[#31] Re: Computer Studio i Amiga Computer Studio

@ComputerStudio, post #1

Wydawnictwo Retronics rozważa również wydanie nowych numerów Amiga Computer Studio - ale to wszystko zależy od zainteresowania czytelników i klientów.

Jak zbierać będziecie na wydanie nowego ACS to dajcie znać, mogę przelać za nr. z góry.
[#32] Re: Computer Studio i Amiga Computer Studio

@snifferman, post #29

Ja tam nauczyłem się programować i umiem sobie polutować turbo.

Nie przypominam sobie kursu nauki programowania a tym bardziej lutowania
w Computer Studio.
[#33] Re: Computer Studio i Amiga Computer Studio

@Marcin27411, post #32

Nie napisałem, że nauczyłem się z tej gazety. W pytaniu chyba bardziej chodziło o korelację lub związek przyczynowo skutkowy. W każdym razie w były opisy sprzętu, kart turbo z których można było się dowiedzieć do czego jest FPU. W dziale trików były też instrukcje "grzebania w saveach". Tutaj miałem na myśli ACS. W CS jest historia o Alu Lowe i firmie Sierra oraz o milionach $ Gazeta nie musi uczyć programowania. Wystarczy, że cię przekona, że możesz zostać milionerem i w to uwierzysz
[#34] Re: Computer Studio i Amiga Computer Studio

@snifferman, post #33

Odpowiadam do ogółu... Póki co, nie doczekaliśmy się od autora wątku odpowiedzi na moje pytanie o uzasadnienie ceny i raczej się nie doczekamy. Ktoś tam napisał w komentarzu pod newsem, że niektórzy mają ból d...y bo woleliby żeby cena spadła to by kupili... nie wiem czy pił też do mnie ale pragnę go poinformować, że ja ani CS ani ACS kupować w reedycji nie muszę, mam oryginalne wydania. Po prostu zaciekawiła mnie ta kwestia siły nostalgii która skłoni klientów do zapłaty aż takiej kwoty za jeden numer pisma Wczytuję się z ciekawością w tą całą dyskusję
[#35] Re: Computer Studio i Amiga Computer Studio

@Madman, post #34

Co prawda nie jestem autorem wątku, ale kupiłem wcześniej kilka innych wydań czasopism od Retronics. Wysoka cena wynika z tego, że oni składają te czasopisma od zera, retuszują zdjęcia, poprawiają błędy (nawet w listingach programów).
Czy taki biznes-plan ma sens? Nie wiem. Ja osobiście jestem skłonny kupić pojedyncze numery, których mi brakuje. Jednak zanim się pojawią, minie z pół roku albo i więcej. Mam wrażenie, że Retronics warzy sobie piwa, którego nie będzie w stanie wypić. Albo i już nie jest. Zapowiadają najróżniejsze czasopisma i owszem, te czasopisma się w końcu pojawiają, są bardzo dobrej jakości, jednak zwykle pojawiają się ze sporymi opóźnieniami. Cierpią na tym także inne produkty Retronics, np. zapowiedziana na koniec października reedycja gry "Skarb templariuszy".
Mnie to zniechęca do wszelkich przedsprzedaży.
6
[#36] Re: Computer Studio i Amiga Computer Studio

@dalton, post #35

Ja kiedyś miałem trochę gazet, ale się ich pozbyłem z powodów braku miejsca. Później, jak nostalgia wróciła, chciałem sobie kupić kolekcję, ale jak podliczyłem ile mnie to może kosztować, to zrezygnowałem. Dodatkowym czynnikiem była jeszcze dostępność cyfrowa. Trochę irytowała mnie wygoda, bo wydawało mi się, że wygodniej jest mieć fizyczną gazetkę w ręku. Wydrukowałem sobie w ładnej jakości Wszystkie C&A i dałem do oprawienia. Trochę poprzeglądałem i trafiły na półkę tak jak oryginały. Z czasem gdzieś mi się zapodziały.
Dzisiaj stwierdzam, że to nie ma przynajmniej dla mnie sensu. Wiadomo, że te gazety są pewnym artefaktem i dla jednego będą cenne, a dla drugiego to makulatura. Dla mnie mają wartość sentymentalną, ale nie na tyle dużą, żeby je od nowa magazynować.

Dodatkowo wydawało mi się, że papier jest wygodniejszy w czytaniu. Gdy jednak zgrałem sobie większość na telefon i mogę sobie je przeglądać wszędzie i nie muszę mieć do tego plecaka, to uświadomiłem sobie, że to jest dla mnie przyszłość. Dla mnie treść tych gazet jest ważniejsza niż fizyczne egzemplarze. Szeleszczenia i zapachu papieru jednak zawsze brakuje. Nadrabia to posiadanie wszystkich numerów kilku różnych tytułów w kieszeni i możliwość zapisywania gdzie się skończyło czytać. Ważniejsze fragmenty można sobie skopiować i zapisać w osobnym miejscu. Chyba musiałem do tego dojrzeć.

Inicjatywa wydania na nowo mi się podoba, ale niestety z przyczyn praktycznych i może oszczędnościowych jej nie wspieram. Fajne, ale nie dla mnie. Z drugiej strony mam boxy gier z dzieciństwa i jakoś je trzymam. Nie chce ich pozbywać. Pewnie jakbym miał te gazety na półce, to moje zdanie było by inne.
2
[#37] Re: Computer Studio i Amiga Computer Studio

@snifferman, post #36

Ja natomiast stwierdzam, że nawet tablet 10" nie zapewnia odpowiedniej wygody czytania, bo trzeba powiększać i przesuwać. Te czasopisma z epoki miały naprawdę duże formaty.
[#38] Re: Computer Studio i Amiga Computer Studio

@Jacques, post #37

Dziwne, właśnie tablet jest świetny do czytania gazet bo można przesuwać i powiększać.
Jak raz na rok wezmę do ręki papierową gazetę to łapie się na tym, ze chce scrollowac czy wypatruje linków, albo mam ochotę coś powiększyć.
Ale ja używam tabletu codziennie od czasu ukazania sie IPada 1.
1
[#39] Re: Computer Studio i Amiga Computer Studio

@Jacques, post #37

nawet tablet 10" nie zapewnia odpowiedniej wygody czytania

W większości gazet tekst jest podzielony na kolumny i spokojnie jestem w stanie czytać nawet na telefonie w pionowej orientacji ekranu o wymiarze 6.2". Masz rację, że przy oglądaniu obrazków i gazetki jako całości nie da się czytać. Powiększanie i przesuwanie robi robotę. Myślę, że to kwestia przyzwyczajenia, bo kiedyś myślałem podobnie jak ty.
[#40] Re: Computer Studio i Amiga Computer Studio

@snifferman, post #36

To też nie tak, że kompletuję wszystko, co się da. Na półce stoi kilkadziesiąt Bajtków (większość starych, kilka reedycji), Magazyny Amiga (ale nie są moje, tylko brata), ACSy, Retrokompy i pojedyncze numery innych czasopism, zwykle ze względu na opis jakiejś pojedynczej gry, np. Silent Hill na PSX. Poza komputerowymi pismami czytam Lizarda i Presto - o muzyce. To tyle, jeśli chodzi o papier. Całą resztę, w szczególności magazyny o sprzęcie audio, czytam na reMarkable'u. Jest fajny, ma e-papierowy ekran, no i w razie potrzeby mogę sobie pogryzdać rysikiem :) Ekran 10 cali to dla mnie akurat tyle, aby poczytać magazyny, które w wersji drukowanej są wielkości A4. "Zwykłe" książki czytam z kolei zwykle na wysłużonym czytniku Kobo Glo, który chyba niedługo wyzionie ducha...
[#41] Re: Computer Studio i Amiga Computer Studio

@snifferman, post #36

z przyczyn praktycznych i może oszczędnościowych jej nie wspieram

Warto wspierać takie inicjatywy, nawet jak nie w 100 procentach
nam wszystko odpowiada. Mi np. papier nie odpowiada, bo
nowe egzemplarze nieco różnią się przez to od tego, co
zapamiętałem, ale wspieram jak najbardziej.
Najbardziej podobają mi się numery, które pamiętam
kupiłem w latach 90', także jak najbardziej mamy
tu do czynienia z sentymentem/nostalgią szeroki uśmiech
1
[#42] Re: Computer Studio i Amiga Computer Studio

@dalton, post #35

W najnowszym Cd-Action Retro znajduje się wywiad z Duddiem, właścicielem Retronics.
Mówi tam trochę więcej o tym, w jaki sposób poprawiają swoje wydania względem oryginałów.
Mnie zaskoczyło to, że wznowienia pism sprzedają się lepiej niż wznowienia gier
[#43] Re: Computer Studio i Amiga Computer Studio

@dalton, post #42

A mnie nie. Bo gry można sobie skopiować darmo, a papier nie. I gry nie są lepsze niż były kiedyś, a te papierowe wydawnictwa są wyraźniejsze niż stare.
[#44] Re: Computer Studio i Amiga Computer Studio

@ZorrO, post #43

Tak, to oczywiście prawda i to rozumiem.

Ale na podstawie komunikacji, jaka wychodzi od Retronics np. na Facebooku, odniosłem wrażenie, że czasopisma sprzedają się mizernie, że zbiórki kończą się fiaskiem, że zainteresowanie jest co najwyżej pierwszymi dwoma numerami danego tytułu, a dalszymi już nie...

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2023 15:35:00 przez dalton
[#45] Re: Computer Studio i Amiga Computer Studio

@ZorrO, post #43

papierowe wydawnictwa są wyraźniejsze niż stare

Ja bym jednak wolał, żeby były takie same jak te stare.
Ideałem by było, gdyby nie dało się rozpoznać, że
mamy do czynienia z nowym wydaniem a nie starym,
które przeleżało 30 lat w folii.
1
[#46] Re: Computer Studio i Amiga Computer Studio

@ZorrO, post #43

Bo gry można sobie skopiować darmo, a papier nie

Ale boxa z papierami już za darmo nie skopiujesz. Gazete możesz tez mieć w wersji cyfrowej.
Są to produkty niszowe i niestety popyt mały, więc koszty duże. Ryzyko też jest. Był taki Adam, co pisał książki i chyba mam większe szanse na klawisze ze zbiórki niż jego klienci na książki
[#47] Re: Computer Studio i Amiga Computer Studio

@dalton, post #44

Gry sprzedają się totalnie beznadziejnie marnie, a czasopisma marnie.
1
[#48] Re: Computer Studio i Amiga Computer Studio

@dalton, post #42

https://www.ppa.pl/forum/komentarze/46172/czasopisma-computer-studio-i-amiga-computer-studio-powracaja/2#m801234
[#49] Re: Computer Studio i Amiga Computer Studio

@snifferman, post #46

Myślę że jednak z gazetką w ręku właściciel spędzi więcej czasu niż z pudełkiem w ręku, i jest tego świadom, a leżąc na półce mniej miejsca mu zajmie, dlatego chętniej kupi.
[#50] Re: Computer Studio i Amiga Computer Studio

@ZorrO, post #49

W gazecie ma więcej gier niż w pudełku.
[#51] Re: Computer Studio i Amiga Computer Studio

@snifferman, post #46

Z takiego gadania można by odnieść wrażenie że do tego dopłaca. Ale ja w bajki nie wierzę. Jakby sie nie opłacało to by nie wydawał. A to użalanie sie jakie to trudne i ryzykowne to po to by nie narzekali że tak drogie.

Nigdy nie miałem drukarki a jestem ciekaw ile by kosztowało samodzielne wydrukowanie jednego egzemplarza, i jak by to wypadło na współczesnych drukarkach. A trzeba by policzyć papier tusz i prąd.

Tak na marginesie. Wczoraj "odkryłem" bo nie wiem od jak dawna jest ta funkcja, że w Google translator można tłumaczyć tekst z obrazków, i przetłumaczyłem sobie skany materiałów reklamowych, potrafi zachować wielkość czcionki i rozmieszczenie zdań, a nawet obrazek w tle. Zaimponiło mi.
Szkoda że nie można ustawić żeby tłumaczył z Polskiego na Polski, bo w praktyce to by OCR robił. Ale może jeszcze spróbuję by na jakiś pokrewny język słowiański tłumaczył a potem z powrotem na Polski to może najmniej zniekształceń będzie.
[#52] Re: Computer Studio i Amiga Computer Studio

@ZorrO, post #51

Ale może jeszcze spróbuję by na jakiś pokrewny język słowiański tłumaczył a potem z powrotem na Polski to może najmniej zniekształceń będzie.


Nie wiem jak jest teraz, ale kiedyś tłumaczenie odbywało się na angielski i później na docelowy język, więc może to za wiele nie dać.

Z takiego gadania można by odnieść wrażenie że do tego dopłaca.

Retro może być teraz dochodowe. Są ludzie co z tego żyją i nie mają się dobrze. Edytowanie i poprawianie skanów gazety może jednak być czasochłonne. Trudno mi jest oszacować rynek zbytu. Wydawcy pewnie też, temu pre-ordery.

igdy nie miałem drukarki a jestem ciekaw ile by kosztowało samodzielne wydrukowanie jednego egzemplarza, i jak by to wypadło na współczesnych drukarkach. A trzeba by policzyć papier tusz i prąd.

Groszowe sprawy, ale gorzej z jakością. Będzie widać, że to "tandetna kopia" jeśli chodzi o atramentówkę. Na laserowej będzie lepiej, ale niedokładności skanów będzie widać. Kiedyś miałem wydrukowane wszystkie C&A w ślicznej twardej oprawie . To jakieś 2000 stron było. Chyba było w dwóch tomach, żeby strony nie były jak w książce telefonicznej Dzisiaj bym to sobie zrobił w rocznikach, bo jednak wielka księga niewygodna w obsłudze, ale wyglądało to zacnie To było jakieś 15 lat temu i niestety gdzieś to zgubiłem.
[#53] Re: Computer Studio i Amiga Computer Studio

@dalton, post #35

Cierpią na tym także inne produkty Retronics, np. zapowiedziana na koniec października reedycja gry "Skarb templariuszy".


niniejszym zawiadamiam, iż manual do "Skarbu Templariuszy" właśnie przeszedł niepomyślnie przez korektę. A co to oznacza? Nie wiem! ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯
2
[#54] Re: Computer Studio i Amiga Computer Studio

@snajper, post #53

Spodziewam się, że co najmniej kolejny kwartał opóźnienia...
[#55] Re: Computer Studio i Amiga Computer Studio

@dalton, post #54

amigowy optymizm pełną gębą OK



[#56] Re: Computer Studio i Amiga Computer Studio

@snajper, post #55

Na dyskietkach HD? Trochę lipa.
[#57] Re: Computer Studio i Amiga Computer Studio

@snajper, post #55

Ciekawe czy wydadzą największy crap od LK Avalon jakim był Janosik.
Generalnie większość ich gier była niskich lotów ale Skarb Templariuszy i tajemnica bursztynowej komnaty była ok.

O przepraszam panięć bywa zawodna, zwracam honor.
Największy crap w jaki koedykolwiek grałem z polskich tytułów jednak był od Mirage. To był smutek gdy mama prenumerowała jakieś czasopismo w którym co miesiąć dawali jakąś gre. Największy zawód był gdy przyszło wraz z Janosikiem :D


Ostatnia aktualizacja: 25.01.2024 19:03:07 przez Biegu86

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2024 19:05:05 przez Biegu86
[#58] Re: Computer Studio i Amiga Computer Studio

@snajper, post #53

Jeszcze pytanie, co to oznacza Reedycja? Czy jakoś te gry są poprawiane, czy takie jak były wydawane ponownie?
[#59] Re: Computer Studio i Amiga Computer Studio

@Biegu86, post #58

To jest reedycja czasopisma, nie gier które były dołączane.

Ale to chyba oczywiste.... czyż nie?
[#60] Re: Computer Studio i Amiga Computer Studio

@karolb, post #59

Może dla Ciebie jest to oczywiste dla mnie nie zwłaszcza że nie znam czasopisma a czytając wpis:
"Premiera gry jest zaplanowana na koniec października 2023.
Cena: 159 zł Do koszyka" można przypuszczać, że coś tam było dłubane. Przecież premiery tych gier były w latach 90tych.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem