[#1] AmigaOS i 1989
1989 pisze (ciąg dalszy z komentarzy pod wątkiem):

Historia AmigaOS zaczyna sie od ESCOMu, czyli 1996 rok. Nigdy nie bylo AmigaOS 1.0, 2.0, czy 3.0. Wczesniej byl to po prostu ROM zwany Kickstartem. Gdyby nawet silic sie na skrot to powinno byc AMIGA ROS&L, poniewaz brzmi to dziwnie, wiec ROM nazwano Kickstart - poczynajac od Amigi 500.


Hmm... Popraw mnie jeśli się mylę, ale system operacyjny Amigi składa się z kilku części: Kickstartu, Workbencha, AmigaDOS, Shella, Intuition (niektórzy dołączają jeszcze ARexxa) i... zapomniałem o czymś? Chyba nie. Jedziemy dalej.

Twierdzisz, że przed 1996 rokiem nie było AmigaOS tylko jakiś Kickstart. A co z pozostałymi komponentami systemu? Dopiero Escom je napisał?

Nazwa handlowa "AmigaOS" została spopularyzowana dopiero w 1999 roku, wraz z premierą AmigaOS 3.5 (a potem 3.9), które nie były już rozprowadzane razem ze sprzętem, lecz sprzedawane osobno. Przyznasz, że wcześniejszy model "dystrybucji", zakładający obecność w komputerze odpowiednich kości ROM zawierających Kickstart nie za bardzo nadawał się do sprzedaży bez sprzętu.

A co do ostatniego zdania - Kickstart istnieje przecież od czasów A1000 (nawet wcześniej, bo przecież musiały istnieć jakieś werjse 0.x), z tym że dołączany był na dyskietce.

[#2] Re: AmigaOS i 1989

@recedent, post #1

Moją pierwszą Amigą była A600 z hd bodajże 40mb z końca 92r. , więc nigdy nie widziałem dyskietki na ekranie jak większość giercmanów , od początku był to system Amigowy .To o czym pisze 1989 to tylko nadanie mu nazwy o której wszyscy wiedzieli ale z jakiejś przyczyny jej nie bylo
[#3] Re: AmigaOS i 1989

@vegeta, post #2

To o czym pisze 1989 to tylko nadanie mu nazwy o której wszyscy wiedzieli ale z jakiejś przyczyny jej nie bylo


Dokladnie, zwrocilem uwage na nadanie temu wszystkiemu o czym wyzej wspomina recedent, nowej nazwy. AmigaOS nie istnial przed ESCOMem.



Ostatnia modyfikacja: 07.05.2011 23:49:05
[#4] Re: AmigaOS i 1989

@1989, post #3

Zatem możemy już z całą pewnością stwierdzić, że przed AmigaOS 3.5 (czyli 1999 rokiem) system Amigi nazywał się "Amiga Operating System"?

nitpicking.

[#5] Re: AmigaOS i 1989

@recedent, post #1

Istanialo to wszystko co wymieniasz, choc Kickstart bodaj od wersji 1.2 ROMu. Mialo to wszystko swoje indywildualne nazwy, ale nie byl to AmigaOS.

zakładający obecność w komputerze odpowiednich kości ROM zawierających Kickstart nie za bardzo nadawał się do sprzedaży bez sprzętu.


Na Amidze funkcjonowala nazwa Workbench, po co lansowano nazwe AmigaOS, nie mam pojecia, nalezy o to zapytac marketingowcow z owczesnego ESCOMu. Mi osobiscie bardziej odpowiada nazwa Workbench. Moja partycja systemowa nazywa sie Workbench i widzialem u wielu posiadaczy Amigi z HDD tez wlasnie taka nazwe.

[#6] Re: AmigaOS i 1989

@1989, post #5

Na Amidze funkcjonowała również nazwa "Intuition", a jakoś nikt nie wpadł na to, żeby nadać taką nazwę całemu systemowi operacyjnemu. Nawet jeśli ktoś nazwał sobie tak partycję (podobno pan Marek Pampuch nazwał jedną ze swoich partycji "worek", ale nie jestem pewien, czy taka nazwa systemu byłaby lepsza od AmigaOS).

[#7] Re: AmigaOS i 1989

@recedent, post #4

że przed AmigaOS 3.5 (czyli 1999 rokiem) system Amigi nazywał się "Amiga Operating System"?


AMIGA ROM Operating System and Libraries, brzmi to nie bardzo, wiec ROM nazwano Kickstart, a Workbench to byla nazwa systemu uruchamianego z nosnika zewnetrznego.

Nagle w 1996 roku ktos wyskakuje z nazwa AmigaOS, kiedy wszyscy mamy Workbencha :)

[#8] Re: AmigaOS i 1989

@recedent, post #6

Na Amidze funkcjonowała również nazwa "Intuition"


to byla nazwa jednej z bibliotek (Libraries, zauwaz w nazwie to Libraries).

[#9] Re: AmigaOS i 1989

@1989, post #7

Workbench to była od zawsze nazwa pulpitu, graficznej nakładki na system. Przecież nie musisz robić LoadWB, żeby system działał, prawda?

Inaczej: Co z tych dwóch jest systemem operacyjnym: Linux, czy Gnome?

Jeśli wykreślisz ze swojego "Amiga ROM, Operating System and Libraries" słowa "ROM" i "Libraries" to zostaje (tadaa!) Amiga Operating System.

[#10] Re: AmigaOS i 1989

@recedent, post #9

jezeli zainstalujesz system domyslnie otrzymasz nazwe systemowej partycji Workbench, a propo "worka" :)

Workbench to była od zawsze nazwa pulpitu, graficznej nakładki na system


Workbench dla wielu to nazwa domyslna partycji systemowej, nazwa widniejaca na gornej belce ich systemu itd. to wszystko mozna traktowac jako rownowazne z nazwa systemu.., tak jak nieprzymierzajac jest w Windows. Koncepcja polaczenia slowa Amiga i OS zostala zerznieta z Macintosha, zreszta wtedy na Amidze byla moda na zzynanie z Apple vide PPC.

Inaczej: Co z tych dwóch jest systemem operacyjnym: Linux, czy Gnome?


na Amidze nie zaistniala taka koncepcja jak na X'ach, gdzie jest Xserwer, jedno, menedzery okien, drugie.

--
System na Amidze mozna bylo nazwac np: AmigaDOS, ale to nie pasuje do charakteru tego systemu i wszystkim kojarzyloby sie z MS DOS, wiec zerznieto koncepcje z Macintosha.., zapominajac przy tym o nazwie Workbench, do ktorej wszyscy przywyklismy. Zreszta jak ktos chcial poszalec, mogl zerznac koncepcje MS np: Workbench 2000 albo Workbench X itd.. :)

Przecież nie musisz robić LoadWB, żeby system działał, prawda?


nawet jak tego nie robisz, to nazwa Workbench jest, pomniejsz sobie okienko AmigaDOS po wystartowaniu sformatowanej dyskietki dosowej - czystej :)



Ostatnia modyfikacja: 08.05.2011 00:40:26
[#11] Re: AmigaOS i 1989

@1989, post #10

System Macintosha oficjalnie nazywano "System". Dopiero wraz z pojawieniem się OS X zaczęli lansować nazwę MacOS. A to było dopiero w 2000 roku.
Podobnie z użyciem PPC. Z Apple nic nie zrzynano, po prostu PPC była wtedy bardzo dobrze zapowiadającą się linią szybkich procesorów RISC. A że Apple w tym maczał palce to przypadek (w aspekcie użycia go w kartach do Ami). To że nie zdecydowano się na PA-RISC lub Alphę to dobrze (z tych trzech jednak PPC najdłużej się rozwijał, a właściwie nadal się rozwija)
Nie pozwalaj aby jakieś negatywne sentymenty wobec Apple odbierały Ci jasność osądu.



Ostatnia modyfikacja: 08.05.2011 00:53:11
[#12] Re: AmigaOS i 1989

@wali7, post #11

Tak dokladnie to MacOS 8 pojawil sie w 97 roku, a System 7 mial juz przypieta nazwe, nawet przez Apple, MacOS 7.

[#13] Re: AmigaOS i 1989

@wali7, post #11

PPC była wtedy bardzo dobrze zapowiadającą się linią szybkich procesorów


to byla dobrze zapowiadajaca sie linia na desktopy, ale w 1993/4 roku, w 1997 roku to juz byla klapa, ktora o maly wlos nie doprowadzila Apple do bankructwa kilka lat pozniej. Steve Jobs powracajac do Apple dobrze to ocenil... :)



Ostatnia modyfikacja: 08.05.2011 01:03:03
[#14] Re: AmigaOS i 1989

@1989, post #13

PPC był w nowych Makach do 2006 roku, długo po powrocie Jobbsa. Jobbs uratował Apple wprowadzając iMaca - z tym "o zgrozo PPC".
A jaki byś procesor proponował wtedy? Bo po 68060 Motorola nic już szybszego z 68k nie wyprodukowała (ColdFire pomijam, bo raz był dużo później, a dwa, jest z 68k nie do końca kompatybilny). Intel? Czy w drugiej połowie 90 lat istniał szybki, energooszczędny, popularny procesor, inny niż x86, i który (jak pokazała historia) przetrwał na rynku ponad 10 lat? Piszę ponownie - wybór PPC w drugiej połowie lat 90 był optymalny.



Ostatnia modyfikacja: 08.05.2011 01:27:22
[#15] Re: AmigaOS i 1989

@1989, post #13

PPC był większość czasu szybszym procesorem od wszelakich X86 jeśli chodzi zarówno o wydajność/takt i wydajność w danym czasie w ogóle. Jedyną odpowiedzą Intela na wyśmiewanie się Jobsa z wydajności Pentium III Katmai było "będziemy robić wydajniejsze procesory". Iście żałosne jak się o tym pomyśli To był rok 1999 czyli dość późno już.

No ale w końcu udało im się zrobić te "wydajniejsze procesory". To Pentium M i w prostel lini jego następcę Core Duo z któego jak wiadomo Jobs się już nie wyśmiewał Apple'owcy mało apopleksji nie dostali po ogłoszeniu przez Jobsa jego zdrady z Intelem A potem co? Core Duo emulował PPC z takim samym zegarem z taką samą praktycznie wydajnością Nagle okazało się że X86 nie jest takie złe jak Jobs wcześniej je przedstawiał i wszystko chodzi lepiej niż na G5 :D

Apple mało nie upadło bo rynek nie potrzebował tak nudnej firmy bez pomysłu na swój wizerunek skoro PC był tańśzy. Dlatego upadło też Commodore - brak pomysłów na swój rozwój. Jobs uratował Apple wizerunkiem iMaca i komputerem w monitorze z półrzeźroczystą obudową z o fajnymi kolorze :D Dla ludzi taki wizerunek nie wydawał się tak chłodny i trudny jak blaszane "profesjonalne" PC i dalej Apple na tym jedzie sprzedając gorszy sprzęt za większą cenę od producentów PeCetowych :o

Wydajność procesorów to drugorzędna sprawa. Choć PPC akurat pomógł Apple bo był właśnie wydajniejszy i panował przesąd że CISC jest gorszy od RISC



Ostatnia modyfikacja: 08.05.2011 12:52:47



Ostatnia modyfikacja: 08.05.2011 12:54:01
[#16] Re: AmigaOS i 1989

@wali7, post #14

PPC był w nowych Makach do 2006 roku, długo po powrocie Jobbsa. Jobbs uratował Apple wprowadzając iMaca - z tym "o zgrozo PPC".


a co mial zrobic, musial zagospodarowac to co bylo, troche poczarowac i stworzyc nowy plan na kolejne lata - ewakuacja z ppc.

A jaki byś procesor proponował wtedy?


zadnego, tylko 68k :). Tak wiem, 68k umarlo, ale Amiga wtedy tez umarla jako sprzet, wiec drugi procesor mozna traktowac tylko jako drugorzedny (taki nowy koprocesor, ktory pasowal do Amigi klasycznej jako ew. glowny procesor tak jak formula 1 do orania pola, co prawda, po wielu przerobkach da sie zrobic z tego traktor.. ;)

[#17] Re: AmigaOS i 1989

@1989, post #16

Jobs nie planował "ewakuować się z PPC", wręcz przeciwnie, planował promować się właśnie posiadaniem RISCowego procesora z wyższą wydajnością. To IBM i Motorola które nie potrafiły pokonać Intelowego Pentium 4 a już tym bardziej Pentium M zmusiły Jobsa to tej ewakuacji.

W testach oprogramowania P4 chodził podobnie do G5. W testach gier P4 chodził podobnie do G5 (tzn. oba proce chodziły znacznie gorzej od np. Athlona 64). Oba procesory grzały się w zasadzie podobnie, z lekką tylko przewagą P4, ale za to miał on Hyper-Threading który działał cuda dla jedno-rdzeniowego systemu. Intel miał następcę Pentium M czyli Core Duo który miażdżył zarówno P4 jak i G5 a do tego umożliwiał odpalenie Windowsa.

Jobs został więc zmuszony. Gdyby IBM zrobił w czas chłodne G6 wydajniejsze od Core Duo jabłka byłby dalej na PPC. A tak są na Intelu bo Intel okazał się mieć lepszych inżynierów :) Gdyby zaś Intel nie miał Pentium M tylko same grzejące się NetBursty to Apple dzisiaj jechałoby na AMD OK

Zresztą swoją drogą to dziwie się że podpisali z Intelem umowę Lepiej by było wziąć tańszego 64bit Athlona X2 mimo że wolniejszy to był 64bit i oszczędzili by sobie zmiany teraz z x86 na x86_64 a do tego biorąc CPU od obu producentów mieli by pewnie lepsze ceny. Pewnie Intel posmarował Jobsowi, jak to Intel ma w zwyczaju... ok, racja

A co do 68K to problem polegał na tym że coraz to kolejne firmy kupujące prawa do Amigi zamiast jak Apple, zrobić kompa z PPC/X86 z wbudowanym w system transparentnym emulatorem to bawiły się w "dopałki" do klasyków. Jak wiadomo dopalacze są złe i Amidze też na dobre nie wyszły. Chwilowo było fajnie a teraz tylko Amiga została ze zchizofrenią i bólem głowy

[#18] Re: AmigaOS i 1989

@XoR, post #17

Jobs nie planował "ewakuować się z PPC", wręcz przeciwnie


tak piszesz jakbys siedzial w glowie Jobsa . nie wiem co myslal i mysli, jednak efekty jego planow znamy. zmiany nie nastapily to z dnia na dzien.

A co do 68K to problem polegał na tym że coraz to kolejne firmy kupujące prawa do Amigi zamiast jak Apple,


Co jak co, ale wlasnie Apple to lepiej nie nasladowac.

[#19] Re: AmigaOS i 1989

@recedent, post #1

Od samego początku funkcjonowała nazwa AmigaDOS, a AmigaOS jest tylko korektą w nazwie, więc 1989 nie ma racji.
http://www.pagetable.com/docs/amigados_tripos/amigados_manual.pdf



Ostatnia modyfikacja: 09.05.2011 12:53:36
[#20] Re: AmigaOS i 1989

@Pinto, post #19

rozne nazwy funkcjonowaly, AmigaDOS takze, choc praktycznie nikt, albo malo kto, nazywal swoja partycje systemowa AmigaDOS, najczesciej w uzyciu byl Workbench. Workbench byl bardziej znany niz AmigaDOS - z czasem zastepowany nazwa Shell lub CLI.

do 1996 roku (ESCOM) taki system jak AmigaOS nie istnial :)



Ostatnia modyfikacja: 09.05.2011 13:43:12
[#21] Re: AmigaOS i 1989

@1989, post #20

Nazwa AmigaDOS (Amiga Disc Operating System) powstała w czasach, gdy operowało się praktycznie tylko dyskietkami jako nośnikami danych. Wywalenie z nazwy słowa Disc było logicznym następstwem upowszechnienia się twardych dysków. AmigaDOS=AmigaOS

[#22] Re: AmigaOS i 1989

@Pinto, post #19

1989 oczywiscie ma racje. W swiadomosci uzytkownikow Workbench byl i jest nazwa systemu operacyjnego Amigi, zresztą sam Commodore tak nazwał system operacyjny i tego konsekwentnie sie trzymal:

http://en.wikipedia.org/wiki/Workbench_(AmigaOS)

Juz czesciej niz AmigaDOS jako opis systemu operacyjnego Amigi, funkcjonowalo odwolanie do wersji w formie OS 2.04 czy OS 3.0. Ale nikt specjalnie nie używał nazwy "OS" nie tym bardziej "AmigaOS".

Z tego wlaśnie powodu, o którym wspomina 1989, Commodore USA zdecydowało się nazwać swój własny system operacyjny Workbench 5.0 (dystybucja Linuxa).

Z tego co pamietam, nazwa AmigaOS stala sie popularna od czasów ESCOMu. To oni przemianowali oficjalną nazwę z Workbench 3.1 na AmigaOS 3.1.

Wcześniej nieoficjalnie zrobił to Commodore, zgapiając z Apple, jednak nie zastrzegł nazwy AmigaOS, i ta wersja pojawiła się w obiegu dopiero po ich bankructwie.

Wniosek prosty, zmiana nazwy nie wyszła im na dobre :D

Pozdrawiam.
[#23] Re: AmigaOS i 1989

@Pinto, post #21

Sam raczyles zauwazyc, ze to jest nazwa AmigaDOS, a nie AmigaOS, to tak jakbys twierdzil, ze krzeslo elektryczne i krzeslo zwykle, to w zasadzie krzeslo, ale to czy zwykle, czy elektryczne, jest tutaj nieistotne, mysle, ze po krotkim posiedzeniu na jednym i drugim, szybko zmienilbys zdanie, o ile bys zdolal to jeszcze kiedykolwiek uczynic

AmigaDOS byl z czasem zastepowany nazwa Shell i CLI, a nazwa jaka wszyscy znali byl Workbench. Systemem amigowym byl dla wielu Workbench, a nie jakis AmigaOS, ktory nie istnial, poza moze jakims gronem uzytkownikow Amigi ktorym dopiero marzyla sie taka nazwa dla amigowego systemu. Mi akurat nie marzyla sie taka nazwa nawet w snach, dla mnie system amigowy to zawsze jest i bedzie Amiga Workbench :)


ps. wypada mi zmienic podpis ;)



Ostatnia modyfikacja: 09.05.2011 14:28:02
[#24] Re: AmigaOS i 1989

@Banter, post #22

Oczywiście, że Workbench funkcjonował w świadomości użytkowników jako system operacyjny, a przecież to tylko część OS-u, jego twarz.

[#25] Re: AmigaOS i 1989

@Pinto, post #24

a przecież to tylko część OS-u, jego twarz.


Tak uwazali uzytkownicy ktorym marzyla sie taka wlasnie zmiana nazwy systemu, z Amiga Workbench na AmigaOS. Osobiscie nie podzielam tego zdania. System nie musi miec gdzies w nazwie OS, zeby byl systemem. Amiga Workbench brzmi o wiele bardziej amigowo, nawet sam Workbench brzmi duzo bardziej amigowo niz jakis AmigaOS :)

Gdyby Microsoft zmienil nazwe systemu z Microsoft Windows na MicrosoftOS, albo MSOS, brzmi strasznie... i niewiadomo co to, pomijac fakt, ze bylby to strzal w kolano z marketingowego punktu widzenia:)



Ostatnia modyfikacja: 09.05.2011 15:00:40
[#26] Re: AmigaOS i 1989

@1989, post #23

>> Systemem amigowym byl dla wielu Workbench, a nie jakis AmigaOS
>> dla mnie system amigowy to zawsze jest i bedzie Amiga Workbench

To tak jak z różnicą między kradzieżą i piractwem, którą próbujesz w sąsiednim wątku wytłumaczyć. To, że wielu stosuje te terminy zamiennie, nie oznacza, że muszą znaczyć to samo.

Workbench'em nigdy nikt o zdrowych zmysłach nie nazywał systemu Amigi. Chyba, że kompletny laik.
System Amigi w czasach 1.3., 2.0, 3.1 to AmigaDOS. Workbench to graficzny interfejs ułatwiający korzystanie z AmigaDOS laikom, którzy mylą AmigaDOS z Workbench. CLI, jak nazwa wskazuje, to Command Line Interface. SHELL to ulepszane wraz z nowymi wersjami systemu - CLI. Żadnego z tych terminów nie można używać zamiennie. Od biedy CLI i SHELL.

[#27] Re: AmigaOS i 1989

@frywolny_marian, post #26

Workbench'em nigdy nikt o zdrowych zmysłach nie nazywał systemu Amigi. Chyba, że kompletny laik. System Amigi w czasach 1.3., 2.0, 3.1 to AmigaDOS.


Tak czy owak. Nazwa amigowego systemu nie byl AmigaOS. Ty uwazasz, ze to AmigaDOS, jak jednak pozostane przy Workbenchu. Po pierwsze dlatego, ze AmigaDOS to bylo tylko okienko w Workbench (wiec to AmigaDOS jest nakladka z komendami (w okienku) na Workbench ok, racja, po drugie, pierwsza dyskietka startowa byl Amiga Workbench, a nie AmigaDOS, po trzecie, po domyslnym wykonaniu instalacji partycja systemowa nazywa sie Workbench.


A po czwarte, z czasem wychodzono z nazwy AmigaDOS, zastepujac nazwa Shell lub CLI - notabene, bardziej odpowiednia dla takiego okienka.



Ostatnia modyfikacja: 09.05.2011 16:33:29
[#28] Re: AmigaOS i 1989

@1989, post #27

Pierwszy startowy to w ogóle jest Kickstart, a nie dyskietka Amiga Workbench :)

[#29] Re: AmigaOS i 1989

@1989, post #27

Przetłumacz sobie skrót DOS. Skrót ten występuje w literaturze od samego początku istnienia Amigi.

>> AmigaDOS to bylo tylko okienko w Workbench
Przetłumacz sobie CLI - Command Line INTERFACE. CLI to bardziej elastyczny i dający większe możliwości sposób komunikacji z AmigaDOS. Jest jednym z dwóch interfejsów. Drugi to Workbench. Naprawdę takie podstawy muszę Ci tłumaczyć?

>> pierwsza dyskietka startowa byl Amiga Workbench, a nie AmigaDOS
Brawo. Hołubiona przez Ciebie logika poszła w las.

>> po domyslnym wykonaniu instalacji partycja systemowa nazywa sie Workbench
A w moim PC pod WIN - "System C:"

>> A po czwarte, z czasem wychodzono z nazwy AmigaDOS, zastepujac nazwa Shell lub CLI - notabene, bardziej odpowiednia dla takiego okienka.
Zastępowano, ale czy słusznie? Jeszcze raz przytoczę: Command Line INTERFACE



Ostatnia modyfikacja: 09.05.2011 18:51:18
[#30] Re: AmigaOS i 1989

@1989, post #18

Jakby planował taki krok to by przy każdej okazji nie bluzgał Intela że to wolny, że gorący i że nie ma AltiVec itp. Chyba nie planowałby na zaś kilka lat tego aby wyjść na oszołoma, no nie?

i Apple pokazało jak się utrzymuje w tym biznesie pomimo ogromnej dominacji PC. Z kogo jak nie z Apple można czerpać przykład

A aby nie było całkiem nie na temat to nazwy systemu nie było jasno określonej. System to były na raz Kickstart + AmigaDOS + Workbench OK

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem