kategoria: Płyty główne
[#1] Przeróbka stacji ALPS
Witam
Czy ktoś może ma sprawdzony w 100% schemat przeróbki stacji ALPS z PC na Amige ?
Znalazłem kilka źródeł ale nie wiem która przeróbka jest najlepsza
Myślę na tą link
Prosił bym o pomoc w tym zagadnieniu

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 19:35:59 przez Kulamario
[#2] Re: Przeróbka stacji ALPS

@Kulamario, post #1

Mam ALPSa zrobionego według tego i działa normalnie.
[#3] Re: Przeróbka stacji ALPS

@nostrum666, post #2

To zrób proszę testy jak w temacie: link. Ja sprawdzałem i mając stację przerobioną wg niemieckiego schematu, dało się zreplikować opisane błędy.

Ja mam przerobione zgodnie z opisem z posta.

A tak przy okazji - spróbujcie odpalić na Alpsie grę Kid Chaos. Powodzenia

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 23:14:31 przez tbone
[#4] Re: Przeróbka stacji ALPS

@tbone, post #3

Czyli wszystko prawie jest ok z niemieckim schematem - oprócz tego że pin34 listwy złącza a punktem lutowniczym RD nie powinien być zrobiony natomiast po między pin34 a pin10 złącza ma być dana dioda
Czy dobrze rozumiem?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 03:13:05 przez Kulamario

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 03:17:14 przez Kulamario
[#5] Re: Przeróbka stacji ALPS

@Kulamario, post #4

Dioda też nie jest 100% rozwiązaniem, niektóre gry nie będą działać poprawnie.

Jeżeli stacja nie generuje sygnału READY, to powinno się go odtworzyć, od momentu podania impulsu startu silnika, należy odliczyć dwa impulsy z sygnału index i dopiero wtedy podać sygnał READY (można też zbudować jakiś układ do opóźniania na bramkach).

Workbench ten sygnał ignoruje (patrz Amiga 1200 ESCOM, w której jest stacja od PC), ale niektóre gry go wykorzystują. Sygnalizuje on, że dyskietka jest rozpędzona i tym samym gotowa do zapisu, w przypadku modyfikacji z diodą, Amiga otrzymuje sygnał gotowości w tym samym momencie co stacja sygnał na uruchomienie silnika, dyskietka w tym momencie nawet się nie rusza, nie jest trudno się domyślić co się stanie jak coś zacznie czytać w tym momencie lub zapisywać.
[#6] Re: Przeróbka stacji ALPS

@sanjyuubi, post #5

Ludzie przerabiają stacje i jakoś im działa wszystko więc nie sądzę że ktoś buduje specjalne układy i je montuje do środka nigdzie nie znalazłem nawet wzmianki o takich praktykach
Zobacz ile tego jest na allegro i ebay
[#7] Re: Przeróbka stacji ALPS

@Kulamario, post #6

To trochę mało szukałeś.

http://www.ianstedman.co.uk/Amiga/designs/Floppy_Adaptor_V2/floppy_adaptor_v2.html

Dużo stacji jest przerobionych tak jak trzeba ponieważ generują sygnał READY, tylko trzeba trochę w środku pogrzebać, mod z diodą jest hackiem i nie jest prawidłowym sposobem generowania tego sygnału, co prawda działa, ale nie masz gwarancji, że w każdym przypadku.
[#8] Re: Przeróbka stacji ALPS

@tbone, post #3

A tak przy okazji - spróbujcie odpalić na Alpsie grę Kid Chaos. Powodzenia
Postaram się to dzisiaj przetestować.
[#9] Re: Przeróbka stacji ALPS

@tbone, post #3

Jak podłączę znów A500 to sprawdzę jak to wygląda. Pamiętam że miałem z tym problem ale koniec końców działa. Miałem tam gdzieś chyba zimny lut i przez to nie chciało działać poprawnie.
[#10] Re: Przeróbka stacji ALPS

@tbone, post #3

A tak przy okazji - spróbujcie odpalić na Alpsie grę Kid Chaos. Powodzenia

Spróbowałem na trzech alpsach - po okienku wyboru cheatów, stacje wpadają w mantrę, ładują i ładują. Na samsungu gra wczytuje się prawidłowo, tak samo na citizenie.
Wydaje mi się, że z alpsami było więcej "niekompatybilnych" gier.
[#11] Re: Przeróbka stacji ALPS

@AD99, post #10

Miałem kiedyś ALPSa, ale chyba gdzieś mi się zapodział albo zepsuł i go wyrzuciłem, sam bym to sprawdził.
[#12] Re: Przeróbka stacji ALPS

@Kulamario, post #1

Je przerabiam Alpsy według tego schematu ale z diodą działa lepiej.
Czyli sygnał redy bierzesz z Pinu 34. Nie wszystkie ALPSy działają
Poprawnie mimo ze na Pcecie chodziły poprawnie i mają ten sam model.
To loteria niestety. Pamiętaj o wlutowaniu i zmostkowaniu czujnika dyskietek HD.
[#13] Re: Przeróbka stacji ALPS

@AD99, post #10

Przed momentem sprawdziłem grę i na stacji przerobionej przez tobne - potwierdzam, że można dołączyć do rytuału z mantrą. Można wzmocnić oddziaływanie mantry przez odpalenie dwóch Amig, wtedy takie "mrrrrrr, hmmmmmm" będzie bardziej wyraziste.
[#14] Re: Przeróbka stacji ALPS

@viger, post #12

Pin numer 2 na złączu w stacji to jest chyba czujnik dyskietek ?
Mam ścieżkę przeciętną tak jak w opisie
Mam jeszcze coś zrobić oprócz tego zabiegu?
[#15] Re: Przeróbka stacji ALPS

@sanjyuubi, post #7

Czy ten projekt z linka generuje tylko sygnał ?czy to jest pełna przeróbka stacji tz że bierzemy stacje z pc nie grzebania i podłączamy przez to i ma działać na amidze?
[#16] Re: Przeróbka stacji ALPS

@sanjyuubi, post #5

W moich stacjach dokładnie tak generowałem READY. Najpierw oscyloskopem szukałem gdzie z płytki, bądź układu sterowania silnikiem wychodzi sygnał INDEX i wprowadzałem na wejście zegarowe układu 74LS74. Układ zerowany był lokalnym sygnałem MOTOR_ON. Odliczało to 2 impulsy INDEX'u co mniej więcej powinno wystarczyć.
W moich stacjach to ten "dinks" w koszulce termokurczliwej.
[#17] Re: Przeróbka stacji ALPS

@Kulamario, post #15

Tak, podłączasz stację od PC bez przeróbek i się cieszysz, pamiętać trzeba tylko o zaklejaniu okienka HD na dyskietkach (podobno robi różnicę).

Tylko widzę, że tam sygnał READY też jest generowany przez jakiś dziwny patent.

Rozwiązanie niepopularne, gdyż droższe od modyfikacji taśmy z diodą, czy też chirurgii stacji dysków, które wykonasz w ramach kosztów piwa.
[#18] Re: Przeróbka stacji ALPS

@sanjyuubi, post #17

Nie wiem sam co tu zrobić mam kilka dyskietek ale żadna nie rusza nie wiem czy to wina stacji czy dyskietek , nawet nie mam pomysłu jak to ugryźć bo nie znam nikogo z Amiga że by pożyczyć 100% sprawne dyskietki
No i jestem w kropce
Macie jakieś pomysły?
[#19] Re: Przeróbka stacji ALPS

@Kulamario, post #18

Mam genialny pomysł: kup emulator Gotek z FlashFloppy - odpada problem z niedziałającymi dyskietkami, nie wspominając o wygodzie użytkowania.
[#20] Re: Przeróbka stacji ALPS

@Kulamario, post #15

A moje interfejsy widziałeś?: pojedynczy, podwójny.
[#21] Re: Przeróbka stacji ALPS

@Kulamario, post #18

Wykonaj modyfikacje taśmy fdd, która "zrobi" brakujące sygnały dla stacji.
Taka taśma nie działa z wszystkimi grami, ale z większością nie będzie problemu.
Na pewno zadziała z Workbenchem, i będziesz miał pewność że stacja jest sprawna.

ps.
Opis jest na mojej stronie. Jest to skan artykułu z gazety.
[#22] Re: Przeróbka stacji ALPS

@RomanWorkshop, post #20

Gotek kupiłem wczoraj od chinoli ale to z miesiąc albo dwa czekania jak nic 12grudnia zamówiłem adapter do sd karty i do dziś nie ma
Widziałem ten interfejs nawet się pytałem Briana który też się wypowiadał w tym wątku czy nie ma jednego na sprzedaż ale nie stary nie ma (może Ty masz ?)
A co do taśmy po co mam taśmę przerabiać jak mam stacje przerobioną?
[#23] Re: Przeróbka stacji ALPS

@Kulamario, post #22

Nie wiesz czy dobrze zrobiłeś przeróbkę.
Może dyskietki są sprawne.

Taśma zmodyfikowana zadziała na stacji PC (nie przerobionej ).
Nie masz drugiej. Kupisz taka za grosze. Szukaj na tablicy.pl
[#24] Re: Przeróbka stacji ALPS

@Kulamario, post #22

Jak chcesz taki inteface to pisz na priv, zostało mi parę sztuk zrobione na podstawie:
https://github.com/Sakura-IT/AmiExtFDD

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 19:37:26 przez lopezpb
[#25] Re: Przeróbka stacji ALPS

@lopezpb, post #24

Spox pewnie że napisze

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 19:39:44 przez Kulamario
[#26] Re: Przeróbka stacji ALPS

@Kulamario, post #25

Tak, mam gotowce z przewodami, pisz na priv (aby nie zaśmiecać tematu).
[#27] Re: Przeróbka stacji ALPS

@Kulamario, post #22

Błąd. Emulatory Gotek przeprogramowane na FlashFloppy sprzedaje na Allegro kolega Pong777 w dobrej cenie (dostawa w 2 dni). A te z Chin są przeprogramowane do współpracy z Amigą? Bo jak nie, to czeka Cię jeszcze zakup programatora i cała zabawa z wgrywaniem oprogramowania.

Tych interfejsów nigdy nie produkowałem, więc mam tylko prototypy, ale nie na sprzedaż ;)
[#28] Re: Przeróbka stacji ALPS

@RomanWorkshop, post #27

Ja mieszkam w Irlandii
Programator to ja mam bawię się AVR więc wgranie softu to nie problem po za tym jak zobaczyłem ceny na allegro to mnie z kapci wystrzeliło
za cenę tych z allegro kupię 3 z Ebay

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 20:18:08 przez Kulamario
[#29] Re: Przeróbka stacji ALPS

@Kulamario, post #28

A no to inna sprawa, w takim wypadku to rzeczywiście można trochę zaoszczędzić na kasie.
[#30] Re: Przeróbka stacji ALPS

@RomanWorkshop, post #27

Do przeprogramowania goteka nie potrzeba programatora, wystarczy przygotować odpowiedni przewód USB.
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem