kategoria: Karty graficzne
[#31] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Risc, post #30

Hej. Zastanawiam sie nad zakupem tej karty do a4000/030. Wciaz jest malo informacji od uzytkownikow na jej temat , wiec prosba - dajcie znac jak Wam sie sprawuje. Gdzie pokazuje moc a gdzie zawiodla. Ewentualnie jak macie porownanie do innych "wynalazkow" to podpowiedzcie czy to dobry pomysl na rozbudowe. Wiem, w moim wypadku pozostalby jeszcze slaby procek ale moze karta pozwala mu troche odetchnąć ?
[#32] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@arturB, post #31

wiec prosba - dajcie znac jak Wam sie sprawuje


Zapewne dlatego, że w Polsce jest 2-3 sztuki.
[#33] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@arturB, post #31

Hej,
Z czystym sumieniem mogę polecić kartę ZZ9000. W mojej pierwszej A4000 miałem tandem CV64 + Indivision za wielu uważanych za najlepszy możliwy konfig jeśli chodzi o RTG + scandoubler na A4000. Rzeczywiście działało to bardzo dobrze na monitorze LCD.

Od kilku miesięcy jestem użytkownikiem ZZ9000 i powiem szczerze, że właściwie pod każdym względem przebija to tandem CV64 + indivision (prędkość + przełączanie trybów na AGA), a do tego masz dodatkowo kartę sieciową (działa super niczego innego jeśli chodzi o net nie potrzebuję), dodatkowe 128MB RAM na ZORRO (tutaj wiadomo prędkość nie powala, ale jak potrzeba to pamięć można aktywować prostą komendą w SS) oraz port USB (tutaj niestety są problemy przy dużych plikach i ograniczona funkcjonalność właściwie do pendrive).

Do tego masz wsparcie techniczne w przypadku problemów oraz perspektywy że ZZ9000 w najbliższych miesiącach zyska kolejne funkcjonalności np. sprzętowe dekodowanie mp3, mpeg, lepsza obsługa USB, dodatkowy moduł karty dźwiękowej, itp.

Pod tym linkiem więcej informacji na temat samej karty i jej funkcjonalności: https://www.gregdonner.org/zz9000/zz9000compendium.html

Co do prędkości Twojego procka to niestety się nie wypowiem jak to będzie się sprawować, zakładam że na pewno odczujesz przyrost mocy tam gdzie karta graficzna będzie mogła się wykazać. Ja mam system pod 060 więc nie narzekam.
[#34] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Robo_G, post #33

Eh, kolejni idą w komputer na karcie Zorro...
[#35] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Robo_G, post #33

Czy mógłbyś zrobić i wrzucić tu wyniki testów szybkości tej karty?

Najchętniej robione przy pomocy P96speed dla jak największych rozdzielczości, na przykład 1920x1080 w 32 bitach, bo im wyższa rozdzielczość tym wynik testu bardziej zależy od prędkości blittera karty, a mniej od szybkości procesora w Amidze.

Pytałem już kogoś o takie testy, tu. Ale bez odpowiedzi.

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 16:30:25 przez Jacck
[#36] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Jacck, post #35

Wyniki testów masz na stronie jakiej podałem:
https://www.gregdonner.org/zz9000/bench_gfx_1.5b.png
ale zrobione dla rozdzielczości 640x480 przy 256 kolorach i porównanie do rzekomo najszybszej pod zorro karty 2D - Picasso IV.

Będę miał chwilę to postaram się zrobić testy dla FULL HD przy 16bit bo 32bit przy tej rodz. karta póki co nie obsługuje.
[#37] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Robo_G, post #36

P96speed robione w rozdzielczości 640x480x8 testuje raczej szybkość procesora i przepustowość magistrali Zorro niż wydajność blittera karty graficznej.
[#38] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Jacck, post #37

No chyba nie do końca, testy robione na tym samym konfigu w przypadku obu kart potrafią się znacząco różnić (2-3 krotne różnice)
[#39] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@arturB, post #31

Tez mam w tej chwili 030/25, i dzialam w rozdzielczości Full hd, karta wymiata , do tego jest sieć, którą działa bardzo fajnie, usb narazie nie uzywalne, no i do systemu możesz dorzucić fastu z karty ok, racja
Jak.bym miał kupić jeszcze raz to bym kupił bez zastanowienia

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 17:55:10 przez QUAD
[#40] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@QUAD, post #39

Wymiata to bardzo subiektywne odczucie. Puść P96speed dla rozdzielczości 1920x1080 w 16 bitach (jeśli karta 32 bitów nie obsługuje). I wrzuć tu rezultaty.
[#41] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Jacck, post #35

Tutaj test:
https://www.dropbox.com/s/yqxiey8ym2pa3bv/IMG_1973.jpg?dl=0
[#42] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@arturB, post #31

Ja przez chwilę się zastanawiałem nad ta kartą, ale jak na horyzoncie pojawił się Warp 4060 to odpuściłem, jak i tak Masz zamiar kupić 060 to Warp na pewno wyjdzie taniej niż ZZ9000+karta procesorowa 060, będzie miał wszystko co ma ZZ9000 ( i więcej ), a nie ma wąskiego gardła jakim jest Zorro.
[#43] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Robo_G, post #41

Wielkie dzięki za wyniki tego testu. Czy mógłbyś zrobić jeszcze jeden?
Ta sama rozdzielczość tylko wyłączony blitter karty graficznej, czyli w ikonie sterownika graficznego dla P96 zmienna NOBLITTER ustawiona na Yes.

Chodzi o to, aby było widać, które z wyników wynikają z szybkości twojej karty procesorowej a które z szybkości blittera karty graficznej.
[#44] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@UJP, post #42

No właśnie "na horyzoncie" to dość nieokreślone pojęcie, póki co wszyscy czekają na WARP 1260... więc ostrożnie stawiam, że Warp 4060 to raczej rok 2021 lub jeszcze później jeśli chodzi o wprowadzenie na rynek... obym się mylił.

Skoro mówimy o procesorze 060 bez PPC to w praktyce wchodzą w grę systemy 3.1 - 3.9. Z ciekawości w jakich zastosowaniach na tych systemach "wąskie gardło" jakim jest Zorro III ma praktyczne znaczenie?
[#45] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Robo_G, post #44

Otóż to. Warp jeszcze się będzie szykował troche czasu. Jak mam goły komp bez grafiki, neta i procka to w zasadzie frajda żadna. Warp najpierw bedzie eksploatowal najwieksza czesc rynku a potem moze bardziej egzotyczne amigi . Zz moze byc nawet przy odpowiednim oprogramowaniu nawet turbo karta. Choc nie wiem czh taka jest intencja autora. A jak zz wypada na tle wampirow i warpa? Btw dawno nie zajmowalem sie ami i zastanawia mnie dlaczego skoro konstrukcje semi 68k dokonaly tak znacznego postepu to os4.1 nie zostal dostosowany do 68k...
[#46] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Jacck, post #43

Ok, ale gdzie tej ikony sterownika graficznego szukać?
[#47] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Robo_G, post #46

Devs:Monitors
[#48] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Robo_G, post #36

Dla porównania moje wyniki z Mediatora i Voodoo3:


Jak widać streńkie Voodoo i Mostek Elboxu dają radę ok, racja
Jedynie przy intuition.library jest czasem słabo- popracuje nad tym

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 19:50:29 przez BULI
[#49] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Robo_G, post #41

A tutaj mój test na Mediatorze i Voodoo3 w 1920x1080 w 16bitach:


Różnica/przewaga podobna jak w przypadku 8Bit i 640x480 ok, racja
[#50] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Jacck, post #47

Coś takiego:
https://www.dropbox.com/s/z1wkum99fl2frkw/IMG_1974.jpg?dl=0
[#51] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Robo_G, post #50

Coś nie tak z tymi wynikami. Nie ma prawie żadnych różnic w stosunku do karty z włączonym blitterem. Po zmianie ustawienia ikony karty graficznej na NOBLITTER=Yes musisz jeszcze raz zainicjalizować kartę gfx, czyli zresetować komputer.
[#52] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Jacck, post #51

Tu masz wyniki z Voodoo, bez blittera


Jest padaka (otwieranie okien, przewijanie zawartości okien itp).
Ciekawe czy i w tym teście Medek z Voodoo okaże się lepszy?
[#53] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@BULI, post #52

No tu ewidentnie widać szybkość blittera karty Voodoo. Funkcje graficzne realizowane przez blitter tej karty są wykonywane po kilkaset razy szybciej niż przez 68060.

Czekam na wyniki Robo_G z wyłączonym blitterem karty, aby mieć jasność jak szybki jest blitter ZZ9000. Funkcje, które są realizowane tylko przez procesor (np. WritePixel) są trochę szybsze niż u ciebie, bo on ma chyba kartę procesorową z wyżej taktowanym 060.
[#54] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Robo_G, post #44

Skoro mówimy o procesorze 060 bez PPC to w praktyce wchodzą w grę systemy 3.1 - 3.9. Z ciekawości w jakich zastosowaniach na tych systemach "wąskie gardło" jakim jest Zorro III ma praktyczne znaczenie?

porty gier w większej rozdzielczości niż 320x200, takie Diablo, np na 060@80MHz i Voodoo3 w mediatorze chodzi jakieś 4FPS, na szybkiej karcie na ZorroIII chyba 6FPS to max, a na Warpie 13FPS, podobnie Mini Metal Slug, gry pod emulatorem Apple też dostają sporo w d... o słaby transfer do grafiki.
Coś się pewnie niedługo jeszcze pojawi, Vampire trochę pobudził podaż wymagającego softu na 68k.

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 22:52:43 przez UJP
[#55] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Robo_G, post #50

pokusiłem się o test Radeona z Mediatorem, graphics.library 42.8 (ostatnia wersja)

i graphics.library w wersji 21.24

Procesor 060 w commodorowskiej A3640
[#56] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Jacck, post #53

Funkcje graficzne realizowane przez blitter tej karty są wykonywane po kilkaset razy szybciej niż przez 68060.


i tu do końca nie jest to w całości z przyczyny powolności 060, a częściowo to też z winy wąskiego gardła jakim jest magistrala Zorro Amigi, u mnie Quake na 060@75MHz z Voodoo3 w 640x480 z akceleracją wyrabia się 18FPS, ale jak wchodzę w lokację gdzie trzeba doczytać jakąś teksturę to spada po niżej 1FPS, wystarczy się wycofać i wrócić za 2-3s i znowu mam 15-18FPS, wyraźnie widać że problem jest w komunikacji CPU- karta graficzna ( VRAM i GPU ).

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 23:01:03 przez UJP
[#57] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@UJP, post #56

i tu do końca nie jest to w całości z przyczyny powolności 060, a częściowo to też z winy wąskiego gardła jakim jest magistrala Zorro Amigi

Jasne, że chodzi o oba ograniczenia, i szybkość CPU i przepustowość Zorro.
Dlatego tak ważna jest w klasycznej Amidze wydajność blittera karty graficznej, bo procesor zamiast słać do niej każdy piksel może słać rozkazy, w wyniku których karta sama rysuje tysiące pikseli.

wyraźnie widać że problem jest w komunikacji CPU- karta graficzna ( VRAM i GPU ).

Do takich gier w klasycznej Amidze to najlepiej mieć maksymalnie szybki PowerPC i kartę gfx podpiętą tak, aby dane z PPC szły do niej bez pośrednictwa szyny Zorro. Czyli jakiś Ragnarok przetaktowany do 1 GHz z Radeonem.


Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 23:38:20 przez Jacck
[#58] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@UJP, post #54

porty gier w większej rozdzielczości niż 320x200, takie Diablo, np na 060@80MHz i Voodoo3 w mediatorze chodzi jakieś 4FPS, na szybkiej karcie na ZorroIII chyba 6FPS to max


Oj troszeczkę podkoloryzowałeś.
Na 060 66Mhz w Diablo kolega mwb113 miał 8GPS na Medku (czyli ZorroIII) i Radeonie
https://www.ppa.pl/forum/strefa-gier/40581/diablo-prace-w-toku/6#m668186

Widzę, że ty rzeczywiście miałeś 4FPS i to na 060 75Mhz- coś skopane? Bo jak wspomniałem, u kolegi mwb113 jest 2x lepiej i to przy niższym taktowaniu CPU ok, racja

Podejrzewam taktowanie pamięci karty CPU.
Co masz? Apollo/Blizzard czy konwerter z 040 na 060?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 08:02:05 przez BULI
[#59] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Jacck, post #53

np. WritePixel są trochę szybsze niż u ciebie, bo on ma chyba kartę procesorową z wyżej taktowanym 060.


A co do moich wyników, to rzeczywiście w akurat ten wynik (WritePixel) jest u mnie słabszy jak i intuition bo kolega ma 060 80mhz a ja tylko 50Mhz więc tym bardziej cieszą moje pozostałe lepsze wyniki szeroki uśmiech
[#60] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@_arti, post #34

Eh, kolejni idą w komputer na karcie Zorro...


Skoro dodanie funkcji jest prawie za darmo...

Z drugiej strony jak przez Zorro pchasz grafikę, sieć i kopiowanie na pendrive to magistrala zapchana od ręki a scalaki na karcie nic nie robią tylko czekają na dane ;D
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem