Forum » AROS
[#31] Re: AROS na Amidze!

@G. Kraszewski, post #30

W tej chwili ROM mieści się w 512KB i chyba zawiera już większość, jeśli nie wszystkie wymagane moduły (na pewno nie ma sterownika grafiki). Z miejscem rzeczywiście jest trochę problem - ostatnio podczas buildu rozmiar został przekroczony. Wszystko to jest jednak do dopracowania :) W końcu Jason pracuje nad tym od miesiąca a Toni pomaga mu od dwóch tygodni ;)

[#32] Re: AROS na Amidze!

@deadwood, post #31

No ale po co się ograniczać do 512 KB? 1 MB to sensowne ograniczenie IMO...
[#33] Re: AROS na Amidze!

@qwerty40001, post #19

Zastanowiłeś sie w ogóle nad motywem Twojego działania? Jaką krzywdę wyrządził zrobiło ci PPC, że go tak nienawidzisz?

Ja bardzo lubię PPC w klasyku. Ba! Uwielbiam.
Gdy sobie kupiłem PPC do A1200, to zmieniła się jakość AOS3, ponieważ PPC jako koprocesor świetnie sprawdził się w mp3 itp.
Nadodatek poznałem AOS4 i MOS. Właśnie na A1200.
Kombo 68k + PPC jest tym co lubię najbardziej. Inne komputery z PPC też lubię, ponieważ można na nich odpalić AOS4 i MOS, niestety komputery te nie są Amigami klasycznymi, tylko pecetami z PPC, dzięki którym można używać amigowych systemów, takich jak AOS4 i MOS.

Jak już wiesz, lubię komputery z PPC, niestety ani jednego z nich nie uważam za Amigę. Aktualnie najbardziej lubię Pegazosa2, ponieważ można na nim odpalić AOS4 i MOS. Szkoda że kosztuje około 2500 pln.
Ostatnio bardzo polubiłem Power Maca za 300 pln i nawet się zastanawiam nad kupnem. Szkoda że działa na nim tylko MOS (Linuxy i MacOsy pomijam, ponieważ systemy te są dla mnie bezużyteczne. Wolę już peceta z Win).
Marzy mi się AOS4 na Power Macu. Niestety, chyba znowu kupię sobie wersje 4.1 dla klasyka, ponieważ Sam to drogi "słabeusz" (2 tyś za płytę plus 1 tyś aby doprowadzić ją do stanu komputera), natomiast x1000 za 10 tyś jest po prostu za droga. Tym bardziej że to nie jest moje hobby. Moim hobby jest linia 68k. W przyszłość też patrzę i cieszę się z nowych systemów typu AOS4, MOS i AROS. Oby dla każdego z tych systemów pecety były łaskawe. Dla MOSa jest na szczęście Power Mac, dla AROSa tani pecet, niestety AOS4 wciąż nie ma normalnego i taniego sprzętu. Szkoda. Trzymam kciuki i mam nadzieję że kiedyś będzie w cenie do 500 pln i każdy z Nas będzie mogł sobie kupić AOS4 z tanim sprzętem i po prostu używać. :)
[#34] Re: AROS na Amidze!

@Andrzej Drozd, post #33

ponieważ PPC jako koprocesor świetnie sprawdził się


dobrze to ujales, pozwole sobie to zauwazyc :). pytanie, czemu wlasnie PPC, przeciez byly inne koprocesory np: Pentium , sprawdzilby sie tak samo ?.
[#35] Re: AROS na Amidze!

@1989, post #34

pewnie tak samo ..
z racji neofaszyzmu i propagandy przeciwko PC i X86
wybrali PowerPC IBM i MC ..
i chyba blizej mu do RISC niz do CISC
jakbysmy mieli X86 pewnie wiecej by bylo pozytku bo i wiecej softu a w tym gier ;) .. bardzo kiepsko ze nie wyszedl dobry emulator PowerMaka na AmigePPC 603e



Ostatnia modyfikacja: 08.11.2010 19:51:13
[#36] Re: AROS na Amidze!

@HOŁDYS, post #35

dawn o dawno temu skompilowalem sheepshavera pod debianem dzialajacym na mojej a1200ppc i prawie dzialal (macos9 sie normalnie ladowal). Niestety wtedy jeszcze nie potrafilem dobrze programowac a nikt mi nie chcial w tym pomoc wiec projekt upadl

[#37] Re: AROS na Amidze!

@1989, post #34

nie sprawdzilby sie tak samo. z ppc sprawa byla latwiejsza z uwagi na wspolny 'endian' obu procesorow co nie wymagalo cudowania przy dostepie do struktur systemowych.

[#38] Re: AROS na Amidze!

@kiero, post #37

PPC ma możliwość przełączania trybów big endian i little endian.


--- EDIT ---
Sorki, troszkę źle zrozumiałem Twoją wypowiedź...



Ostatnia modyfikacja: 08.11.2010 21:18:27
[#39] Re: AROS na Amidze!

@kiero, post #37

taki dosc mocno naciagany argument za tym aby KOprocesorem mogl byc tylko PowerPC, a nie juz wtedy wieledziesiat razy popularniejszy i tanszy Pentium, wiec jestem bardziej sklonny uwierzyc HOLDYSowi :)

--
system i tak byl calkowicie w 68k, a koprocesor jest raczej w innym celu dodawany, ale ow dostep do struktur systemowych i owe ew. cudowanie to nie bylby jakis istotny narzut dla Pentium lub powazne utrudnienie dla programisty...

PS. Wyobraza sobie ktos Pentium obok 040/060 ?:) - w 1996/7/8 roku np: Blizzard 060/Pentium wiecej Mhz lub tansza wersja 040/Pentium mniej Mhz;). Amiga wtedy poszlaby znacznie wczesniej sciezka ktora i tak w koncu idzie Apple, tylko lepiej... i bylaby wtedy tam, gdzie Apple byl dopiero za 10 lat :D
[#40] Re: AROS na Amidze!

@1989, post #39

to byloby bardzo istotne utrudnienie dla programisty. a wierzyc mozesz komu chcesz

[#41] Re: AROS na Amidze!

@1989, post #39

Tak jak napisał Ci powyżej Kiero, kłopoty z oprogramowaniem czegoś takiego byłyby duże (w sensie wykorzystania przez system i oprogramowanie).
Sam pomysł "dopalenia" słabszego sprzętu, tanim i wydajnym procesorem z innej bajki nowy nie jest.
Zastanawialiśmy się kiedyś ze znajomymi nad czymś takim, przy okazji łapania obliczeniowej zadyszki przez SGI Octane. Wnioski do jakich doszliśmy, były następujące:

1. Fizycznie wykonalne (choć bynajmniej nie jest to proste!) jako dodatkowa karta na PCI z szybkim x86 (lub dwoma etc.). Wbrew pozorom nie byłoby to tanie, a wręcz drogie i to nie z uwagi na cenę procesorów.

2. Oprogramowanie czegoś takiego to jednak kanał bo:

a) pogodzenie przez system dwóch różnych architektur (wówczas nielegalną ingerencję w IRIX'a pomijam) jest nierealne. Być może byłoby to możliwe, ale potwornie kłopotliwe w sensie ilości czasu pracującego nad tym Zespołu (tak, celowo przez duże Z), zmieniających się linii procesorów x86 (podstawki i inne ważne rzeczy) + sterta innych czynników całkowicie dyskredytujących sens takiego rozwiązania. O sposobie pisania programów pod takiego mutanta (nawet gdyby działał) zapomnij, bo nie ma cenzuralnych słów, którymi dałoby się to określić.

b) możliwe byłoby oprogramowanie takiej karty jako dodatkowego akceleratora (sterownik) i wykorzystanie jej w ograniczonym zakresie spod jakiegoś programu poprzez dedykowaną tej właśnie karcie wtyczkę (plugin). Czyli np. jakiś tam efekt graficzny lub symulację czegoś tam liczyłaby sobie taka karta nie obciążając systemu. Rozwiązanie złe, bo do liczenia takich rzeczy były już dedykowane karty z prockami w tej materii lepszymi niż x86, a ograniczone zastosowania takich kart popularności im i tak nie przysporzyły.

W przypadku Amigi, dość karkołomne było posadzenie obok starej Motorolki, procesora PowerPC, a co dopiero x86. Zabawnym pozostaje fakt, że dopiero AOS 4.x zaczął z tego starego dziada (603/604) faktycznie korzystać.
[#42] Re: AROS na Amidze!

@deadwood, post #1

Ciekawie się to zapowiada, w zasadzie to NatAmi nie wróżę żadnych szans (o cenie nie dyskutuję), jeśli jej AROS nie pomoże.
Taki tandem, prędzej stanie się scenową zabawką niż komputerem retromaniaka.
[#43] Re: AROS na Amidze!

@1989, post #39

system i tak byl calkowicie w 68k, a koprocesor jest raczej w innym celu dodawany, ale ow dostep do struktur systemowych i owe ew. cudowanie to nie bylby jakis istotny narzut dla Pentium lub powazne utrudnienie dla programisty...

To w takim razie powiedz czemu taki Amithlon nie doczekał się wielu natywnych wstawek? Tam sytuacja była dokładnie taka jak w sytuacji takiego hipotetycznego "koprocesora" -> system na 68k, i dostęp do x86.
Owszem, można by użyć argumentu że już emulowany 68k był wystarczająco szybki na takim x86... Tylko dlaczego dziś o Amithlonie już nikt nie pamięta, nikt go nie rozwija, nie powstają nowe kernele z supportem dla nowych urządzeń, itp, itd...

Użycie procesora x86 w kartach turbo moim zdaniem spowodowało by tylko tyle, że amiga skończyła by się na tych kartach. W przypadku PowerPC była realna szansa, i niejako naturalne "parcie" na przeportowanie AmigaOS na ten procesor -> to było naturalne. Szybszy, lepszy procesor signowany między innymi przez motorolę, te same endiany... A x86? Od początku same problemy, których pokonanie w przypadku AmigaOS pochłonęło by znacznie więcej czasu i środków.
[#44] Re: AROS na Amidze!

@przemysław, post #41

Zabawnym pozostaje fakt, że dopiero AOS 4.x zaczął z tego starego dziada (603/604) faktycznie korzystać.

Pierwszy był MorphOS.
[#45] Re: AROS na Amidze!

@tszczurek, post #43

Z tego co kojarzę ktoś rozwija Amithlona, wystarczy poszukać po zagranicznych forach.

[#46] Re: AROS na Amidze!

@pampers, post #45

To jak na rozwijający się projekt dosyć słabo z informacjami na ten temat...
[#47] Re: AROS na Amidze!

@przemysław, post #41

nie ma co oburzac sie na wszelkie amigowe swietosci :). Rozwazam jedynie hipotetycznie, co gdyby lat temu 13-14 zamiast PPC uzyto Pentium. Odpowiednia karta turba dla A1200 mialaby inaczej zaprojektowany mostek, wiec trudnosc na poziomie hardware bylaby zblizona.

na czym zatem polega istotne utrudnienie dla programistow ?.

przeciez konwersja w obie strony nie wyglada na zlozona operacje dla Pentiuma (na koders.com kazdy moze zobaczyc). KOprocesor Pentium operowalby na wzglednie niewielkich strukturach systemu 68k.

Programisci chyba nie uznaja rzeczy niemozliwych i obmysliliby cos klarownego w nowej sytuacji, nawet na ew. przejscie na system Pentium:)
[#48] Re: AROS na Amidze!

@1989, post #47

nie ma co oburzac sie na wszelkie amigowe swietosci

Nikt się nie oburza, zauważamy jedynie fakt, że wypowiadasz się na temat:
- który był już wałkowany tryliony razy,
- o którym masz, delikatnie mówiąc, nikłe pojęcie.

Upraszczając sprawę - jeżeli procesor little-endian ma mieć dostęp do struktur systemowych w big-endianie i odpowiednio je sobie obrócić, skąd procesor ma "wiedzieć", które dane są strukturami systemowymi, a które nie?

Warto zauważyć, że gdyby już x86 w turbo dla Amigi, to najprościej, żeby emulował on po prostu procesor 68k na zasadzie okrojonego UAE. Chipset byłby wtedy na pokładzie, więc jego by emulować nie trzeba.



Ostatnia modyfikacja: 09.11.2010 13:11:09
[#49] Re: AROS na Amidze!

@tszczurek, post #43

Użycie procesora x86 w kartach turbo moim zdaniem spowodowało by tylko tyle, że amiga skończyła by się na tych kartach.


a czy Amiga nie skonczyla sie dla zdecydowanej wiekszosci na kartach turbo ?

W przypadku PowerPC była realna szansa, i niejako naturalne "parcie" na przeportowanie AmigaOS na ten procesor -> to było naturalne. Szybszy, lepszy procesor signowany między innymi przez motorolę, te same endiany... A x86? Od początku same problemy, których pokonanie w przypadku AmigaOS pochłonęło by znacznie więcej czasu i środków.


taka sama szansa byla w przypadku x86. PPC szybszy i lepszy, moze, jednak co z tego, jak juz 14 lat temu tylko sam Intel chwalil sie 10 krotnie lepsza sprzedawalnoscia szybko taniejacych Pentiumow w stosunku do PowerPC (ktory byl wtedy dostepny ogolowi tylko w szalenie drogich Macach). Czym zaowocowaloby pokonanie trudnosci, trudno mi powiedziec, moze wielu wybraloby system Amigi, w tym producenci softu, gier itd. widzac jakas przyszlosc dla tej platformy.
[#50] Re: AROS na Amidze!

@G. Kraszewski, post #48

skąd procesor ma "wiedzieć", które dane są strukturami systemowymi


procesor nie musi tego wiedziec, musi wiedziec programista, konwersja w programie pentium jest w momencie kazdego odczytu i zapisu tylko do struktur systemu 68k.
[#51] Re: AROS na Amidze!

@1989, post #50

prawdopodobnie tak samo jak PPC ktory tez nie wie ktore dane 68k sa systemowe a ktore nie .. mysle ze problem bylby do obejscia a szybkosc tanich procesorow x86 nieograniczona .. wtedy wszelakie blitery paule agi moglby emulowac x86 3 GHZ. Kozysc znacznie wieksza niz PPC
dostepnosc softu np na taki Emulatorze PC-TASK na x86 nieograniczona...
dawaloby to szanse na przetrwanie.. drogie PPC tylko skomplikowalo zycie Amidze (brak softu,brak systemu,brak gier)



Ostatnia modyfikacja: 09.11.2010 13:52:21
[#52] Re: AROS na Amidze!

@HOŁDYS, post #51

No to Panowie, macie wszelkie podstawy, żeby skonstruować pierwszą kartę turbo do Amigi z procesorem x86 .

[#53] Re: AROS na Amidze!

@G. Kraszewski, post #52

moze podstawy za duzo powiedziane ale twierdzenie ze to nie mozliwe to tez farmazony.

Ulatwienie jest z PPC ze ma ten sam endian co 68k tylko tyle
cala filozofia byla by juz potem taka sama w x86 co 60x



Ostatnia modyfikacja: 09.11.2010 14:21:03
[#54] Re: AROS na Amidze!

@HOŁDYS, post #51

Bardzo się starałem Hołdys, ale nie rozumiem Cię nawet w przysłowiowy ząbek. Może wynika to z tego, że dość dobrze kojarzę kiedy i jakie procesory były wprowadzane na rynek. Nie wiem skąd wziąłeś te gigaherce, natomiast już sobie wyobraziłem turbiacza do A1200 z wpiętym PII 400 MHz na Slot 1 - przyznaj się, chodziło Ci o DIMM'y 100 MHz Tylko jak Ty byś to zmieścił w desktopie?
[#55] Re: AROS na Amidze!

@HOŁDYS, post #53

twierdzenie ze to nie mozliwe to tez farmazony.

Wystarczy mi twierdzenie, że takiej karty nie ma i raczej już nie będzie...

[#56] Re: AROS na Amidze!

@HOŁDYS, post #53

Ejże, nikt nie napisał że to całkiem niemożliwe, dlatego słowo "nierealne" dobrze określało i nadal dobrze określa w/w sytuację.
[#57] Re: AROS na Amidze!

@przemysław, post #54

jesli by nawet turbo bylo na jakis stary socke slot1 mozna spokojnie wlozyc w niego PIII w 1999 r Coppermine 1133 (8,5x 133) MHz lub katmai 600 mhz (6 x 100) z pamiecia podreczna L2 dla kodu i danych 512 kB.. nie pomylilem sie. kilka krotnie szybszy sprzet niz PowerPC 240 mzh

dodam ze w 2010 r w kazdym szanujacym sie serwerze bazodanowymd dalej wsadzane sa Pentium III Xenon np X7460
wiec te PIII nie byloby zlym wyborem



Ostatnia modyfikacja: 09.11.2010 14:35:32
[#58] Re: AROS na Amidze!

@HOŁDYS, post #57

Jakby turbiacz miał Slotową PII z FSB 100, to tego akurat Coppermine'a mógłbyś do szufladki schować, a nie podmiankę robić. Jeśli mnie pamięć nie zawodzi PIII Coppermine na FSB 100 MHz skończyło się w granicach 1,1 GHz.
Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że projektanci takiegoż turbiacza, musieliby zapewnić regulację napięcia rdzenia, bo między innymi to też różniło poszczególne wersje PIII. Zresztą nie ma o czym dyskutować, przy płytach głównych przewidujących producentów (np. ABIT), zabawa od PII 300 MHz, kończyła się na PIII 700 - 900 MHz, a w większości przypadków koniec był wraz z 550 MHz i trzeba było płytkę wymienić.

Xeon jest spadkobiercą PIII, z tym się zgadzam, ale to że jest to PIII to grube uproszczenie...
[#59] Re: AROS na Amidze!

@przemysław, post #58

masz racje .. skonczylo sie na 1.1 Ghz a PPC 603 na 0.25 Ghz :)

ja mowie o zastosowaniu juz jakiegos plaskiego socketu FCPGA gdyz SLOT1 nie zmiescilby sie w Desktopie A1200.

[#60] Re: AROS na Amidze!

@HOŁDYS, post #59

Fizycznie OK, ale weź takie turbo oprogramuj. Kupa całkowita, a dochody ze sprzedaży tegoż nie pokryłyby kosztów projektowania i produkcji. Poza tym, daleko większą bolączką niźli cienkie procki w Amigach, były ich marne kości graficzne i niechęć do normalnych monitorów.
Lepiej było przepisać system na x86, a do pozostałości po starym sofcie zostawić w systemie UAE.
Forum » AROS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem