kategoria: A1200
[#31] Re: Amiga T12 XM

@Norbert, post #30

Hmm. Nie wiem jak skonfigurować Indivision. Inaczej jest dla WB a inaczej dla gier. Czytałem że ktoś też miał podobne problemy ale nie znalazłem właściwego rozwiązania.
[#32] Re: Amiga T12 XM

@luzik, post #31

Nie dostałeś do tego urządzenia żadnego oprogramowania?

Poczytaj dokumentację, na pewno będzie łatwiej Ci to ustawić
[#33] Re: Amiga T12 XM

@Norbert, post #32

No kupiłem Amigę w całości jak mam i bez żadnych instrukcji do czegokolwiek.
[#34] Re: Amiga T12 XM

@luzik, post #33

bez żadnych instrukcji


A Internet też zabrali?
[#35] Re: Amiga T12 XM

@Drakon, post #34

Nie zabrali i nic nie znalazłem, a forumowicz który miał podobne problemy jak zaczął grzebać brnął coraz gorzej... Znaleźć jakieś opisy i instrukcje nie trudno. Też znalazłem. Problem w tym że nigdzie nie opisano jak rozwiązać mój problem.


Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 20:04:25 przez luzik
[#36] Re: Amiga T12 XM

@luzik, post #31

Hmm. Nie wiem jak skonfigurować Indivision. Inaczej jest dla WB a inaczej dla gier. Czytałem że ktoś też miał podobne problemy ale nie znalazłem właściwego rozwiązania.

No, każdy nabywca Indivision ma ten sam problem... że trzeba sobie rozdzielczości skonfigurować, Ty byś chciał aby się samo zrobiło. Zacznij od poczytania dokumentacji do Indivision. Gry mogą się przełączać na inne rozdzielczości niż masz ustawiony WB, dlatego co inna gra to możesz mieć inaczej przesunięty obraz czy jego rozmiar. Nie wiem czy do wersji mk2 jaką posiadasz (wnioskuję po czerwonej płytce PCB) też jest tzw. dyskietka ratunkowa ale warto ją zrobić gdybyś czasem sobie coś źle ustawił i nie miał obrazu. Gdzieś w systemie powinieneś mieć konfigurator do Indivision, poczytaj wiki i forum na stronie producenta icomp.de, przejrzyj filmy o Indivision na youtube (możesz oglądać też te o nowszej wersji tj. mk3 ale raczej skup się na mk2) i próbuj. A jak nie to szukaj kogoś w okolicy (czy to w Polsce czy Holandii) kto ma taki sprzęt i Ci to ogarnie. Z ciekawości zapytam... to Twoja pierwsza amiga?

A co do adapterów TOM to tak jak Ci snifferman wklejał manual gdzie było na czerwono, że nie wolno adaptera podpinać do włączonej amigi bo można uwalić port, może tak nieświadomie zrobiłeś a może masz przestawiony ten adapter i nawet nie wiesz na co. Najlepiej sobie ściągnij konfigurator na pc http://electronica4u.com/downloads/e4you_Adapters_Configurator.exe podłącz kablem usb typu A-A do pc ten adapter, odpal konfigurator i sprawdź czy nie masz przestawionej obsługi na atari zamiast amigę, możesz też sprawdzić jaki masz firmware w adapterze, wszystko znajdziesz na http://electronica4u.com/ i ewentualnie uaktualnić go.

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 20:28:09 przez Madman

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 20:29:34 przez Madman
[#37] Re: Amiga T12 XM

@luzik, post #35

nigdzie nie opisano jak rozwiązać mój problem


Ale (tak jak kolega wyżej wspomniał), to nie jest "problem". Po prostu musisz scandoubler skonfigurować pod swój monitor i swoje potrzeby. Dlatego załączyłem link do wiki ICompu.
[#38] Re: Amiga T12 XM

@Madman, post #36

Nie moja pierwsza Amiga, wróciłem po latach ale w takiej konfiguracji to pierwsza. Jak kupiłem tą Amigę wszystko z obrazem było ok. WB uruchamiał się jak na zdjęciu (teraz też,) a wszystkie gry nie były na pełnym ekranie monitora ale przynajmniej centralnie. Przycisk monitora zepsuł granie w gry i oglądanie dem.
Co do TOMa to wiem już tyle że temat ogarnę i dziękuję wszystkim za pomoc. Na razie bardziej podoba mi się korzystanie z oryginalnej myszy z logo Amiga, którą kolega mi zreanimował a która też kolorystycznie pasuje do obudowy, klawiatury i monitora.. Kiedy padnie no cóż...TOM.

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 21:03:23 przez luzik

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 21:04:59 przez luzik
[#39] Re: Amiga T12 XM

@luzik, post #38

Jeżeli nie wiesz, co się wydarzyło, proponuję zacząć od początku. Następnym razem będziesz wiedział co, jak i dlaczego...

