kategoria: Płyty główne
[#61] Re: Przeróbka stacji ALPS

@snifferman, post #60

Sprawdzę, ale już nie dziś, bo A500 już odłączona i schowana. Bawiłem się koło 2-3 godzin i nie miałem większych problemów z odczytem dyskietek. Czasami pojawiały się błędy odczytu ale to jak pisałem może być spowodowane stanem głowic albo też wiekiem stacji (albo też stanem samych dyskietek). Tak czy inaczej na dzień dzisiejszy zdecydowana większość tego co puszczałem szła bez problemu.
[#62] Re: Przeróbka stacji ALPS

@snifferman, post #60

Demo idzie normalnie od początku aż do końca. Przy okazji sprawdziłem wszystkie przerobione stacje jakie posiadam (5 sztuk) i na wszystkich to samo. Działają ok.
[#63] Re: Przeróbka stacji ALPS

@Kulamario, post #1

Witajcie,
Chciałbym odgrzebać trochę temat gdyż wpadło mi w ręce parę nowych ALPSów. Czy znalazł ktoś z Was złoty środek? Ja trochę poczytałem ale nic konkretnego nie udało mi sie znaleźć. Głęboko w internecie na jednym z forów znalazłem informację że układ a ALPSa Sd705a to tak naprawdę to samo co Toshiba. Poniżej fotka z Data sheet układu.
Dajcie proszę znać.

link
[#64] Re: Przeróbka stacji ALPS

@majkelc, post #63

Na pierwszej stronie w tym wątku jest odpowiedź na twoje pytanie...
[#65] Re: Przeróbka stacji ALPS

@majkelc, post #63

Ja przerołem nową stację dyskietek ALPS i działa ale wtedy niestety nie działa podłączona dodatkowa stacja dyskietek DF1 (czyta wszystkie dyskietki jako błędne). Nie wiem co zrobić żeby to zadziałało. Ale już np. z SONY działa OK. Chyba szkoda czasu i nerwów na przerabianie tej stacji, chyba że ktoś chce używać tylko DF0.

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 09:12:34 przez seng164
[#66] Re: Przeróbka stacji ALPS

@seng164, post #65

Bo schemat z którego robiłeś to prawdopodobnie ten błędny, gdzie punkt RD to READ_DATA, a nie _READY ot tyle. I wszystkie alpsy tak zrobione będą miały ten sam problem z DF1. Zrób wg schematu z diodą i będzie ok.
[#67] Re: Przeróbka stacji ALPS

@MariuszK, post #66

Można prosić o link do tego schematu z diodą?
[#68] Re: Przeróbka stacji ALPS

@seng164, post #67

Na forum jest, trzeba tylko poszukać :)
[#69] Re: Przeróbka stacji ALPS

@MariuszK, post #68

Dzięki, nie mogłem znaleźć. To jest niezbyt duża modyfikacja bo nie trzeba było ciąć żadnych ścieżek tylko zlikwidować mostek do RD i podłączyć przez diodę do innego pinu. DF1 już działa razem z DF0. Jak to będzie dalej działać, zobaczymy. Zależało mi na podłączeniu tej stacji ponieważ jest nowa. Przydałby się jakiś "guzik" dopasowany do tej stacji.

Jak coś by było nie tak to mam jeszcze przerobioną SONY MPF920 to wtedy do niej wrócę.

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 11:05:19 przez seng164
[#70] Re: Przeróbka stacji ALPS

@seng164, post #69

No i tak to powinno być :) będzie działać dobrze.
[#71] Re: Przeróbka stacji ALPS

@MariuszK, post #70

Czy to prawda że tak przerobioną stację dyskietek można "zastosować" do odczytu/zapisu dyskietek z Commodore 64 ze stacji 1581?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 11:23:43 przez seng164
[#72] Re: Przeróbka stacji ALPS

@MariuszK, post #70

Nie działa dobrze. Problemy się zaczęły gdy zacząłem przenosić pliki .adf na dyskietki amigowe przy pomocy tej stacji. Po zapisaniu połowy dyskietki i próbie zapisania drugiej połowy od 40 sektora wyskakuje błąd: Error writing to df0: - no sector header (21). Na SONY nie ma takich kwiatków. Zatem wymontowuję stację i daję sobie spokój. Szkoda czasu i nerwów.
[#73] Re: Przeróbka stacji ALPS

@seng164, post #72

Znalazłem sposób. Dyskietki muszą być uprzednio sformatowane w X-COPY (pełny format) i jak się przenosi z adf to trzeba to robić bez komendy format czyli zamiast format write verify użyć write verify.
[#74] Re: Przeróbka stacji ALPS

@seng164, post #73

Ja przy okazji remontu Amigi 500 którą niedawno kupiłem musiałem pomyśleć nad nową stacją bo oryginalna nie czytała dyskietek. A że miałem w domu 3 stare stacje pc więc pomyślałem nad przeróbką. Wybór padł na Alpsa bo akurat miałem jedną, zrobiłem przeróbkę z diodą ale ze nie miałem żadnych dyskietek do Amigi więc z drugiej stacji pc zrobiłem sobie nagrywarkę adf według schematu ze strony:

http://amiga.robsmithdev.co.uk

Dyskietki (pecetowe hd) w nagrywarce nagrywałem najpierw stacja Alps a później odczytywałem Samsungiem, a potem zamiana (nagrywarkę zrobiłem jeszcze przed przerobieniem Alpsa bo liczyłem że amigowa stacja zadziała). Stąd wiedziałem że alps działa jak trzeba. Po przeróbce Alps działa ale nie do końca. Stacja czyta dyskietki ale tylko w momencie gdy uruchomię amige z dyskietką wewnątrz, bo gdy uruchomię amige i dopiero wtedy włożę dyskietkę to nie rusza. W necie było że może być to dowolna dioda więc wstawilem pierwsza jaka mi w ręce wpadła, może tu jest problem. I jeszcze jedno, czy jeśli wstawiłbym zamiast zworki przełącznik do czujnika hd, to można by po starcie systemu formatować spod workbencha dyskietki w formacie hd (1,76 MB)?
[#75] Re: Przeróbka stacji ALPS

@Bluefish, post #74

Wedlug czego robiles tą przerobke z dioda?
[#76] Re: Przeróbka stacji ALPS

@Kulamario, post #1

Podbijam wątek, przerobiłem alpsa tak jak ze zdjecia (z diodą, katoda do 10) no i odczyt działa wyśmiecie, ale zapis pod dosem wywala się, dodatkowo psując dyskietkę Error cośtam 880, a potem dyskietka jest jako NDOS.
Aaa, i jak podłącze stację to mi się pojawia od DH0 do Dh3. Wtf?

Ktoś coś?



Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 23:46:24 przez michal_zukowski
[#77] Re: Przeróbka stacji ALPS

@michal_zukowski, post #76

Czy przeróbka taśmy jest konieczna jeśli wymienię stacje dyskietek SAMSUNG na ALPS ?
[#78] Re: Przeróbka stacji ALPS

@sakull, post #77

Nie
[#79] Re: Przeróbka stacji ALPS

@AD99, post #78

Jaka jest różnica przeróbki PC FDD do Amigi 500 na kablu lub sprzętowo na stacji ?
Jeśli efekt końcowy jest ten sam to różnicy nie ma ?
[#80] Re: Przeróbka stacji ALPS

@sakull, post #79

Przeróbka na taśmie nie jest w 100% zgodna z amigową stacją
W przypadku fdd pc zależy od modyfikacji.
Może być 100%, albo nie.
[#81] Re: Przeróbka stacji ALPS

@sakull, post #79

Ja przerabiam zawsze stację, a nie taśmę - z powodów takich jakie przedstawił Norbert. Każdą PC stację przerabia się prawie tak samo, czyli wywalasz czujnik HD i dorabiasz sygnał Ready. Poczytaj tu
[#82] Re: Przeróbka stacji ALPS

@AD99, post #81

Nie da się ukryc , że przerobienie taśmy jest najprostsze.
Nawet jeśli stacja nie ma zworki ds0 ds1, to jest to do zrealizowania na owej taśmie.
[#83] Re: Przeróbka stacji ALPS

@AD99, post #81

Ale nie wszystkie stacje mają sygnał ready. Wtedy trzeba go nie jako "emulować", a to już nie musi dać 100% kompatybilności.
Np w stacji Panasonic udało mi się znaleźć sygnał ready na scalaku smd i akurat nie było tam żadnej ścieżki co utrudnia lutowanie.

Można jeszcze pokusić się o wyłączenie czujnika gęstości DD/HD aby nie zaklejać okienek w dyskietkach HD
[#84] Re: Przeróbka stacji ALPS

@snifferman, post #83

Jak do tego doszedłeś (w sensie jak tego sygnału szukać i czego do tego użyłeś np. oscyloskop).
[#85] Re: Przeróbka stacji ALPS

@Adinfo, post #84

znalazłem opis scalaka i zdjęcia innej stacji z tym samym sterownikiem gdzie sygnał ready był używany.
Wcześniej przerobiłem ją wg opisu z sieci i stacja działała tylko jako pojedyńcza. Nie chciała współpracować z innymi stacjami/gotekiem.

Później szukałem info w sieci jakiś tydzień, bo mi to nie dawało spokoju. W tamtym czasie nie miałem oscyloskopu ani analizatora.

W sumie, to muszę zrobić fotki i gdzieś wrzucić, bo chyba nikt inny nie wie jak ten model przerobić, albo nie podzielił się wiedzą.

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 13:51:19 przez snifferman
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem