[#841] Re: Wicher 500

@spidi, post #840

[#842] Re: Wicher 500

@KRISS, post #841

Macie z tej samej serii.

Teraz właśnie testuję kartę, która ma także cpldka z tej serii i robię 3 godzinny test z odpalonym Frontierem. Zobaczymy czy pojawią się objawy przegrzania jak u Was.
[#843] Re: Wicher 500

@spidi, post #842

a w Blizzard IV z jaką częstotliwością taktowana jest pamięć ?
[#844] Re: Wicher 500

@spidi, post #842

Bez radiatora to już po paru minutach było wdać objawy
[#845] Re: Wicher 500

@AndrECHO, post #843

Nie wiem jaka częstotliwość, ale masz zworkę zmieniająca czas dostępu 60/70ns
[#846] Re: Wicher 500

@perinoid, post #845

chodzi mi o to, że w moim wypadku problemem nie jest pamięć ale procek, on już chyba więcej jak 25 MHz nie pociagnie. Będę kombinował z tym chłodzeniem na xilinx-a, może to coś pomoże.
U mnie też objawy tzw. przegrzewania były widoczne po kilku/kilkunastu minutach. przy próbie na clk=42 to guru z automatu, clk=28 to niekontrolowane zwiechy.

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 20:43:31 przez AndrECHO
[#847] Re: Wicher 500

@spidi, post #842

Czy można na stałe zapisać częstotliwość taktowania, np: tak jak u mnie 42MHz
[#848] Re: Wicher 500

@AndrECHO, post #846

chodzi mi o to, że w moim wypadku problemem nie jest pamięć ale procek, on już chyba więcej jak 25 MHz nie pociagnie. Będę kombinował z tym chłodzeniem na xilinx-a, może to coś pomoże.
U mnie też objawy tzw. przegrzewania były widoczne po kilku/kilkunastu minutach. przy próbie na clk=42 to guru z automatu, clk=28 to niekontrolowane zwiechy.

Twój procek powinien chodzić na 28MHz, bo do takiej częstotliwości je sprawdzam. Żebym zostawił procka w karcie musi przejść 30 minutowy test na Frontierze i test pamięci.
[#849] Re: Wicher 500

@spidi, post #848

zapewne jest jak mówisz i ja Ci wierzę, ale u mnie jedynie na clk=25 nie ma zwiech. nawet sysinfo strzeliło guru przy sprawdzaniu szybkości twardego. 30 min to za mało aby dokładnie przetestować i nie wszystko w tym czasie wyjdzie.
[#850] Re: Wicher 500

@KRISS, post #847

Czy można na stałe zapisać częstotliwość taktowania, np: tak jak u mnie 42MHz

Obecnie można na początku startup-sequence dodać wpis wicher clk=42 i mała uwaga. Jeśli ściągniesz zworkę z pozycji z oznaczeniem 1 (ta od 25MHz), to po resecie nie będzie przywracana częstotliwość 25MHz, tylko zostanie zapamiętana ostatnio ustawiona częstotliwość.

Druga opcja będzie niebawem dostępna lecz będzie potrzebny w romie moduł WicherBootMenu i wpięty układ zegara w port SPI. To rozwiązanie będzie pozwalało przechowywać ustawienia karty w pamięci układu zegara (taka moja amigowa wersja biosu).
[#851] Re: Wicher 500

@spidi, post #850

zworkę można ściągnąć w czasie pracy karty ?
[#852] Re: Wicher 500

@AndrECHO, post #851

zworkę można ściągnąć w czasie pracy karty ?

Tak można, ale zmiany wywołane zdjęciem zworki będą wprowadzone dopiero po resecie.
[#853] Re: Wicher 500

@spidi, post #852

W oczekiwaniu na Wichra udalo mi się nabyć wczoraj na rynku w Gdańsku dwa simmy 8 MB. W sumie za 6 zł, od dziadka sprzedającego różny złom. W domu bez problemu odpalily z 060/75 MHz, wiec Wicher chyba nie bedzie mial problemu ? :)
[#854] Re: Wicher 500

@twardy, post #853

W oczekiwaniu na Wichra udalo mi się nabyć wczoraj na rynku w Gdańsku dwa simmy 8 MB. W sumie za 6 zł, od dziadka sprzedającego różny złom. W domu bez problemu odpalily z 060/75 MHz, wiec Wicher chyba nie bedzie mial problemu ? :)

Dopóki nie włożysz, to się nie dowiesz ;)
[#855] Re: Wicher 500

@spidi, post #854

Wyjąłem pamięć 32Mb z Apollo 040 i działa na 50MHz
Jednak mam inny problem
Gdy wchodzę na SYSINFO i klikam DRIVES to za każdym razem zwiecha systemu
Przy obojętnie jakiej częstotliwości
Kolejna rzecz to to, że gdy w Shell-u dam taktowanie 50MHz to działa a jak przestawię zworkę na 50MHz to nie, komp nie wstaje a po chwili żółty ekran

Zapomniałem dodać, że na pełnych obrotach tylko działa przy założonym radiatorze i chłodzeniu wentylatorem. Wystarczy wyłączyć wentylator i po chwili zwiecha

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 22:04:43 przez KRISS
[#856] Re: Wicher 500

@KRISS, post #855

Widzę, że się nie poddajesz, jednak to chyba za dużo dla Twojego procka.
Tylko go nie usmaż tymi próbami ;)
[#857] Re: Wicher 500

@spidi, post #856

Procek jest zimny i bez radiatora ok, racja
[#858] Re: Wicher 500

@KRISS, post #855

U mnie podobna sytuacja z tym, że już na 28 MHz + drives w sysinfo = zwiecha :(. na 25 MHz brak zwiech (lub są ale sporadyczne). Systemów chłodzenia jeszcze nie próbowałem.
[#859] Re: Wicher 500

@spidi, post #840

Czyżby tylko my mamy takie "problemy" z wicherkiem
Może ta seria CPLD jest jakaś wadliwa
Rozumiem, że gdyby procek grzał się bardzo, ale jest zimny
Tylko CPLDk jak się rozgrzeje to "wariuje"
[#860] Re: Wicher 500

@KRISS, post #859

Może ta seria CPLD jest jakaś wadliwa

To odpada, są brane z pewnego źródła, a zakres pracy temperatur to 0 - 70°C.

Rozumiem, że gdyby procek grzał się bardzo, ale jest zimny

Tym się nie sugeruj. Te procki aż tak bardzo się nie nagrzewają. One dochodząc do swoich granic możliwości po prostu przestają działać lub zaczynają się wieszać czytaj działają niestabilnie.
Te procesory które dają się kręcić na 50MHz osiągają temperaturę 40 kilku °C.
[#861] Re: Wicher 500

@spidi, post #860

Byłem tego świadom, że takie warunki pracy (np. 42MHz) przy nominalnym taktowaniu 16MHz to raczej ekstremalne OC dla 68000. Chodziło mi bardziej o zwiększenie wydajności, Fast i kontroler HDD. Jak się uda na 25MHz to też będzie fajnie.
[#862] Re: Wicher 500

@spidi, post #860

To jak wytłumaczyć fakt, że bez chłodzenia system się wiesza a z chłodzeniem chodzi mi stabilnie na 50MHz
No i nie wiem dlaczego, jak już wspomniałem wcześniej, gdy ustawię programowo 50MHz to działa a jak zmienię na zworce to nie
[#863] Re: Wicher 500

@KRISS, post #862

To jak wytłumaczyć fakt, że bez chłodzenia system się wiesza a z chłodzeniem chodzi mi stabilnie na 50MHz

Takie zachowanie przy tej częstotliwości można uznać za "normalne" przy podkręcaniu procka.

No i nie wiem dlaczego, jak już wspomniałem wcześniej, gdy ustawię programowo 50MHz to działa a jak zmienię na zworce to nie

że tak zacytuję klasyka "Ich weiß nicht"
[#864] Re: Wicher 500

@spidi, post #863

W sprawach organizacyjnych.
Wichry się skończyły.
Następna partia za jakieś 2 tygodnie (fabryka musi wyprodukować płytki PCB).

Jednego Wichra będzie można wygrać na Decrunchu.

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 15:14:09 przez spidi
[#865] Re: Wicher 500

@spidi, post #864

Czyli jeśli mam zlecenie "oczekujące", to załapię się na następną partię?
[#866] Re: Wicher 500

@poweredjj, post #865

Czyli jeśli mam zlecenie "oczekujące", to załapię się na następną partię?

Tak jest.
[#867] Re: Wicher 500

@twardy, post #853

jak coś to mam małe stadko simmów 8 mb i innych, mogę do testu udostępnić i dogadać się w razie zainteresowania.
[#868] Re: Wicher 500

@Risc, post #867

Jestem z Pruszcza, chętnie odkupię jeśli któryś zadziała.
[#869] Re: Wicher 500

@spidi, post #863

Czy są procki na większą częstotliwość jak 16MHz???
[#870] Re: Wicher 500

@KRISS, post #869

Czy są procki na większą częstotliwość jak 16MHz???

W obudowie PLCC nie ma.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem