kategoria: Karty graficzne
[#1] nowa karta graficzna+ ZZ9000
Lukas (mntmn) ogłosił nowy projekt na który zbiera preordery.

Nowa konstrukcja zwie się ZZ9000 i prototypowo wygląda tak


Wygląda to obiecująco bo w odróżnieniu od VA2000 ma wystarczający zapas mocy, żeby sprawnie obsłużyć wyższe rozdziałki i znacząco przyspieszyć operacje 2D.
Poza tym w odróżnieniu od VA2000CX scandoubler ma obsługiwać pełną paletę (AGA).

Osobiście nie interesuje mnie obsługa ethernet czy karty SD, ale 7 generacja FPGA + Dual 666MHz ARM Cortex A9 i 1GB pamięci dają wręcz niewyobrażalne możliwości co jeszcze na tej karcie można zrealizować pomysł

strona projektu:
https://shop.mntmn.com/products/zz9000-for-amiga-preorder
[#2] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@misha, post #1

To tak naprawdę współczesny komputer podłączony do szyny ZORRO.
O przewadze mocy obliczeniowej dowolnego procka z telefonu z Biedronki vs nawet 060 nie trzeba chyba nikogp przekonywać.
1
[#3] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@misha, post #1

Osobiście nie interesuje mnie obsługa ethernet czy karty SD, ale 7 generacja FPGA + Dual 666MHz ARM Cortex A9 i 1GB pamięci dają wręcz niewyobrażalne możliwości co jeszcze na tej karcie można zrealizować pomysł

obsługę WAR3d ?
[#4] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@misha, post #1

Dla mnie dość pokraczny pomysł. Ale to tylko moja osobista opinia.
1
[#5] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Krashan, post #4

Też tak uważam. Zamiast skupić się na jednym i np. zaoferować
dopracowaną kartę graficzną za 99 Euro, to siedzi taki i kombinuje jak upchać pół
komputera w jednym chipie...
[#6] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@_arti, post #5

Ale uwczesne karty graficzne do PC to praktycznie cale komputry. Wiec dlaczego w Ami takiej nie zastosowac?
Popatrzcie jaki zysk: jak nie bedzie mocy dla procka glownego to zrzucasz to na GFX.
Pewnie zaraz sie znajada jacys sprytni programisci co stosowna librarke napisza.
[#7] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Phibrizzo, post #6

Pewnie zaraz sie znajada jacys sprytni programisci co stosowna librarke napisza.


Też bym tego życzył Amigowcom, ale to tylko życzenie..
[#8] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@BULI, post #7

+1
[#9] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Phibrizzo, post #6

Pewnie zaraz sie znajada jacys sprytni programisci co stosowna librarke napisza.


No to, dlaczego karta:
VA2000
nie doczekała się obsługi WAR3d ?


Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 18:03:58 przez Dorian3d
[#10] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@stachu100, post #2

060 są w miarę dostępne do dziś i łatwo można zbudować sobie jakąś mocną maszyną 680x0 rodem z lat 90tych.

Inaczej wygląda sytuacja z dostępnością dobrych kart graficznych na zorro. Jak już zbudowało się fajną A4000 to np. Picasso IV jest trudna do znalezienia i bardzo droga. A sama cena wynika ze słabej dostępności i niczego więcej.

Pójście w PCI zmienia sytuację diametralnie, ale co jeśli chcielibyśmy trzymać się oryginalnej architektury?

Używam VA2000+CX i jestem zadowolony, jednak wydajnością odstaje od np. wspomianego Picasso IV VA2000 to w założeniach projekt prostej karty do słabszych Amig i bez AGA.

Teraz wystarczy mocy żeby zaimplementować szybszą grafikę i kilka funkcjonalności więcej Osobiście czekam i niecierpliwie przebieram nogami

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 20:32:27 przez misha
[#11] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@misha, post #10

VA2000 ma 32 MB pamięci graficznej
zmapowane dla przestrzeni Zorro3 jest tylko 4 mb

To po co ten 1 Gb ?

jak napiszą dobre sterowniki to karta fajna.



Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 20:44:18 przez Dorian3d
[#12] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Dorian3d, post #11

Nie wiem - może jakiś zorro-ram dla tych co lubią mieć dużo w zapasie
[#13] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@misha, post #1

Hej, a czy ktoś wie co jest potrzebne, żeby móc montować USB? Niby od najnowszego firmware się da, ale nie pisze co i jak trzeba zrobić.
[#14] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Jield, post #13

A jaki masz transfer z karty microsd
[#15] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Dorian3d, post #14

Z tego co się orientuję karta SD nie jest w żaden sposób wykorzystywana przez Amigę. Tam się tylko pliki firmware umieszcza do updatów.
[#16] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Jield, post #15

Przecież jest napisane co i jak, tylko że u mnie nie działa, może przez to że mam pena. Większego niż 4gb
Narazie sieć odpaliłem i działa, usb też pewnie działa, ale nie przez poseidona, poza tym to pierwsza wersja softu z obsługą usb. Coś mi się wydaje że Microsd też będzie dostępne za jakiś czas z pod systemu.

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 14:54:00 przez QUAD
[#17] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@QUAD, post #16

A możesz podesłać? To spróbuję sobie po pracy to ogarnąć.
[#18] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Jield, post #17

Podaj na priv nr telefonu to zrobię fotkę instrukcji
[#19] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@QUAD, post #18

Instrukcję to ja mam. Jest też zresztą na necie, ale nie wiem jak skonfigurować obsługę USB. Rozumiem, że potrzebne jest fat95, ale jak to montować, jak ma być pendrak sformatowany itp to już nie ma żadnej informacji.
[#20] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Jield, post #19

no musisz pobrać z aminetu mountdos
a potem wpisać : mountdos zz9000usbstorage.device fat95 mount
i powinno się zamontować :)
[#21] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Jield, post #13

Port USB teoretycznie działa w tej karcie, ale w praktyce nie ma to na razie żadnego sensu. Trzeba mieć pendrive 4gb bo na większych nie ruszy, a nawet przy 4GB po przekopiowaniu kilku plików port się zawiesza za każdym razem - przynajmniej u mnie. Jest to wczesna beta obsługi portu USB więc pretensji nie mam, czekam na update.

Generalnie karta super za te pieniądze, sieć śmiga bez problemu, a scandoubler i przełączanie z GFX na AGA to po prostu bajka - dużo lepsza obsługa trybów AGA niż na Indivision.

Pisałem do Lukasa i pracują nad implementacją sprzętowego dekodowania JPEG, MPEG oraz MP3 na tej karcie. Ma być też udostępnione dla systemu część ramu z karty (jest tam 1GB) coś jak BIGRAM dla slotów zorro.
[#22] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Robo_G, post #21

Mam pena 4GB właśnie, a co do udostępnia pamięci z karty to tu masz napisane jak to zrobić


Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 17:37:49 przez Jield
[#23] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Jield, post #22

Dzięki obadam.OK
[#24] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Jield, post #15

Ciekawe, bo poprzednia wersja miała możliwość odpalenia systemu os 3.9 z microsd.

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 17:59:14 przez Dorian3d
[#25] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Dorian3d, post #24

Ta też będzie miała 😁 i to pewnie szybciej niż kolorowe klawisze do mnie dotrą hehe
[#26] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Dorian3d, post #24

Dzisiaj odpaliłem dodatkowe 128MB, może wieczorem odpalę USB, chociaż wolałbym USB przez poseidona :D
[#27] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@QUAD, post #26

RAM również odpaliłem i działa bez problemu. Niestety USB u mnie nadal się wiesza, muszę dorwać inny pendrive i sprawdzę.
[#28] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@QUAD, post #26

Warto zwrócić uwagę, że dodatkowy ram działa chyba tylko na zorro3. Jeśli się mylę to proszę mnie poprawić. U mnie USB działa dobrze. Z tym, że wrzuciłem ok 50-75mb. Pendrive toshiba 4GB. Nie wiem czy kiedyś nie było tematu, że nie każdy pendrive działał dobrze z gotekiem. Może tu jest podobnie.
[#29] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Jield, post #28

Nawet jak by działał na zorro 2 to by dużo z niego pożytku nie było, 3MB/s w porywach dzielone z kartą graficzną i przestrzeń adresowa 8MB też dzielona z kartą graficzną ( i innymi kartami jeśli ktoś ma ).
[#30] Re: nowa karta graficzna+ ZZ9000

@Jield, post #28

A coś innego obsłuży niż tylko pendrive?
Może LAN, cdrom, audio,mysz lub hdd w ntfs
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem