[#1] Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu
Drodzy Koledzy, kawał czasu temu kupiłem tę oto kartę sieciową WiFi na PCMCIA do mojej A600:

WiFi LINKSYS PCMCIA

Według sprzedającego "Karty zostały przygotowane do współpracy z Amigami A600/1200 oraz WPA2/AES", tak więc (chyba) pierwsze koty za płoty. Bardzo chciałbym w końcu skonfigurować moją Amisię do współpracy z routerem. Wiem, że kwestia sensowności przeglądania internetu na Amidze jest bardzo kontrowersyjna, ale wiadomo, że każdy z nas chce spróbować, więc pomijamy tutaj kwestie filozoficzne. Powiedzmy, że moim celem w tym wątku jest wyświetlenie w przeglądarce www zawartości strony aminet.net, a zaznaczam, że zaczynam od kompletnego zera.
Czy ktoś z Was mógłby mi tu wyłożyć jak "krowie na rowie", najlepiej w punktach krótko i zwięźle, jak ugryźć temat do końcowego wbicia adresu www, tzn. ściągnięcie i konfiguracja przeglądarki (jakiej?). Oczywiście wcześniej potrzebowałbym sterownik do tej karty (ma go ktoś z Was? Na stronie sprzedającego widnieje "Prism2.device wymaga 68020 & Kickstart 3.0"), gdzie go wrzucić do systemu, czy jest potrzeba modyfikacji skryptu startup-sequence, itd itp. Przepraszam za takie wymagania co do szczegółów instalacji, ale jeszcze nie jestem orłem, by zrobić to własnymi siłami. Konfiguracja Amigi jak w temacie lub w moim profilu.

Wszystkim Forumowiczom Szczęśliwego Nowego Roku!
[#2] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Michciu, post #1

Najpierw trzeba zdecydować się na jakiś stos TCP/IP.

Mniej więcej wszystko powinien wyjaśnić ten film link
[#3] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@pong777, post #2

Dzięki za linka! A propos sterownika, mógłbym prosić Cię o podesłanie go na PM (tak przynajmniej stoi u Ciebie na stronie alledrogo, że podeślesz mailem jeśli trzeba). Do tej pory nie miałem czasu wypróbować tej karty, więc nie pytałem o ten sterownik. Jutro chciałem Ci maila pisać, bo dziś w Nowy Rok nie chciałem przeszkadzać, a tu taka niespodzianka Zaraz popatrzę na film.
[#4] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Michciu, post #3

Link do sterownika:

link

Link do demonstracyjnej wersji protokołu TCP/IP

link

W filmie są też linki do Aminetu do niezbędnych rzeczy.
[#5] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@pong777, post #4

Dzięki! OK
[#6] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Michciu, post #1

Czy Furia czasem nie wyłącza 4MB aby korzystać z PCMCIA?
[#7] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@QkiZ, post #6

Sama z siebie nie .

Ale można odpalić PCMCIA + całą pamięć bez problemu.
[#8] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@QkiZ, post #6

Sama z siebie nie .

Ale można odpalić PCMCIA + całą pamięć bez problemu.
[#9] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Drakon, post #7

No wiem że sama z siebie nie, ale jak szukałem karty do mojej A600 to czytałem właśnie że Furia aby móc skorzystać z PCMCIA to musi wyłączyć polowe pamięci fast, bo dochodzi do jakiegoś konfliktu. Zrobili tak aby uniknąć fragmentowania pamięci. Mi zależało na większej ilości pamięci, szczególnie podczas korzystania z netu, więc wybrałem ACA620, gdzie nie ma tego problemu.
[#10] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@QkiZ, post #9

Jak pisałem wyżej - można to ominąć jedną linijką w startup-sequence.
[#11] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Drakon, post #10

I nie wiesza się? Nie dochodzi do konfliktów w pamięci?
[#12] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@QkiZ, post #11

Nie, testowałem, wszystko gra i buczy.

Jak coś:
C:Loadmodule >NIL: L:cardres.ld.strip REVERSE


Oczywiście cardres.ld.strip musisz sobie wrzucić do L:

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 08:32:10 przez Drakon
[#13] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Drakon, post #12

Ah, cardres.ld.strip pewnie zawiera adresy które będą zajęte dla karty aby nic innego nie zajmowało tych adresów.
[#14] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@pong777, post #2

Mniej więcej wszystko powinien wyjaśnić ten film link

Faktycznie ten filmik to bardzo dobry tutorial, tego właśnie potrzebowałem!OK Internet uruchomiony, teraz muszę usprawnić działanie Furii jak Koledzy wyżej pisali, bo póki co dopiero po odrzuceniu połowy ramu karta WiFi startuje. Ale efekt osiągnięty, AmiFTP śmiga elegancko.
Teraz chcę wypróbować przeglądarkę www. Ściągnąłem na początek Lynxa (jeszcze nie zainstalowałem, ale spodziewam się wrażeń jak przy przeglądaniu BBS'a), chcę też potestować IBrowse. To dobry wybór, czy polecacie coś innego? Może teraz pojadę po bandzie, ale czy jest jakiś prosty klient poczty? A jak wygląda kwestia komunikatorów w naszym amigowym środowisku?
[#15] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Michciu, post #14

Ja używam IBrowse 2.4, ale mało która strona się uruchamia (zgłasza brak AmiSSL, mimo że jest zainstalowane). Gdy wyczerpie się fast ram, to przeglądarka przestaje odpowiadać (np. po wyświetleniu wyników wyszukiwania Google). Kilka stron działa, np. Aminet.

Używam telnet, którym loguję się zdalnie na Raspberry Pi (telnet musiałem doinstalować na RPi, bo domyślnie nie ma). Na RPi mam przeglądarkę tekstową links2 i wtedy mogę przeglądać wszystkie strony - w trybie tekstowym. Pliki ściągam sobie do katalogu gdzie mam serwer FTP i z niego potem ściągam je na Amigę (programem SimpleFTP). Dzięki temu mogę właściwie pobrać co chcę, bez biegania do PC...
[#16] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Michciu, post #14

Na tym konfigu traktuj ogólnie korzystanie z internetu jako ciekawostkę i nic więcej. Ew. ftp+aminet.
[#17] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@poweredjj, post #15

Najpierw musisz zainstalować AmiSSL 3.6
Następnie otwórz CLI i wpisz:

makedir env:amissl
setenv amissl/ssl_client_version tls1
copy env:amissl envarc:amissl

Po resecie powinno być ok. Część stron HTTPS:// zacznie się otwierać.

Niestety Furia nie jest "PCMCIA friendly".

Tutaj znajdziesz listę programów wykorzystujących internet na Amidze.

Tak w skrócie:
- IBrowse, AWeb web browsers
- IRC - AmIRC, WookieChat, BlackIRC
- FTP clients - AmiFTP, AmiTradeCenter, mFTP, AmFTP, FTPMount
- GoogleDrive i Dropbox - Amiga Cloud Handlers
- do przenoszenia plików - SMBFS
- Telnet do BBS (DcTelnet, AmTelnet)
- gry LAN i online - dynaMITE (Dynablaster clone), HBMonopoly, Doom, SweepOUT, etc.
- AminetRadio i AmigaAMP - słuchanie radia online, jeśli ma się wystarczająco szybką Amigę
- Twitter client - twittAmiga
- FTP server - RcFTPd
- SSH1 - AmTelnet
- DizzyTorrent
- AmiGG chyba ciągle jeszcze działa też.



Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 12:13:15 przez Sir_Lucas
[#18] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Michciu, post #14

Ściągnąłem na początek Lynxa

Który Lynx Ci działa?
do przenoszenia plików - SMBFS

nigdy nie udalo mi się zmucić tego do działania. zostałem przy ftp.
[#19] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Drakon, post #12

Czasami trzeba wyjąć kartę by gra pod WHDload ruszyła.
[#20] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Michciu, post #14

daaaawno temu na golej A600 (2 MB chip) odpalalem serwer http w rexxie, telnetd i ftpd. po wifi dzialalao to jako serwer testowy, ping byl taki jak do nowej zelandii. pare razy nawet otwieralem port na zewnatrz i w sumie kilka osob na raz nie wieszalo nic. z dodatkowym ramem mozna spokojnie odpalic starego aweba i yama i jakiegos gadacza
[#21] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@QkiZ, post #18

A próbowałeś najnowszą wersję SMBFS?
LINK

Na Aminecie jest też dobre GUI do SMBFS - LINK
[#22] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Sir_Lucas, post #21

nie pamiętam, którą testowałem było to jakiś czas temu. pamiętam że testowałem to na serwerze Samby nie na Windzie. Spróbuje jeszcze raz z nowszą wersją.
[#23] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@pong777, post #2

Odkopuję - pożyczyłem kartę Thomson SpeedTouch 110 (jak będzie git to może ją odkupię). Wg. tego poradnika z początku wątku udało mi się uruchomić połączenie WiFi i zestawić FTP z PC - przekopiowałem kilka plików w obie strony. Czy zamiast Roadshow (demo wybija po paru minutach) jest jakaś tańsza/inna alternatywa?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 21:52:56 przez Adinfo
[#24] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Adinfo, post #23

AmiTCP
[#25] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Adinfo, post #23

Jeśli chodzi o stosy TCP/IP to masz do wyboru:

Miami, MiamiDX, AmiTCP 3.0 i AmiTCP 4.0, Genesis no i wspomniany przez Ciebie Roadshow.
Znajdziesz je, przeważnie na Aminecie.
[#26] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Sir_Lucas, post #25

Spoko, będę testował. Natomiast mam pewien kłopot. Jak dodam wpis aby karta WiFi sama startowała przy rozruchu Amigi to mam minutową pauzę może dłużej, dioda power na karcie się zapali ale połączenia nie mam. Jak uruchamiam ręcznie:

wirelessmanager prism2.device - po chwili mam CONNECTED (ten wpis w user-startup powoduje pauzę w ładowaniu systemu 1-2 minuty (to samo co przy rozruchu)

potem odpalam
addnetinterface prism2 i po chwili mam "Interface prism2 added" oraz przydzielony adres IP - wtedy sieć działa poprawnie.

Pytanie - przy AmiTCP (zamiast Roadshow) - też używam prism2.device?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 08:15:48 przez Adinfo
[#27] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Adinfo, post #26

Po instalacji AmiTCP 4.0 i skrypcie startowym sieci mam: "AmiTCP/IP initialization failed: Could not make bsdsocket.library visible (already exists).
Nie wiem czy to nie ma związku z Roadshow - gdzieś w systemie są odniesienia do tego i może startuje w tle - dlatego ten błąd. Muszę Roadshow skutecznie usunąć z OS3.1.

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 13:08:52 przez Adinfo
[#28] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Adinfo, post #27

Musisz wyinstalować Roadshow, one się pokrywają jeśli chodzi o biblioteki. Co swoją drogą jest normalne.

Przy okazji, kiedyś zrobiłem coś takiego: zainstalowałem MiamiDX z kluczem znalezionym na sieci. Działało ale wolno. Potem na to nainstalowałem testowy Roadshow. Działało szybciej, ale się rozłączało. No to usunąłem ze skryptów odnośniki do Roadshow, a potem odpalałem konfigurację przez oprogramowanie MiamiDX. Działało na sofcie Miami ale z biblioteką Roadshow i miałem szybciej niż na gołym Miami (sporo szybciej), aczkolwiek nie tak szybko jak na czystym Roadshow. No i, co najważniejsze, Roadshow już się nie rozłączał.

A tak naprawdę to polecam wydać te kilka euro na Roadshow. Jest naprawdę warty tej ceny.
[#29] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@perinoid, post #28

Jak wygląda aktywacja RoadShow w sensie licencji? (to jest na usera czy na jedną Amigę, której jestem właścicielem)

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 14:04:52 przez Adinfo
[#30] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Adinfo, post #29

Miami jest wystarczające, a klucz znajdziesz na sieci, istnieje tam na zasadzie abandonware
http://www.fatcat.vispa.com/keyring/
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem