kategoria: A500
[#1] Jak przerobić rozszerzenie Elbox 2MB na 0,5 MB
Posiadam rozszerzenie Elbox 2 MB do A500 6a o symbolu A701B.ZIP.
Niestety podstawka pod GARY uległo uszkodzeniu.

Pytanie czy można rozszerzenie przerobić na dodatkowy 0,5 CHIP lub SLOW bez wykorzystywania podstawki?
[#2] Re: Jak przerobić rozszerzenie Elbox 2MB na 0,5 MB

@hawix, post #1

prześlij zdjęcia tego rozszerzenia
[#3] Re: Jak przerobić rozszerzenie Elbox 2MB na 0,5 MB

@hawix, post #1

Rozumiem że to taka podstawka:
[#4] Re: Jak przerobić rozszerzenie Elbox 2MB na 0,5 MB

@hawix, post #1

Mieszkasz w okolicy Krakowa to na poczekaniu podstawkę wymienię
[#5] Re: Jak przerobić rozszerzenie Elbox 2MB na 0,5 MB

@Stoopi, post #4

Tylko on ma na tej podstawce GALa którego uszkodził, więc to nie jest kwestia wymiany pinów. Trzeba zdobyć taką samą sprawną i zgrać wsad. Wymienić GALa na nowego i zaprogramować. Z tego co kojarze nawet jak wsad był zabezpieczony, to można było to złamać (zabezpieczenie było wadliwe) i zgrać zawartość.
[#6] Re: Jak przerobić rozszerzenie Elbox 2MB na 0,5 MB

@snifferman, post #5

No...napisał że uszkodził podstawkę, więc proponuję mu jej wymianę. A co do GALa, no to niemam info, chyba że coś komuś na priv napisał. Drogi autorze postu, uscislij co się stało i z czym.
1
[#7] Re: Jak przerobić rozszerzenie Elbox 2MB na 0,5 MB

@Stoopi, post #6

napisał gdzie indziej i założył, że wszyscy przeczytali

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 19:12:47 przez snifferman
2
[#8] Re: Jak przerobić rozszerzenie Elbox 2MB na 0,5 MB

@snifferman, post #7

Ech. pomysł
[#9] Re: Jak przerobić rozszerzenie Elbox 2MB na 0,5 MB

@Stoopi, post #6

Dzięki za zainteresowanie.

Tak, przez głupotę uszkodziłem GAL'a podając mu na jego wyjście 12V. Samo rozszerzenie posiada oznaczenie A701B.ZIP.

Po incydencie, Amiga nie rusza z włożoną podstawką kodując błędy adresacji pamięci migającą diodą i kolorami ekranu.

Odlutowałem przewody podstawki, przywróciłem zwory do stanu oryginalnego. I cieszę się, że Amiga przeżyła!!!
Rozszerzenie nie jest widoczne bez podstawki, nawet w bieda wersji +0,5MB CHIP lub SLOW.

Jestem z okolic Katowic, a w najbliższym czasie trudno będzie wybrać się do Krakowa.
Czy w grę wchodzi wysyłka? Jak wyglądałoby to kosztowo za taką wymianę?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 21:11:59 przez hawix
[#10] Re: Jak przerobić rozszerzenie Elbox 2MB na 0,5 MB

@hawix, post #9

Daj tutaj fotke tej podstawki.
Może nostrum ma taką samą, to jest szansa, że ją użyczy do skopiowania wsadu.
Kilos by ci to ogarnoł, no chyba że zmienił zdanie.
[#11] Re: Jak przerobić rozszerzenie Elbox 2MB na 0,5 MB

@hawix, post #9

Ciekawe, czy dałoby się zaadaptować do tego podstawkę z innego rozszerzenia. Mam takie coś z rozszerzenia "Rosmueller... coś tam". Tylko ono było pod klapkę. Ale też ma przewody do JP2 i do samego rozszerzenia.
[#12] Re: Jak przerobić rozszerzenie Elbox 2MB na 0,5 MB

@snifferman, post #10

Oto proszę mój zestaw.
[#13] Re: Jak przerobić rozszerzenie Elbox 2MB na 0,5 MB

@hawix, post #12

Jaki "zestaw" to nie allegro panie...
[#14] Re: Jak przerobić rozszerzenie Elbox 2MB na 0,5 MB

@hawix, post #12

Lata świetlne nie używałem tych rozszerzeń, a jak się zachowuje sama karta bez podstawki pod Garego?
Zworka na karcie przypadkiem nie "robi" 512k?
[#15] Re: Jak przerobić rozszerzenie Elbox 2MB na 0,5 MB

@Kilos, post #14

Amiga bez podstawki nie widzi dodatkowej pamięci. Być może trzeba coś w samej amidze zmienić w zworach.
Zworka na karcie rozszerzenia dotyczy konfiguracji pracy zegara RTC.

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 21:35:49 przez hawix
[#16] Re: Jak przerobić rozszerzenie Elbox 2MB na 0,5 MB

@hawix, post #15

Rozszerzenie pamięci A701B.zip umożliwia symulację rozszerzenia 0.5 MB. Aby korzystać z tej opcji konieczne jest zamontowanie przełącznika zewnętrznego połączonego dwoma kabelkami do punktów 2M i GND płytki z podstawką pod układ GARY. Zwarcie przełącznikiem tych dwóch punktów powoduje następującą konfigurację pamięci rozszerzenia:

1) 0.5 MB CHIP, 0 MB FAST, je eli w trakcie załączania Amigi są naciśnięte lewy klawisz myszy i przycisk FIRE joystick'a jednocześnie. 

2) 1.0 MB CHIP, 0 MB FAST, jeżeli w trakcie załączania Amigi jest naciśnięty przycisk FIRE joystick'a. 

3) 0.5 MB CHIP, 0.5 MB FAST, jeżeli w trakcie załączania Amigi jest naciśnięty lewy klawisz myszy. 

4) 0.5 MB CHIP, 0.5 MB FAST, jeżeli w trakcie załączania Amigi Żaden klawisz nie jest naciśnięty.
[#17] Re: Jak przerobić rozszerzenie Elbox 2MB na 0,5 MB

@Kilos, post #16

Próbowałem tego, ale to chyba działa tylko kiedy podstawka pod garym jest sprawna. W moim przypadku nie ma reakcji.
[#18] Re: Jak przerobić rozszerzenie Elbox 2MB na 0,5 MB

@hawix, post #9

Wgrywanie wsadów to nie moja bajka już . Nie pomogę tutaj.
[#19] Re: Jak przerobić rozszerzenie Elbox 2MB na 0,5 MB

@hawix, post #17

Pewnie tak. Widzę na zdjęciu, że 2M i GND masz zmostkowane więc chyba nie korzystałeś w ogóle z pełnych 2.5MB tylko z tych konfigów powyżej z max 1MB.
[#20] Re: Jak przerobić rozszerzenie Elbox 2MB na 0,5 MB

@perinoid, post #11

Ja używam tej podstawki ale z zupełnie innym rozszerzeniem pamięci, które kiedyś zakupiłem na portalu aukcyjnym właśnie bez podstawki i działa to bez problemu. Ale jest to podstawka od takiego właśnie rozszerzenia.


Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 21:55:11 przez nostrum666

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 21:55:58 przez nostrum666
[#21] Re: Jak przerobić rozszerzenie Elbox 2MB na 0,5 MB

@nostrum666, post #20

Zanim uszkodziłem to korzystałem z 2,5 MB.
Zworka wcześniejszej fotce to przypadkowe ustawienie.

Przy roboczym ustawieniu do dwóch ostatnich pinów sygnał dostarcza GAL za pomocą zielonego przewodu tak jak poniżej.

[#22] Re: Jak przerobić rozszerzenie Elbox 2MB na 0,5 MB

@hawix, post #21

Mowa tutaj o zworce na płytce pod Garym gdzie zwarte są pola lutownicze 2M i GND.
[#23] Re: Jak przerobić rozszerzenie Elbox 2MB na 0,5 MB

@nostrum666, post #22

Hmm, tej zworki nie ruszałem, tak to zastałem. Kolega może mieć rację.

Teraz głowy nie dam jak to faktycznie było z tą pamięcią. Po głowie mi chodzi, że jakoś się to sumowało w Workbenchu powyżej 2MB, ale dowodów nie mam. Za krótko używałem tego rozszerzenia.

Fakt faktem, że opis mówi coś innego.
[#24] Re: Jak przerobić rozszerzenie Elbox 2MB na 0,5 MB

@nostrum666, post #22

A masz fotke bez GARYego, żeby było widać jaki tam jest układ?

Ja mam rozszerzenie co kiedyś kupiłem od Mq

Jak nie da się zdobyć wsadu, to można sprawdzić czy ruszy z taką podstawką na TTLach.

Inna sprawa to ekonomia.

Na EAB są źródła tej podstawki.

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 22:35:05 przez snifferman
[#25] Re: Jak przerobić rozszerzenie Elbox 2MB na 0,5 MB

@snifferman, post #24

Jeszcze nie mam ale mogę zrobić. Muszę tylko, oczywiście, rozebrać Amigę i będzie.
[#26] Re: Jak przerobić rozszerzenie Elbox 2MB na 0,5 MB

@nostrum666, post #25

[#27] Re: Jak przerobić rozszerzenie Elbox 2MB na 0,5 MB

@nostrum666, post #26

Adapter wygląda podobnie i ma taki sam układ. Jest szansa, że wsad będzie pasował.
[#28] Re: Jak przerobić rozszerzenie Elbox 2MB na 0,5 MB

@snifferman, post #27

Wygląda podobnie, ale to może być delikatnie coś innego.

Układ GAL jest programowalny, posiada wiele uniwersalnych wejść i wyjść, które dowolnie są zagospodarowane przez wsad. Rozkład elementów jednak różni się na obu fotkach. Aby mieć pewność należałoby teraz rozrysować schemat wyprowadzeń. Jak znajdę chwilę to rozrysuje moją płytkę i tutaj wkleję.
[#29] Re: Jak przerobić rozszerzenie Elbox 2MB na 0,5 MB

@hawix, post #28

Lubię takie małe wyzwania więc przetrzepałem swoje magazyny i znalazłem jeszcze jedno takie rozszerzenie w jakiejś A500. Na PCB podstawki przypadkiem siedzi GAL. Płytka jest w takim układzie jak na zdjęciu kolegi @nostrum666, Twoja różni się przede wszystkim tym, że układ PLD siedzi odwrotnie, ale połączenia mogą być takie same...
Poniżej masz połączenia na w/w płytce, podstawka górna pod układ Garry z podstawką dolną, która wchodzi w płytę połączona jest 1:1 z wyjątkiem pinów 32 i 33.
PLD
01 - 25
02 - 23
03 - 38
04 - 36
05 - 35
06 - 34
07 - 31
08 - R3-JP8L
09 - R2-JP8R
10 - R1-2M
11 - 15
12 - GND
13 - 1
14 - 32-płyta
15 - 33-Garry
16 - 32-Garry
17 - 29
18 - A
19 - JP2
20 - N.C.
21 - N.C.
22 - N.C.
23 - 33-płyta
24 - VCC

Porównaj sobie ze swoją płytką, układ jakby co mam zdumpowany... ale to nie była największa trudność. Ta konstrukcja jak wiele innych tego typu nosi znamiona jednorazowej, tzn. żeby np. wylutować układ PLD trzeba coś popsuć. Musiałem wyciąć fragmenty podstawek od dołu i miałem spore problemy żeby wylutować układ rozlutownicą ponieważ pozaginali nóżki tak, że ciężko było odessać spoiwo z przelotek, a pole manewru jest niewielkie bez zdejmowania wszystkiego z płytki. Bez upaprania grotu plastikiem się nie obejdzie. Oczywiście mam świadomość, że mogli też montować listwy SIL, to ułatwiło by sprawę, może u Ciebie akurat takowe są.
Gdyby np. chciało się wymienić górną, albo dolną podstawkę to jedynie poprzez ich wycięcie, bo zlutowane są razem (w moim przypadku dwoma dolnymi które składają się na jedną 42pin).

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2022 14:52:12 przez Kilos
[#30] Re: Jak przerobić rozszerzenie Elbox 2MB na 0,5 MB

@Kilos, post #29

Piękna robota, dzięki.

Rozpisałem także moje rozszerzenie. Oto mapa wyprowadzeń obu rozszerzeń.
W nawiasach dopisałem znaczenie sygnałów. Na pierwszy rzut oka widać, że logika w GAL obu rozszerzeń bazuje na innych sygnałach. Na moje zrozumienie proste przemapowanie wejść/wyjść raczej nie wchodzi w grę.

Dodatkowa informacja: na spodniej płytce mojego rozszerzenia widnieje wydrukowany w miedzi napis GARY2.

GAL - Kilos | havix
01 - 25 (Latch) | 28 (CCK)
02 - 23 (CLKWR) | 26 (CDAC)
03 - 38 (A22) | 34 (A18)
04 - 36 (A20) | 35 GARY (A19) 
05 - 35 (A19) | 36 GARY (A20)
06 - 34 (A18) | 37 (A21)
07 - 31 (XRDY) | 38 (A22)
08 - R3-JP8L | 39 (A23)
09 - R2-JP8R | 40 (GND) 
10 - R1-2M | 41 (RESET)
11 - 15 (BLIT) | R63k / RED / JP8L 
12 - GND | 1 (GND)
13 - 1 | 1 (GND)
14 - 32-płyta (BGACK) | R7,8k / BLACK / JP8R
15 - 33-Garry (A17) | N.C.
16 - 32-Garry (EXRAM) | 36 GARY (A20)
17 - 29 (OVR) | 32 (EXRAM)
18 - A | PIN A / GREEN
19 - JP2 | JP2 / GREY
20 - N.C. | 35 GARY (A19)
21 - N.C. | PIN 3
22 - N.C. | PIN 4
23 - 33-płyta (A17) ) | 15 PŁYTA (BLIT)
24 - VCC | 6 (VCC)

Legenda:
BLIT - Chip Memory Access (Chips)
RESET - General Reset 
CCK/CCKQ - Color Clock / Quadrature (Chips) 
CDAC - 7.15909 MHz Quadrature Clock (Chips) 
Axy - Processor Address Bus (68000) 

JP2 - Memory Addr. C0 vs 08
JP8 - Light Pen Port Select


Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 00:35:56 przez hawix
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem