kategoria: A600
[#1] Karta cf i furia
Mam Amigę 600 w obudowie tower 2mb chip ram , system WB 3.1.4. Czy karta cf SanDisk 2gb na adapterze ide do cf 40 pin będzie działać z furią i czy będzie szybciej działać karta cf czy dysk HDD tradycyjny?
[#2] Re: Karta cf i furia

@Grysia, post #1

Jak nie podłączysz, to nie sprawdzisz.
[#3] Re: Karta cf i furia

@Grysia, post #1

Dokładnie tak jak napisał Norbert - trzeba sprawdzić samemu, bo Furie bywają kapryśne jeśli chodzi o karty CF. Aczkolwiek z własnych doświadczeń z A600 i Furią mogę powiedzieć, że akurat CF Sandiska działały mi wszystkie, a sprawdzałem 4, 8 i 16GB (akurat 2 GB nie miałem okazji).

Natomiast zdecydowanie polecam adapter IDE-SD zamiast IDE-CF, tam działa praktycznie wszystko ;)
[#4] Re: Karta cf i furia

@Norbert, post #2

Zgadzam się z przedmówcą.
Ze swojej strony dodam, że u mnie Furia nie miała problemu z żadnymi kartami CF lub SD ( może miałem szczęście :p).
Jeżeli chodzi o to co szybciej będzie "działać" to pewnie będzie zależeć też i od szybkości samej karty CF jak i od scsi.device jakie użyjesz.
Tutaj i tutaj trochę testów scsi.device.
Warto też porównać szybkość HDD i CF z wyłączonym i włączonym IDE ON w Furii.
[#5] Re: Karta cf i furia

@Grysia, post #1

Dyski HDD, o ile nie są to jakieś starocie, praktycznie zawsze maja lepszy transfer niż przeciętne karty CF (karty z kolei mogą mieć lepszy czas dostępu). Mogą jedynie rywalizować z nimi szybkie karty CF jak Sandisk Extreme III, która miała najbliższe wartości do HDD, które miałem.

Tak naprawdę to nie musisz się tym przejmować za bardzo, jeśli włączysz shadowrom/maprom na Furii, to nawet słaba karta CF będzie miała zadowalającą wydajność.

Furia jest wybredna co do kart, niektóre karty Kingstona z kwiatkiem nie działały, ale tych z kwiatkiem było kilka wersji np. z całym kwiatkiem i z lekko przyciętym kadrem tego kwiatka, nikt nie jest w stanie zapewnić Ciebie która będzie działać, w mojej opinii powinien działać.
[#6] Re: Karta cf i furia

@san_u, post #5

Z tymi opiniami, która karta zadziała byłbym ostrożny, bo mam kartę Transcend 8GB, która działa w PCMCIA w A1200, a ktoś tu z forum kupił identyczną i mu nie działała. Oskarżył mnie o kłamstwa i zwyzywał po czym dostał bana

Jest trochę podróbek i nikt nie da 100% pewności, że dany egzemplarz będzie działał bez jego przetestowania.

SD-IDE jest moim zdaniem bardziej skore do współpracy i przy dużych pojemnościach dużo tańsze. Dodatkowo można dokupić przedłużacz SD i wyprowadzić sobie kartę na zewnątrz.

Z minusów SD-IDE, to trzeba zrobić moda, aby dioda aktywności działała poprawnie, działa tylko jako master i jest raczej wolniejsze niż CF (akurat w Amidze nie ma to takiego znaczenia)
1
[#7] Re: Karta cf i furia

@san_u, post #5

A może ktoś ma HDD i zrobi parę testów porównawczych z CF bądź SD (Sysinfo 4.4, Sysspeed 2.6 i DiskMonTools) ????
[#8] Re: Karta cf i furia

@RokiS, post #7

[#9] Re: Karta cf i furia

@Splavinho, post #3

Natomiast zdecydowanie polecam adapter IDE-SD zamiast IDE-CF, tam działa praktycznie wszystko ;)


Zgadza się, ja korzystałem nawet z kart Sd "noname", śmigało z Furia jak trzeba, ale może to kwestia szczęścia..
[#10] Re: Karta cf i furia

@Atryda, post #9

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem