kategoria: Stacje dyskietek
[#61] Re: Stacja PC Smsung SFD 321B/LFBL1 do Amigi Przeróbka

@nostrum666, post #47

Pole NHDN (lub pole na prawo od R2) podłącz do masy.
[#62] Re: Stacja PC Smsung SFD 321B/LFBL1 do Amigi Przeróbka

@tbone, post #61

A mogę zapytać co to za sygnał NHDN?
[#63] Re: Stacja PC Smsung SFD 321B/LFBL1 do Amigi Przeróbka

@nostrum666, post #62

Wg mojej pamięci (z przerabiania tej stacji) sygnał z czujnika typu dyskietki. Zmostkowanie z gnd daje info, że dyskietka jest typu DD.
[#64] Re: Stacja PC Smsung SFD 321B/LFBL1 do Amigi Przeróbka

@tbone, post #63

Ale ja wylutowałem czujnik i teraz każda jest widziana jako DD.
No ale spróbowałem, bo co mi w sumie zależy. Okazało się że efekt był wręcz odwrotny. Po zlutowaniu tych pól stacja nie czytała dysków HD. Po rozlutowaniu z powrotem je czyta no ale to nie rozwiązuje problemu.

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2017 16:08:28 przez nostrum666
[#65] Re: Stacja PC Smsung SFD 321B/LFBL1 do Amigi Przeróbka

@nostrum666, post #64

Teraz nie pamiętam dokładnie czy był to Samsung, ale któryś typ flopów miał sensor, który nie działał na zasadzie zamknięcia/rozwarcia obwodu, a zmieniał tylko swoją rezystancję w jakimś zakresie. Wylutowanie sensora nic nie zmieniało bo sygnał typu dyskietki był pullup-owany. Ja w tym wypadku uziemiłem ten sygnał nie bawiąc się w wyluty Zawsze można sprawdzić opis wyprowadzeń kontrolera, znaleźć pin odpowiedzialny za rozpoznawanie typu i sprawdzić jaki jest na nim stan.

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2017 16:04:53 przez tbone
[#66] Re: Stacja PC Smsung SFD 321B/LFBL1 do Amigi Przeróbka

@tbone, post #65

Tak z tym że problemem nie są dyski HD tylko dyski NDOS i XCOPY. Wszystko inne działa jak powinno.
[#67] Re: Stacja PC Smsung SFD 321B/LFBL1 do Amigi Przeróbka

@nostrum666, post #66

nostrum666 : Masz dobrze zrobione . W samsungu wystarczy wylutowac czujnik i wszystkie dyskietki są widziane jako DD. Zaraz wyciągne mojego przerobionego Samsunga i zrobie fotke.
Mi dziła bez problemu X-Copy ale nie polecam tych stacji poniewaz odczyt jest 2x ( dwa razy ) wolniejszy od oryginalnej stacji jak i przerobionych ALPSów i SONYów
[#68] Re: Stacja PC Smsung SFD 321B/LFBL1 do Amigi Przeróbka

@viger, post #67

W sumie daje już sobie z nią spokój. Nie chce mi się już szukać i kombinować. Tak jak pisałem wcześniej, podejrzewam że stacja jest w jakiś sposób uszkodzona i tyle. Czyta dyskietki DOSOWE więc w razie czego do takich się kiedyś może przydać. Dlaczego Xcopy nie widzi dyskietki tego nie wiem skoro w Workbenchu i w innych programach/grach zmiana dyskietki jest wykrywana natychmiast i bez żadnego problemu. Dziwna sprawa.
Co do wolnego odczytu to powiem szczerze że nie zauważyłem nic takiego. Stacja, którą przerabiałem wcześniej działa normalnie i nie ma problemu z niczym.
[#69] Re: Stacja PC Smsung SFD 321B/LFBL1 do Amigi Przeróbka

@nostrum666, post #68

Wysłałemi ci na maila fotke
[#70] Re: Stacja PC Smsung SFD 321B/LFBL1 do Amigi Przeróbka

@viger, post #69

Dostałem. Wszystko mam zrobione tak samo więc stacja albo jest wyjątkowo kapryśna albo faktycznie coś z nią nie tak. Zauważyłem jeszcze coś. W mojej stacji nie ma kondensatora oznaczonego C14.
[#71] Re: Stacja PC Smsung SFD 321B/LFBL1 do Amigi Przeróbka

@nostrum666, post #70

Właśnie znalazłem problem, który powodował takie a nie inne zachowanie. Po poczytaniu artykułu z wątku o stacji ALPS doszedłem do wniosku że stacja może nie dostawać sygnału RDY na pin 34 i faktycznie tak było. Odlutowując zworkę z DC uszkodziłem ścieżkę biegnącą do pinu 34. Po naprawie stacja działa i czyta wszystko bez problemu (NDOSy też).
1
[#72] Re: Stacja PC Smsung SFD 321B/LFBL1 do Amigi Przeróbka

@nostrum666, post #71

OK
[#73] Re: Stacja PC Smsung SFD 321B/LFBL1 do Amigi Przeróbka

@nostrum666, post #71

Witam ma problem ze stają Samsung REV. T9A po przeróbce, głowica w stacji ciągle sama się porusza co kilka sekund. Przeróbkę robiłem według tego filmu na YT link W czym może być problem ?

Dodam że mam też przerobionego Samsunga ale REV T4, tamta staja działa idealnie bez problemu. Przerobiłem też stacje ALPS DF354H090F ta też działa prawidłowo. OK
[#74] Re: Stacja PC Smsung SFD 321B/LFBL1 do Amigi Przeróbka

@Andrzej11, post #3

Cześć, z kupioną A1200 (z zamontowaną oryginalną stacją) dostałem osobno stację Samsung SFD-321B / LEB FBT5 P5DQ4050629 REV. T5, z informacją że była przerobiona do Amigi. Przeróbka wygląda podobnie jak na filmie z postu #1. Ma zwarte pole RDY i przewód z pin #2 do pola DC od strony procesora. Nie ma tylko przeciętej nogi 12 w złączu i nie ma zwartych pinów 10-12. Ma za to na płytce pola oznaczone DS0 oraz DS1 i zwarte jest DS0. Oprócz tego wylutowany jest (lub nigdy go nie było) czujnik dyskietek HD i rozlutowane jest pole C16 obok niego.
Ponieważ oryginalna stacja jest bardziej zużyta to chcę zamontować tego Samsunga. Pytania:
#1 Czy ktoś może produkuje przyciski do tego modelu, aby nie piłować obudowy? Fabryczny eject tej stacji wychodzi ok 2-3 mm poza światło oryginalnego otworu w A1200.
#2 Czy jest jakiś dedykowany kawałek softu testujący przerabiane stacje pod kątem obsługi wszystkiego co potrzeba, czyli pełnej zgodności z oryginalnymi napędami?
1
[#75] Re: Stacja PC Smsung SFD 321B/LFBL1 do Amigi Przeróbka

@uicr0Bee, post #74

Spiłuj guzik od stacji,nie niszczy obudowy.
[#76] Re: Stacja PC Smsung SFD 321B/LFBL1 do Amigi Przeróbka

@DoPro, post #1

Cześć, mam pytanko odnośnie podobnej stacji - SFD-321B/KE.
W A1200 mam nie działającą stację - po uruchomieniu Workbench z dysku twardego napęd pojawia się w momencie kiedy włożę do niego dyskietkę - z tym, że nie da się z niej czytać.
Przygotowałem więc napęd z PC - sprawdzałem na PC wcześniej, sprawny - wg tego schematu:
http://jope.fi/drives/sfd321b-ke/
DC zamienione na RDY, DS0 zlutowane, DS1 rozlutowane, podłączony kabelek z DS do OPB (jak w instrukcji). I niestety coś nie działa - efekt jest taki, że po starcie Workbench stację widzę cały czas - bez względu na to czy dyskietka jest w środku czy nie. Podłączałem na tym samym kabelku co oryginalna stacja.

Na początku zrobiłem błąd - próbowałem uruchomić stację ze zwartym DS0 bez rozwierania DS1 przez roztargnienie. Mogło to uszkodzić stację czy o czymś banalnym zapomniałem...?
Na A500 nie próbuje czytać z dyskietki nawet.

Pozdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 12:38:55 przez xilo
[#77] Re: Stacja PC Smsung SFD 321B/LFBL1 do Amigi Przeróbka

@xilo, post #76

Przerobionego Samsunga nie polecam do Amigi . Lepiej ALPS albo SONY.
Samsungi lubią podczas odczytu na Amidze często parkować głowice co wydłuża
czas odczytu dwukrotnie.
A co zrobiłeś z czujnikiem dyskietki DD/HD ?
Sprawdź jeszcze czy raz schemat przeróbki . Może nie przeciąłeś jakiejś linii itp.
Daj linka z którego przeróbkę robiłeś.
Pozdro
[#78] Re: Stacja PC Smsung SFD 321B/LFBL1 do Amigi Przeróbka

@viger, post #77

Cześć, robiłem wg tego schematu:
http://jope.fi/drives/sfd321b-ke/

W międzydzasie zrobiłem to jeszcze właśnie z jedną stacją Alps - i zdaje się działać, nie czyta wszystkiego ale to chyba już wiek nagrywanych dyskietek ma znaczenie?
[#79] Re: Stacja PC Smsung SFD 321B/LFBL1 do Amigi Przeróbka

@xilo, post #78

Pamiętaj o zaklejeniu okienka HD w dyskietce .
Jak tego nie zrobisz dane nie będą poprawnie odczytywane.
W Alpsie najlepiej wylutować czujnik i piny połączyć na stałe
aby wszystkie dyskietki były widziane jako DD.
Poczytaj ten wątek:
https://www.ppa.pl/forum/elektronika/39587/przerobka-stacji-alps#m635726
[#80] Re: Stacja PC Smsung SFD 321B/LFBL1 do Amigi Przeróbka

@viger, post #79

Dyskietki pochodzą z A500 - niektóre miały zaklejone okienko, niektóre nie. Zakleiłem - ale cały czas działa tak samo.

Stację podłączałem do A500 i A1200, efekt na każdej dyskietce taki:
A500 po pewnym czasie przestaje wczytywać grę
A1200 pokazuje Software Error 8000 0004.

Mam jeszcze kilka tych alpsów, przerobię jeszcze jedną, wygląda to jakby nie działała jednak poprawnie... Dobrze rozumiem zaistniałą sytuację?

Niestety nie mam sprawnej oryginalnej stacji żeby przetestować... Chociaż dyskietki odpalane były na działającej A500 jakiś miesiąc temu - należałoby zakładać że są OK.

Pozdrawiam
[#81] Re: Stacja PC Smsung SFD 321B/LFBL1 do Amigi Przeróbka

@xilo, post #80

Zmień jeszcze taśmę między fdd a Amigą.
Testuj na Workbenchu.
Jeśli pod systemem można wykonać wszystkie operacje kopiowania, kasowania itd. itp. to będzie znaczyło czy przeróbka nie jest 100% zgodna.
To będzie znak dla Ciebie ze stacja i dyskietki są ok. , tylko przeróbka nieodpowiednia, niekompletna.
[#82] Re: Stacja PC Smsung SFD 321B/LFBL1 do Amigi Przeróbka

@xilo, post #80

Niektóre samsungi mają na stałe ustawioną gęstość dyskietki na HD i zaklejanie otwotu w dyskietce nic nie daje.
[#83] Re: Stacja PC Smsung SFD 321B/LFBL1 do Amigi Przeróbka

@jarob, post #82

Hm, teraz w innym wątku znalazłem info, że ta przeróbka ALPS którą zastosowałem nie jest do końca dobra.
Przeróbka Alps: http://www.pitsch.de/stuff/amiga/floppy.htm#A3
Wzorowałem się na filmiku z YT: https://www.youtube.com/watch?v=Vi_8J54w8HQ
Chociaż z tego co rozumiem ten typ przeróbki nie powinien wpływać na odczyt danych.

Potestuję na workbench jeszcze działania różne, będę musiał poświęcić którąś dyskietkę ;)
Drugi alps gotowy do zabawy, chociaż będę miał pewność czy Amigi zachowują się tak samo czy inaczej.
[#84] Re: Stacja PC Smsung SFD 321B/LFBL1 do Amigi Przeróbka

@Romlen, post #4

Są też gotowe kable do podłączenia przerobionej stacji lub goteka jako DF1 na portalu Alle...ro

https://allegro.pl/oferta/kabel-df1-gotek-do-komputera-amiga-9103433748

mają one jedną wadę - sygnał motor jest tam podpięty do masy (pin 16 taśmy) co powoduje że silnik w stacji kręci zawsze gdy jest w niej dyskietka (nawet gdy nie jest odczytywana).
Aby tak nie było konieczne są bramki do sterowania sygnałem motor ON.

Tu jest schemat przewodu z tą różnicą żę PIN 16 musi przy stacji być na masie, dla goteka nie ma to znaczenia bo gotek nie używa tego sygnału bo nie ma silnika :)
1
[#85] Re: Stacja PC Smsung SFD 321B/LFBL1 do Amigi Przeróbka

@ujejskiego, post #84

Jeszcze odnośnie tych moich dwóch testowanych stacji - Samsung i Alps.
Może ktoś z Was poszedł by na taki układ? Wysłałbym na swój koszt obie do sprawdzenia, bezzwrotnie (jeśli się uruchomią, to ktoś będzie dwie stacje na plusie :) ) - w zamian za sprawdzenie i informację co źle zrobiłem oraz co ewentualnie było konieczne do uruchomienia tych. Kolejnego Alpsa nie ruszałem jeszcze i póki co nie wiem gdzie popełniłem błąd i w jednym i w drugim przypadku.

Pozdrawiam
[#86] Re: Stacja PC Smsung SFD 321B/LFBL1 do Amigi Przeróbka

@xilo, post #85

I jeden i drugi sposób to to samo, i jest z tym taki problem, że jak podłączysz zewnętrzną stację do przerobionego tak alpsa - to żadna nie działa.
Zrób Aplsa tak jak tbone tu radzi.

Wygląda to tak:


Czerwonymi liniami zaznaczyłem miejsca cięcia ścieżek (2 i 34).
Punkty pomarańczowe są połączone przez diodę prostowniczą.
Punkty niebieskie przewodem.
Punkty fioletowe jak wyżej - to sygnał typu dyskietki (stacja myśli, że zawsze włożona jest DD).
Żółtą strzałką oznaczyłem przeniesienie zwory z DS1 na DS0.
[#87] Re: Stacja PC Smsung SFD 321B/LFBL1 do Amigi Przeróbka

@MariuszK, post #86

Idąc za instrukcją wprowadziłem modyfikację w Alpsie - wcześniejsze połączenie z RD na pin 34 zamieniłem na diodę prostowniczą z 10 na 34 i jak wcześniej na A500 nie mogłem nic uruchomić, tak teraz większość dyskietek wydaje się działać :)

Nurtuje mnie jednak czy są jakieś sprzętowe różnice w obsłudze flopa pomiędzy A500 a A1200? Ta sama stacja przełączana pomiędzy A500 a A1200 (na DF0) z tą samą grą działa inaczej. Akurat sprawdzałem "kopię zapasową" North and South - na A500 działa od razu, na A1200 wszystko zwiesza się w chwili kiedy gra powinna wystartować - sprawdzane kilka razy, efekt zawsze taki sam. Taśma może mieć wpływ na takie efekty? (nie podmieniałem akurat)
Często dostaję też komunikaty System Failure (np Guru Mediation #0000000B, lub Error: 8000 0004)- ale w większości po kliknięciu idzie dalej...
Skoro już to zadziałało w takim przynajmniej stopniu, to spróbuję drugiego Alpsa zrobić i będę wiedział czy efekt taki sam :)
Jeśli mi wszystkich dyskietek do tego czasu córka nie podwędzi ;)

Pozdrawiam!
[#88] Re: Stacja PC Smsung SFD 321B/LFBL1 do Amigi Przeróbka

@xilo, post #87

Bo na A1200 masz wyższy kickstart niż 1.3, kości AGA zamiast OCS/ECS etc.
Wgraj najpierw z dyskietki kickstart 1.3, a potem odpal grę.
1
[#89] Re: Stacja PC Smsung SFD 321B/LFBL1 do Amigi Przeróbka

@DoPro, post #1

Witam

Przerobiłem dziś stację SAMSUNG SFD321B LEB wg. opisu https://eab.abime.net/showthread.php?t=30944&page=16 (post 1NOM155 23:30 16 October 2015), przeróbki są następujące:





Stacja czyta dyskietki, natomiast znalazłem drugi opis:



Gdzie widać iż ścieżka z DC0 jest przecięta i doprowadzona do RDY. Pozostałe modyfikacje są takie same.

Który ze sposobów jest poprawny? Stacja działa po mojej przeróbce (dwa zdjęcia powyżej), czy przecięcie tej ścieżki i doprowadzenie do PAD'a obok jest konieczne?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem