kategorie: A600, Sprzęt
[#61] Re: Chyba padła Paula, co teraz? :(

@mmarcin2741, post #60

czy widziane szlaczki są takie
jak mają być czy nie


Nie wiem co masz na myśli. Sygnał przed kondensatorem przecież też jest obecny, tylko z offsetem (składową stałą) jeśli występuje (w Amidze tak). Pomiar zniekształcenia polegałby na porównaniu sygnału za kondensatorem sprzęgającym z sygnalem przed nim. Do tego nie potrzebujesz nawet Amigi tylko np. generator sygnalu i analizator widma, albo oscyloskop, albo inne urządzenie mierzące zniekształcenia danego sygnału.

Podejrzewam, że dałoby się to ogarnąć nawet na karcie muzycznej z wejściem liniowym i softem na PC. Nie jestem specem od "szlaczków", ale możliwości są.

Cała dyskusja właściwie sprowadza się do tego, jak to wygląda i jak to słychać w przypadku Amigi.
Krashan ma rację, aby poprostu wlutować elektrolity, które mają dla takiego rodzaju sygnału najlepsze parametry. Ja jednak chciałbym uniknąć elektrolitów. Jestem ciekawy czy różnice będa słyszalne dla MLCC, tantali, polimerów i które byłyby najlepszym substytutem
[#62] Re: Chyba padła Paula, co teraz? :(

@snifferman, post #61

poprostu wlutować elektrolity, które mają dla takiego rodzaju sygnału najlepsze parametry.
Jestem ciekawy czy różnice będa słyszalne dla MLCC, tantali, polimerów i które byłyby najlepszym substytutem


no to ktoś by musiał zrobić eksperyment i po wlutowaniu każdego typu kondziora, pomierzyć to oscyloskopem.
[#63] Re: Chyba padła Paula, co teraz? :(

@snifferman, post #61

Ja jednak chciałbym uniknąć elektrolitów. Jestem ciekawy czy różnice będa słyszalne dla MLCC, tantali, polimerów i które byłyby najlepszym substytutem

Najlepszym, w znaczeniu najbliższym, substytutem bedą oczywiście tantale. Nie wiem
jednak, czy kondensator tantalowy potrafi przetrwać niewielkie ujemne napięcie.
Potrafi to w jakimś niedużym stopniu kond. elektrolityczny.
Bo jak tantal nie lubi ujemnego napięcia, to właściciele płyt A1200 rev.1A nie powinni
go montować bez uprzedniej wymiany źle dobranego rezystora - jest bug na tej rev.

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 20:20:20 przez mmarcin2741
[#64] Re: Chyba padła Paula, co teraz? :(

@mmarcin2741, post #63

Najlepszym, w znaczeniu najbliższym, substytutem bedą oczywiście tantale.


Nie żebym Ci nie wierzył na słowo, ale chciałbym zobaczyć źródła na których opierasz swoją tezę


Nie wiem
jednak, czy kondensator tantalowy potrafi przetrwać niewielkie ujemne napięcie.


Hmm... z moich pomiarów wynika, że polaryzajca przeciwna w moich Amigach nie występuje.


właściciele płyt A1200 rev.1A nie powinni
go montować bez uprzedniej wymiany źle dobranego rezystora - jest bug na tej rev.


O który rezystor chodzi, bo chętnie pogłębię swoją wiedzę
[#65] Re: Chyba padła Paula, co teraz? :(

@snifferman, post #64


Paweł Borkowski, Przygoda z elektroniką, Helion 2013, s. 269

Pamiętam, że czytałem też o tantalu i jego zastosowaniach, ale nie jestem w stanie sobie
przypomnieć, gdzie. A nie mam czasu pół dnia spędzić na szukaniu, co zrozumiałe.

właściciele płyt A1200 rev.1A nie powinni
go montować bez uprzedniej wymiany źle dobranego rezystora - jest bug na tej rev.



O który rezystor chodzi, bo chętnie pogłębię swoją wiedzę


Ten film przedstawia ten przypadek.


Chodzi o rezystory R321 i R331, których wartość wynosi 1.5kOhm a powinna 680ohm. Powoduje to, że amplituta
spada do wartości ujemnych. Poprawili to w późniejszych rewizjach.
The value of these resistors is 1.5 kOhms. Commodore recitified this mistake in later revisions of the motherboard. In revision 1D4, we can find 680 Ohms resistors in there instead, which sets the gain of the OP-amps to a more decent level.
This is all being demonstrated in this video.

Revision 2B and 1D3 are now also confirmed to have the 680 Ohm resistors on the motherboard. If you find another revision other than 1A that has the 1.5 kOhm resistors on the board, please let us know in the comment section.


Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 11:15:02 przez mmarcin2741
[#66] Re: Chyba padła Paula, co teraz? :(

@mmarcin2741, post #65

W zasadzie, gdzie nie zaczniesz czytać o tantalach w torze audio, to przeważnie to rozwiązanie nie spotyka się z entuzjazmem, przytaczając głównie ich nieliniowość. W dodatku można napotkać informację o mokrych tantalach (bądź półtantalach), które są sporo gorsze niż w pełni suche tantale (tu powstaje pytanie, jakie tantale kupujesz, kiedy kupujesz tantale). Zapewne firmy stosujące tantale w torach audio mają zweryfikowane ich parametry i odpowiednie źródło. Jeśli chodzi o filtrowanie zasilania, to są polecane, ale z napięciem znamionowym z odpowiednim zapasem, bo łatwo go przebić.

Chodzi o rezystory R321 i R331, których wartość wynosi 1.5kOhm a powinna 680ohm.


Dobrze wiedzieć. Jednak wraz zmianą tego rezystora należałoby zmienić towarzyszący mu kondensator, w schemacie do A1200_R1 w którym występuje rezystor 1.5k, jest on w parze z kondensatorem 3900pF (27kHz), na schemacie A1200_R, rezystor 680R jest sparowany z kondensatorem 6800pF (34kHz), nie wiem czy faktycznie na tych "wadliwych" egzemplarzach jest kondensator 3900pF, jeśli tak, to filtr jaki tworzy z rezystorem 680R ma częstotliwość odcinania 60kHz (kondensator musiałby mieć około 8500pF, by wrócić do 27kHz). Nie wiem jak bardzo potrzebny jest ten filtr.

Co ciekawe, sprawdziłem w A600 rev1.5 i ten rezystor R321 ma wartość 360R (na schematach 1.5k), czyli jeszcze mniejsze wzmocnienie. Robi się zagadkowo, jakby dobór elementów zależał od czyjegoś humoru.
[#67] Re: Chyba padła Paula, co teraz? :(

@san_u, post #66

U mnie w A500 i A600 było 100nF i 360Ohm. W A500 wymieniłem kondensator na 3.9nF co daje jakieś 113Khz. Dając 18nF czyli 24Khz słyszałem różnicę chociaż teoretycznie jest i tak poza pasmem akustycznym.
tutaj trochę ten temat został poruszony.

Jak kiedyś znajdę czas to może przeanalizuje widmo i zniekształcenia dla różnych typów kondensatorów sprzęgających i filtrujących przy wzmacniaczy operacyjnym.

Na obecną chwilę opierając się na moich eksperymentach z odsłuchem, że od powiedzmy poniżej 18nF nie słyszałem już różnicy.
Głośniki czy słuchawki pewnie i tak nie przeniosą nic powyżej 20Khz więc w A500 zostawiłem 3.9nF a w A600 wlutowałem 10nF.

Nie muszę chyba mówić, że w obu przypadkach jest dużo lepiej niż fabrycznie. R325 i R335 też warto sprawdzić, aby ustawić sobie optymalny poziom sygnału. U siebie mam teraz 2K.
[#68] Re: Chyba padła Paula, co teraz? :(

@snifferman, post #67

Jak kiedyś znajdę czas to może przeanalizuje widmo i zniekształcenia dla różnych typów kondensatorów sprzęgających i filtrujących przy wzmacniaczy operacyjnym.


Jakbyś kiedyś miał przypływ weny i wolnego czas, to byłoby miło poczytać o tym w nowym podsumowującym wątku.

Wcześniej nie drążyłem, specjalnie tego tematu, bo rzadko podłączam Amigę, ale wyjaśniło się, dlaczego mam różne poziomy głośności pomiędzy Amigami.
[#69] Re: Chyba padła Paula, co teraz? :(

@tukinem, post #40

Amisia trafiła do mnie i daje głos po wymianie dwóch kondensatorów i rezystora. OK Tak że....jeśli kupujecie zasilacze to tylko z włącznikiem. A jeśli bez włącznika to szybko doróbcie włącznik na kablu. Apeluję; nie mordujcie Amig!


Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 18:15:32 przez Stoopi
1
[#70] Chyba padły dwa kondensatory i rezystor, co teraz? :(

@Stoopi, post #69

To trzeba zmienić tytuł wątku na: "Chyba padły dwa kondensatory i rezystor, co teraz? :(" ok, racja
1
[#71] Re: Chyba padły dwa kondensatory i rezystor, co teraz? :(

@recedent, post #70

Nie mam takiej mocy, żeby zmienić tytuł wątku
[#72] Re: Chyba padły dwa kondensatory i rezystor, co teraz? :(

@recedent, post #70

Ja pierdziu!
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem