[#2371] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Cizar, post #60

Co do 060 to jest kilka projektów konkurencji która twierdzi że 060 może wrócić do produkcji że względu na zapotrzebowanie. Nie wiem czy to ploty Ale może warto by się tym zainteresować.Firma to Freescale Semiconductor. Może jest ktoś na ppa z Stany Zjednoczone.

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 21:21:42 przez Kali80
[#2372] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Kali80, post #2371

zgadza sie!

a glowny dostawca sprzetu bedzie phase5

[#2373] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Kali80, post #2371

Tak, to prawda.

$750 od sztuki przy zamówieniu minimum 10 tysięcy sztuk.
Mniejsze zamówienia nie sa przyjmowane.

Przy większych zamówieniach możliwe rabaty.
Krążą plotki, że przy 100 tysięcy sztuk w górę są w stanie zaakceptować $500 od sztuki.
[#2374] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Kali80, post #2369

A później dostaniemy emali że na procki się nie załapiemy.


To akurat już jest pewne od ponad pół roku - procek MUSISZ załatwić sobie sam.
[#2375] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@stachu100, post #2373

To brzmi jak kiepski żart.
[#2376] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@perinoid, post #2375

Tak działa produkcja półprzewodników ustawia się linię co jest bardzo kosztowne i tłucze się w milionach, zmieniać linię aby popracowała tydzień czy dwa może miesiąc tego się nie robi.
[#2377] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@stachu100, post #2373

Heh, ktoś jeszcze robi cokolwiek w 420nm ? To jest jedna rzecz. Druga - czemu tak wiele osób upiera się przy tej 060 i kręceniu ile się da, niezależnie od kosztów?
[#2378] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Cizar, post #2364

Dziękuję za odpowiedź.

akademickie zainteresowanie tematem chłodzenia

To taka moja przypadłość. Choć w tym przypadku to do tej pory była raczej inżynieria wsteczna.

Dzięki Twojemu opisowi mam pełen obraz sytuacji i mogę porównać z moimi pomiarami.

[...] wewnątrz wszytko zacznie poodnosić temperaturę i obroty wentylatora po prostu będą się podnosić [...]

Przy działającym kontrolerze sterującym obroty wentylatora, moja prośba o pomiar rzeczywiście nie ma sensu. Wentylator musiałby być albo wyłączony albo ustawiony na stałe obroty.

Tj - w praktyce wyższa o kilka stopni od Tc

Przy znamionowej (50MHz) wydzielanej mocy (ok. 4W) ta różnica będzie bliższa 10°C (Pd×θjc), a po podwojeniu zegara, (prawie) podwoi się także wydzielana moc. Na szczęście, przy temperaturze krytycznej Tj 110°C, nawet te najwyższe 45°C załączające 100% PWM wentylatora (tryb "silent") powinny dać wystarczający zapas bezpieczeństwa. Możliwe też że podane w DS wartości rezystancji termicznej są nieprawidłowe. W erracie są np. poprawne parametry wbudowanego czujnika temperatury. Do jego jakości miałem wielkie nadzieje zanim sam pomierzyłem. Przy trzech sztukach dokładna charakteryzacja (od 15°C do 95°C) nie była dla mnie wielkim problemem, ale w waszej skali produkcji może wyjściem byłoby choćby użycie jednopunktowej kalibracji. Mimo tych wad, wbudowany czujnik ma jednak zaletę szybkości reakcji.

Na koniec pytanie: Czy wasz werdykt o tym czy dany egzemplarz CPU uruchomił się na 100MHz (i ponad) jest także uzależniony od zmierzonej temperatury pracy? Stwierdziliście jakąś zależność sukcesu od partii produkcji?

@charliefrown Dziękuję za zwrócenie uwagi - poddam się dzisiaj samobiczowaniu .
A tak już na poważnie to poniosło mnie i przepraszam za zamieszanie.

s.
[#2379] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@stachu100, post #2373

$750 od sztuki przy zamówieniu minimum 10 tysięcy sztuk.
Krążą plotki, że przy 100 tysięcy sztuk w górę są w stanie zaakceptować $500 od sztuki.


A Możesz podać podać źródło tych "plotek" ?
te kwoty wyglądają jak próby "wróżenia z fusów".
A może wystarczy wysłać zapytanie do NXP ?, najlepiej z e-maila firmowego jakiejś firmy z branży elektronicznej żeby nie zlali na samym początku takiego zapytania ( zapytania z prywatnych e-maili w automacie idą do kosza, ale już takiemu CS-Lab pewnie odpowiedzą )

Firma to Freescale Semiconductor. Może jest ktoś na ppa z Stany Zjednoczone

Freescale już nie istnieje, został kupiony przez NXP Semiconductors z siedzibą w Holandii w Eindhoven, oni w USA nie mają nawet fabryki, a mają "za miedzą" w Niemczech, Holandii, UK i na dalekim wschodzie oczywiście, w Stanach są tylko notowane ich akcje na giełdzie.

Tak działa produkcja półprzewodników ustawia się linię co jest bardzo kosztowne i tłucze się w milionach

to MIT !!!, uruchomienie i sama produkcja nie jest aż tak droga i wcale nie trzeba od razu milionów sztuk produkować.
Najdroższy w produkcji współczesnych układów ASIC ( 90nm i mniejszej ) to produkcja masek, a układ musi być naprawdę skomplikowany ( wiele warstw, kilkaset milionów tranzystorów ) żeby cały ich koszt przekroczył 1 milion $, a MC68060 ma raptem 2,5 miliona, poza tym to koszt maski dla całego wafla, a jeśli produkcja jest małoseryjna to robi się wspólną maskę dla wielu różnych układów ( MPW ), wtedy trzeba z góry przewidzieć ilość jaką chcemy wyprodukować, ponieważ wznowienie produkcji powoduje wyprodukowanie proporcjonalnych ilości też innych układów.
Uruchomienie produkcji nie wiąże się już z jakimiś ogromnymi kosztami, są różne linie produkcyjne, takie dostosowane do dużych nakładów jak procki czy pamięci u Intela ( całe "hektary" clean room), ale i takie mieszczące się w 50m2 pokoju z kilkoma stanowiskami gdzie ręcznie naświetlane są pojedyncze wafle.
Nawet w Polsce w Instytucie Technologii Elektronowej produkowane są układy w seriach nawet kilkudziesięciu sztuk ( pojedyncze struktury na waflu MPW) we w miarę aktualnych technologiach, a w Chinach pewnie da się zrobić to taniej.
Najdroższe to raczej byłoby wyprodukowanie obudów tych układów, ale skoro miałyby być produkowane w innej technologii niż pierwotnie, to też nic nie stoi żeby produkować je w tanich dzisiejszych obudowach BGA ( nie mogłyby być zastosowane bez układów pośredniczących w starych urządzeniach ).

Miliony sztuk to się produkuje dla tego że zaprojektowanie układu o tym stopniu skomplikowania ( miliony tranzystorów ) kosztuje wiele milionów i ten koszt trzeba rozłożyć na wiele sztuk żeby się wszystko spięło finansowo, ale w przypadku MC68060 ten koszt został już w dużej mierze poniesiony ( i zamortyzowany przez 15 lat produkcji ), nie trzeba od nowa projektować go, podejrzewam że można skorzystać ze źródeł oryginalnego projektu, podejrzewam że są jakieś narzędzia aby dostosować je do dzisiejszych technologii, choć znając korporacyjne realia, to nawet samo takie dostosowanie będzie kosztowało niezłą sumkę.
Więc nie same koszty produkcji są problemem, a bardziej pazerność właściciela praw do tego procka, gdyby to była mniejsza firma to pewnie byłoby dużo łatwiej/taniej.
Patenty na 060 chyba już wygasły ? może kiedyś upublicznią źródła tego procka ? a może coś wycieknie ?

Dziwi mnie dla czego Apollo Team nie interesuje się produkcją swojego układu w ASIC ?
Oni nie mają problemu ani z prawami autorskimi , ani nawet z kompatybilnością elektryczną ze starym sprzętem ( V4 Standalone ), a w ASIC mogą uzyskać szybkości setek MHz, czy może nawet ponad 1GHz, a koszty przy nakładzie nawet przy 1 tyś sztuk mogą okazać się niższe niż koszty układów FPGA, tylko musieliby w końcu dorobić się ostatecznej wersji kora.


Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 01:04:04 przez UJP
[#2380] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260
Procesory PPC potrzebują 68k z prostego powodu kicstart jest na 68k, można zrobić natywny kickstart PPC, ale wtedy ograniczasz się do PPC i to samo musiałbyś robić w drugą stronę ładować kicstart 3.1 lub inny, żeby uruchomić OS3. Karty Warp chyba mają możliwość wczytania do pamięci dowolny kicstart tylko nia mają PPC. Karta AmiJoe G3 http://www.amiga.cz/?p=1112 miała mieć tylko prosty emulator 68k, ale nie został ukończony.
[#2381] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@sq7bti, post #2378

Witaj.

Z różnic temperatur na obu NTC (wew /zew) w praktyce nie ma takiej dużej rozbieżności temperaturowej ( może 6'C max ) ale jest ogromna rozbieżność rezystancji w NCT wew. i to mamy sprawdzone. Kalibracja (nie do końca pewna) może być wykonana po załączeniu zasilania i przyjęciu ze np w temperaturze do 25'C oba maja te same temperatury. ale jak pisałem 040 nie ma czujnika. Co do reakcji szybkości to nie jest ona taka znów potrzebna i zalecana zresztą jak i w każdym laptopie i komputerze , ponieważ robią bardzo szybki czas reakcji otrzymujesz bardzo męczące szybkie zmiany obrotów wentylatora ( uwierz były nie do wytrzymania nawet z lekka filtracja ).
Z procesorami 060 jest bardzo różnie przy 105MHz (rev6) bo są które działają stabilnie i można pozwolić im się nagrzewać nawet znacznie, a inne musisz mocno chłodzić by zachowywały się tak samo. Przy testowaniu nadesłanych CPU nie wykonuje dużo testów- po prostu wkładam do karty z podstawka załączam system. Sprawdzam rev. i jeżeli jest 6 to załączam 100 MHz, nie wiem ile jak się będzie kręcił i grzał. To i tak nie ma sensu ponieważ każdy jest na wagę złota i nikt nie podeśle 2 na wymianę. Z doświadczenia każdy rev6 chodzi na 95MHz a to już naprawdę rakieta !!
[#2382] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@stachu100, post #2373

A skąd konkurencja z angielskiego forum bierze nowe procesory 030 do turbo cd32. Oni tak pisali że procesory będą . Więc nie wiem skąd takie informacje. Przeczytajcie co piszą. Oni jak coś robią nie trzeba kolejek list itp . Porostu płacisz i masz. Sam czekam na warp Ale mnie to już zaczyna irytować.
[#2383] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Kali80, post #2382

To polecam do nich napisać, kupić ze 100szt. 060 i sprzedawać później na forum. Nie karz robić innym tak intratnego biznesu ;)
Amigowanie wymaga nieskończonych pokładów cierpliwości niestety i trzeba się z tym pogodzić. Zawsze można iść do sklepu i kupić nowego laptopa za 1300pln i mieć szybszą Amigę za ułamek ceny (tylko odpalaną z Windows).

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 07:17:02 przez flops
[#2384] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260
Bawić się to się bawią teraz polując na pełne 060... loteria z dużym wpisowym, a marzenia o wznowieniu produkcji - tu trochę za głęboko z głową chmurach i warto zejść na ziemię.
Nie przyczepiłem się koszerności tylko rzekomej amigowości. Że 060 jest bardziej amigowe bo? Bo łyka binarki 68k? No to AC68080 też łyka ;) Że steruje bezpośrednio chipsetem? No... to byle co by mogło sterować, byle miało wyciągnięte D[0..31] i A[0..23] R/W, RESET i parę innych sygnałów. Resztę da się odpowiednią logiką ogarnąć. Amigowy jest vampire, amigowy jest blizzard ppc, amigowy jest sonnet z libsami. Amigowe jest ZZ9000 i VA2000 tak jak amigowy był Cirrus Logic w Picasso czy S3 w Cybervision. Bardzo się cieszę, że coraz więcej okołoamigowych programistów i elektroników zaczyna dostrzegać możliwości jakie dane są nam w obecnych czasach.
[#2385] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Kali80, post #2382

A skąd konkurencja z angielskiego forum bierze nowe procesory 030 do turbo cd32

030 było nieporównywalnie więcej wyprodukowane, ten procesor był bardzo powszechny, w latach swojej świetności był w milionach sztuk Mac-ów, a potem jeszcze przez kilkanaście lat w telekomunikacji ( router, switche, centrale ) i elektronice użytkowej ( drukarki ), a jeszcze dłużej w przemyśle ( sterowanie procesami, maszyny CNC, duży sprzęt jak lokomotywy ) i wojsku ( czołgi, samoloty, pociski, no może akurat w tym ostatnim przypadku dużo nie wróciło na rynek ), przez co jest dużo z odzysku, ale i są duże zapasy nowych sztuk które w miarę wycofywania sprzętu z produkcji/użytku wypływają na rynek w niskich cenach.
060 było nieporównywalnie mniej wyprodukowanych, w komputerach stacjonarnych wykorzystywane były śladowo, w urządzeniach konsumenckich w ogóle, najwięcej w telekomunikacji ( routery i centrale ), tylko w wysokich modelach i najczęściej w wersji LC/EC, w wojsku najczęściej pełne, ale tych duża część nie wróci na rynek, bo albo naturalnie zostały zniszczone ( pociski ), albo tajne/poufne, albo nadal są eksploatowane.

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 10:52:20 przez UJP
[#2386] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260
No to dajesz. Nawet chętnie kupię jeśli faktycznie będzie dużo taniej.

Dla 060-sceptycznych będzie też Warp 1240. (Można się tylko zastanawiać co z tego że 040 koszerny skoro grafika w FPGA raczej niezbyt koszerna.) Ale serio nie widzę sensu dyskutować o wyższości jednego procka nad drugim. A przynajmniej nie w tym temacie.
Kup sobie taką kartę jaką chcesz. Jak nie chcesz żadnej to nie kupuj. My tutaj chcemy czytać na temat konkretnej karty a takie dyskusje tylko robią śmietnik :/
[#2387] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260
Serio? Od półtory roku wisi list zamówień tej karty, i ludzie teraz zaczynają szukać procesorów? Tzn, nie ma nic złego w szukaniu, ale w tym że psioczą że nagle nie ma, a jak jest to drogo? No kto by się spodziewał... popyt i podaż, mówi to coś panu panie Paździoch?
Taki protip dla ludzi tutaj wykręcających się od 040... te także pójdą w górę. Właśnie przez tę kartę.
[#2388] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Ralpheeck, post #2387

popyt i podaż, mówi to coś panu panie Paździoch

Możesz uściślić w ramach którego mojego komentarza w ten sposób się do mnie odnosisz? Bo raz - w odpowiedzi na komentarz z tym numerkiem, który ma to nie ma żadnego związku. A dwa - w odniesieniu do jakiegokolwiek mojego komentarza w tym wątku nie ma to żadnego związku. Panie Boczku...
[#2389] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@abcdef, post #2388

Sorry Helena, miałem zawał.

Chodziło mi oogólnie o dyskusję, nie o Twój konkretny wpis.
[#2390] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Ralpheeck, post #2387

A tak swoją drogą, ciekawe na ile zakręci się 040/25 i 040/40
[#2391] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Risc, post #2390

Odpowiednio 33 i 50 Mhz, takie chyba są rekordy.
[#2392] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Risc, post #2390

ta 40/40 to jaka XC czy MC
[#2393] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Dorian3d, post #2392

Mi się trafił taki MC68040RC33 ciekawe na ile poleci
[#2394] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Dorian3d, post #2393

bardziej trzeba patrzeć na datę produkcji/maskę niż na oznaczenie zegara, 040 podobnie do 060 Motorola tłukła długo i było kilka masek, pierwsze miały problemy z przegrzewaniem się i średnio dawały się rasować, a te z końca produkcji to w sumie nie ma dużej różnicy czy ma namalowane 25, czy 33, czy 40MHz, praktycznie wszystkie chodziły te 40MHz, a niewielka część pozwoliła na nieznaczne przekroczenie 50MHz i to chyba granica możliwości OC tego procka.
Ja mam 040 25MHz "oryginalnie" przez chyba Eurekę przerasowaną na 40MHz, którą przed upgrade do 060 pogoniłem 50MHz i działała stabilnie, tyle że z aktywnym chłodzeniem i pamięcią 60ns, ale 60MHz już nie poszła, nawet nie wstała, pośredniego generatora nie miałem pod ręką.
dłużej bawiłem się tym prockiem przy 40MHz, w połączeniu z 64MB ram rzeczywiście chodzi ponad 90% dem na 060 ( tylko kilka nie poszło, lub zawiesiło się w jakimś stałym momencie ), ale niestety bardzo klatkują i często rwie dźwięk.
040 przy tym zegarze jest ponad dwa razy wolniejsze od najsłabszej pełnej 060 i bardzo się grzeje, ja bym jednak wolał kupić najgorszą 060, nawet EC/LC ( to koszt nawet teraz nie wiele ponad 100 zł ) niż bawić się w 040.
na 040 demek praktycznie i tak się nie da oglądać, a reszta softu nie potrzebuje FPU ( nawet jeśli wykorzystuje go, to są dostępne wersje stałoprzecinkowe ) i chodzi dużo szybciej ( no może poza renderingiem, ale nie wiele osób chyba już do tego wykorzystuje Amigę ).
No i pozostaje zawsze szansa że w końcu trafi się pełną 060 w rozsądnej cenie i można ją wymienić, a w Warpie 1240 już tej możliwości nie ma


Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 19:41:04 przez UJP
[#2395] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@UJP, post #2394

040 przy tym zegarze jest ponad dwa razy wolniejsze od najsłabszej pełnej 060 i bardzo się grzeje, ja bym jednak wolał kupić najgorszą 060, nawet EC/LC ( to koszt nawet teraz nie wiele ponad 100 zł ) niż bawić się w 040.


Prawda.
Ale nie każdy chce tylko demka oglądać.
Część ludzi chce po prostu "przesuwać ikonki po blacie".
A do tego 040 nadaje się idealnie.
A i internet / mp3 w niższej jakości też da radę.
Także w pewnych zastosowaniach karta z 040@50-60MHz spokojnie znajdzie nabywców z chudszym portfelem.
[#2396] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@stachu100, post #2395

Właśnie, ktoś kogo nie interesują demka nie musi mieć koniecznie FPU !

A problem w tym że sama karta Warp 1240 ( bez CPU ) będzie w najlepszym razie w tej samej cenie co 1260 ( więcej elementów w 1240 ), a 060 LC/EC w tej chwili kupi się w podobnej cenie co 040 ( około 40$ ), a wszystkie te rzeczy ( szczególnie przesuwanie ikonek ) na 060 LC/EC będą chodziły dużo lepiej, szczególnie że kastraty trochę lepiej się rasują ( 80-100 MHz ), mniej się grzeją niż 040, no i zostaje opcja zdobycia w przyszłości pełnej 060 i wymiana, a w 1240 d.... blada

portfel do obu kart trzeba mieć dokładnie takiej samej grubości szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 23:38:16 przez UJP
[#2397] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@UJP, post #2396

Szkoda, że nie ma Warp 12xx z podstawką pod CPU. Wtedy kto co zdobędzie to sobie założy i gitara gra :)
[#2398] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Arturo, post #2397

Szkoda, że nie ma Warp 12xx z podstawką pod CPU. Wtedy kto co zdobędzie to sobie założy i gitara gra :)

nie ma i nie będzie, ponieważ:

a. nie ma miejsca na kilka podstawek ( aby efektywnie chłodzić CPU nie ma miejsca w ogóle nawet na jedną podstawkę )
b. 020/030 i 040/060 zbytnio się różnią, karta musiałaby mieć zaimplementowane oba mostki, to bardziej skomplikowane niż karta obsługująca jeden typ.
c: 060 ma napięcie 3,3v, a 020,030,040 to procki 5v, potrzebują dodatkowych układów dopasowujących poziom sygnałów, więc jedyna mechanicznie wspólna podstawka ( 040 i 060) byłaby ciężka do zrobienia

mnie wystarczyłaby karta 020/060, tak żeby dało się wybrać albo procesor 060 na karcie, albo EC020 na płycie Amigi, ale żeby pozostały dostępne RTG, USB, Wifi i z 4-6 MB FAST-u ( bo tyle max pewnie by dało się wygospodarować z 24 bit magistrali EC020 ), a coś takiego może nawet da się zrobić bez fizycznych zmian obecnej karty Warp 1260, jak już chłopakom uda się dopieścić wszystko co mają zaplanowane i zostanie trochę wolnych komórek w FPGA to można pomyśleć o takiej funkcjonalności ?

020 do gier i starszych dem dla lepszej kompatybilności i odpowiedniej szybkości, ale przy normalnej rozdzielczości pod systemem i z dostępem do myszy, klawiatury, pendrive pod USB
060 do reszt.

no i taka kartę można by było kupić bez procesora i do chwili trafienia 060 lub uzbierania kaski na nią byłaby chociaż w części funkcjonalna.

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 11:45:53 przez UJP
[#2399] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@UJP, post #2398

madrze gada, polac mu OK
[#2400] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Dorian3d, post #2336

Pierwszy Start Warp 1260 (Kartę Warp 1260 dostałem! Od CS-Lab dziękuje !! )


Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem