kategoria: NatAmi
Wątek zamknięty
[#151] Re: Natami - testy 06.06.2011

@przemysław, post #150

Do listy dodam jeszcze slogan "lepiej dzialac beda gry" ktory kilkakrotnie przewijal sie wyzej.
Tak oczywiscie. Gry beda mialy lepsze tekstury, wieksza liczbe detali, wiecej klatek animacji, rozmyte cienie, realistyczna wode i oczywiscie wiecej kolorow.

Gry beda prezentowaly sie albo gorzej albo co najwyzej tak samo jak wygladaly 15 lat temu. Oby nie mialy problemow z timingiem, przeklamaniami i innymi popluczynami wynikajacymi z problemow kompatybilnosci to juz bedzie sukces.

PS
Zauwazyliscie roznice z odbiorem natami i minimiga przez srodowisko? Minimig zostal przyjety cieplo i sympatycznie. Tak bylo by i z natami gdyby nie dzialalnosc osob wykrzykujacych o nowych amigach, zlomach ppc, blaszanych osach i glupocie osob ktorzy bawiac sie tyle lat w amigowanie rozwineli sie wraz ze sprzetem ppc. Do tego fanatyczne wmawianie zwlaszcza osobom niezorientowanym ze to jakas nowa amiga 68k o nie wiadomo jakich cechach jest zenujace :) Sami w ten sposob narobiliscie sobie zlej prasy i to nie wiem czemu mam takie wrazenie ze tylko na naszym polskim poletku ;) O ile przyjemniej odbieralo by sie ten temat gdybyscie tak nie zrazili do siebie srodowiska. Natami ma szanse zastapic wysluzony sprzet klasykowy. W tym momencie aplauz i akceptacja. Nic wiecej :)



Ostatnia modyfikacja: 08.06.2011 16:41:24
[#152] Re: Natami - testy 06.06.2011

@pawelini, post #151

Natami ma szanse zastapic wysluzony sprzet klasykowy.


tak i nie, klasyk wiecznie zywy :). NatAmi zastapi potrzebe dopalania/unowoczesniania Amigi za pomoca jakis archaicznych PPC czy innych kart graficznych.

NatAmi jest konkurencja dla nowych amigowychpecetomaczkow z PPC :)



Ostatnia modyfikacja: 08.06.2011 16:53:05
[#153] Re: Natami - testy 06.06.2011

@Duracel, post #136

PC nie zastąpi NatAmi tylko dlatego że niektórzy chcą mieć oddzielny komputer "Amiga" (większość pewnie naklei sobie stosowną naklejkę na obudowę NatAmi ) a emulacje ich nie interesują i traktują je jako zło konieczne... albo niekonieczne i szkodliwe wręcz...

co do PS3 to on ma PPC (i to to niedorobiony w kwestii obsługi programów) a XP chodzi na X86 więc użyto emulacji. Więc to dobrze nie miało prawa działać :o a o tak o to imho na starych komputerach lepiej zdecydowanie działa XP od nowych Linuxów "user friendly". Tylko cuda jak Gentoo czy TinyCore dobrze chodzą a nawet lepiej od XP OK



Ostatnia modyfikacja: 08.06.2011 16:53:20
[#154] Re: Natami - testy 06.06.2011

@pawelini, post #151

Masz rację, o ile MiniMig został przyjęty ciepło i sympatycznie, NatAmi została przyjęta ENTUZJASTYCZNIE na całym świecie! :D

Oto przykłady:

"Nowy sprzęt amigowy"
http://www.clusteruk.com/SitePortalPage.aspx?siteid=2&cfid=0&did=103

"NatAmi... nowa przyszłość Amigi..."
http://www.amiga.org/forums/showthread.php?t=56522

"NatAmi, nowa Amiga klasyczna"
http://obligement.free.fr/articles/natami_nouvel_amiga_classic.php

Itp. itd.

Twoje spostrzeżenia odnośnie "polskiego poletka" pochodzą stąd, że chyba tylko tutaj w Polsce niektórzy nie moga pogodzić się z faktem, że nadeszła nowa Amiga. Jakoś za granicą nikt nie ma z tym problemu. Więcej luzu. ok, racja
[#155] Re: Natami - testy 06.06.2011

@1989, post #148

Ale ten argument o tym że komputer jest używany przywołałeś wyłącznie przy okazji uzasadnienia (?) dlaczego przykładem desktopa z PPC jest u ciebie AmigaOne. A przecież jest to tak samo uzywany sprzęt jak mini. Tyle że za 100 - 150 $ .
Ja się bardzo cieszę, że lubisz Intel Core2Duo i że możesz go niedrogo kupić. Ja jednak wolę komputer z G4 1.5 GHz i Morphosem (i także cieszę się ze względnie niewielkiej ceny). Jak pojawi się Morphos system na Core2Duo, to przemyślę kupno stosownej maszyny.
Póki co jednak Morphos na G4 wystarcza mi jakościowo i wydajnowściowo do wszystkiego co oczekuję od amigopodobnego systemu. Nie sądzę, aby połatany OS3 na FPGA CPU przebił Morphosa w bogactwie sensownych dzisiaj programów (OWB, AminetRadio, Mplayer, Stellarium - 99% softu używanego przeze mnie w domu stanowią właśnie te programy).
W przyszłości będę używał maca mini. I jeszcze jednego maca mini. Może potem laptopik z G4? Zobaczy się. A za te 30 lat, gdy nie będzie mozna kupić już żadnego "szrotowego" PPC, to pewnie zrobię sobie maszynkę na FPGA anno domini 2040, może będzie tam softowy core PPC... zobaczymy co wymyślą deweloperzy systemu (może ARM 2040?). Przecież nie zaprzeczysz, że FPGA ma duzy potencjał :)
[#156] Re: Natami - testy 06.06.2011

@wali7, post #155

A przecież jest to tak samo uzywany sprzęt jak mini


AmigaONE x1000 jest uzywana, pierwsze slysze, jeszcze niedawno widzialem fotki z lini montazowej ?

Ja się bardzo cieszę, że lubisz Intel Core2Duo i że możesz go niedrogo kupić. Ja jednak wolę komputer z G4 1.5 GHz i Morphosem (i także cieszę się ze względnie niewielkiej ceny). Jak pojawi się Morphos system na Core2Duo, to przemyślę kupno stosownej maszyny.


zawsze mozna pokusic sie o JIT PPC na Core2Duo lub lepiej i7 i k10, a reszte obslugiwac 100% natywnie :)

Nie sądzę, aby połatany OS3 na FPGA CPU przebił Morphosa w bogactwie sensownych dzisiaj programów (OWB, AminetRadio, Mplayer, Stellarium - 99% softu używanego przeze mnie w domu stanowią właśnie te programy).


ale zes bogactwo wymienil

Póki co jednak Morphos na G4 wystarcza mi jakościowo i wydajnowściowo do wszystkiego co oczekuję od amigopodobnego systemu.


systemu i tylko systemu, bo sprzet masz zupelnie z innej bajki, bez rejestrow AGA to lipa popedzana kiepska propaganda

[#157] Re: Natami - testy 06.06.2011

@1989, post #156

ale zes bogactwo wymienil

Wymienił tylko to co ma ponad programy z OS3 ;)
[#158] Re: Natami - testy 06.06.2011

@Banter, post #154

Tym bardziej, że ta nowa Amiga wraca do korzeni - tak architektury jak i używalności.

Natami to pierwsza Ami, która brata się ponownie z gamingiem i sceną. Pierwsza która faktycznie ma szansę przyciągnąć osoby, które kiedyś Amigę posiadały , a dziś nie mają po co do niej wracać.

Nikt przecież chyba poważnei nie myśli by Natami zastąpić PC - ani to ekonomicznei uzasadnione nie jest, ani wydajnościowo, bez sensu.
To przecież nie będzie jedyny komputer w domu.
Może być natomiast zostać ulubionym :)

[#159] Re: Natami - testy 06.06.2011

@1989, post #156

AOne nie mozna produkować i sprzedawać obecnie z tego powodu, ze G4 nie jest zgodny z ROHC. Jeśli były jakieś fotki, to musiały być stare, albo to jakiś fake (albo ci się coś pozajączkowało). Zgodne z ROHC są tylko nowsze konstrukcje PPC np. 8641D .
JIT PPC na Core2Duo? A jak to chodzi? Podaj wyniki testów, może warto.
Programy uzywające rejestrów AGA to była lipa dla mnie już w 1996, gdy używałem A1200 z pożyczonym monitorem VGA mono (studiowałem wtedy, A1200 liczyła różne rzeczy z ćwiczeń i służyła za inteligentną maszynę do pisania - rozdziałki i odświerzanie VGA były wygodniejsze i bardziej przyjazne dla moich oczu). Każdy program którego nie byłem w stanie wypromować na Multiscan szedł automatycznie do kosza (bo na ekranie miałem sieczkę).
Po co rzeźbić po rejestrach gdy procesor g4 1.5 GHz ma nadmiar mocy do wszystkiego co potrzebują stare amigowe programy? A takie podejście jest przyjazne OS i wygodne dla użytkownika.
Te cztery programy które wymieniłem, to dla mnie 99% domowego zastosowania komputera (to napisałem jeszcze raz, bo chyba nie zauważyłeś w poście który zacytowałeś). Jak ktoś 99% czasu spędza na Wiedźminie 2, to musi kupić mocny PC. Morphos mu nie pomoże. Natami tym bardziej.
[#160] Re: Natami - testy 06.06.2011

@michalmarek77, post #158

Nie będzie żadnej liczącej się sceny na Natami. Jeśli tęsknisz za klimatem dawnych "zlotów", to zapraszam na którąś z imprez organizowanych prze MOSowców.
Gaming? Może ktoś na tym zrobi klon Poinga. I tyle.
Ja tam z powodzeniem używam Morphosa jako domowego zamienniga Windows. Myślę, że ma to sens, zarówno ekonomiczny jak i wydajnościowy. A nade wszystko uzytkowy.
[#161] Re: Natami - testy 06.06.2011

@wali7, post #159

Programy uzywające rejestrów AGA to była lipa dla mnie już w 1996, gdy używałem A1200 z pożyczonym monitorem VGA mono (studiowałem wtedy, A1200 liczyła różne rzeczy z ćwiczeń i służyła za inteligentną maszynę do pisania - rozdziałki i odświerzanie VGA były wygodniejsze i bardziej przyjazne dla moich oczu). Każdy program którego nie byłem w stanie wypromować na Multiscan szedł automatycznie do kosza (bo na ekranie miałem sieczkę).


Zgodzę się z tym. W tamtym okresie korzystanie z takich programów na VGA było niemożliwe, korzystałem więc z telewizora w przypadku chęci odpalenia jakiegoś programu działającego w PAL. Dziś pomaga mi scandoubler. Należy pamiętać, że Amiga od systemu w wersji 2.0 wspiera inne niż PAL tryby wyświetlania i można pisać programy, które zadziałają na różnych monitorach.



Ostatnia modyfikacja: 08.06.2011 19:17:25
[#162] Re: Natami - testy 06.06.2011

@Banter, post #154

Ja uważam, że NatAmi ma prawo być uznawana za następcę Amigi, przyrównanie jej do sprzętowego emulatora jest nieco uproszczone, komputer ten będzie miał znacznie większe możliwości niż niejeden sprzętowy emulator. Kwestia osiągów: tak jak napisano osiągi NatAmi są wyjątkowo dobre, porównując je z klasycznymi komputerami Amiga oraz nowoczesnymi procesorami PPC, przyrównywanie ich do osiągów dzisiejszych komputerów PC, czy emulatora M68k na PC jest niepoważne. To będzie taka Amiga 5000, wymarzony sprzęt niejednego Ami-Maniaka :) Teraz tylko żeby ten NOWY DZIEŃ nastał naprawdę, czyli niech NatAmi MX wyjdzie na rynek.

[#163] Re: Natami - testy 06.06.2011

@wali7, post #160

Nie będzie żadnej liczącej się sceny na Natami.


Hmmmmm.... Sorry Ciebie, ale skąd możesz to wiedzieć? Jesteś jakimś scenowym znawcą-prorokiem? Bo z osobistych obserwacji moich bliższych i dalszych znajomych wynika, że tym sprzętem zainteresowało się o wiele więcej ludzi (już na tym etapie), niż kiedykolwiek Pegazami, Efikami, SAM, i tak dalej. Otóż zapewniam Cię, że ludzie sceny bardzo mocno się interesują tym sprzętem, z wielu powodów, o których już dawno napisano na tym forum i pod newsami. Już taka niby-błahostka jak wyjście DVI i wbudowany scandoubler są milowym krokiem w budowaniu pomostu pomiędzy starą sceną (68+AGA/ECS) a nową gwardią (albo dokładniej - starą ciągle aktywną częścią sceny), która ostrzy sobie ząbki na ten sprzęt. Najbardziej cieszy mnie to, że jedynie chyba w Polsce tylko toczą się takie boje o amigowość i klasykowość Natami, reszta świata jakoś nie ma wielkiego problemu z zaakceptowaniem tego, że nadchodzi nowy "klasyk" na miarę 21 wieku.

[#164] Re: Natami - testy 06.06.2011

@skipp, post #163

uwoierz ze zaintersowanie jest podobne. a jak zobacza cene w okolicach 800euro to zobaczysz ilu z nich ebdzie wcioaz zainteresowane gola plyta zwana natami,
[#165] Re: Natami - testy 06.06.2011

@skipp, post #163

No to zobaczymy. Nadal nie wierzę :)

Ja tam nie mam swojego interesu w oczekiwaniu na klapę Natami. Wręcz przeciwnie, będę się cieszył jeśli okaże się sukcesem. Jeśli cena będzie akceptowalna (zdaniem 1989 będzie bardzo tanie ;) ) to na pewno kupię.

My Polacy chyba lubimy się kłócić. Ja trochę z przerażeniem obserwuję odradzający się amirulezizm w wydaniu niektórych sympatyków Natami.
Wielu uzytkowników Morphosa otwarcie wyrażało życzliwe zainteresowanie Natami, przy jednoczesnym odcięciu się hurraoptymistów wieszczących powalającą moc CPU w FPGA i SAGA (też sie odcinam). W zamian teksty typu PPC to badziew, mac to szrot, nieamigowośc.... tyle to juz było mielone na forach, a tu znowu wymiotuje
[#166] Re: Natami - testy 06.06.2011

@wali7, post #165

Wali, świete słowa, przydało by się tu więcej dystansu :)

W końcu łączy nas sympatia do AMIGI - mimo, że każdy ma swoje przyjaciółkowe gusta - jedni lubią czarne, inni czerwone lub niebieskie, a jeszcze inni blondynki :P
[#167] Re: Natami - testy 06.06.2011

@wali7, post #159

AOne nie mozna produkować i sprzedawać obecnie z tego powodu, ze G4 nie jest zgodny z ROHC.


ale ja pisalem o AmigaOne x1000, bo tez niedawno ktos pokazywal takie zdjecia.

JIT PPC na Core2Duo? A jak to chodzi? Podaj wyniki testów, może warto.


mysle, ze warto, o ile warto tworzyc taki emulator dla MOS/AOS4 ???, moze jak juz nie bedzie na czym to ktos zlituje sie i zrobi specjalnie dedykowany emulator JIT PPC (najlepiej na SSE3) wraz z natywnymi! driverami dla obu systemikow. Nie siedze w temacie, bo PPC nie jest nawet ciekawym procesorem, wole 050/070. Na razie moge zapodac to: emulator Wii (G3 730Mhz itd..) w HD.

http://www.youtube.com/watch?v=eXEwDsssA94

powiedz tylko, czy szczena Ci opadla i jak daleko

jak widzisz emulacja rzeczonego G3 na Core 2 Duo przebiega wystarczajaco dobrze, nie mowiac o reszcie :)

Po co rzeźbić po rejestrach gdy procesor g4 1.5 GHz ma nadmiar mocy do wszystkiego co potrzebują stare amigowe programy?


po to zeby gierki i demka dzialaly wydajnej i plynniej niz przez jakis spowalniajacy OS, oraz zeby mozna bylo w pelni korzystac z mozliwosci sprzetu. Tak, G4 to jest w ogole "nadmiar mocy", ale chyba tylko u Ciebie

Programy uzywające rejestrów AGA to była lipa dla mnie już w 1996, gdy używałem A1200 z pożyczonym monitorem VGA


i dlatego NatAmi jest niezbedne i konieczne, zadne karty graficzne tutaj nie pomoga, potrzeba nowych ukladow :)

[#168] Re: Natami - testy 06.06.2011

@Banter, post #166

Tylko, ze to chodzi glownie o Ciebie.
[#169] Re: Natami - testy 06.06.2011

@1989, post #167

mi szczena opadała, myślałem że wii się nie da emulować
już idą "romy" i będzie testowanie. Kto wie, może sobie wii-lota kupię kiedyś OK

sam emulator z dedykowanymi driverami mógłby naprawdę dobrze chodzić. Zapewne lepiej od tych Maków mini OK Gdyby nie przejście maków na x86 pewnie by się coś w tym temacie ruszało a tak to raczej nie ma dla kogo tego robić bo sami zainteresowani nie są zainteresowani emulacją na i7...



Ostatnia modyfikacja: 08.06.2011 21:16:31
[#170] Re: Natami - testy 06.06.2011

@1989, post #167

Emulatory PearPC http://pearpc.sourceforge.net/about.html i Sheepshaver x86 http://homepage3.nifty.com/toshi3/emu/sheepshaver4.html też mają JIT'a chociaż jest on we wczesnym stadium rozwoju. Jednak różnica w prędkości względem "zwykłej" emulacji jest 10 krotna. Nie do pogardzenia.
[#171] Re: Natami - testy 06.06.2011

@XoR, post #153

Skoro emulacja ich nie interesuje, to dlaczego interesuje ich Natami? Przecież to emulator komputera Amiga w FPGA. Nie jest to nowy model komputera Amiga. Poza tym, nie wiem jakiego sensownego oprogramowania chcesz dziś używać na Amidze 68k. Serio liczysz na wysyp sensownego softu pod ten emulator? ;) Ja nie.



Ostatnia modyfikacja: 08.06.2011 21:33:34
[#172] Re: Natami - testy 06.06.2011

@Kaleid, post #171

Przecież to emulator komputera Amiga w FPGA.


gdzie Ty tam widzisz ten emulator, to jest natywny sprzet tj. FPGA i reszta (RAMDAC, AUDIODAC...itd.), albo nie masz zielonego pojecia co to jest FPGA - tu sie nie emuluje, to jest pelnowartosciowy uklad, z ta roznica, ze mozna go zmieniac w locie, a rownie dobrze mozna "wypalic" na stale - sprobuj pomyslec jak zrobic to z WinUAE

[#173] Re: Natami - testy 06.06.2011

@1989, post #172

A gdzie ty tam widzisz Amigę? Z tego co wiem, prawa do nazwy Amiga nie mają PC z WinUAE jest taką samą Amigą jak NatAmi, czyli żadną. A FPGA dobrze wiem, co to jest. Rozumiem, że Paula zaimplementowana w FPGA, to dokładnie to samo co Paula w ASIC? :D MiniMig to rozumiem też Amiga? :) NatAmi to komputer w technologii FPGA który Amigę udaje, i nic innego.



Ostatnia modyfikacja: 08.06.2011 22:16:21
[#174] Re: Natami - testy 06.06.2011

@XoR, post #169

myślałem że wii się nie da emulować


tez nie sadzilem, ze mozna tak dopicowac emulator jeszcze dosc nowoczesnej konsoli, takze gry smigaja w HD :)

sam emulator z dedykowanymi driverami mógłby naprawdę dobrze chodzić. Zapewne lepiej od tych Maków mini


i7 miazdzy G4, wiec ew. zoptymalizowany JIT PPC zmiazdzy G4, a reszta obslugiwana jest przez systemowe sterowniki natywnie tj. znacznie szybciej niz to co ma Mini, bo wlasciwie reszta to sprzet 100% kompatybilny z PC. Problem w tym, ze nie ma duzego zainteresowania, tak jak w przypadku np: konsol.

[#175] Re: Natami - testy 06.06.2011

@Kaleid, post #173

prawa do nazwy Amiga


prawa sa tylko na papierze, a NatAmi to sprzet ktory dziala jak Amiga, a jezeli wg. Ciebie nie, to powiedz, czego ew. jest klonem, moze PC ?

Rozumiem, że Paula zaimplementowana w FPGA, to dokładnie to samo co Paula w ASIC?


pomijajac roznice miedzy technologia FPGA i ASIC, to wlasciwie jest to samo, czyli nowy uklad - hardware. Technologia FPGA jest normalnie wykorzystywana do projektowania ukladow ASIC.

[#176] Re: Natami - testy 06.06.2011

@1989, post #167

Fajnie że jest emulator Wii. Jak będę po pracy to zobaczę, tutaj Wuj Sam mógłby znowu brzydko patrzeć ;)
Mnie nie dziwi, że procesor G4, który zadebiutował 11 lat temu jest sporo wolniejszy od najszybszych intelowskich i7. Jedyne co mnie moze dziwić, że ta różnica nie jest aż wcale taka wielka (ale to normalne, gdyż prawo Moora dla CPU od pewnego czasu nie sprawdza się).
Zresztą podałeś linka do emulatora leciwej dosyć konsoli, na dodatek z G3 750 MHz. A G3 i G4 to nie tylko Altivec. Teraz wrzuć jakieś testy ile konkretnie i7 jest szybsze od G4.

Widzę, że nie wiesz o czym piszesz. Oczywiście, że G4 to nadmiar mocy dla amigowych programów. Ide o zakład, że Natami będzie wolniejsza od Morphosa pod G4 1.5 GHz. Pojawi się Natami, to zapuscimy jakiegoś w miarę sensownego testera dla 68k i porównamy.
Cos się tak uwziął na to G4? Żal ci? Oj, będziesz musiał sporo się ślizgać, aby się ostatecznie wyślizgać z tego co napisałeś, gdy twoje oczekiwania zderzą się z twardą rzeczywistością po debiucie Natami.



Ostatnia modyfikacja: 08.06.2011 22:46:28



Ostatnia modyfikacja: 08.06.2011 23:09:55
[#177] Re: Natami - testy 06.06.2011

@Kaleid, post #143

Tylko nie pisz, że Natami to Amiga, bo to Amiga nie jest

Jest!!! Jest nowym modelem Amigi 68k, choć aktualnie bez błogosławieństwa Amiga Inc. Zachowuje się i działa jak typowa A1000 oraz A1200/4000. :)
[#178] Re: Natami - testy 06.06.2011

@Kaleid, post #171

Przecież to emulator komputera Amiga w FPGA

Nie, to nie jest emulator. Nie potrzeba odpalać Windowsa, Linuxa, MacOSa, AmigaOS4 i MOSa, aby jeszcze dodatkowo odpalić emulator (tylko) klasyka.

Natami to nowa Amiga 68k, dająca nowe, dodatkowe możliwości i będąca kompatybilna z retro (chociaż aktualnie nie ma błogosławieństwa Amiga Inc.).
[#179] Re: Natami - testy 06.06.2011

@Kaleid, post #173

Twój piąty post na PPA, sugeruje że pod kogoś się podszywasz. Nawet nie powiedziałeś - Dzień Dobry, Witam Wszystkich. :P
[#180] Re: Natami - testy 06.06.2011

@1989, post #175

To, że coś działa jak Amiga, nie znaczy że Amigą jest. W tym momencie przypomniał mi się stary jak świat dowcip z Radia Erewań: Czy to prawda, że w Moskwie na Placu Czerwonym rozdają samochody? - Oczywiście, prawda. Tylko nie w Moskwie, a w Leningradzie, nie na Placu Czerwonym tylko na ulicy Rewolucji, nie samochody tylko rowery i nie rozdają tylko kradną. :)

Ja się podszywam? Pod kogo, niby? :) W porządku, jak Ci tak bardzo zależy.. . Dzień dobry, Michał jestem :) Forum czytuję od bardzo dawna, aczkolwiek dyskusja ciekawa, to i postanowiłem się włączyć. Choć to chyba zły moment był, żałuję :)



Ostatnia modyfikacja: 08.06.2011 23:24:08
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem