ten tytuł na swojej Amidze 500 na początku lat 90tych, o czym napisałem w recenzji. Wiem że sporo osób miało problem z takimi tytułami ze względu na duży próg wejścia w rozgrywkę. Nigdy nie miałem talentu do gier arcade, ale z symulatorami czy grami strategicznymi radziłem sobie całkiem dobrze. Gra wyszła na platformę PC, Amigę oraz Atari ST. Jeśli chcielibyście ograć M1 Tank Platoon, pod poniższymi linkami znajdziecie dokładny i zwięzły opis oraz nagranie video z rozgrywki. Samą grę ogrywam na bardzo rzadkim komputerze jakim jest Atari TT. Sama klawiszologia w prezentowanej instrukcji jest uniwersalna i pasuje do wszystkich wydanych wersji.

Recenzja w portalu RetroNaGazie
link
Recenzja w portalu YoYoSims
link

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 04:58:13 przez nowy80
[#16] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #15

Dzięki za reckę.
W latach 90tych sporo grałem w symulatory.
Zawsze to była "zabawa" odkryć klawiszologię i możliwości danej gry bez jakiejkolwiek instrukcji
W M1 nie grałem, w ogóle temat symulacji czołgów był słabo explorowany na Amidze.
Grałem trochę w Team Yankee lub jej kolejne części- ale nie wciągnęło mnie.
Za to dość namiętnie grałem w Sherman M4, który właściwie był bardziej strzelanką w realiach tanks, ale pamiętam, że było to szybkie na A500 i miało dobrą grafę ok, racja
[#17] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #15

Pod czym montujesz te filmy? Bardzo fajnie zrobiłeś czołówkę.OK
[#18] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@BULI, post #16

Dla mnie M1 Tank Platoon to najlepszy symulator na maszyny 16/32 bitowe. Microprose miała genialne produkcje z zakresu gier strategicznych czy symulacyjnych. M1 przy swojej złożoności można było uruchomić na Amidze 500 z 512KB RAM w niskich detalach. Dopiero 1MB pozwalał włączyć lepszą grafikę. Jednak na nierozbudowanej A500 można było grać bez żadnych problemów czy uproszczeń (poza graficznymi). Sherman M4 to szybka gra arcade, bardzo popularna na początku lat 90tych. Miała niski próg wejścia, stąd jej popularność. Ciekawostka, czołgiści amerykańscy ten czołg nazywali „zapalniczką”. Napędzany był silnikiem benzynowym i zdarzały się przypadki że dostawały samozapłonu w najmniej sprzyjających okolicznościach :)

Jeśli chodzi o oprogramowanie w którym montuje materiały to głównie Adobe Premiere, sama czołówka to Adobe After Effects. Sam wszystko robię i powoli usprawniam warsztat. Nagrywanie i montowanie bardzo mnie relaksuje po pracy :)
[#19] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #18

Zapraszam do objerzenia kilkunastominutowego materiału z oględzin TerribleFire 330 dla Amigi CD32. Test tego akcesorium połączony jest z ogrywaniem pełnowartościowego symulatora z użyciem klawiatury jakim niewątpliwie jest Gunship 2000. Zapraszam na premierę która odbędzie się 11 sierpnia o fgodzinie 18:00 :)

Polska wersja językowa.

Angielska wersja językowa
Pozdrawiam
[#20] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #4

Masz może Mediatora pod A4000 żeby zrobić porównanie bo widze, że karta combo za cene Mediatora ma jednak trochę mniejsze możliwości (brak pełnego usb, brak 3d).
[#21] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@michal_zukowski, post #20

Nie jestem posiadaczem Mediatora, niestety nie jestem w stanie zrobić porównania.
[#22] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@michal_zukowski, post #20

W tym wątku:
https://www.ppa.pl/forum/elektronika/38809/nowa-karta-graficzna-zz9000/2#m685877
Masz moje testy dla Voodoo3 i Mediatora w A4000 na 060@50Mhz
oraz testy na ZZ9000 oraz A4000 WarpEngine 060@80MHz.

O dziwo, pomimo mocniejszego CPU dla ZZ9000, czyli 060@80mhz, a nie "tylko" 060@50mhz dla Voodoo3/Medek w testach graphic.library wszędzie wygrywa Medek/Voodoo3 (a różnice czasami są duże)! jedyne odstępstwo od reguły to testu WritePixel, z tym, że trzeba pamiętać o mocniejszym CPU (80mhz VS 50Mhz).
Test intuition wyszedł mniej więcej na remis, prawdopodobnie przy takim samym CPU nie było by nawet jednego testu na korzyść ZZ9000- stareńkie Voodoo3 i Medek rządzą ok, racja
[#23] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@BULI, post #22

Czyli na razie do A4000 nie ma co pchać takiej karty. To chyba warto powtarzać bo amigowcy lecą na nowy sprzęt, a nie ogarniają że istniejący może być lepszy (oczywiscie dla A2000 lepsza bedzie ta karta).

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 20:10:12 przez michal_zukowski
[#24] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@michal_zukowski, post #23

Koszt medka + Voodoo3 jest chyba większy niż karty ZZ9000.
A ZZ9000 to nie tylko grafika
[#25] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@Amigo-A1200-040, post #24

Koszt medka + Voodoo3 jest chyba większy niż karty ZZ9000.
A ZZ9000 to nie tylko grafika


Przy obecnych cenach retro kart na PC, to może być niestety droższe rozwiązanie, ale nie musi.
Za to oprócz grafiki, chyba najmocniejszej na "slocie Zorro" do Amigi i to z obsługą Warpa3D(!!!), czego obecnie żadna konkurencja nie proponują, z Medkiem dostaniemy za grosze:
- przyzwoitą kartę muzyczną SB Live itp (lub lepszą MediaForce)
- sieciówkę
- przyzwoite USB, ale bez fajerwerków
- kontroler SCSI2+ na PCI (raczej ciekawostka, bo jest wolny, ale do odczytu starych backupów się nadaje)
- tuner TV PAL/NTSC (raczej obecnie się nie przyda do programów TV, ale może pracować jako scandoubler, można np. oglądać obraz z Amigi i np DVD z wyjściem video/S-VIDEO w okienku na blacie Workbencha) i tuner radiowy (nadal można słuchać radia na Amidze).
- no i dla mnie obecnie prawie najważniejsza zaleta: możliwość odpalenia kart CPU z PPC (G3/G4) ok, racja
Więc dzięki temu, że jest Medek i nowe konstrukcje użytkownicy nadal mają wybór- i tak trzymać OK

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 21:31:17 przez BULI
[#26] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@BULI, post #25

Radeony PCI są za 140zł, sieciówki 8139 są za darmo, karty muzyczne za 20zł. Przesyłka z Polski też taniej wychodzi.
[#27] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@michal_zukowski, post #26

Racja- są jeszcze Radeony ok, racja
[#28] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #21

Pod poniższym linkiem dostępny jest artykuł o TF330 w portalu RetroNaGazie.
link
Zapraszam :)

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 18:24:19 przez nowy80
[#29] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@BULI, post #27

Tak przypadkiem zajrzalem i naszly mnie watpliwosci. Chcialem zamowic zz9000 ale piszecie tu, ze do a4000 meiator wydaje sie bardziej optymalnym rozwiazaniem. Mam jakies stare pecety w garazu a w nich larty graficzne, Lan itp. Nawet jakiegos Sb znalazlem. Niestety mam a4000ec030 wiec procesor "ssie". Czy jest cos czym mozna by ten problem rowniez rozwiazac przy pomocy mediatora? Czy znajde sterowniki do popularnych kart czy to raczej tylko scisle wybrane np Voodo 3 ?
[#30] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@arturB, post #29

Wiadomość z ostatniej chwili dla posiadaczy kart ZZ9000. Jeśli macie rewizję 1 lub 2 (w moim przypadku 2), wdarł się niewielki błąd konstrukcyjny. Wczoraj taką informację wysłał MNT. Na jedną ścieżkę gdzie powinno być podawane napięcie 1,8V podawane jest również 3,3V. Trzeba uszkodzić jedną bardzo małą mikroskopijną ścieżkę. Jest możliwość wysyłki karty do MNT w sprawie przeróbki. Rewizja 3 pozbawiona jest tego błędu. Szczegółowe informacje mail poniżej:
link
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem