Komentowana treść: NatAmi działa z 16 MB pamięci Chip
[#1] Re: NatAmi działa z 16 MB pamięci Chip
Mamy się cieszyć z tego że stare tryby nie mrugają?
Ja nawet nie pamiętam kiedy widziałem migotającego workbencha.
Laaaata temu musiało być.
16 MB Chip?
A co to jest pamięć chip?
Nie może wszystko działać jak na prawdziwych amigach z ppc i Os 4, bez śmiesznego rozgraniczania chip/nie chip?
[#2] Re: NatAmi działa z 16 MB pamięci Chip

@qwerty4000, post #1

hmmm bo to ma być sprzęt kompatybilny z OS 3.9 ? LOL
[#3] Re: NatAmi działa z 16 MB pamięci Chip
Brzmi bardzo interesująco. Zastosowanie na Workbenchu będzie proste, będzie można na przykład otwierać wiele ekranów w wysokiej rozdzielczości i dużej ilości kolorów, ale szczególnie ciekaw jestem jak taki zasób pamięci CHIP wykorzystają projektanci gier i programów. Superfrog z 8MB dźwięków i 8 MB grafiki na jednym etapie? Lepsze wersje klasycznych programów malarskich i muzycznych?

Ostatnia edycja: 30.05.10 18:37:10
[#4] Re: NatAmi działa z 16 MB pamięci Chip

@qwerty4000, post #1

Tu akurat nie masz racji. W każdym komputerze masz pamięć na karcie graficznej i jest to ważne ile jej masz. A że Amiga potrafi z tej pamięci korzystać jak ze zwykłej, to tylko świadczy o jej klasie. I ta graficzna to jest właśnie CHIP.
[#5] Re: NatAmi działa z 16 MB pamięci Chip

@PrzemasIII, post #2

Również ta Amiga korzysta z custom chips (układów specjalizowanych) i musi być kompatybilna z klasycznymi programami więc pamięc CHIP jest nieodzowna.
[#6] Re: NatAmi działa z 16 MB pamięci Chip
dla mnie bomba. progres. trzymam kciuki i ciułam grosz na koncie.
[#7] Re: NatAmi działa z 16 MB pamięci Chip
No proszę tam gdzie Commodore i Amiga inc. nie mogły Natami team dał radę. Obawiam sie, że gdy projekt wystartuje, to zostanie storpedowany przez właścicieli Amigaos 3.1.
Ktoś wie coś więcej o tej pamięci Chip (parametry jakieś dla porównania ze starą Chip)?
[#8] Re: NatAmi działa z 16 MB pamięci Chip

@Minniat, post #3

szczególnie ciekaw jestem jak taki zasób pamięci CHIP wykorzystają projektanci gier i programów. Superfrog z 8MB dźwięków i 8 MB grafiki na jednym etapie? Lepsze wersje klasycznych programów malarskich i muzycznych?

Wcale. Takie wersje nie powstaną.

A gdyby już komuś się chciało inwestować czas i parę, to wolałbym te lepsze wersje w formie zgodnej z już istniejącym, rozbudowanym klasykiem (a przy okazji z innymi amigowymi i amigo-podobnymi sprzętami) a nie tylko z jednym kawałkiem hardwareu, o którym nie wiadomo nawet czy i na jak długo się przyjmie. Czyli RTG, AHI, itp. a nie znowu walenie po rejestrach, tym razem jakiegoś FPGA.
[#9] Re: NatAmi działa z 16 MB pamięci Chip

@Daclaw, post #8

Ależ zarówno RTG jak i AHI można będzie swobodnie zaimplementować pod układy specjalizowane NatAmi. Jestem pewien, że autorzy biorą pod uwagę taką opcję, choć warto zauważyć też, że już na głównej stronie projektu NatAmi autorzy zarzekają się, że NatAmi nie będzie miała warstw abstrakcji. Oznacza to po prostu, że stawiają na natywny soft, choć oczywiście nie oznacza to, że grzebanie w rejestrach pozostanie jedyną formą pisania programów na ten komputer.

Co do tego czy ulepszone wersje tych programów powstaną to poczekajmy do momentu, gdy NatAmi będzie w sprzedaży.
[#10] Re: NatAmi działa z 16 MB pamięci Chip
Natami Stage I video:
http://www.youtube.com/watch?v=rydE7wa_5d0&fmt=18

Ostatnia edycja: 30.05.10 19:59:13
[#11] Re: NatAmi działa z 16 MB pamięci Chip

@Daclaw, post #8

"Wcale. Takie wersje nie powstaną". Hm, no pewnym tego być nie możesz. Wszystko zależy do tego, jak potoczą się losy NatAmi. Jeśli faktycznie ten projekt zostanie sfinalizowany, jeśli faktycznie będzie można bez problemów kupić NatAmi, jeśli nie będzie ów komputer koszmarnie drogi... To kto wie, może się środowisko Klasykowców lekko rozbuja i trochę nowinek na ten sprzęt powstanie.

A nawet jeśli nie - no cóż, nawet jedynie obecnie dostępne, "stare" wersje takich programów jak DPaint, PPaint, Brillance, Photogencs, Art Effect, Art Departament Pro, ImageFX, Real, Cinema 4D et cetera - przestaną wywalać komunikat, że "not enough memory", który lubi się pojawiać na Klasyku wyposażonym w nawet 64 czy i 128 mega RAM. Zdaje mi się, że każdy dodatkowy megabajt pamięci CHIP skorzystają bez przepisywania, bez wspomagaczy w postaci nowych bibliotek.

Szesnaście mega pamięci CHIP dla wzmiankowanego wyżej softu to Kosmos jest. I fajnie, chciałbym móc dłubać w swoich amatorskich, hobbystycznych animacjach robionych w DPaincie bez oglądania się na to, że mi czipu zabraknie.

Mocno trzymam kciuki za powodzenie projektu NatAmi. Za tyle pamięci CHIP dam się pokroić, samochód sprzedam, a tego "Starego Neoklasyka" kupię

Z szacunkiem
Des
Ps. Tak przy okazji, bo nie chcę nowego wątku zakładać - czy ktoś z Szanownych Kolegów wie, gdzie można dorwać stareńką wersję (1.0) TVPainta dla Windows?
[#12] Re: NatAmi działa z 16 MB pamięci Chip

@Des, post #11

Ps. Tak przy okazji, bo nie chcę nowego wątku zakładać - czy ktoś z Szanownych Kolegów wie, gdzie można dorwać stareńką wersję (1.0) TVPainta dla Windows?

Bardzo amigowy temat, idealnie nadający się do komentowanej wiadomości...
[#13] Re: NatAmi działa z 16 MB pamięci Chip

@qwerty4000, post #1

16 MB Chip?
A co to jest pamięć chip?


Używałeś Amigi i nie wiesz co to jest pamięć chip? :)
[troll mode]Natami r0x gitara OK
AmigaOne do piachu grób buuu! [/troll mode]

Ostatnia edycja: 30.05.10 20:05:33
[#14] Re: NatAmi działa z 16 MB pamięci Chip

@Minniat, post #9

Oznacza to po prostu, że stawiają na natywny soft
I - moim zdaniem - właśnie o to chodzi. NatAmi nie ma być "nowym" w sensie zaawansowania technologicznego i doganiania PC komputerem. Ma być po prostu wspaniale "wypasionym" Klasykiem. Na Ami Klasyczną jest taka mnogość softu, który spokojnie wykorzysta relatywnie obłędnie szybki procesor i relatywnie obłędną ilość pamięci CHIP, że żadne nowe oprogramowanie nie jest specjalnie potrzebne. Dla "klasykowca - hobbysty" oczywiście.

Z szacunkiem
Des
[#15] Re: NatAmi działa z 16 MB pamięci Chip

@Des, post #14

Nowe oprogramowanie jest oczywiście również potrzebne. Natywne oprogramowanie to ... wystarczy zajrzeć do FAQ ;) ... nie jest koniecznie stare oprogramowanie, tylko oprogramowanie które zostało napisane specjalnie dla tej platformy sprzętowej. Zatem nowe programy pisane na NatAmi też mogą być natywne.
[#16] Re: NatAmi działa z 16 MB pamięci Chip

@Minniat, post #9

Co do tego czy ulepszone wersje tych programów powstaną to poczekajmy do momentu, gdy NatAmi będzie w sprzedaży.

Ja pamiętam Amithlona i wytryski jego podjaranych fanów, którzy pewni byli rychłego zalewu programów, wykorzystujących unikalne możliwości tego systemu/platformy/emulatora (jak kto tam woli go nazywać). Ile z tego się ziściło to już wiemy, dodatkowo o samym Amithlonie świat już niemal zapomniał. Dlatego pozwolę sobie być zatwardziałym sceptykiem.

No i podtrzymuję swój pogląd: wszystkie ami-systemy mają pewien wspólny obszar kompatybilności, w którym należy się poruszać. Pisanie pod konkretny sprzęt już raz było i do dziś odczuwamy tego skutki.
[#17] Re: NatAmi działa z 16 MB pamięci Chip

@Minniat, post #3

szczególnie ciekaw jestem jak taki zasób pamięci CHIP wykorzystają projektanci gier


Których gier?

i programów


Których programów?

Mowisz tak, jakby NatAmi miało kupic i używać tysiące ludzi i dziesiątki programistów. Prawda jest taka, że będzie to obiekt westchnień dla setki, ciekawostka dla kolejnej setki, a dla całej reszty amigowego świata zaledwie ciekawostka. Poza amigowym światem (niech będzie, że jest to może tak z 3000 ludzi) nikt nawet nie zauważy powstania NatAmi.

Superfrog z 8MB dźwięków i 8 MB grafiki na jednym etapie?


Kto napisze tego superfroga?

Lepsze wersje klasycznych programów malarskich i muzycznych?


Sugerujesz, że ktoś wyda nową wersję DeluxePaint-a? A może nowe wydanie ProTracker-a? A może nawet Pinball Dreams na 16MB CHIP-u?
[#18] Re: NatAmi działa z 16 MB pamięci Chip

@szuler, post #17

i to jest wlasnie ta utopia w ktora wierza die-hard fani klasyka. wierza ze wypuszczenie kolejnego potworka na 68k ,z przestarzalymi nieco poprawionymi scalakami zwanymi ukladami specjalizowanymi rodem z 93-94 roku sprawi ze automatycznie pojawia sie appsy pod ten HW.
[#19] Re: NatAmi działa z 16 MB pamięci Chip

@Daclaw, post #16

Amithlon - bardzo słaby marketing "na zewnątrz środowiska" i szybkie porzucenie projektu były chyba główną przyczyną jego śmierci. Jak by udostępniono źródła to pewnie ktoś by w tym dalej grzebał i już dawno byśmy mieli normalny system na "normalnym" sprzęcie.
[#20] Re: NatAmi działa z 16 MB pamięci Chip

@Santon, post #19

bardzo słaby marketing "na zewnątrz środowiska"


A jak ów marketing na zewnątrz środowiska miałby wyglądać? Odwoływać się do sentymentów? Od tego są na przykład płyty "AmigaClassiX" (takie jak ta: link). Pod pecetem czy też pod OSX masz gotowy instalator. Potem tylko klikasz w ikonkę i uruchamiasz ulubioną grę z dzieciństwa. W pełni skonfigurowane UAE z WHDLoad i kickiem 1.3 oraz 3.1 w zestawie.

Prościej się nie da.
[#21] Re: NatAmi działa z 16 MB pamięci Chip

@szuler, post #20

Amithlon był czymś więcej niż emulatorem. On był emulatorem odpalonym na maksymalnie okrojonym systemie. Dzięki temu zasoby sprzętowe nie były pobierane przez nic innego tylko przez sam emulator. Jak wiesz pod windą np z WinUAE nie jest tak różowo, bo win dużo żre na starcie, zarówno proca jak i pamięci. Moja wizja to jakiś malutki Linux tak zrobiony żeby go nie było widać przy odpalaniu z UAE w autostarcie, ewentualnie zamiast Linuxa - AROS.
A docelowo to chciał bym mieć UAE w telefonie komórkowym. Systemy Classicowe powinny właśnie iść w kierunku urządzeń mobilnych, a nowe systemy Amigowe w kierunku x86 64bit. No ale ja jestem wykolejony... ;)
[#22] Re: NatAmi działa z 16 MB pamięci Chip

@Santon, post #19

Dobrze gadasz OK Ja ubolewam nad tym do dziś. WinUAE jakoś nigdy mnie nie kręciło.
[#23] Re: NatAmi działa z 16 MB pamięci Chip

@Santon, post #21

Moja wizja to jakiś malutki Linux tak zrobiony żeby go nie było widać przy odpalaniu z UAE w autostarcie

znaczy się, coś takiego?
[#24] Re: NatAmi działa z 16 MB pamięci Chip

@Lorak, post #22

No mnie kręci UAE i AROS. NatAmi mniej, ale trochę też. Napewno nie kupię ale chciał bym zobaczyć w działaniu.
Obecnie uważam, że jak można uprawiać darmowe hobby, to po co płacić.
[#25] Re: NatAmi działa z 16 MB pamięci Chip

@Santon, post #21

a X-Amiga ? jest to wyciete i ostro pokrojone mini distro linuxowe , ktore odrazu odpala UAE na PPC i x86

http://www.xamiga.net



Ostatnia edycja: 30.05.10 22:23:28
[#26] Re: NatAmi działa z 16 MB pamięci Chip

@recedent, post #23

Tak recedent. Coś takiego, tylko aby jeszcze to darmo dawali. :)
[#27] Re: NatAmi działa z 16 MB pamięci Chip

@DRACOX, post #25

Dzięki DRACOX. Zasysam. Nie znałem tego projektu. Może to mi da nową jakość Amigowania ;)
[#28] Re: NatAmi działa z 16 MB pamięci Chip

@DRACOX, post #25

DRACOX: coś mi nie bangla, nie obsługuje touchpada a ja myszy nie mam w domu ;)
[#29] Re: NatAmi działa z 16 MB pamięci Chip

@Santon, post #28

to pora kupic, po 15 zeta w tesco czy innym badziewiu znajdziesz laserowki na usb
[#30] Re: NatAmi działa z 16 MB pamięci Chip

@Santon, post #21

Jak wiesz pod windą np z WinUAE nie jest tak różowo, bo win dużo żre na starcie, zarówno proca jak i pamięci.

Ale jakie to ma znaczenie, skoro tego, co zostaje i tak jest kilka razy za dużo w stosunku do potrzeb? Do żadnych "amigowych" zastosowań nie potrzeba gigabajtów RAM-u. Dostępne oprogramowanie powstawało w czasach, kiedy zasoby były znacznie bardziej ograniczone i było pisane pod te zasoby. Prawdę mówiąc, odkąd wsadziłem do Cyberstorma 128MB fastu, na długie lata zapomniałem, że amiga ma RAM. Z tego samego powodu rozbudowywanie w kosmos pamięci chip w Natami to czysta sztuka dla sztuki i ładnie wyglądającej belki Workbencha. Niech by było jej więcej, niż 2MB dla swobody działania, ale po cholerę znacznie więcej, niż 16MB? Tego nie potrafię sobie uzasadnić.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem