kategoria: A1200
[#1] Amiga T12 XM
Witam wszystkich i zwracam się z pytaniem dotyczącym mojej Ami T12 XM, która wróciła z naprawy po wymianie złącza IDE. Chodzi o to że brakuje niebieskiego kabelka u biegnącego do dolnej części obudowy i zwisa wiatraczek, który nie wiem gdzie był zamocowany(foto). Domyślam się że wiatraczek mógł być na karcie turbo - GVP 030/50/68882 tylko w którym miejscu? Czy ktoś się orientuje do czego służy ten kabelek, gdzie powinien być zamontowany i jakim innym mogę go zastąpić?
1
[#2] Re: Amiga T12 XM

@luzik, post #1

Niebieski przewód, to chyba jest od -12V. Dźwięk działą ci poprawnie?
https://allegrolokalnie.pl/oferta/amigat12-xm-tower-oryginal-amiga-1200
[#3] Re: Amiga T12 XM

@snifferman, post #2

Problem w tym że amiga się uruchamia ale system nie startuje. Przyciśnięcie 2 przycisków myszy nic nie daje.
[#4] Re: Amiga T12 XM

@luzik, post #3

Skąd wiesz że Amiga się uruchamia?
To że działa zasilacz i świecą się lampki nic nie znaczy.

Powypinaj wszystko w płyty głównej i odpal Amigę tylko z kickstartem.
Jeśli zobaczysz animacje dyskietki, będziesz wiedział że płyta jest sprawna, tylko jakis dodatek do niej stwarza problem.

Testuj
1
[#5] Re: Amiga T12 XM

@snifferman, post #2

Tak. Dźwięk działa. Nadal nie mam pojęcia po co ten niebieski kabelek.System startuje już normalnie.
[#6] Re: Amiga T12 XM

@Norbert, post #4

Podłączyłem szaro-czarny kabelek (na zdjęciu) i wszystko działa wydaje się normalnie. Temat niebieskiego kabelka mnie nurtuje bo wiatraczek na bank do karty turbo ale to tak na wyrost i na przyszłość bo karta wcale się nie grzeje. Na razie wylądował na Alice jako ładnie podświetlony bajerek.
1
[#7] Re: Amiga T12 XM

@Norbert, post #4

A może masz wiedzę jak mogę podłączyć zasilanie HD? Z zasilacza wychodzą tylko takie wtyki jak na zdjęciu a ja nigdzie nie widzę wolnego wtyku pasującego do HD.
[#8] Re: Amiga T12 XM

@luzik, post #7

1
[#9] Re: Amiga T12 XM

@iC-e_Jay, post #8

No super, dzięki. Zamówię. A wiesz może co jest powodem że niektóre klawiatury na USB przez (foto 1) działają a niektóre nie? To samo jest z myszkami podłączonymi przez TOM rev.2 (foto 2) Sprawdziłem kilka i reagują tylko na przyciśnięcie lewego przycisku myszy. Co ciekawe jak podłączę oryginalną myszkę kulkową z Amigi bez TOMa wskaźnik myszy też się haczy, chodzi płynnie góra dół a na boki nie bardzo.


[#10] Re: Amiga T12 XM

@luzik, post #6

Temat niebieskiego kabelka mnie nurtuje

To zrób zdjęcia gdzie sie zaczyna i gdzie kończy. Skąd wychodzi?

Na fotkach, które znalazłem od tej obudowy wychodzi z wtyku podłaczonego do wyjścia zasilacza ATX w miejscu -12v.

Jak u ciebie jest podłączone -12V.

Zdjęcia pomocnicze dla osób nie wiedzących o istnieniu wyszukiwarki lub nie znających tajników jej obsługi."Podane na talerzu"







Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023 17:43:38 przez snifferman
[#11] Re: Amiga T12 XM

@snifferman, post #10

Tak jak napisałeś niebieski wychodził z zasilacza w jednej plątaninie kabli. Był podłączony tak jak na Twoim pierwszym schemacie do -12V DC no i raczej do -12V jak na schemacie drugim. Teraz go nie mam a Amiga działa, więc nie wiem czy jest on niezbędny i czemu służy, stąd moje pytanie bo w wyszukiwarce tego nie znalazłem.
[#12] Re: Amiga T12 XM

@luzik, post #11

Teraz go nie mam a Amiga działa


Nie no musisz mieć wszystkie napięcia, Amiga uruchomi się bez -12v ale wszystko w niej nie działa.

klawiatury na USB przez (foto 1) działają a niektóre nie? To samo jest z myszkami podłączonymi przez TOM rev.2


Ogarnij sobie zasilanie

Co ciekawe jak podłączę oryginalną myszkę kulkową


Czyściłeś rolki w myszce? Z adapterami bywa rożnie, ale może zacznij od ogarnięcia zasilacza.
[#13] Re: Amiga T12 XM

@iC-e_Jay, post #12

bez -12v ale wszystko w niej nie działa

Dokładniejnto port serial i dźwięk nie będzie poprawny.

Ten przewód powinien iść od -12V z wtyku zasilacza ATX, do wtyczki zasilacza Amigi (środkowy kontakt jak zaznaczone na mojej ostatniej fotce). Bez -12V dźwięk powinien być "dziwny". Teraz nie pamiętam jak to wyglądało na oscyloskopie, ale chyba będzie brakować "dolnej" połowy sygnału audio


Ostatnia aktualizacja: 06.01.2023 16:52:29 przez snifferman
[#14] Re: Amiga T12 XM

@snifferman, post #13

Myszkę kulkową czyściłem, podłączałem do TOMa z różnymi myszami z usb i lipa. Najlepiej sprawowała się ta kulkowa amigowa chociaż się haczyła. Co do dźwięku jak uruchamiam dema faktycznie dźwięk jest "podejrzany". Podłączałem różne głośniki jak i przez telewizor i wrażenie jest takie samo - coś mi tu "charczy" za bardzo. To może być właśnie brak tej "dolnej" połowy audio. Co do niebieskiego kabelka to logika wskazuje że powinien być podłączony jak napisałeś i na Twoich fotkach. Jednak zastanawia mnie to co widać na mojej fotce, bo widać tam że on podłączony jest gdzie indziej niż do środkowego kontaktu wtyczki zasilacza Amigi. Gdzieś od góry? Jak kupiłem Amigę tak było w oryginale.
[#15] Re: Amiga T12 XM

@luzik, post #14

Myszkę kulkową czyściłem

Umyłeś też samą kulkę w ciepłej wodzie z płynem? Czyszczenie samych wałeczków to połowa sukcesu.

to co widać na mojej fotce, bo widać tam że on podłączony jest gdzie indziej niż do środkowego kontaktu wtyczki zasilacza Amigi. Gdzieś od góry?

Może jest dolutowany do kontaktu od wewnątrz. Na twoich fotkach nic nie widać. Pstrykniesz coś od biedy i chcesz, żeby się wszyscy domyślali. To tak nie działa.

Miernikiem, możesz sprawdzić czy i gdzie jest podłączony.
[#16] Re: Amiga T12 XM

@snifferman, post #15

Myszkę kulkową czyściłem. Na elektronice się kompletnie nie znam, nie każdy kto jeździ samochodem potrafi go naprawić. Ja potrafię jeśli chodzi o mechanikę. Zamieszczam ostatnie zdjęcie jak kabelek jeszcze był ale już "leżał" nie podłączony nigdzie. Mam nadzieję że fota nie jest od biedy.
[#17] Re: Amiga T12 XM

@luzik, post #16

Pewnie był ułozony w rowku wtyku i wyprowadzony na zewnątrz. Podłącz do srodkowego kontaktu i bedzie dobrze
[#18] Re: Amiga T12 XM

@luzik, post #1

Z ciekawości. Przez które złącze jest podane zasilanie (GND, 5V i 12v) na płytę główną? Stacji dyskietek?
[#19] Re: Amiga T12 XM

@snifferman, post #17

Tak to wygląda i tak też zrobię. Dzięki.
[#20] Re: Amiga T12 XM

@SimonGK, post #18

Nie mam pojęcia bo nie znam się na elektronice. Ta Amiga to jedna wielka plątanina kabli i przejścówek. Nie będę wszystkiego rozbierał bo to mogłoby tylko pogorszyć sprawę. Do wtyczki zasilacza był podłączony tylko niebieski kabelek -12V. Możesz obejrzeć zamieszczone przeze mnie zdjęcia jeżeli to cokolwiek wyjaśni. Na razie to co napisał snifferman jest dla mnie jako laika logiczne. Bdw mam też drugą A1200 Infinitiv którą wystawiłem na Alle... ale tam ogarniałem wszystko bo nie było takiej plątaniny kabli.
[#21] Re: Amiga T12 XM

@luzik, post #20

Chodzi o to, że podłączenie zasilania przez złącze stacji może być za słabe aby uciągnąc coś więcej niż gołą płytę. Z turbo może nie być stabilnie.

A to, że czyściłeś myszkę to pisałeś, ale nie odpowiedziałeś na pytanie czy umyłeś samą kulkę tak jak pisałem wcześniej.
[#22] Re: Amiga T12 XM

@snifferman, post #21

Tak czyściłem i umyłem. Wymieniałem też to (foto) i dalej to samo. 4 myszki podłączałem przez TOMa i nie działały wcale. Reagował tylko lewy przycisk w niektórych. Myszka amigowa bez TOM działa ale się haczy. Nie wiem więc w czym problem.
[#23] Re: Amiga T12 XM

@luzik, post #22

Myszka amigowa bez TOM działa ale się haczy. Nie wiem więc w czym problem.

Mechanicznie haczy czy tak jakby sygnału wałeczka nie łapał?

Nie wiem jaką masz myszkę. Zdejmij górę i sprawdź czy kręcenie palcem wałeczkami rusza kursor. Wałeczek ma na końcu talerzyk ze szczelinami. Z jednej strony jest emiter a z drugiej czujnik. Czasami któryś się odegnie i wtedy nie są w jednej lini.
Sam przewód myszki też może być uszkodzony.

A co do TOMa, to czytałeś instrukcję? Wiesz jak przełączać tryby pracy?

[#24] Re: Amiga T12 XM

@snifferman, post #23

Hmm. Myszki przez usb różne próbowałem a ta która działa względnie najlepiej, jest oryginalna od Amigi. Pachnie mi to uszkodzeniem portu myszki i oddaniem Amigi do jakiegoś serwisu.
[#25] Re: Amiga T12 XM

@luzik, post #24

Amiga wróciła z naprawy i ktoś nie zauważył, że port myszki nie działa? Pytałeś?

Nie odpowiadasz na zadanie pytania. Jak ci mam pomóc, jeśli nie ma dialogu?
A co do TOMa, to czytałeś instrukcję? Wiesz jak przełączać tryby pracy?
[#26] Re: Amiga T12 XM

@snifferman, post #25

Problem w tym że pracuję w Holandii a Amiga wróciła do Polski jak mnie nie było. Przyjechałem i zobaczyłem co zobaczyłem. Poprzednia Amiga też odwiedziła serwisy no i mam złe doświadczenia, zawsze coś brakowało a ja nie mam czasu na "przepychanki". Wyjścia jednak nie mam i gdzieś sprzęt będę zmuszony wysłać. Co do TOMa to myślę że nie chodzi tutaj o przełączanie trybów pracy skoro oryginalna myszka też działa wadliwie. Podłączałem też myszy z PC które mają DB9 i to samo.
[#27] Re: Amiga T12 XM

@luzik, post #26

Co do TOMa to myślę że nie chodzi tutaj o przełączanie trybów pracy skoro oryginalna myszka też działa wadliwie.


Ja nie pytałem co myślisz, tylko czy przełączyłeś?

skoro oryginalna myszka też działa wadliwie.

Bo ona też może być uszkodzona

Podłączałem też myszy z PC które mają DB9 i to samo.


Myszka PCtowa nie jest kompatybilna z Amigą i tak nie zadziała.

Amigową myszkę możesz sprawdzić w drugim porcie uruchamiając grę na 2 i na 2 myszki. Settlersi się nadają.

Awaryjnie myszkę można symulować klawiaturą. Nie pamiętam czy działa to tylko pod systemem.
Amiga + Arrows Moves the pointer.

Amiga + Shift + Arrows Moves the pointer faster.

Amiga + Right-Alt Performs a RMB click.

Amiga + Left-Alt Performs a LMB click.


Masz tą Amige w Holandii?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 14:56:21 przez snifferman
[#28] Re: Amiga T12 XM

@snifferman, post #27

Nie. Poszła do serwisu z Polski i będę oczekiwał. Posprawdzam wszystko jak dostanę Amigę z powrotem.
[#29] Re: Amiga T12 XM

@snifferman, post #27

Amiga wróciła do żywych. Korzystam teraz z tej czarnej oryginalnej myszy bez problemu, jeśli chodzi o TOMa to konfigurowanie go nic nie daje. Stąd przypuszczam że coś z nim jest nie tak. Pojawił się jednak inny problem związany z wyświetlaniem obrazu na monitorze BENQ senseye FP202W. Obraz uzyskuje przez Indivision MK2cr i po załadowaniu systemu wszystko wygląda ok. jak na foto 1. Kiedy uruchamiam gry obraz jest przesunięty w prawo i zachodzi poza ekran - foto 2. Wszystko to stało się przez nieopatrzne wciśnięcie przycisku "automatyczna regulacja" z boku monitora. Przesuwanie ekranu za pomocą przycisków na monitorze nie daje pożądanego efektu. Ekran nadal nie jest wycentrowany. Podłączałem na próbę inny monitor i sytuacja wygląda identycznie. Jak to możliwe że jeden przycisk narobił tyle bałaganu i jak wrócić do poprzednich ustawień?


[#30] Re: Amiga T12 XM

@luzik, post #29

Skonfiguruj (przesuń obraz) jeszcze raz Indivision MK2cr dla rozdzielczości w jakiej odpalana jest gra.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem