[#31] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@juen, post #30

Dzięki! - przetestuję, aktualnie męczę uruchomienie AmiTCP, z netem na Amidze nie miałem do czynienia do tej pory, dlatego warto się podszkolić - "skosztuję" każdego rozwiązania.
[#32] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Adinfo, post #31

Miami czy MiamiDX jest bardzo dobrym stosem TCP/IP. Używałem go przez ponad 10 lat.
Niemniej jednak uważam, że warto jest wesprzeć autora Roadshow i zakupić ten program. Ciągle jest rozwijany i jest najlżejszym i najszybszym stosem TCP/IP. Jednym słowem warto i polecam.
[#33] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Sir_Lucas, post #32

Jasne. Ja kupiłem, ale nie uzywam. Używam Miami :)
[#34] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@juen, post #33

To pewnie też kwestia przyzwyczajenia. Pamiętam jak Jenot kupił Roadshow, a jeszcze wcześniej ktoś przed nim. Też sporo się wahałem, ale w końcu kupiłem Roadshow i po instalacji teraz tylko Roadshow używam na wszystkich moich Amigach.
[#35] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Sir_Lucas, post #34

Nie wykluczam, że kupię RoadShow. AmiTCP 4.0 niestety coś mi szwankuje i nie uzyskałem połączenia. W najbliższym czasie potestuję Miami 3.2b oraz MiamiDx - czym te obie wersje z grubsza się różnią?

Chyba, że problemem u mnie jest sterownik prism2.device - czy zamiast niego jest jakaś alternatywa dla karty Thomson speedtouch 110?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 10:28:00 przez Adinfo
[#36] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Adinfo, post #35

Problemem może być brak DHCP w AmiTCP. Czytałeś ten tutorial?
AmiTCP tutorial

Wersja DX jest bardziej rozbudowana, ma więcej opcji. Oba stosy działają tak samo.

Nie sądzę, żeby problem był sterownik u Ciebie. A jakie masz objawy?
Nie ma żadnej innej alternatywy prism2v2 to jedyny sterownik do kart WIFI który obsługuje WPA/TKIP i WPA2/AES.

Jest jeszcze starsza wersja prism2 ver 1.7, ale ona obsługuje tylko WEP.
[#37] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Sir_Lucas, post #36

Możliwe, że pozostałości po RoadShow (demo) powodują problem. Na ten moment zmieniłem tylko nazwę biblioteki bsdsocket.library. Wpisy w user-startup zakomentowałem, są teraz tylko aktywne wpisy dotyczące AmiTCP, wszystko zgodnie z poradnikiem. Po uruchomieniu ręcznym skryptu startnet mam takie info (ale połączenia z WiFi nie ma - w konfiguracji prism2.device mam ustawione SSID oraz hasło, które przy RoadShow działało):
(adres IP mam zarezerwowany dla karty w Ami powiązany z MAC - przy RoadShow po DHCP karta dostawała ten adres)
login: xxxxx
Password: xxxxxx
AmiTCP/IP version 4.0 demo
....
....
....
ARexx Version 1.15
...
...
add host 192.168.0.110: gateway localhost 
add net default: gateway 192.168.0.1
- tak zostaje i połączenia nie ma - nie widzę na routerze aby adres został przydzielony, zapala się tylko dioda power na karcie przy jej inicjalizacji.
Jedyne co musiałem zmienić to zamiast wpisu a2065 na prism2.
Przy instalacji AmiTCP oczywiście poprawnie podałem maskę 255.255.255.0 oraz DNSy 192.168.0.1 itd. Nie wiem czy problemem nie jest to, ze za pierwszym razem dałem dynamiczne połączenie, potem robiłem reinstalację ze zmianą na statyczne, ale nic się po tej operacji nie zmieniło.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 11:10:28 przez Adinfo
[#38] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Adinfo, post #37

A to nie jest tak, że bsdsocket.library tworzy się dynamicznie i nie możesz jej mieć na dysku?
[#39] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Norbert, post #38

Dokładnie - RoadShow ma swoją bibliotekę statyczną, a AmiTCP jak jest taka to konflikt, dlatego zmieniłem jej nazwę tylko.
[#40] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Adinfo, post #39

"Wróciłem" do RoadShow na próbę i starając się zestawić połączenie przez komendę:
wirelessmanager prism2.device verbose widzę w logu, że karta "widzi" wszystkie sieci WiFi w domu, ale na koniec zostaje na:
....
....
....
WPA:using GTK TKIP
WPA:using PTK TKIP
WPA: using KEY_MGMT WPA-PSK
WPA Set own WPA IE default - hexdump ........
No keys have been configured - skip key clearing
State: SCANNING -> ASSOCIATING
Po instalacji AmiTCP coś się r....ło i sam sterownik prism2.device się nie łączy.

Chyba rozgryzłem w czym rzecz, zaraz to potwierdzę (z jakiegoś powodu wyleciał wpis dot. klucza wygenerowanego na podstawie hasła do sieci WiFi). Ponowna instalacja prism2 nie rozwiązuje tego problemu.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 12:18:24 przez Adinfo
[#41] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Adinfo, post #40

A instalujesz najnowszy Prism2v2? Do Roadshow jest proste gui "Roadie" (wszystko na Aminecie). Ja wczoraj odpaliłem sieć na gołej A1200 (3.1) z kartą SD:
1. Instalacja Prism2v2 (prosi o SSID i pass)
2. Instalacja Roadshow
3. Przekopiowanie Prism2 ze Storage do DEVS:NetInterfaces

Wszystko domyślnie (DHCP). Moja karta to Thomson SpeedTouch 110. Niestety nie udało mi się wcześniej (na innej ami) odpalić WPA/WPA2, więc na razie olałem to. Do testów otworzyłem siec WIFI (tutaj mam ją tylko do Amigi)... na razie :) Jak naprawię A600, to pokombinuję dalej z zabezpieczeniem wifi i łączeniem się do Ami.
[#42] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@X-Type^HVR, post #41

Instaluję Prism2v2, ale po eksperymentach i ponownej instalacji (od nowa podane ssid oraz hasło - plik wireless w ENV poprawny - klucz na podstawie hasła został wygenerowany) - ale coś jest nie tak i teraz mam taki efekt:

Trying.....
WPA: Invalid EAPOL-Key MIC when using TPTK - ignoring TPTK
WPA: Could not verify EAPOL-Key MIC - droppink packet
i tak bez przerwy.

Gdzieś coś się gryzie tylko gdzie.

Zastanawiam się czy "Przekopiowanie Prism2 ze Storage do DEVS:NetInterfaces" - to wykonywać po każdej próbie instalacji Prism2 czy tylko jeden raz za pierwszym razem - czy ten kopiowany plik ulega w jakiś sposób modyfikacji na podstawie ssid i hasła - stąd konieczność jego kopiowania.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 12:41:15 przez Adinfo
[#43] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@X-Type^HVR, post #41

Wróciłem po bojach z udanym połączeniem Roadshow. Jak się okazuje konfiguracja routera niby dobra wcale nie jest taka oczywista.

Wczoraj musiałem wieczorem grzebać i zmieniłem ustawienia Security na WPA-PSK i TKIP - przy tym konfigu nie udało mi się uzyskać adresu z DHCP ani po statycznym połączenia, zarówno przy Roadshow jak i AmiTCP 4.0.

Po zmianie konfiguracji na routerze:

Version: Automatic (zamiast WPA-Personal) - do wyboru był jeszcze WPA2-Personal
Encryption: Automatic (zamiast TKIP) - do wyboru był jeszcze AES
uzyskałem adres IP.

Debugowanie sporo pomaga: włączenie np. dla wirelessmanager prism2.device VERBOSE, albo w pliku DEVS/NetINterfaces/prism2 -> odkomentowałem debug=yes

Przy okazji szlag mnie trafia z myszką trumienką bo na boki ciężko chodzi mimo wyczyszczenia - zaraz szukam adaptera na PS2 co kiedyś programowałem.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 14:47:09 przez Adinfo
[#44] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Adinfo, post #43

to jeszcze moja drobna uwaga, z verbose nalezy uwazac, uzywajcie malego okienka. ja na swojej amisi mialem 1280x512 i z przyzwyczajenia dawalem shella na full. i za cholere nie laczylo mi sie z zadna siecia, pozniej cos mnie natchnelo i zmniejszylem okienko - okazuje sie, ze wypluwanie logow do tak duzego okna powodowalo nieprzewidziane delaye miedzy procesami laczenia sie z wifi i nigdy to polaczenie sie nie udawalo :D
[#45] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@juen, post #44

1
[#46] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@recedent, post #45

Albo użyć lepszego Shella.

Przykład:
http://aminet.net/package/util/shell/screenshell_ur

Choć ja nie używam Amigi w tak wysokiej rozdzielczości. Może się przydawać gdy mamy np. dwa panele 640x512 obok siebie.

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 18:27:17 przez Hexmage960
[#47] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@juen, post #44

Spoko to mi nie grodzi, max co używam to DBLPAL 640x512.

Problemy z kartą WiFi w Ami mogą jednak wynikać głównie ze złej konfiguracji routera WiFi, za cho...rę nie udało mi się zestawić połączenia z Mikrotik - nie wykluczam, że do tego jeszcze wrócę.

Dzisiaj testowałem ze 3 razy transfer plików przez router TPLink TL-WR740N do momentu rozłączenia Roadshow Demo i przekopiowałem kilkadziesiąt MB danych bez problemu. Ale po tym rozłączeniu demo aby kolejny raz się połączyć nie wystarczył restart Amigi, nie wiem czy to tak ma wyglądać - same wpisy resetu karty na PCMCIA w startup-sequence tego nie rozwiązują.

A było brać KA21 – Hardware Gayle reset fix od Krashana jak był na Retronizacji w zeszłym roku - wtedy nawet nie brałem pod uwagę WiFI w Amidze pod uwagę. W tym poście to było poruszone, u mnie niby karta WiFI "power gaśnie" się wyłącza ale aby uzyskać ponownie połączenie muszę ją wyjąć całkowicie, albo wyłączyć Ami.
[#48] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Adinfo, post #47

A nie możesz zrobić hardware fixa, opisanego na Aminecie?
[#49] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@recedent, post #48

Dzięki za podpowiedź. Zrobię co trzeba w takim razie.
[#50] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Adinfo, post #49

[#51] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Sir_Lucas, post #50

Dzięki, z tego co widzę to podstawkę muszę kupić pod tę przeróbkę bo mam na stanie tylko pod układy MACH Lattice - za małą.

Przy Roadshow AmiFTP nie rozpoznaje mi DNSów (po DHCP dostaję z routera poprawne), to znaczy mam komunikację tylko przez IP, zastanawiam się gdzie tkwi problem.

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 08:29:57 przez Adinfo
[#52] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Adinfo, post #51

MIAMI32b zainstalowane, niestety mam taki komunikat: "Miami is unable to determine your local IP address". Sterownik prism2.device ustawiony oraz SANA=II Ethernet, po tym komunikacie daję Cancel i mam zwis Amigi, konieczny reset. Przy MiamiInit również nie uzyskuję adres IP z routera. Pod koniec zapisu ustawień mam również zwis Amigi - tego pliku z init nie mogę wczytać bo jest niepoprawny.
[#53] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Adinfo, post #52

A zobacz jeszcze tutaj. Masz dwa bardzo dobre tutoriale do Miami i MiamiDX:

Tutek 1

Tutek 2

No i nasz Jenot popełnił video jak skonfigurować MiamiDX:


Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 18:58:21 przez Sir_Lucas
[#54] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Sir_Lucas, post #53

Rozgryzłem to z Miami przynajmniej częściowo. Wygląda to tak, że jak Miami "pozwalam" na połączenie - samą inicjalizację sterownika, to samo co robi polecenie: "wrielessmanager prism2.device" to nie uzyskuję połączenia bo nie dostaję w kolejnym kroku adresu IP routera".

Jeżeli jednak przed uruchomieniem Miami użyję wirelessmanager prism2.device do samego połączenia, to w Miami jak zrobię online to mam od razu adres IP (ułamek sekundy).

Muszę jeszcze rozeznać co powoduje problem z rozpoznawaniem domen z DNS (to mi nie działa) - na RoadShow też mi to nie działa.

Sprawdzę też te linki co podałeś.

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 13:06:39 przez Adinfo
[#55] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Adinfo, post #54

A to się da inaczej? Ja zawsze odpalam wirelessman wpierw i w skrypcie daje delay i dopiero miamidx. W dużej ilości przypadków delay jest za krótki więc i tak muszę pokazać GUI Miami i kliknąć online.
[wyróżniony] [#56] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Adinfo, post #54

Ale tak to normalnie działa. WIFI w Amidze jest dwuetapowe.
Najpierw musisz połączyć się z routerem poprzez Wirelessmanager i potem dopiero stos TCP/IP, żeby mieć wyjście na świat.
[#57] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Sir_Lucas, post #56

Po tym co juen napisał stwierdzam jednak, że popełniłem błąd zakładając, że Miami robi to w dwóch etapach
[#58] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@Adinfo, post #57

Jeszcze sie zastanawiam nad jednym, bo czesto nie odpalam sieci, zeby nie obciazac amigi, ale w sumie samo odpalenie wirelessmanagera nie powinno wziac mi zadnych amigowych zasobow (to pcmcia utrzymuje polaczeni, a nie amiga)? musze to sprawdzic snoopdosem i jak sie zmienia stan pamieci :)
[#59] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@juen, post #58

Też na to nie zwróciłem uwagi, wirelessmanager utrzymuje połączenie. Czy "obciąża" Amigę? - na pewno zabiera jakieś zasoby (pamięć), akurat w mojej Amidze do połączeń zawsze będzie obecny FAST, dlatego może to nie mieć większego znaczenia.
[#60] Re: Karta sieciowa WiFi LINKSYS PCMCIA + A600, Furia EC020, 2MB chip, Kickstart Cloanto 3.x, AmigaOS 3.1 na lic. Cloanto - uruchomienie internetu

@X-Type^HVR, post #41

Podpinam się pod stary temat. Walczę z kartą SpeedTouch 110. Amiga 1200 4Mb fast (Elbox). Do testów chcę mieć sieć otwartą bez szyfrowania. Jaką zawartość ma mieć plik Wireless.prefs dla sieci otwartej. Przykład podany w manualu do prism2 wydaje mi się niepełny nie ma tam deklaracji nazwy sieci(SSID).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem