@Pinto,
post #98
Fakt wykorzystania PA-RISC to był tylko jeden z elementów ciekawej wizji rozwoju Amigi (chyba jedynej, która miała jakiekolwiek _szanse_ powodzenia) i akurat chyba model procesora był tutaj najmniej istotny - ja tylko zwróciłem uwagę na to, że wbrew powszechnemu mniemaniu PowerPC to pomysł który pojawił się w drugiej połowie lat 90-tych, na pewno nie w czasach Commodore, w zasadzie za sprawą firm trzecich. Nie był pod żadnym względem krokiem w rozwoju Amigi jako platformy mogącej jeszcze cokolwiek w świecie IT zwojować, lecz tylko odpowiedzią na na zapotrzebowanie środowiska amigowego - tych Amigowców, dla których Amiga 1200/4000 pozostawała świetną alternatywą dla peceta.
Procesor w Amidze to chyba nie była pierwszorzędna kwestia, bardziej istotny dla sukcesu Amigi był przecież ciekawy system operacyjny, dostępność oprogramowania i układy specjalizowane, które (przełom lat 80-tych i 90-tych) pozwoliły zainstnieć tej platformie jako odpowiednikowi zaawansowanej konsoli do gier, dawały możliwość szerokiego wykorzystania sprzętu w telewizji, półamatorskim video, grafice i zastosowaniach multimedialnych, pomogły zgromadzić wokół tej platformy szerokie rzesze twórczych ludzi lub odkryć talenty u tych z natury mniej twórczych :o Pod koniec lat 90-tych niestety wszystkie te wymienione przeze mnie rzeczy przestawały mieć zastosowanie w odniesieniu do Amigi.
http://www.amigahistory.co.uk/hombre.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Hombre_chipset
http://www.amigahistory.co.uk/ppchistory.html
Ten ostatni link dedykuję osobom, które uważają że PPC w Amidze był rozwiązaniem naturalnym i że pewnie Commodore w 1993 roku trzaskało prototypowe Blizzardy ;)
Zacytuję jeszcze fragment wywiadu z Dave'm Haynie wydrukowanym w MA 1/1996:
"Chciałbym wierzyć, że duże Amigi będą rozszerzane w kierunku wprowadzania procesorów RISC, ale z tego, co słyszałem i widziałem, wygląda na to, że firma [Escom] skoncentruje się na tańszych modelach. Najprawdopodobniej możliwe będzie wykorzystanie kości AA przez kilka następnych wersji Amig, tzn. A1200/030, A1200/040, A1200/060 etc."