[#40] Re: Amiga T12 XM

@Drakon, post #39

Jeżeli jeden przycisk w monitorze potrafi tak namieszać to super. Rozumiem gdybym coś grzebał w ustawieniach systemowych Amigi.
[#41] Re: Amiga T12 XM

@luzik, post #40

To przestaw monitor do ustawień fabrycznych. A nóż , widelec pomoże
1
[#42] Re: Amiga T12 XM

@luzik, post #40

jeden przycisk w monitorze


To może... instrukcja obsługi monitora?
[#43] Re: Amiga T12 XM

@Drakon, post #42

Grzebałem długo we wszystkich ustawieniach monitora. Obsługa ustawień tego monitora jest bardzo prosta. Zero efektu. Jak już pisałem na każdym innym monitorze jest to samo...Rewelacja że przycisk na monitorze potrafi zmienić ustawienia systemowe Amigi i w prosty sposób nie da się tego przywrócić.


Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 22:02:49 przez luzik

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 22:07:47 przez luzik

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 22:08:28 przez luzik
[#44] Re: Amiga T12 XM

@luzik, post #43

...czyli wychodzi na problem w konfiguracji Indi.
Tak jak koledzy pisali - odpal config tool i zmień ustawienia.
Robiłeś to?
[#45] Re: Amiga T12 XM

@Drakon, post #44

Nie. Nie wiem gdzie szukać w systemie config tool. Nie chciałbym zapętlić się jeszcze bardziej żeby nie pogorszyć sytuacji.
[#46] Re: Amiga T12 XM

@luzik, post #45

No to nie szukaj. Ściągnij ze strony iCompu.
[#47] Re: Amiga T12 XM

@Drakon, post #46

Tak wiem. Ściągnąć mogę tylko nikt do tej pory nie wyjaśnił mi jak jeden przycisk monitora mógł zmienić preferencje obrazu. Gdyby znów przycisnąć ten przycisk przypadkowo to co? Znów ściąganie czegoś z iCompu? Przecież to chore.
[#48] Re: Amiga T12 XM

@luzik, post #47

Twój monitor, po wciśnięciu autostrojenia, przestroił ustawienia do aktualnie wyświetlanego obrazu a że miałeś w tym momencie ustawioną jakąś tam rozdzielczość i overscan dla tej rozdzielczości, to się dostroił do tego co aktualnie widział i się... rozjechało. Jak ktoś nie ma Indivision, to musi się bawić najpierw ustawieniami rozdzielczości i overscanu w workbenchu a później dostrajać ustawienia monitora. Jak ktoś, jak Ty, ma Indivision to musi się pobawić ustawieniami rozdzielczości w Indivision, wtedy nie będzie musiał ruszać ustawień monitora.
1
[#49] Re: Amiga T12 XM

@Madman, post #48

No ok. ale dlaczego na innych monitorach w których nic nie dotykałem a podłączyłem jest taki sam obraz? jak uruchamiam Amigę i startuje system indivision wyświetla komunikat o rozdzielczości 800x600 i obraz jest przesunięty. Jak już załaduje się system indivision informuje mnie że ekran to 1280x1024 i z ekranem workbencha jest wszystko w porządku. Zmienia się to kiedy uruchomię gry albo dema.

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 16:27:00 przez luzik
[#50] Re: Amiga T12 XM

@luzik, post #49

musiałeś coś grzebać w preferencjach Indivision i tam załączyłeś tryb wyświetlania 800x600 przy wykrytej niskiej rozdzielczości gry/programu... (możesz sobie spróbować i odpalić WB w LowRes i zobaczyć czy się obraz wyświetlany zmieni na 800x600)
musisz znaleźć ten tryb i go wyłączyć, albo ustawić poprawnie wyświetlany obraz :) i tyle...
może robiłeś upgrade firmwareu bądź reset ustawień Indivision...
żaden monitor nie ma władzy nad Indivision :) także ustawień Indivision przez wciśnięcie przycisku na monitorze nie mogłeś zmienić..


Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 16:58:56 przez RokiS
[#51] Re: Amiga T12 XM

@RokiS, post #50

może robiłeś upgrade firmwareu bądź reset ustawień Indivision...

No chyba nie sądzisz, że zrobił coś takiego nie wiedząc nawet jak się to obsługuje... Ja nie rozumiem podejścia niektórych ludzi do rozwiązywania problemów, zamiast zrobić to co ludzie radzą, oni nadal "wiedzą swoje" i nie stosują się do rad. Ostatnio takiego klienta miałem w pracy, ogadałem się ponad godzinę na temat tego czemu mu urządzenie nie działa ale on i tak wiedział swoje i nie dowierzał i wciąż było "no ale...". Nie ma znaczenia, że ktoś sobie wcisnął autostrojenie w monitorze skoro wszystko skupia się na konfiguracji rozdzielczości w indivision, jedynym problemem jest brak chęci użytkownika aby przeczytać instrukcję czy oglądnąć jakieś filmy na yt gdzie ludzie pokazują jak to działa i jak się konfiguruje.
[#52] Re: Amiga T12 XM

@Madman, post #51

jedynym problemem jest brak chęci


Otóż to. A wystarczy (pisałem o tym na początku) odpalić ten ConfigTool (podawałem link) i przeczytać instrukcję (także podawałem link)...
[#53] Re: Amiga T12 XM

@Madman, post #51

W ustawieniach indivision nic nie grzebałem. Instrukcję czytałem a filmy na yt nie pokazują jak się konfiguruje indivision. Przynajmniej ja nie znalazłem. I nie "wiedzą swoje" bo wielu amigowców ma różne problemy ale jak mam czytać takie komentarze to współczuję tym którzy wracają do Amigi albo zaczynają przygodę. Ty nie czytasz co piszę.
[#54] Re: Amiga T12 XM

@Madman, post #48

Inne monitory które podłączałem nic nie ruszając a wyświetlały to samo to też się dostroiły?
[#55] Re: Amiga T12 XM

@Drakon, post #52

Ty czytałeś co tam jest? Powodzenia jak wyczytasz dlaczego monitor przestawił konfigurację indivision.
[#56] Re: Amiga T12 XM

@luzik, post #55

Powodzenia jak wyczytasz dlaczego monitor przestawił konfigurację indivision.
Nikt nie wyczyta, bo to jest niemożliwe
[#57] Re: Amiga T12 XM

@luzik, post #55

Tak, czytałem, miałem IndiECS i Aga MK3. Nikt nie napisał, że dowiesz się o tym, co piszesz. Ja pisałem, żebyś sobie poczytał dokumentację i skonfigurował na nowo. :)
[#58] Re: Amiga T12 XM

@luzik, post #55

To jak Ci nie potrzebny Indi to ja przyjmę 😃
[#59] Re: Amiga T12 XM

@luzik, post #55

W ustawieniach indivision nic nie grzebałem. Instrukcję czytałem a filmy na yt nie pokazują jak się konfiguruje indivision. Przynajmniej ja nie znalazłem. I nie "wiedzą swoje" bo wielu amigowców ma różne problemy ale jak mam czytać takie komentarze to współczuję tym którzy wracają do Amigi albo zaczynają przygodę. Ty nie czytasz co piszę.
czytamy wszystko co piszesz, są filmy min z konfiguracją indivison i tak powroty do Amigi są cięzkie jak obie strony nie wspóplracują...

Inne monitory które podłączałem nic nie ruszając a wyświetlały to samo to też się dostroiły?
-inne monitory się "dostroiły" bo dostają od Indivision informację co i jak mają wyświetlać....

Ty czytałeś co tam jest? Powodzenia jak wyczytasz dlaczego monitor przestawił konfigurację indivision.
nadal podtrzymuję zdanie że monitor nie może zmienić konfiguracji Indivision - ale jak widać wyjątek potwierdza regułę... może w serwisie ktoś ustawił konfiguracje pod swój monitor...

Pobierz sobie PLIK USTAWIEŃ Indivision (chyba że go już masz), rozpakuj, wrzuć gdzieś na dysk np do Prefs i uruchom. Powinno wyskoczyć podobne okienko

Po prawej stronie masz predefiniowane ustawienia wyświetlania obrazu, wszystkie z rozdzielczością 800x600 ustaw tak żeby były w nawiasie ( ptaszek przy DISABLED bądź myszką lewym przyciskiem dwuklik ), zostaw sobie bez nawiasu tylko tą rozdzielczość wyświetlania która jest przy WB.. Kliknij USE i sprawdź na grach czy jest ok. Jak bedzię tak jak sobie życzysz - wracasz do konfiguracji Indiviosn i klikasz SAVE & APPLY
[#60] Re: Amiga T12 XM

@RokiS, post #59

Walczę nadal i sprawdzam różne podpowiedzi póki nie będzie sukcesu. Co do ustawień monitora to w serwisie nic nie zrobili z ustawieniami, ponieważ wcześniej Amiga była podłączona pod TV, a jak wróciła do mnie po raz pierwszy podpiąłem ją do monitora i wszystko było ok. Naciśnięcie przycisku "automatyczna regulacja" spowodowało to co spowodowało. Nie mam pojęcia jak monitor przestawił ustawienia Indivision ale jednak to zrobił...W systemie nie mam programu konfiguracyjnego Indi, w devs/monitors mam voodoo, a w prefs "picasso96mode". Po jakiego grzyba to jest tego nie wiem. Tak czy inaczej pościągam co jest potrzebne i powalczę.
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem