Komentowana treść: Wywiad z Peterem Kaltsteinem
[#1] Re: Wywiad z Peterem Kaltsteinem
Świetna wiadomość OK
[#2] Re: Wywiad z Peterem Kaltsteinem

@pinior, post #1

Szkoda tylko, że jak zwykle żadne daty nie padły.
[#3] Re: Wywiad z Peterem Kaltsteinem

@frywolny_marian, post #2

Jeśli mieli by podać jakiś nierealny, wyssany z palca termin, to lepiej chyba jak nie podają żadnego.
[#4] Re: Wywiad z Peterem Kaltsteinem
Chętnych do przeczytania wywiadu z Peterem w języku polskim zapraszam tutaj:

http:/221746.edicypages.com

Pozdrawiam!
[#5] Re: Wywiad z Peterem Kaltsteinem

@Banter, post #4

Wielkie dzięki. OK
[#6] Re: Wywiad z Peterem Kaltsteinem

@Banter, post #4

Coś mi nie działa ta strona z tłumaczeniem

[#7] Re: Wywiad z Peterem Kaltsteinem

@Dziadziomiecio, post #6

Czy mogę zapytać, co konkretnie nie działa? Jest niedostępna, czy się po prostu nieprawidłowo wyświetla?
[#8] Re: Wywiad z Peterem Kaltsteinem

@Dziadziomiecio, post #6

Trzeba dodać "/" do adresu:)
[#9] Re: Wywiad z Peterem Kaltsteinem

@luk, post #8

Rzeczywiście, poprawny adres to:

http://221746.edicypages.com

lub po prostu:

http://natami.xlx.pl/

Dzięki luk OK

Ostatnia edycja: 28.03.11 00:10:47
[#10] Re: Wywiad z Peterem Kaltsteinem

@Dziadziomiecio, post #6

Można też za pomocą Google Translatora. :)
[#11] Re: Wywiad z Peterem Kaltsteinem

@Andrzej Drozd, post #10

Czy Linux bedzie drugim systemem operacyjnym po AROSie dostepnym dla NatAmi? Zasugerowalem sie tym zdaniem: "muszę przyznać, że od czasów 68060 zacząłem również używać Linuxa i kontynuowałem jego użycie na PowerPC."

Odnosnie tlumaczenia dlaczego autor "wytluscil" zwroty np. "Natywnej Amigi", "wskrzesić Amigę", "dowolna gra", "AmigaOS", ktore w oryginale nie sa wytluszczone?
[#12] Re: Wywiad z Peterem Kaltsteinem

@Leon, post #11

bo to słowa - klucze
[#13] Re: Wywiad z Peterem Kaltsteinem

@Leon, post #11

Czy Linux bedzie drugim systemem operacyjnym po AROSie dostepnym dla NatAmi?


TRZECIM! :). Pierwszy to AOS3.x z odpowiednimi sterownikami. Drugi AROS68k... a trzeci moze byc Linux, czwarty NetBSD :). Pytanie tylko, czy dwa ostatnie beda mialy sterownik dla SAGA, dla X'ow i fb.
[#14] Re: Wywiad z Peterem Kaltsteinem
Natami FTW.
[#15] Re: Wywiad z Peterem Kaltsteinem

@1989, post #13

Pytanie czy na cokolwiek będą stery dla SAGA i czy wogóle będzie SAGA, bo narazie to chyba poza ECS się nie posunęli.
[#16] Re: Wywiad z Peterem Kaltsteinem

@pinior, post #15

Zjedz grzecznie kolację i idź w kimono. Dobranoc. :)
[#17] Re: Wywiad z Peterem Kaltsteinem

@Andrzej Drozd, post #16

Umiesz rzeczowo odpowiedzieć, czy nie masz argumentów, bo natamiteam daje ciała?
[#18] Re: Wywiad z Peterem Kaltsteinem

@pinior, post #17

ale Andrzej za to nie odpowiada. Nie ma nigdzie pełnego raportu na temat prac. Więc po co wszczynać burdy. Będzie to będzie, nie będzie to nie będzie. I tyle.
[#19] Re: Wywiad z Peterem Kaltsteinem

@sand, post #18

OK więc lepiej nic nie mówić a nie obrażać innych, pewnie poprostu uwiera Go że natamiteam tylko obiecuje.
[#20] Re: Wywiad z Peterem Kaltsteinem

@pinior, post #19

Natami Team niczego nie obiecuje i jeszcze nigdy nie podało konkretnych dat. Wszystkiego dowiesz się ze strony projektu.

Patrz, obserwuj, czekaj. :)
[#21] Re: Wywiad z Peterem Kaltsteinem

@Leon, post #11

Odnosnie tlumaczenia dlaczego autor "wytluscil" zwroty np. "Natywnej Amigi", "wskrzesić Amigę", "dowolna gra", "AmigaOS", ktore w oryginale nie sa wytluszczone?


Bo banter trochę podkolorował wywiad.
W oryginale np nie ma o "wkrzeszaniu".
[#22] Re: Wywiad z Peterem Kaltsteinem

@recedent, post #3

Jeśli mieli by podać jakiś nierealny, wyssany z palca termin, to lepiej chyba jak nie podają żadnego.


Bo jak by podali jakiś termin, to ktoś mógły się spytać dlaczego jeszcze nie ma.
A tak to nieudacznicy od natami i ich klakierzy mogą jeszcze latami wciskać kit że są supermastahaka i już tuż tuż będzie w produkcji.
[#23] Re: Wywiad z Peterem Kaltsteinem

@zolty, post #22

A tak to nieudacznicy od natami

Ja bym na Twoim miejscu tak nie szafował tymi "nieudacznikami". Bo daleko szukać nie trzeba aby znaleźć takich "nieudaczników", co terminami rzucali nie raz, a obiecanych produktów wciąż nie ma...
[#24] Re: Wywiad z Peterem Kaltsteinem
Podsumowując, człowiek wygląda na mądrzejszego niż reszta twórców natami.
Zresztą jakich twórców, to robi i sponsoruje jeden człowiek Hirsch.
A reszta tylko opowiada jak to fajnie będzie jak już będzie.
Nic dziwnego że projekt ciągnie się już 8 lat i końca nie widać.
W takim razie 2020 to realna data skończenia projektu.
[#25] Re: Wywiad z Peterem Kaltsteinem

@zolty, post #24

Coś Cię uwiera kolego.
Jeżeli mamy czekać do 2020, to zaczekamy. To będzie cudowne, wreszcie mieć tą wspaniałą maszynkę. Nawet tak późno. Amigę 1300/5000 z lat 90-tych :)
[#26] Re: Wywiad z Peterem Kaltsteinem

@sand, post #18

To po co w ogole robic NatAmi, jak mialoby nie byc sterownikow? Oczywiscie, ze beda, przecież właśnie o tym jest mowa w wywiadzie.

@sand Raportu z prac nad sterami do SAGA jeszcze nie ma, bo trzeba najpierw uruchomic plyte, jednak na pewno bedzie gdy takowe prace sie rozpoczna:) Aczkolwiek moze da sie cos zrobic, aby raport z prac byl pelniejszy.

Z ostatnich newsów, Thomas uruchomił całą logikę płyty LX na MX, uruchomił zegar i układ PCI Gayle, więc Natami MX może już bootować o własnych siłach (wcześniej trzba było wczytywać Kickstart z zewnątrz).

@zolty W oryginale jest mowa o "ożywianiu", "odżywaniu" tudzież "odrodzeniu", zatem użycie synonimu "wskrzeszać" jest jak najbardziej na miejscu.

Pozdrawiam Was.


[#27] Re: Wywiad z Peterem Kaltsteinem
Szkoda w ogóle komentować niektóre wypowiedzi... mam wrażenie, że dla niektórych NatAmi to "nowy wróg" bo nie jest przecież "Amigą" tylko jakimś klonem. Cisną mi się pod palce bardzo wulgarne słowa w waszym kierunku (bo za dużo czytam hejter.eu ostatnio ) ale się powstrzymam chwilowo.

Psy szczekają, karawana idzie dalej. Będziecie się jeszcze ślinić do tego sprzętu, gwarantuję. Bo to będzie najlepszy sprzęt od momentu zejścia z taśmy ostatniego egzemplarza A4000T.
[#28] Re: Wywiad z Peterem Kaltsteinem

@skipp, post #27

mam wrażenie, że dla niektórych NatAmi to "nowy wróg" bo nie jest przecież "Amigą" tylko jakimś klonem


NatAmi jest "nowym wrogiem" w tym samym sensie w jakim MorphOS jest "starym wrogiem" Amigi (i według tej samej logiki - nie wspiera w żaden sposób systemu AmigaOS 4.x i komputerów AmigaOne. Za to - jak widać - podpiera sie marką Amiga przy promocji).
Czym innym jest stwierdzenie "będzie zgodna z Amigą", a czym innym "będzie wskrzeszeniem Amigi", czy "odrodzeniem Amigi" (albo "prawdziwej Amigi"). Tego typu wypowiedzi prowokują użytkowników systemu AmigaOS 4.x, którzy zainwestowali swój czas i pieniądze w "oficjalny" system i sprzęt, do ostrych odpowiedzi. A potem się dziwisz, że ktoś nazywa NatAmi "wrogiem".

Będziecie się jeszcze ślinić do tego sprzętu, gwarantuję


Świetnie. Może się założymy?
[#29] Re: Wywiad z Peterem Kaltsteinem

@recedent, post #28

Właśnie o tym mówię. Wróg tu, wróg tam, mania prześladowcza i schizofrenia, mam szczerze dość waszych śmiesznych wojenek, gdzie należy się naklejka z boingiem a gdzie to zabronione. Amiga Inc. też się "podpiera marką Amiga" i co z tego? Nic z tego dla "amigowców" nie wynika, bo Amiga Inc. z AmigaOS nie ma już nic wspólnego. Ale wolno im, bo raz, że mają do niej prawa, a dwa - dawno temu faktycznie byli zaangażowani w rozwój platformy (nie mówię tylko o systemie operacyjnym). Po raz kolejny argument o podpieraniu się albo nie.. no jakaś paranoja. Amiga to była nie tylko marka, ale zjawisko, stan świadomości oraz ogromny wkład ludzi w jej rozwój - i ich sprawa, jaka jest ich wizja rozwoju sprzętu - czy będzie to PPC czy 68K czy może ARM. Uważam, że ludzie, którzy swego czasu byli zaangażowani w rozwój platformy mają prawo do "podpierania" się zjawiskiem pod nazwą "Amiga", o ile hołdują w jakiś sposób tej marce. Proponuję pobieżne przejrzenie http://www.amiga-hardware.com/ i może odświeżenie sobie pamięci, jaka to była masa ludzi i firm zaangażowanych w rozwój platformy przez te wszystkie lata (mówię tylko o sprzęcie). Uważam, że każdy z nich ma prawo używać nazwy "Amiga" do promowania siebie, bo przykładali się do rozwoju tej platformy, bez nich nie bylibyśmy nawet w połowie tej drogi. Bo samo C= nie zrobiłoby tego wszystkiego. Pomyślcie o tym - tyle w temacie...

Ale ile razy można ten sam temat wałkować.. jestem stary i zmęczony, a wy okładajcie się dalej niebieskimi i czerwonymi kijami, mnie to już nie bawi, wysiadam.

Róbta co chceta, ja czekam na NatAmi i będę się z was, malkontentów i wiecznie niezadowolonych hejterów śmiał bardzo głośno kiedy będzie stała u mnie na biurku.


PS. W ogóle Amiga (zjawisko, pojęcie, nie marka) powinna być uznana dobrem ogólnoludzkim i uwolniona od patentów ;) Tyle że wtedy znając to środowisko to już by chyba były krucjaty i walka na śmierć i zycie, co jest bardziej amigowe... ehhhh :-/

PS2. Cokolwiek sobie hejterzy o mnie pomyślicie - dla mnie szeroko pojęta "platforma Amiga" obejmuje zarówno wszystkie modele Ax00, Draco, cały AmigaOS 1.x-4.x, MorphOS 0.x-2.x, wszystkie wersje AROSa, Amithlon/AmigaOS XL, WinUAE, MiniMig, FPGA Arcade oraz NatAmi, i każdą sztukę sprzętu począwszy od rozszerzenia +1MB Chip do A600 aż po Pegasosa czy SAM... To jest moje pojęcie tego zjawiska. I powiem wam że lepiej mi się z tym żyje, nie muszę stawać po żadnej ze stron, bo wszystko z osobna jest dla mnie przejawem tego fenomenu, w różnym kształcie i kolorze. Bo Amiga, ta, którą stworzył Jay Miner, inspirowała i inspiruje dalej, i nikt tego nie odbierze ludziom takim, jak np. NatAmi Team, obojętnie czy będą psy szczekać czy nie - [tu bym napisał coś na CH i W i D ale nie napiszę]
[#30] Re: Wywiad z Peterem Kaltsteinem
Fakt, zadnej daty nie podano, ale pewne terminy padaja. I tak. N050 bedzie niedlugo testowana - takze oficjalnie na forum beda podawane informacje. Jak bedzie okej, to bedzie blizej premiery. Najwazniejsze, bedzie FPU na 100% w N050 :). Jak wykumalem, to "koszt" calego CPU (z FPU) stanowi ok. 40% docelowego FPGA (nie tego ktory jest na fotkach Natami MX - tylko lepszego o szczebelek).

Wracajac do sterownikow. To wszystkie w/w systemy (AOS3/AROS68k/Linux/NetBSD) uruchomia sie bez specjalnych sterownikow dla Natami, tak jak na zwyklym klasyku, tylko wszystko wyraznie szybciej, niz na najszybszym klasyku :). Nie oszukujmy sie jednak, bez dedykowanych sterownikow dla SAGA, pewne rzeczy nie beda mozliwe/wygodne na w/w systemach np: dobra przegladarka WWW na jednym ze wspolczesnych silnikow, OpenGL... Sprawa ze sterownikami jest o tyle latwiejsza, ze to wlasny sprzet i powinno byc z tym latwiej :)

PS. N070 na pewno bedzie obszerniejsza....
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem