[#661] Re: Protein turbo A500

@MariuszK, post #660

To jest jasne. Ale mi chodzi o to, czy _oprócz_ tych pinów na złączu rozszerzenia są inne miejsca na płycie, gdzie ten sygnał jest wystawiony (nie chciałbym się lutować do tego pinu ani do przelotki). Z mojego pobieżnego śledztwa wychodzi na to, że nie, bo o ile OVR i INT są wyprowadzone na złącze krawędziowe bezpośrednio, to CDAC idzie z rezystora, czyli lepiej nie podpinać się z drugiej strony. No, chyba że dam radę złapać rezystor za nóżkę (E793 powinno dać się złapać). Popatrzę.

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 12:49:05 przez perinoid
[#662] Re: Protein turbo A500

@perinoid, post #661

Zerknij sobie tu, gdzie najłatwiej będzie Ci wyprowadzić CDAC.

A przy złączu krawędziowym są przecie przelotki w które można sobie goldpina wlutować. i wpinać przewody kiedy potrzeba.
[#663] Re: Protein turbo A500

@perinoid, post #661

Jak chcesz się zahaczyć to nie wiem, na rev8 OVR i INT są na złączu CN15, można się wygodnie podpiąć/wlutować goldpiny. Inna sprawa, że w A500 nie potrzebujesz podpinać OVR.
[#664] Re: Protein turbo A500

@Kilos, post #663

To jeszcze podpowiedzcie co trzeba zrobić, żeby pogonić Proteinkę na 14MHz? Próbowałem przełączać zworki, ale cały czas jest 7MHz. Procek mam 68010P12, który został przetestowany przy 14MHz z użyciem Savyny Plus.

Jeśli to ma znaczenie, na mojej Poteinie nie ma wluowanego IC11, w zwiazku z czym zworka JP3 jest zwarta.
[#665] Re: Protein turbo A500

@perinoid, post #664

Na Proteinie jest gniazdo "Uhrenport", tu jest raster pinów 2mm (dwa rzędy po 22 piny). W sprzedaży widziałem listwy 2x20 oraz inne, ale 22 pinowego nie, wtedy robicie 2x20 + 2x(1x2) lub 2x10 + 2x12. Jaki wtyk/kabel do tego trzeba użyć?
[#666] Re: Protein turbo A500

@Adinfo, post #665

Ja kupowałem długie z rastrem 2 mm i ciąłem, kable masz np. w Amigakit

Z ciekawości co chcesz do tego portu podłączyć w A500?
Ja próbowałem PrismęMegamix i niestety bez powodzenia...
[#667] Re: Protein turbo A500

@perinoid, post #664

Tu masz instrukcję Jacka: link
Jeśli dysk Ci działa bez układu i zwarta zworka JP3 - tego nie ruszasz.
Taktowanie zmieniasz tylko JP2 (rozwarta jest 7MHz / zwarta 14 MHz - więc sprawdź jak masz to polutowane).

Ten procek masz od JacekK84 z Allegro?
Mi 68010P12 w trybie turbo (14MHz) działa gorzej niż fabryczny i bardziej się grzeje.

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 14:37:06 przez Raybeez
[#668] Re: Protein turbo A500

@Raybeez, post #666

To może faktycznie odpuszczę, zawsze można wlutować w razie potrzeby.
Gniazda DIL pod procesor i pozostałe już zamówiłem, jednak taniej na Alledrogo wyszło niż w TME.
[#669] Re: Protein turbo A500

@Raybeez, post #667

Zmiana zworki nic nie daje. Niby wszystko połączone jak należy, a chodzi na 7MHz. Proteinę kupiłem na Allegro już polutowaną, ale w zasadzie w ramach eksperymentu, więc nie robię problemu. Jeszcze ją obejrzę, aczkolwiek przyznam, że nie wiem na co zwrócić uwagę.
Ten konkretnie procek to owszem, od pong777 z Allegro, ale sprawdzałem go na Savyna Plus i działał na 14MHz bez problemu i bez zwiechy. Nawet się nie grzeje jakoś strasznie. Ale wiem, że z tymi procami to loteria, bo na FB ktoś się skarżył, że na 2 sztuki które kupił, żaden się stabilnie nie kręci.

[Edit] Sprawdziłem miernikiem połączenia i wszystkie sygnały dodatkowe mam niby poprowadzone poprawnie. Dziwne...

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 15:27:24 przez perinoid
[#670] Re: Protein turbo A500

@perinoid, post #669

to też zależy od firmware w proteinie.
u mnie na 1.3 działała jak trzeba i nawet na turbo. a na 1.4 już stwierdziła że jej ten sam ram nie pasuje... wybredna jest. Wiecej info tu. Zobacz wypowiedzi maliniak i moneo.
[#671] Re: Protein turbo A500

@MariuszK, post #670

U... Jak to kwestia firmware to ja wysiadam. Tego nie przeskoczę. Pas.
[#672] Re: Protein turbo A500

@perinoid, post #671

Czy ktoś z Was użył w Protein układu 74LS245DW (dużo tańsze) zamiast SN74LS245DW (droższe).
[#673] Re: Protein turbo A500

@Adinfo, post #672

SN to oznaczenie producenta - Texas Instruments, np. DM74LS245WM to Fairchild Semiconductor.
Zawsze jest jakiś producent, po za tym to są identyczne układy.

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 08:41:47 przez Kilos
[#674] Re: Protein turbo A500

@Kilos, post #673

Dzięki za info. Już zamówiłem 74LS245DW.
[#675] Re: Protein turbo A500

@Adinfo, post #674

Właśnie przyszły 74LS245DW, tylko, że to 74LS245 (nie ma "DW"). niestety układ jest węższy, zastanawiam się czy oprócz rozmiaru obudowy będą różnice w parametrach. Od biedy dam radę go wlutować, ledwo sięga padów po obu stronach.
[#676] Re: Protein turbo A500

@Adinfo, post #675

Układy te same, różnica tylko w typie obudowy (W-wide).
[#677] Re: Protein turbo A500

@Adinfo, post #675

Nie ma różnic, jeśli tylko da się wlutować to ok.
Btw jeśli nie zamierzasz używać clockportu to w ogóle możesz sobie ten układ odpuścić.
[#678] Re: Protein turbo A500

@MariuszK, post #676

Będę musiał lekko nóżki "naciągnąć" aby bardziej leżały na padach, bo teraz są bardzo na styk. Sprzedający dał zdjęcie DW a sprzedał zwykłe. Dobrze, że parametry są ok.
[#679] Re: Protein turbo A500

@Adinfo, post #678

ja dałem ten układ i był ok
link

listę części po protein podawałem kiedyś jest tu
[#680] Re: Protein turbo A500

@JacK_Swidnik, post #679

Ten układ (bez DW) co mam jest dużo węższy od DW - lekko tylko dochodzi do padów.

Z Twojej listy części skorzystałem. Akurat wyszło tak, że w TME niektóre części są droższe.
Dlatego zrobiłem zakupy w różnych miejscach. Sumarycznie wyszło taniej mimo dodatkowych kosztów wysyłki.
[#681] Re: Protein turbo A500

@Adinfo, post #680

Kupiłem rezystory miniatura 33R 0,4W 1% [100szt], one są dużo mniejsze niż te co widziałem w gotowych proteinach, zastanawiam się na ile się grzeją bo niby mają 0,4W, drabinki rezystorowe do Protein mam czarne, wiem, że żółte są mają więcej niż 0,2W, a czarne bodajże 0,125W czy lepiej kupić "mocniejsze"?
[#682] Re: Protein turbo A500

@Adinfo, post #681

wg mnie nie ma to żadnego znaczenia
ja dawałem 33 Ohm i takie i takie i działała
[#683] Re: Protein turbo A500

@JacK_Swidnik, post #682

Jak nazłość, jutro na urlop jadę na dwa tygodnie a tu Lattice i podstawki do nich przyjechały.
[#684] Re: Protein turbo A500

@Adinfo, post #683

Wróciłem z urlopu i jedną PROTEIN udało mi się już prawie zlutować. Niestety w pośpiechu zaliczyłem wpadkę i połamało mi się 6 goldpinów od strony gniazda pamięci, wlutowałem nowy fragment listwy. Przy okazji uwaliłem jedną ścieżkę, na szczęście wg schematu to tylko połączenie do procesora, nigdzie dalej już nie idzie. Mam nadzieję, że reszta jest ok i wystartuje. Zostały mi do wlutowania jeszcze dwa rezystory.

Pytanie do tych co sami programowali PROTEIN:
1) które układy muszą być na PCB włożone oprócz LATTICE aby ją zaprogramować,
2) czy procesor musi być włożony,
3) czy na etapie programowania muszą być podpięte CDAC, INT6 itp

Będę jeszcze zamawiał lutownicę z odsysaczem cyny w jednym oraz parę innych niezbędnych drobiazgów takich jak ekstraktor.

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 09:54:25 przez Adinfo
[#685] Re: Protein turbo A500

@Adinfo, post #684

Proteina nawet nie musi być w komputerze.
Podpinasz tylko GND i VCC do pinów CPU, i piny jtag. Jakbyś się uparł to przez samo złącze JTAG zasilisz układy (podpinając zasilacz to GND i VCC). W proteinie, nic oprócz układów do zaprogramowania może nie być.
[#686] Re: Protein turbo A500

@MariuszK, post #685

Mam tylko nadzieję, że nic więcej nie uwaliłem, ostatnio coś większego lutowałem rok temu - kondensatory w A600. Czy ma znaczenie ustawienie zworek na PCB przy programowaniu?
Jak mi się tablet podładuje to wrzucę zdjęcie. Niestety estetyka lutów do wyćwiczenia w kolejnym egzemplarzu.
[#687] Re: Protein turbo A500

@Adinfo, post #686

Protein czarne PCB, stan prac na dziś: link
Po zlutowaniu całości i sprawdzeniu jeszcze jeszcze będzie mycie.
[#688] Re: Protein turbo A500

@MariuszK, post #685

W procesorze MC68000



GND i VCC występują w dwóch miejscach. Programator ZL11PRGv2 również jest zasilany z Proteiny przez złącze JTAG. Miernikiem pokazuje na pinach procesora "mostek": GND 14 i 53 oraz VCC 16 i 49. Czyli obojętnie pod którą parę podłączę zasilanie, programator bierze mniej niż 80mA, nie wiem natomiast ile biorą układy Lattice przy programowaniu. Gdzieś pod ręką mam zasilacz 5V 2,5A, albo z komputera 5V wezmę.

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 10:13:42 przez Adinfo
[#689] Re: Protein turbo A500

@Adinfo, post #688

Pamiętaj ze CPU w proteinie jest "do góry nogami".

Ja podłączałem zasilacz do gniazda JTAG do VCC i GND. Pobór prądu przy programowaniu nie był większy niż 120-150mA. Zerknij na schemat jak podłączyć piny programatora JTAG bo na PCB jest to źle oznaczone (numeracja pinów).OK
[#690] Re: Protein turbo A500

@MariuszK, post #689

Zgadza się ;) szkoda było by coś usmażyć. W instrukcji programatora opisane jest jego złącze:

GND   VCC  ispEN RESET GND
 2     4     6     8    10
 1     3     5     7    9
SCLK SDOUT MODE    -   SDIN


W protein gniazdo JTAG:
(z tym, że sugerowałem się tu rozpiską z PCB, rozumiem, że błędną - na pewno GND i VCC są poprawnie):

GND GND VCC GND
 8   7   6   5
 1   2   3   4
TCK TMS TDI TDO


Czy połączenie tak powinno wyglądać:
GND -> GND
VCC -> VCC
SCLK -> TCK
SDOUT -> TDI
SDIN -> TDO
MODE -> TMS
W programatorze są jeszcze ispEN oraz RESET.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem