Komentowana treść: AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych od 30 listopada
[#121] Re: AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych od 30 listopada

@Grzegorz Kraszewski, post #119

Przypisy, wzory, automatyczne numerowanie stron, ech, na czym to się WW7 nie wieszał , nawet na drukowaniu potrafił strajkować ;)
[#122] Re: AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych od 30 listopada

@Olo, post #121

dodam jeszcze tabele i duza ilosc rysunkow, a do zapisu potrzebuje dodatkowo drugie tyle pamięci i podczas zapisu zwiechy były najgorsze.... bo niszczyly ci dokument. Najsmieszniejsze jednak dla mnie bylo to, ze niby bardziej pamięciożery pgs poradził sobie z tym wszystkim bez problemu. Co więcej praca rozrosła sie jeszcze o drugie tyle.
[#123] Re: AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych od 30 listopada

@Olo, post #114

No tak TERAZ, ale sam nie raz mówiłeś że na amigę nie patrzy się z dzisiejszego punktu widzenia
Ależ nie patrzę z DZISIEJSZEGO punktu widzenia. Dziś komp ma co najmniej 1GB RAM więc jak najbardziej patrzę z dawnego punktu widzenia. 128MB RAM przestało być fenomenem nawet w Amidze już ładnych 5 lat temu jak nie wcześniej.
stabilnością ten program to na pewno nie grzeszył
W moim odczuciu nie był tak wiechliwy jak opisujesz. Mnie jakoś nie zdarzyły się zwiechy podczas zapisywania, dlatego też napisałem - zwiech z powodu braku RAMu nie miałem co nie oznacza, że w innych momentach się nie zdarzało, ale nie było to tak często aby uniemożliwić pracę.
[#124] Re: AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych od 30 listopada

@MinisterQ, post #115

Typowo windziane podejście
To nie windziane podejście a normalne podejście w świecie komputerowym.
Właśnie tak powinno być, że jeżeli coś nie działa na ECS kupuje się maszynę z AGA, nie działa na AGA kupuje się gartę graficzną, nie działa na 16MB kupuje się 32MB itp itd
Niestety w amigowym świecie było odwrotnie - MA DZIAŁAĆ na ECS i 1MB i dlatego wiele konwersji gier z pecetów wygląda i działa tak a nie inaczej, potem było MA DZIAŁAĆ na AGA+8MB i dlatego Exodus wygląda tak a nie inaczej i bez updateu szybciej działa na AGA niż na GFX.
Właśnie przez takie dostosowywanie na siłę gier do ECS+1MB wiele osób sprzedało Ami bo te gry lepiej wyglądały na pececie. Na Ami wyglądałyby tak samo gdyby było normalne myślenie, że jak nie działa na ECS => kup AGA, nie wystarczy 2MB CHIP => kup 4MB FAST

Napisz jeszcze że konwersja Heretica2 jest windziana bo wymaga PPC,3D i co najmniej 64MB a przecież prawdziwie amigowa konwersja powinna się zadowolić 030,AGA i 8MB

I w związku z tym prawdziwy amigafan
No właśnie prawdziwy, bo zależy mi żeby rozbudowywać Amigę aby można było na niej uruchamiać coraz bardzie wymagające programy a nie krzyczę, że ECS+1MB powinien starczyć każdemu.
[#125] Re: AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych od 30 listopada

@SirLEO, post #116

za 10 lat kupi sobie znowu coś do Amigi i znowu będzie pisać, że u niego te dzisiejsze programy działają
Chętnie coś kupi zarówno teraz, za rok jak i za 10 lat jeżeli wyjdzie coś godnego uwagi (np. USB z IndividualComputers). Tylko zapomniałeś, że mnie te dzisiejsze programy JUŻ DZIAŁAJĄ a 128MB RAM mam od 2002 i już wtedy (a tym bardziej dziś) taka ilość nie była fenomenem nawet w świecie amigowym.
Szkoda, że nie wiem ile MB miał taki Amigafan w czasie kiedy ja w swojej Amidze miałem 030+FPU+32MB Fastu
To napisz kiedy to było to ci napiszę ile taki amigafan miał wówczas RAMu.
Ciekawe czy chociaż oryginał WW widział
Oryginał WW nie tylko widział ale i posiadał, a kupił go po recenzji zamieszczonej w ACS. Tak jak posiada oryginały wielu innych programów.
Na oryginalnym WW (najpierw z pakietu Magic, potem 7) pisał wszystkie prace przez całe liceum i tego ma właśnie takie, a nie inne doświadczenia. UWAGA: Mając wówczas o wiele mniej RAMu!
Więc zanim znów oskarżysz o używanie kradzionego softu lepiej najpierw się dwa razy zastanów.
może powinien dokupić kolejne 128MB? Co tam 128, 512
Gdybyś się trochę bardzie orientował w Amidze wiedziałbyś, że do dużych Amig nie da się włożyć więcej RAMu.
A MOSa to nie chcę używać nawet gdyby mi za to płacili. Jeżeli mam już instalować na Ami jakiś system, który z Amigaą ma tyle wspólnego co przysłowiowy piernik do wiatraka to wolę Linuxa - obsługuje więcej HW, więcej softu i ma support lepszy.
[#126] Re: AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych od 30 listopada

@GumBoy, post #117

Że już nie wspomnę o "można dostać bez problemu" (mowa o kościach pamięci), co jak dla mnie oznacza pójście do byle sklepu i kupienie kości o dowolnej wielkości.
Nie wiem jak coś może być bardziej i bez problemu dostępne niż siedząc wygodnie w domu po jednym kliknięciu wejść na stronę gdzie jest ogromny wybór zarówno pojemności jak i producentów.
Po wybraniu towaru, jednym kliknięciem można go zakupić, przelać pieniądze za pośrednictwem internetowego dostępu do konta i spokojnie poczekać dwa dni aż listonosz w zębach przyniesie paczkę priorytetową pod same drzwi. Nie znam łatwiejszego i bardziej dostępnego sposobu.
Jeżeli dla ciebie "łatwo dostępne" oznacza konieczność kupowania chińskiej tandety tylko dlatego, że znajdziesz ją w każdym supermarkecie to rzeczywiście mamy zupełnie inny aparat pojęciowy.

Równie dobrze możesz napisać taką niedorzeczność, że Macintoshe wcale nie są łatwo dostępne bo przecież nie można ich kupić w każdym hipermarkecie jak tandetnych pecetów.
[#127] Re: AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych od 30 listopada

@amigafan, post #123

Ależ nie patrzę z DZISIEJSZEGO punktu widzenia. Dziś komp ma co najmniej 1GB RAM więc jak najbardziej patrzę z dawnego punktu widzenia.

Komp = PC więc masz rację, pierwszy lepszy pece ma 1 GB Ram, ale żeby amigi ? Jakoś nie widzę żeby ktoś z posiadaczy AmigiONE krzyczał że ma MINIMUM 1 GB Ram, z tego co czytam na execu to jest to wielkośc rzędu 256-512... no ale co ja tam wiem, skoro TY mówisz że to minimum .

128MB RAM przestało być fenomenem nawet w Amidze już ładnych 5 lat temu jak nie wcześniej

Wiesz w 2002 miałem A1200 040-40 picasso II+, Zorro II i 64 MB Ram i z tego co pamiętam, WTEDY 128 MB Ram w Amidze to było COŚ. No ale oczywiście 128 MB Ram 5 lat temu to pestka, każdy miał więcej .
[#128] Re: AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych od 30 listopada

@amigafan, post #125

Jeżeli mam już instalować na Ami jakiś system, który z Amigaą ma tyle wspólnego co przysłowiowy piernik do wiatraka to wolę Linuxa

sa tylko dwa systemy nie mające nic wspólnego z amigą: linux i bsd

obsługuje więcej HW
nie działa 3d w linuxie pod permedią, akceleracja X jest a jakby jej nie było

więcej softu
niestety ale to pod mosem dziala wiecej softu amigowego

ma support lepszy
wydaje mi się ze jest odwrotnie, problem z mosem dla klasyków można zglosić i to po polsku na kanale np. #ppa, problem z linuxem pod klasyki możesz zglosić do nil: albo /dev/null

[#129] Re: AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych od 30 listopada

@amigafan, post #126

Blablabla.

A może ktoś nie ma konta? A może ktoś nie ufa zakupom przez Internet? Nie mówię o sobie, ale może ktoś...

Widzę że dla Ciebie wszystko czego jest dużo, a nie kilka sztuk do szukania po necie, to tandeta. Nic o hipermarketach nie wspominałem. Chyba oczywiste było, że skoro mówimy o komputerach, to miałem na myśli sklepy komputerowe.

jak tandetnych pecetów.


No i oczywiście bez "PC suxx", "MOS/Efika/Peg suxx", post by się nie liczył.
[#130] Re: AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych od 30 listopada

@amigafan, post #124

zależy mi żeby rozbudowywać Amigę aby można było na niej uruchamiać coraz bardzie wymagające programy


A jakież to coraz bardziej wymagające programy zalewają naszego classica?
[#131] Re: AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych od 30 listopada

@rzookol, post #128

Akurat w sprawie "amigowości mosa", to tłumaczenie czegokolwiek ma podobne działanie -> /dev/null.

Albo w sumie bardziej tematycznie - /dev/amigafan ;)
[#132] Re: AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych od 30 listopada

@amigafan, post #125

A MOSa to nie chcę używać nawet gdyby mi za to płacili
Aahhaa..To pewnie dlatego nie chce Ci "działać" MorphOS na Twojej A4000.

Ostatnia edycja: 30.10.07 23:33:58
[#133] Re: AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych od 30 listopada

@waldiamiga, post #132

Bardziej dlatego, że krzykliwe środowisko jego zwolenników robi mu taką "reklamę", a raczej anty-reklamę.
[#134] Re: AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych od 30 listopada

@GumBoy, post #129

Blablabla.

A może ktoś nie ma prawa jazdy/samochodu i zamiast tracić cały dzień, kasę na bilety i jeździć autobusami w poszukiwaniu sklepu komputerowego woli dokonać zakupu nie wychodząc z domu.
Taki scenariusz jest dziś o wiele bardziej prawdopodobny niż strach przed zakupami w sieci.

Ale zamiast przyznać, że argument o braku dostępności czegoś co tonami wala się np. na allegro jest niedorzeczny to lepiej tworzyć nieistniejące problemy.

No bo bez wyśmiania amigafana post by się nie liczył.
[#135] Re: AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych od 30 listopada

@Olo, post #127

Komp = PC więc masz rację, pierwszy lepszy pece ma 1 GB Ram

Nie tylko pecet. Każdy obecnie produkowany desktop - także Mac - ma 1GB RAMu.

oczywiście 128 MB Ram 5 lat temu to pestka, każdy miał więcej

Pamięć cię zawodzi bo w 2002 można było już bez problemu dostać pecety ze 128Mb RAM nawet w hipermarkecie, więc na pewno ta ilość pamięci nie była jakimś fenomenem.
Ale zapewne była to ilość nieosiągalna bo TY mówisz że tak było

Więc niech będzie po twojemu:
Amiga jest tak wiechliwa, że wiesza się już od samego włączenia zasilania. A jeżeli raz na ruski rok wydarzy się jakiś cud co najmniej na miarę zmartwychwstania i zaladuje się system to nie należy nic robić poza przestawianiem ikonek. Próba uruchomienia jakiegokolwiek programu niechybnie zakończy się zwiechą. Jest tak ponieważ tak twierdzi olo - znawca prawdy absolutniej. Kto dogmat ten podważa niechybnie wierutnym kłamcą jest i na ekskomunikę naraża się tylko. Albowiem zaprawdę olo powiada nam - jedynym systemem nadającym się do użytku jest xp.
[#136] Re: AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych od 30 listopada

@amigafan, post #135

Nooo tak, jak zwykle nie ma to jak zmienić temat dyskusji :) No ale do rzeczy.
Dziś jest standardem 1 GB Ram, a w zasadzie to 2 GB Ram :), 1GB Ram, to rozsądne minimum, no ale mówimy w tym przypadku,o "pece" i macach, nie o Amidze. W naszym świecie standardem jest raczej ilość 256-512 MB Ram, a te 5 lat temu 128 MB Ram w Amidze było rzadkością. Po pierwsze dlatego, że taką ilość pamięci można było włożyć tylko w kartach PPC lub w niektórych kartach do "dużych Amig" (ile masz kart do A1200 w których można bez problemu wpakować 128 MB Ram , jedną dwie , i nie mówimy o PPC, które nie było zbyt popularne tylko o kartach z prockami m68k ), . Po drugie dlatego, że w tamtych czasach (zresztą do dziś w klasyku nie ma sensu - no może teraz jak się pojawił OS4, to te 128 MB RAM rzeczywiście się przyda..ale tak pozatym ) nie było w ogóle sensu montowania takiej ilości pamięci.. bo po co, programy wymagające takiej ilości pamięci na amidze można było policzyć na palcach jednej ręki...drwala po wypadku i były to głównie programy dla PPC, i ograniczało się to w zasadzie do trzech gier, Wipeout2097, Heretic II i Quake II, reszta oprogramowania zadowalała sie 64 MB Ram, ba na 32 też działało wszystko :) . Co z tego że do A1/Pegasosa włożysz 2 GB Ram, co ci to da, oprócz tego oczywiście, że będzie to wyglądała "kuul" no bo powiesz przed takim "pecetowcem" ,że tez masz 2 GB Ram.


Więc niech będzie po twojemu: ..(..)

Nie niech nie będzie po mojemu. Ale nie opowiadaj też głupot. System amigowy jest jaki jest i stabilnością to on nie grzeszy, tak samo windows, jest jaki jest, ale akurat na stabilność to narzekać nie mogę. Tak jak mówiłem wcześniej ty siadasz przed AmigaOS, ja przed windowsem xp/vista i zobaczymy kto pierwszy "zaliczy reset". A będziemy sobie grać, oglądać filmy, malować, oglądać www, ircować i inne duperele robić. Widzisz, ja często mam tak że komputer włączam w poniedziałek a wyłączam w piątek wieczorem, a cały tydzień komputer działa bez resetu...bo po co.
No ale skoro ty włączasz komputer na chwilkę żeby sprawdzić pocztę, i wyłączasz.... to rzeczywiście AmigaOS jest dla ciebie arcystabilnym systemem ;)

Albowiem zaprawdę olo powiada nam - jedynym systemem nadającym się do użytku jest xp.

Nieprawda, teraz radośnie używam sobie windows vista i wbrew temu co mówią ci co tego systemu nie widzieli, także i on działa mi dobrze, szybko radośnie i bez zgrzytów


P.S. A wordworth7 wywalił mi sie dziś na winuae gdzie mam 512 MB RAM i 128 MB "w karcie graficznej amigi". Dla testu sobie odpaliłem i wczytałem stare sprawozdanie z jakiejś laborki, 22 strony + wykresy +tabelki . Chciałem tylko skasować jedną stronę . Dawno nie widziałem Guru Meditation :)
[#137] Re: AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych od 30 listopada

@Olo, post #136

ile masz kart do A1200 w których można bez problemu wpakować 128 MB Ram
Całkiem sporo (do większości z nich można wsadzić 256MB):
Blizzardy 1230-IV, 1240, 1260
Viper 1230-V
Falcon 1240, 1260
DKB 1240
mowa tak jak chciałeś o kartach 68k bez PPC

cały tydzień komputer działa bez resetu...bo po co
(...)
skoro ty włączasz komputer na chwilkę

Ja nie widzę sensu żeby chodził jak lodówka...bo po co.
Mam na tyle ciepło w domu, że piecyka nie potrzebuję.

Ostatnia edycja: 02.11.07 11:36:31
[#138] Re: AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych od 30 listopada

@amigafan, post #137

Całkiem sporo (do większości z nich można wsadzić 256MB):

Pomijajać już takie egzotyki jak Viper, Falcon, to...

Blizzard 1230-IV powstał w którym - 1995 przecież wtedy te 256 MB to była czysta abstrakcja ;) nie było nawet mowy o kościach 128 :) a jak gdzieś się pojawiły kości 64 MB to kosztowały tyle co 10 takich blizzardów ;). To samo z pozostałymi kartami, obsługa takiej ilości to był wtedy zwykły zabieg marketingowy, MY możemy a konkurencja nie, i powiem to tobie jako użytkownik karty Blizzard 1260-50 MHz, żeby mieć 128 MB musiałem mieć ten śmieszny kontroler SCSI bo inaczej nie miałbym 128 MB Ram :) .

To że coś może nie znaczy że się da. Przykład, moja płyta w pececie może zaadresować do 32 GB RAM, patrząc się, że mam tylko 4 sloty na pamięć, a największa dostępna w chwili obecnej kostka to 1 GB (są wprawdzie, na zamówienie robione, kości 2 GB ale cena - ok. 2000zł za kość powoduje że raczej trudno je nazwać standardowym wyposażeniem peceta) ... resztę sobie sam dopisz :). No ale pewnie za 5 lat powiesz że w 2007r standardową ilością pamięci w pc było 32 GB, bo skoro płyty tyle potrafiły zaadresować ;)

Wracając do tematu, przed wprowadzeniem AmigiONE/Pegasosa standardem w amidze było 32-64 MB Ram, właściciele PPC mieli 64-128, jedynie niektórzy posiadali, tak dla zabawy, te 256 MB Ram. Teraz dzięki AmidzeONE pegasosowi jest to wartość 256-512, pewnie ktoś tam dla zabawy obsadził 1 GB Ram a nawet więcej, tylko po co ;). I na pewno nie można tego nazwać, standardową ilością pamięci w Amidze :) . Pozatym ukochany przez nas wordworth7 powstał w czasach gdy przeciętny kowalski miał 8-16 MB Ram w Amidze i procek 030. I na takim konfigu ten program był niestabilny. Co gorsza, nawet pod winuae z "Amigą" która ma 512 MB Ram i emulowaną grafiką z 128 MB Ram, WW7 potrafi się wysypać przy dokumencie z większą ilością stron, wzorów itd. :)


Mam na tyle ciepło w domu, że piecyka nie potrzebuję.


Hmm...a o takim czymś jak AMD Cool'n'Quiet, czy Intel SpeedStep słyszałeś .
Mam athlona X2 4000+ AM2 (2200MHz) obecnie jego częstotliwość pracy to ..700 MHz, temeratura proca 20 stopni, wiatrak na procu...stoi. Grafika GF 8600GTS..temp GPU 32 stopnie, wiatrak..stoi. Wiatrak w zasilaczu... stoi, wiatraki wspomagające w obudowie też. Obciążenie zasilacza...74 W (zasilacz Tagan 480W), ani to głośne, ani gorące, jedynie dysk coś mruczy pod nosem od czasu do czasu. Piecykiem bym tego na pewno nie nazwał :)
[#139] Re: AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych od 30 listopada

@Olo, post #138

Amigafan i Olo, każdy następny post na temat "standardowa ilość pamięci w Amidze i PC" zostanie nagrodzony banem. Totalny offtopic, poza tym powtarzacie się i dyskusja nic nie wnosi. A co do WW7 - program ten nie wieszał się z braku pamięci, tylko z powodu błędów w nim samym...
[#140] Re: AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych od 30 listopada

@Grzegorz Kraszewski, post #139

A ty się krashan wogóle bawić nie potrafisz ;)
[#141] Re: AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych od 30 listopada
Tak patrzę na kalendarium, sześc lat ludzie na to musieli czekać, szok.
[#142] Re: AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych od 30 listopada

@amigafan, post #133

Kocham zwolennikow Mosa na tej stronie, oni Cie ZMUSZA do uzywania Mosa... ZMUSZA, buciorami wchodzac na twarz. Bo Mosa to... wlasnie co to?

A niech uzywaja sobie tego Mosa jak im dobrze. I cale to gadanie o ze to takie oryginalny amigowy system, no juz dajcie luz. ok, racja

Jak widze to zajadlosc to mi sie odechciewa.

Kreciu

PS. Bardzo sie ciesze ze bede mogl KUPIC system os4.0... jeszcze pracuje na moja PPC (tzn. zastanawiam sie co kupic...)
[#143] Re: AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych od 30 listopada

@Krecik, post #142

Mikt nikogo do uzywania mosa nie zmusza, jest jednak taki dysonans, z jednej strony amigafan twierdzi, ze MOS jest be, bo nie działa na jego Amidze, z drugiej nie chce tak naprawdę go uruchomić, jakby sie bał, że może mu sie spodobać.
[#144] Re: AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych od 30 listopada

@amigafan, post #134

No bo bez wyśmiania amigafana post by się nie liczył.


Czujesz się wyśmiany tym postem na który odpowiadasz?
[#145] Re: AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych od 30 listopada

@Krecik, post #142

oni Cie ZMUSZA do uzywania Mosa... ZMUSZA, buciorami wchodzac na twarz.

Amen bracie. Prawdziwa wiara jest tylko jedna. Nic nie zmąci mojej świetlanej ścieżki, nie dam się skusić szatanowi. Nawet nie spojrzę, bo tam zło prawdziwe się czai. Może i niedobro jakieś nawet.
[#146] Re: AmigaOS 4.0 dla Amig klasycznych od 30 listopada

@Krecik, post #142

Wiesz co? Przestań już pisać lepiej nt MOSa... najlepiej załóż że go nie ma, podobnie jak jego użytkowników. Tak będzie najlepiej dla wszystkich.
Denerwujące jest jest to twoje klapkowate podejście do spraw, nikt Cię tu do przecież niczego nie zmusza, nie wchodzi na twarz czymkolwiek, nawet nie doszukałem się w tym wątku aby ktoś namawiał Cię chociażby delikatnie. Jedyne co widzę, to twoje bluzganie na coś czego nigdy nie widziałeś i o czym zapewne nie masz zielonego pojęcia... ośmieszasz się taką postawą.
Rozumiem to, bo dawno temu, gdy wybierałem komputer i na delikatne sugestie "sponsora" :) że może A500 (bo mówią że dobra), ja jako "prawdziwy atarowiec" (miałem wtedy Atari 65XE) oświadczyłem mądrze "Amiga ma niedobry i zagmatwany system operacyjny"... jeszcze parę innych mądrości tego rodzaju dołożyłem :) . A wszystko to przeczytałem w "prasie patriotycznej" gdzie jakiś inny "znawca" dowodził wyższości TOS na AOS, gdyż ten pierwszy ma wszystko w jednym katalogu, a Ami ma takie dziwne c, s, l, libs....
Ale nie martw się, zazwyczaj z takich postaw się wyrasta
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem