Forum » AROS
[#91] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@qwerty4000, post #82

To dlaczego dostępna jest wersja sprzed miesiąca a nie aktualna?

Zaczynasz się już gubić w swoim zacietrzewieniu...
Napisałem, że na swoim dysku mam wersję sprzed miesiąca i mógłbym ją udostępnić chętnym. To jednak nie jest już konieczne, bo aktualna wersja, dostępna w sieci działa.

[#92] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@qwerty4000, post #82

Niestety bez innego systemu ten nie działa.

Jak już to powinna być wersja na MS Virtual PC, dlatego że Virtual PC jest MS.

To dlaczego dostępna jest wersja sprzed miesiąca a nie aktualna?

To albo jest wersja idącą do ludzi, albo nie ma.

Zwykły użytkownik nie będzie szukał developera nie wiadomo gdzie.


Czy mógłbym Ci zadać osobiste pytanie?

Ile masz lat?



Ostatnia modyfikacja: 02.06.2010 08:53:35
[#93] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@szuler, post #90

Czy, sterownik będzie jeszcze modyfikowany? Chodzi mi o to, czy możemy się spodziewać, że obsłuży kiedyś wbudowany panel w AAO?

[#94] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@FOrest, post #93

Czy, sterownik będzie jeszcze modyfikowany? Chodzi mi o to, czy możemy się spodziewać, że obsłuży kiedyś wbudowany panel w AAO?


Oczywiscie ze tak. Sterownik ma jeszcze kilka bledow ktore w najblizszym czasie poprawie. W planach sa:

1. Dodanie jeszcze kilku funkcji przynajmniej czesciowo akcelerowanych przez blitter 2d.
2. Poprawki dla trybow 16bpp (w tej chwili ten tryb jest wolniejszy od 32 bitowego).
3. Obsluga SVDO.
4. Dynamiczne przydzielanie pamieci dla GMA. W tej chwili driver rezerwuje dla GMA albo maksymalny obslugiwany blok pamieci, albo blok ograniczony przez uzytkownika (parametr gma_mem=x, gdzie x oznacza ilosc MB pamieci dla GMA).

Ad.3. SVDO to intelowski opatentowany pomysl na dodanie do szyny PCI-e sygnalow video. Pomysl jest opatentowany i intel nie udostepnia do tego zadnej dokumentacji, niestety. Po dodaniu obslugi SDVO beda dzialaly zlacza DVI i np. panele LCD w Acerach i innych notebookach.

[#95] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@szuler, post #94

SVDO to intelowski opatentowany pomysl na dodanie do szyny PCI-e sygnalow video. Pomysl jest opatentowany i intel nie udostepnia do tego zadnej dokumentacji, niestety.

Jak Wy (programiści) robicie te sterowniki nie mając dokumentacji to ja nie mam pojęcia

[#96] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@FOrest, post #95

Jak Wy (programiści) robicie te sterowniki nie mając dokumentacji to ja nie mam pojęcia


Az tak zle nie jest. Dokumentacji brakuje tylko do SDVO, cala reszta jest przepieknie opisana w wielotomowym manualu.

[#97] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@FOrest, post #84

Nie muszą, gdy mają jakikolwiek problem wchodzą na forum i bardzo szybko otrzymują pomoc.

W rozwiązywaniu problemów których na innych systemach nie ma.
Bo ktoś pomyślał i wszystko jest ładnie i czytelnie opisane.
Gdy mówimy o amigowości AROS-a mamy na myśli jego klimat i korzenie.

AROS jako całość nigdy nie działał na komputerach AMIGA więc jakie korzenie?

[#98] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@FOrest, post #85

Bzdura!!! Powinno działać na sprzęcie dla którego napisano sterowniki!!

Bzdura !!! Powinno działać na prawie każdym PC!!!
Tak że bierz się do roboty i pisz sterowniki.

[#99] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@qwerty4000, post #98

Kim ty k..wa jesteś że tak zwracasz się do kogoś kogo nawet osobiście nie znasz? Pomieszało Ci się już w rozumku? Ogarnij się trochę chłopaku, forum to nie miejsce na upublicznianie swoich frustracji. Nie pasi AROS nie używaj.

[#100] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@FOrest, post #86

Dlaczego rościsz sobie prawa do tego, by wyrokować, jak ma się rozwijać ten projekt, będąc jego przeciwnikiem?

Dlatego że fanatycy tego systemu nazywają go Amigowym.
A może taniej mnie wyniesie, gdy zamiast karty graficznej kupię całą X1000?

Jak cię nie stać to albo a) zmień hobby b)znajdź drugą pracę.

[#101] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@szuler, post #87

Jestesmy zainteresowani raportami o niepoprawnym badz nieprawidlowym dzialaniu AROS-a.

Jakoś tego nie widać.

[#102] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@qwerty4000, post #101

Jestesmy zainteresowani raportami o niepoprawnym badz nieprawidlowym dzialaniu AROS-a.
Jakoś tego nie widać.


W innym komentarzu podalem Ci sposob, w jaki mozesz zglaszac bledy. Tobie wygodniej jest ta informacje zignorowac.

To jest miejsce sluzace do zglaszania bledow:
http://sourceforge.net/tracker/?atid=439463&group_id=43586&func=browse

[#103] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@szuler, post #89

Tak sie nie da. Mala garstka osob nie ma fizycznej mozliwosci napisania sterownikow do 95% hardware.


Naprawdę?
Przy takim podejściu ten system nie wyjdzie, poza środowisko amigowe.

1. Programowales kiedys?


Na razie nie byłem źłośliwy i nie przeszliśmy do omawiania niekompatybilności między AROSem a Amiga Os.

Może zamiast robić zbędne sterowniki wziąłbyś się do zaimplementowania zapisu do iff'a w AROSowych datatypes?
(http://www.amiga.org/forums/showthread.php?t=52567)

[#104] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@qwerty4000, post #103

Naprawdę?


Tak, naprawde. Zaden niszowy system operacyjny robiony w wolnym czasie nie ma takiej mozliwosci.

Na razie nie byłem źłośliwy i nie przeszliśmy do omawiania niekompatybilności między AROSem a Amiga Os.


Nie byles zlosliwy? Hmm. Ale na zadane przeze mnie pytanie i tak nie odpowiedziales. Programowales kiedys? Napisales kiedykolwiek w zyciu sterownik do chocby jednego dowolnego urzadzenia?

Może zamiast robić zbędne sterowniki

Zbedne sterowniki? Przed chwila wymagales ode mnie napisania sterownikow do 95% hadware obecnego na swiecie, a teraz mowisz ze sa zbedne?

wziąłbyś się


Moze przestalbys dyktowac mi to, jak zarzadzam swoim wolnym czasem, dobrze?

do zaimplementowania zapisu do iff'a w AROSowych datatypes


Nie moja dzialka.

PS. Moze przestan zakladac, ze "szuler == AROS Dev Team"? Ulatwi to znaczaco dyskusje.

[#105] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@pampers, post #99

Hmmm.Parafrazując pewne powiedzenie-jak się nie ma siły argumentów to trzeba użyć argumentu siły.W tym wypadku siła jego szczekania, wręcz ujadania z powodu braku argumentów i wiedzy do rzeczowej dyskusji.
Zauważ jak skrzętnie w swoich odpowiedziach pominął mój post którym za jednym zamachem "rozwaliłem" jego teorie o słabości developerów i dodatkowym pececie...

Ps.Bardzo proszę moda o interwencje.

[#106] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@szuler, post #90

U dosc sporej grupy osob dziala bez najmniejszego problemu.

U 10% użytkowników.
A co to zmienai ze VPC jest MS? QEMU, VMWare Player i VirtualBox sa darmowymi produktami, Virtual PC jest platny. Gdyby developerzy AROS-a skupiali sie na wersji dla VirtualPC podnioslbys pewnie krzyk, ze znowu trzeba kupowac jakis software tylko po to, zeby arosa uruchomic. No, chyba ze Ty juz masz VPC, wtedy wszystko byloby dla ciebie OK

Virtual PC jest darmowy i można go ściągnąć ze stron Microsoftu.
Inna jest rozmowa z użytkownikiem na temat doinstalowania czegoś do systemu ze stron Microsoftu, a inna przy ściąganiu czegoś tam, nie wiadomo skąd.
Narzekac lubisz, ale pracy domowej nie odrobiles....

"Please report bugs you may discover while using these builds through the bug tracker. For any other necessity, please feel free to contact us through the AROS-Exec forums."

Trzeba tylko przewinąć stronę w dół poza sekcję z niesuportowanym portem na FreeBSD.
A może użytkownik widząc sekcję dystrybujcje a pod spodem niesuportowane porty, nie spodziewa się tam jakiś jeszcze informacji.

[#107] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@pampers, post #99

Kim ty k..wa jesteś że tak zwracasz się do kogoś kogo nawet osobiście nie znasz?

Idź się przejdź.

[#108] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@qwerty4000, post #100

Dlaczego rościsz sobie prawa do tego, by wyrokować, jak ma się rozwijać ten projekt, będąc jego przeciwnikiem?
Dlatego że fanatycy tego systemu nazywają go Amigowym.

Zaproponuj, proszę zamiast "amigowy" nieobraźliwe określenie dla AROS-a, którym będzie można go przybliżyć osobie, która o nim nie słyszała. Zazwyczaj ludzie mnie pytają "to taki linux tak?" Odpowiadam im "nie, to system wzorowany na systemie Amigi" Później muszę im tłumaczyć, co to jest ta Amiga, bo w 95% o niej nie słyszeli. Nazywanie AROS-a i MorphOS-a amigowymi to darmowa reklama marki Amigi a nie żadna nobilitacja tych systemów, co się niektórym wydaje, bo z reguły ludzie poza wyjątkami nie wiedzą, co to Amiga. Ci którzy słyszeli o tym komputerze z reguły, bardzo życzliwie ją wspominają i cieszą się, że po tylu latach rozwijają się jeszcze jakieś projekty nim inspirowane.

A może taniej mnie wyniesie, gdy zamiast karty graficznej kupię całą X1000?
Jak cię nie stać to albo a) zmień hobby b)znajdź drugą pracę.

Stać mnie ale dla mnie Amiga skończyła się z upadkiem Amiga Technologies i nie interesują mnie jakiekolwiek niszowe rozwiązania sprzętowe. Wyjątek zrobiłem dla Pegasosa ale wtedy AROS był tylko ciekawostką.
Nie muszę zmieniać hobby. OS4 nigdy nim nie był.



Ostatnia modyfikacja: 03.06.2010 20:08:32
[#109] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@qwerty4000, post #101

jak miałoby być widać?

[#110] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@FOrest, post #109

Panowie... nie karmic trolla. Jakis zakompleksiony szczyl mentalny, ktory juz gubi sie w tym , co sam mowi i czego oczekuje. Tutaj sterownik nie pasi, tutaj sterownikow za malo i nie dziala, a gdyby i tak zadzialalo to i tak bedzie zle, bo przeciez to i tak juz nie jest ten klimat itd... Pretensjonalne podejscie do swiata i ogolnie - wszystkiego. Ja osobiscie llubie czasem ponarzekac jak jest okazja , ale trzeba miec troche oleju we lbie i umiec ocenic sytuacje, kiedy mozna, a kiedy bedzie odebrane to jako przejaw imbecylstwa. qwerty4000 , trollu niemyty, czego Ty chcesz , co ?

[#111] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@cactoos, post #110

ok już nie karmimy
wracając do tematu: Slamtilt na monitorze zewnętrznym (sterownik GMA) podpiętym do Acer One (Icaros Desktop)
http://www.youtube.com/watch?v=0qFWMiEHFMw

[#112] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@cactoos, post #110

Do niewidzenia Panu.
[#113] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@szuler, post #94

W jakim trybie otwiera się domyślnie ekran? Jestem na wyjeździe i podłączyłem netbooka do monitora BENQ FP91G+. Po wybraniu w Grubie sterownika GMA zdążyłem tylko obejrzeć ekran powitalny "Driver supported by Imica" i monitor się wyłączył. Domyślam się, że Icaros wystartował w jakimś nieobsługiwanym przez monitor trybie... Może warto by ten tryb zmienić na jakiś bardziej uniwersalny? :)
Może ten BENQ to badziew ;) ja w każdym razie zgłaszam swoją obserwację :)
Dodam tylko, że na domowym monitorku nie było problemów...



Ostatnia modyfikacja: 04.06.2010 14:36:53
[#114] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@FOrest, post #113

W jakim trybie otwiera się domyślnie ekran?


Jezeli preferencje nie stanowia inaczej, AROS otwiera ekran w trybie o najnizszym mozliwym ModeID (najczesciej 640x480). Nie wiem niestety, co ma ustawione IcAROS.

W przypadku monitorow, ktorym da sie odczytac EDID, lista ModeID trybow jest zalezna od podlaczonego monitora. Byc moze monitor raportuje obslugiwane tryby graficzne, ktorych nie da sie wyliczyc za pomoca CVT?

[#115] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@szuler, post #114

Ha! Dorwałem się jeszcze do telewizora LCD Samsung LE32B450C4W i tym razem się udało. :) Icaros wystartował w rozdzielczości 720*400*75Hz i bez problemu udało się zmienić rozdzielczość na 1360*768*59Hz. W prefsach mam 59Hz a telewizor wykazuje to jako 60 Hz.
No w każdym razie efekt jest niesamowity :)

[#116] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@FOrest, post #108

Zaproponuj, proszę zamiast "amigowy" nieobraźliwe określenie dla AROS-a, którym będzie można go przybliżyć osobie, która o nim nie słyszała.


To już musisz sam wymyśleć.

Zazwyczaj ludzie mnie pytają "to taki linux tak?" Odpowiadam im "nie, to system wzorowany na systemie Amigi" Później muszę im tłumaczyć, co to jest ta Amiga, bo w 95% o niej nie słyszeli.


Ale to jest w dalszym ciągu jechanie na nazwie Amiga.

Ci którzy słyszeli o tym komputerze z reguły, bardzo życzliwie ją wspominają i cieszą się, że po tylu latach rozwijają się jeszcze jakieś projekty nim inspirowane.


Developerzy AROSa muszą się bardziej sprężyć w temacie pozyskiwania nowych ludzi, takich którzy o Amidze nie słyszeli.
Ludzie którzy obecnie się Amigą zajmują robią dobrą robotę i nie trzeba ich podsrywać.

Stać mnie ale dla mnie Amiga skończyła się z upadkiem Amiga Technologies


A potrafisz to jakoś uzasadnić?

nie interesują mnie jakiekolwiek niszowe rozwiązania sprzętowe.


Niestety ze względu na brak ochrony pamięci,
nie wszystko da się pod Amiga OS/Morphos/AROS zrobić.
Oczywiście nie jest to problem gdy jest to inna platforma sprzętowa,
bo zawsze można zrobić to co się nie da pod Amiga OS/Morphos zrobić pod linuxem.
I w dalszym ciągu będzie to coś innego fajnego niż zwykłe pc.

Natomiast w przypadku AROSa jest to problem, bo pc z linuxem będzie zawsze tylko pc z linuxem.
A robienie czegoś pod linuxa na pc to zwykła praca bez funu.

[#117] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@qwerty4000, post #116

A robienie czegoś pod linuxa na pc to zwykła praca bez funu.


To twoja opinia. Jest wielu takich co twierdzą, że Linux to wolność, niezależność i mają z używania/tworzenia dla Linuxa satysfakcję.

Oni się nie znają ?
[#118] Re: Sterownik dla GMA w akcji

@zyga64, post #117

Tak ale ja się zajmuję na pc linuxem już 15 lat i znudziło mi się.
Forum » AROS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem