Komentowana treść: Pierwsza plyta NATAMI już działa!
[#31] Re: Pierwsza plyta NATAMI już działa!

@GumBoy, post #27

Standard ATX suxx :D
[#32] Re: Pierwsza plyta NATAMI już działa!

@MisOr, post #30

Fajna wiadomość dla Klasykowców, zanosi się na fajny sprzęcik.

Jeśli chodzi o cenę to jeśli Minimig kosztuje w granicach 900 PLN, to ja obstawiam, że Natami z 060 będzie kosztował ok. 2200 PLN.

Ostatnia edycja: 18.09.09 17:03:12
[#33] Re: Pierwsza plyta NATAMI już działa!
Też jestem chętny na to urządzenie. Wszystko zależy od ceny.
[#34] Re: Pierwsza plyta NATAMI już działa!
Jeśli wyjdzie, to może być to ciekawe rozwiązanie do Retro-Amigo-Grania; w sensie podłączenia Natami w jakimś ładnym pudełku do TV i grania w stare ulubione gry.

Do pracy zaś ... sensownego nowego sprzętu na horyzoncie nie widać. Jakaś nadzieja jest w MacMini i MorphOSie aczkolwiek nie wiadomo kiedy to będzie wypuszczone. W sumie nie zdziwiłbym się gdyby np. Friedenowie równolegle także pracowali nad zaadoptowaniem AmigaOS 4 dla MacMini albo innych Maców z PowerPC ... w końcu nowego (sensownego, tzn. z możliwościami większymi niż stary nie produkowany sprzęt) jakoś nie widać ...
[#35] Re: Pierwsza plyta NATAMI już działa!

@APair, post #34

Z dwoch hobbystycznych drog rozwoju amigi wole galaz retro, ktora przynajmniej jest w pelni funkcjonalna (jako sprzet retro) i nie musi niczego udawac(np w pelni funkcjonalnego komputera ktorym nigdy nie bedzie)!
[#36] Re: Pierwsza plyta NATAMI już działa!

@pawelini, post #35

(...)którym nigdy nie będzie(...)

zapomniałeś dodać moim zdaniem, złociutki.
[#37] Re: Pierwsza plyta NATAMI już działa!

@pawelini, post #35

Retro Amiga w takiej konfiguracji? Czemu nie. Tylko że pewnie więcej niż os 3.9 taka Natami nie pociągnie. To ja już wtedy wolę prawdziwego klasyka.
[#38] Re: Pierwsza plyta NATAMI już działa!

@MinisterQ, post #16

Zdaje się, że CPU jest na tej płycie... w układzie FPGA. Nazwa kodowa tego nowego procesora to 68050 :)
[#39] Re: Pierwsza plyta NATAMI już działa!

@pampers, post #37

Jak wyjdzie Natami to ja sprzedam ci mojego klasyka jak bedziesz jeszcze chcial!?A tak powaznie to przeczytaj wstepna specyfikacje moze sie troszke rozni ale ma sloty PCI i gmiazdo rozszezen dla procka ktory w przyszlosci moze byc z firm ARM;Freescale;IBM;itd.Pytanie czy beda hetni by napisac odpowiedni kod pod te procki -przyszlos pokaze!
[#40] Re: Pierwsza plyta NATAMI już działa!

@pawelini, post #35

mój peg jest w pełni funkcjonalny działają wszystki porty, włącza sie, nawet diody dysku i power by się swieciły jakbym je podłączył
[#41] Re: Pierwsza plyta NATAMI już działa!

@Baru, post #39

Specyfikacje widziałem. W porównaniu do takiej A1200 czy A4000 robią wrażenie. To po prostu mocno stuningowany klasyk :)

Chodzi mi jednak o to, że nie ma softu który to wykorzysta. Czy powstanie? Tego nie wie nikt.
[#42] Re: Pierwsza plyta NATAMI już działa!

@Grzegorz Kraszewski, post #12

A Pan moderator jakby bez refleksji. Twardo, metalicznie i zimno. A to przeciez tylko natAMI. :)
[#43] Re: Pierwsza plyta NATAMI już działa!

@AS, post #32

A w czym taki Minimig cenowo moze roznic sie od Natami? Przeciez to troche dzisiejszej elektroniki dzialajacej jak stare Amigi. Co za roznica czy to A500, A1200, C64 czy Atari. ;)
[#44] Re: Pierwsza plyta NATAMI już działa!

@Andrzej Drozd, post #43

Zobacz ile kosztują procesory 68060.
[#45] Re: Pierwsza plyta NATAMI już działa!

@APair, post #34

Jakaś nadzieja jest w MacMini

W glowach sie Wam poprzewracalo. Powinniscie zmienic forum na szarlotka.pl :P
Maciarze! :P
[#46] Re: Pierwsza plyta NATAMI już działa!

@rzookol, post #40

Diody to sobie mozesz przylaczyc, ale nie masz za to stacji dyskow. :P
[#47] Re: Pierwsza plyta NATAMI już działa!

@pampers, post #44

Wez przestan. Jezeli Natami ma miec sprzetowy 060, to ja wole sobie kupic do A1200, jakies Apollo z 060. :P
Normalne procki sluza raczej do testow sprzetu. Jezeli Natami nie bedzie mial jakiegos emulowanego (lub nie) proca minimum 200 MHz, to naprawde nie bedzie sensu przesiadac sie z A1200 (i to nadodatek z PPC). ;)
[#48] Re: Pierwsza plyta NATAMI już działa!

@Andrzej Drozd, post #46

miałem w pegu stacje dysków i działała, pod mosem też
[#49] Re: Pierwsza plyta NATAMI już działa!

@rzookol, post #48

Byl kiedys taki kawal w sklepach z komputerami o Amigach. Jak daaawno temu dokupilem do Amigi twardy dysk (a dyski kosztowaly polowe Amigi), to sprzedawca stwierdzil - "teraz to juz masz komputer". :)
No ale ja tak uparcie przy tych stacjach. :P
[#50] Re: Pierwsza plyta NATAMI już działa!

@Andrzej Drozd, post #47

A w ogóle widziałeś zakładane specyfikacje NatAmi? Procesor to nie wszystko...
[#51] Re: Pierwsza plyta NATAMI już działa!

@Solo Kazuki, post #50

Widzialem. To powinno pracowac nawet z jakims prockiem 500MHz. Ale nigdy ze sprzetowym 060, nawet na 110 MHz ;)
:)
[#52] Re: Pierwsza plyta NATAMI już działa!
@Czarek

Czarku, to nie do konca tak. Zaden z amigowych ukladow specjalizowanych w NATAMI nie jest w zaden sposob emulowany.

To sa uklady zaprojektowane od zera tak, by dzialac jak originalny chipset. To jest implementacja, nie emulacja. Uklady NATAMI dzialaja z pelna predkoscia, znacznie szybciej niz originalne uklady specjalizowane Amigi.

Roznica polega na tym, ze tradycyjny uklad scalony potrafi wykonywac tylko jeden, "wypalony" w krzemie zestaw polecen - uklad FPGA natomiast jest wolny od tego ograniczenia:)

Serdecznie pozdrawiam.
[#53] Re: Pierwsza plyta NATAMI już działa!

@ntx, post #38

Zdaje się, że CPU jest na tej płycie... w układzie FPGA. Nazwa kodowa tego nowego procesora to 68050


Na TEJ konkretnej płycie nie ma żadnego procesora w FPGA. Ta wersja ma slot na CPU 68060 - taki jak TUTAJ (zauważ taktowanie - 133MHz). Dopiero następna wersja płyty będzie miała procesor (68070) zaimplementowany w FPGA.

Tak mi się przynajmniej wydaje
[#54] Re: Pierwsza plyta NATAMI już działa!

@LordBanter, post #52

Lord:

zgadza się ale problem jest gdzie indziej. Mimo tego, że układy specjalizowane mają być o wiele szybsze, wydajniejsze to nie pisze się do nich oprogramowania. Teraz za standard przyjmuje się kartę graficzną. Poważniejsze aplikacje (albo i te mniej poważne) nie skorzystają z tego, że Agata zostanie mocno odświeżona.
[#55] Re: Pierwsza plyta NATAMI już działa!

@pampers, post #54

Nie bluźnij. Przecież od dawna wiadomo, że po premierze Natami nastąpi wysyp oprogramowanie pisanego pod nowe wypasione układy oraz masa programistów wróci do pisania pod 68k i OS3.x!
[#56] Re: Pierwsza plyta NATAMI już działa!

@GumBoy, post #55

Zapomniałeś jeszcze o samoportującym się AROSie.
[#57] Re: Pierwsza plyta NATAMI już działa!

@Hareton, post #56

AROS? Jest już parę platform pod którymi AROS radzi sobie całkiem dobrze. Nie wydaje mi się żeby AROS przeportowany na Natami miałby jakoś znacznie podnieść jej "wartość".
[#58] Re: Pierwsza plyta NATAMI już działa!
Mam nadzieję że będzie tańsza od Samanty - a zresztą i tak sobie kupie jak wyjdzie :P
[#59] Re: Pierwsza plyta NATAMI już działa!

@(V)(I)mothe(P), post #58

Czekam i wielu innych czeka, to wystarczy. Malkontenci niech zajmą się swoimi sam'ami, efikami, pegasosami... i zrobią trochę miejsca dla prawdziwych marzycieli, którzy czekają od lat na spełnienie ich jednego, bardzo ważnego marzenia, które do tej pory wpędzało jedynie w nostalgiczne przygnębienie.

Z resztą, mój avatar wystarczy za komentarz :)
[#60] Re: Pierwsza plyta NATAMI już działa!

@Duracel, post #59

a mi zawsze wydawalo sie ze marzeniem tych marzycieli bylo przywrocic amige do zycia i dzisiejszosci.. oraz standardow komputerowych czasu obecnego. emulator dopakowanej a1200 w fpga , raczej ni jak sie do tego marzenia ma .. to bardziej jak podtrzymywanie na sile przy zyciu ciala i wmawianie ze pacjent cieszy sie nowa jakoscia zycia :)

Ostatnia edycja: 23.09.09 01:23:51
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem