Forum » AROS
[#1] Sterownik dla GMA w akcji
Stephen Jones przygotował film pokazujący możliwości nowego sterownika GMA (i945). Układ i945 obecny jest w iMicach oraz w wielu netbookach (m.in. Acer Aspire One).

http://www.youtube.com/watch?v=JlBUKi5eB3s

[#2] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@deadwood, post #1

Ten sterownik jest dostępny w Nightly?

[#3] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@FOrest, post #2

Jutro już chyba będzie

[#4] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@deadwood, post #3

Bardzo mnie cieszy ten sterownik. W zeszłym tygodniu próbowałem do netbooka podłączyć zewnętrzny monitor. Próba oczywiście była nieudana. Teraz AcerOne po wyposażeniu w monitor i klawiaturę zewnętrzną staje się pełnowartościowym komputerem typu desktop. Fajnie mieć taka alternatywę :)
Wielkie brawa i podziękowania dla Michała!!!

Ten film fajnie pokazuje, wbrew różnym kłamczuchom jak stabilny jest AROS. Wg. słów różnych specy przecież przez tych 9 minut z taka liczbą uruchomionych programów powinien się położyć kilka razy :)



Ostatnia modyfikacja: 29.05.2010 22:49:04
[#5] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@deadwood, post #3

Powinien :)

[#6] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@FOrest, post #4

zlosliwy moglby powiedzieć "co to jest "az" 9 minut stabilnosci pokazane na filmiku " ... moj komputer do gier miał uptime ponad 10 mcy (czyli "tylko" jakieś 48 tyś razy dłużej działał bez zwiechy) :D

a tak już pomijając to powyzej , no to fajnie ze cos sie kreci , i system rozwija .



Ostatnia modyfikacja: 30.05.2010 09:59:56
[#7] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@DRACOX, post #6

Oczywiście tym złóśliwym musiałeś być ty...Kolejny troll który nie wie o co chodzi, ale musi pokazać ze...Wiesz do czego Tomek bił?Nie?Więc zamilcz.

Edit
Dla twojej wiadomości:gdzieś od godziny 10 mam uruchomionego natywnie AROSa, teraz jest 13:22, przez ten czas śnmigam po necie, gram, i oglądam filmiki.Przez ten czas system nie zaliczył ani jednej zwiechy.Wiem że to nic w porównaniu do twojego super wydajnego serwera gier, ale...



Ostatnia modyfikacja: 30.05.2010 13:25:30
[#8] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@DRACOX, post #6

Domyślam się, co powie złośliwy i mam to w nosie. Nie jestem zainteresowany udowadnianiem tego, ze nie jestem wielbłądem. Mam tylko niestety nadal przed oczami wypowiedź jednego "znaffcy", który twierdził z przekonaniem, ze AROS-a nie sposób nazwać systemem operacyjnym m.in. ze względu na tak dużą wiechliwość, że nic sensownego nie da się na nim zrobić... Mam taki sprzęt jak ten na filmie i wiem, że bez specjalnego poszukiwania wadliwego oprogramowania można używać Icarosa bez zwieszki od włączenia do planowego wyłączenia komputera czyli np. godzinę lub kilka.
Uptime 10 miesięcy to trochę kosmos w świecie Amigi więc nie będę się do niego odnosił. Nie wyobrażam sobie na razie zadania jakie miałby mój komputer realizować przez taki czas bez wyłaczania i nie oczekuję, by komputer domowy takiemu zadaniu musiał podołać :) Rozumiem, że ktoś może odczuwać potrzebę udowadniania, że na amigowym systemie się da ale ja myślę, że amisystemy mają po prostu inny target...

[#9] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@piteq, post #7

Piteq, myślę, że DracoX chciał, chyba tylko pokazać, że 9 minut to marny dowód dla wątpiących. Pewnie jest w tym troche racji. Można oczywiście nakręcić film kilkugodzinny, tylko czy ktoś to obejrzy?

Z AROS-em jest tak, że jeśli działa na sprawdzonym sprzęcie i nie ma jakiś trefnych składników (czyt. jest to dystrybucja a nie NB, które czasem zawierają błędy) to działa to porównywalnie z MorphOS-em. Jak się uprzeć to każdy amisystem można pięknie położyć (nie wiem jak z OS4 - bo go nie mam) ale jak się używa sprawdzonego softu to jest to naprawdę trudne :)

[#10] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@piteq, post #7

Wiem że to nic w porównaniu do twojego super wydajnego serwera gier


No właśnie. Godzina uptime to na MS Windows XP tyle co nic.
Nie pamiętam nawet kiedy restartowałem swojego pc z XP.

[#11] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@FOrest, post #9

jasne ze tak , no bo na podstawie 9 minutowego filmiku wyrokowac o stabilnosci systemu ,czy zacieszac sie ze ..przez 9 minut sie nie zawiesil to troche dziwne :)

i widze ze poprostu niektorzy sa tu zbyt przewrazliwieni . osobiscie nie mam nic przeciwko arosowi , komus sie podoba, ktos to robi, ma z tego radosc i przy okazji nie wciska kitu (jak np zgraja pod sztandarem natami :) ) , wiec jest ok
[#12] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@FOrest, post #9

Z AROS-em jest tak, że jeśli działa na sprawdzonym sprzęcie i nie ma jakiś trefnych składników


Nie po to kupowałem PC żeby dobierać sprzęt pod jakiś śmieszny system.
Ma działać na PC który mam i już.

[#13] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@FOrest, post #8

ze AROS-a nie sposób nazwać systemem operacyjnym m.in. ze względu na tak dużą wiechliwość, że nic sensownego nie da się na nim zrobić...


Miał rację.
Po co używać systemu na którym oprogramowanie to prawie wyłącznie porty z linuxa, systemu który się wiesza skoro na PC można używać linuxa.
[#14] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@qwerty4000, post #12

i tutaj aros , przy okazji jest dowodem ze problemy z dobieraniem dedykowanego sprzetu , nie mina magicznie po przeniesieniu AOS na platforme x86 ... wszak ktos musi napisac drivery ,a ludzi jest malo ,wiec sprzetu obslugiwanego jest nie wiele, a w dodatku nie jest najswiezszy. a kazdy chcacy uzywac arosa ma jakiegos peceta w domu , i odrazu rodzą sie narzekania "a czemu nie dziala na MOIM sprzecie".



Ostatnia modyfikacja: 30.05.2010 14:26:22
[#15] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@deadwood, post #1

Ciekawe, naprawdę, aż zaczynam się mocno zastanawiać nad kupnem jakiegoś Netbooka , zainstaluje tam AROS-a + jakiś emulator klasyka i ami-netbook jak znalazł :)

[#16] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@Olo, post #15

W sprawie netbooka proponuję poczytać tutaj:

http://sites.google.com/site/arosaspireone/

Należy również pamiętać, że driver GMA nie obsługuje jeszcze panelu w netbooku i sygnał idzie na razie wyjsciem VGA. Z tego co wiem, Michał będzie pracował na obsługą panelu (gdy zdobędzie kompatybilny sprzęt do testów?)

[#17] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@deadwood, post #16

Szkoda tylko że wspierane są netbooki a nie jakiś większy sprzęt. Akurat w moim przypadku laptop który ma ekran mniejszy niż 17 cali odpada ;)

[#18] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@DRACOX, post #14

Developerzy AROSa powinni sobie odpuścić robienie samodzielnego systemu operacyjnego.
AROS powinien działać na Windows XP.
[#19] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@pampers, post #17

Wspierany jest każdy sprzęt, który ma chip I945G/I945GM. Takim sprzętem na przykład jest iMica ATOM - sterownik działa u mnie bardzo dobrze. Jestem przekonany, że układ I945G/GM znajduje się również w jakiś notebookach - jest to jeden z "mobilnych" układów Intela.

[#20] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@qwerty4000, post #18

AROS działa na WindowXP:

Link do dzisiejszego nightly build dla WindowsXP

http://aros.sourceforge.net/cgi-bin/nightly-download?20100530/Binaries/AROS-20100530-mingw32-i386-system.tar.bz2

UWAGA: link jutro nie będzie już działał. Ogólny download jest tutaj: http://aros.sourceforge.net/download.php



Ostatnia modyfikacja: 30.05.2010 15:54:55
[#21] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@deadwood, post #19

np stare acery aspire z celeronem 1.7 posiadaja ten chipset
[#22] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@deadwood, post #19

Deadwood: tylko że kupując notebooka nie kieruje się faktem, czy dany sprzęt obsłuży aros czy nie. W sumie i tak nie ma co narzekać, system świetnie się rozwija.

Qwerty: nie pasuje to nie używaj, trochę męczące są te Twoje docinki na temat Arosa.

[#23] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@deadwood, post #20

AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 4200+
2 GB Ram
Microsoft Windows XP HE SP 3
NVidia Geforce 9600 GT - produkcji GigaByte.

Po rozpakowaniu i uruchomieniu

Software Failure!
Task 00BEF938 - WANDERER:Wanderer
Error 80000002 - Hardware bus fault/address error

Zrzut z konsoli:

[Kernel] initializing host-side kernel module
[Kernel] calling InitCode(RTF_SINGLETASK,0)
[GDI] gdi_Startup()
[gdi_Startup] GfxBase 0x00B73714
[gdi_Startup] gfxhidd 0x00BCB028
[gdi_Startup] AddDisplayDriver() result: 0
[DOS] DosInit: InitCode(RTF_AFTERDOS)
[DOSBoot] __dosboot_BootProcess: Booting from device 'EMU:'
[KRN] Exception 0xC0000005, SysBase 0x00E0B3D4, KernelBase 0x00B702FC
[KRN] Process 0x00BEF938 (WANDERER:Wanderer)
ContextFlags: 0x0001003F
ESP=00e0b6a0 EBP=00e0bcb8 EIP=00e7c560
EAX=00000000 EBX=00f01e2c ECX=00ee6800 EDX=00c05fc4
EDI=00f01e48 ESI=00f01e48 EFLAGS=00010202

I tak parę razy dopóki na siłę AROSa nie ubiję.
[#24] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@pampers, post #22

Ja naprawdę chcę dać szansę temu systemowi i tym ludziom.
Niestety to działa jak działa.
[#25] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@qwerty4000, post #24

To samo można powiedzieć próbując odpalić MorphOS na PowerMaćku w tym momencie albo AmigaOS 4.1 na Efice - nie działa.

Zrozum, że AROS jest w tym momencie wspierany przez niektóry hardware, na reszcie sprzętu x86 pochodnego nikt nie gwarantuje sukcesu. Nie możesz domagać się od grupki osób żeby wspierała wszystkie dostępne rozwiązania, bo jest to po prostu niemożliwe.

[#26] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@qwerty4000, post #23

Sprawdziłem ISO i386 i AROS tam również nie działa, natomiast mój lokalny build oparty o najnowsze kody już działa - spróbuj jutrzejszą wersję.

[#27] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@qwerty4000, post #24

Nightly build z założenia jest kompilacją testową dla developerów i często jest niestabilny.

[#28] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@pampers, post #25

Zrozum, że AROS jest w tym momencie wspierany przez niektóry hardware, na reszcie sprzętu x86 pochodnego nikt nie gwarantuje sukcesu.


Zrozum że w tym momencie używanie tego systemu po prostu nie ma sensu.
Kolejny pc pod biurkiem tylko po to by uruchomić AROSa - to jest po prostu nie do przyjęcia.
Z mojej strony to tyle.
Dajcie znać jak się to będzie nadawało do używania.



Ostatnia modyfikacja: 30.05.2010 17:51:11
[#29] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@qwerty4000, post #28

Z mojej strony to tyle.
Pierwsza mądra rzecz jaką powiedziałeś w tym temacie.Mam nadzieje że będziesz konsekwentny i powstrzymasz się od produkcji kolejnych, bezsensownych "złotych myśli" na temat AROSa, które mają z rzeczywistością tyle wspólnego co ja z os4.

[#30] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@piteq, post #29

Nie jesteś synku dowcipny.
Nawet nie jesteś śmieszny.
Jesteś żałosny.
Forum » AROS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem