Komentowana treść: Amiga na MCC
[#1] Re: Amiga na MCC
Wraz z tak ciekawymi projektami jak MCC, FPGA Arcade, MiniMig czy NatAmi, technologia FPGA dała nowe życie Amidze:)

Moim skromnym zdaniem, słowo emulacja w powszechnym tego słowa znaczeniu nie oddaje w pełni zamysłu twórców. Bliższe jest słowo "replika" ze strony głównej MCC, lub "reimplementacja".

FPGA jest bez porównania bliżej sprzętu niż emulacja- nie dość, że zaimplementowana w kawałku krzemu to w dodatku tylko krok (i duża suma pieniędzy):) dzieli projekt FPGA od wypalenia w układzie ASIC (elektronicznym układzie scalonym).







Ostatnia edycja: 21.05.11 12:24:28
[#2] Re: Amiga na MCC

@Banter, post #1

Przy czym MCC zrobiony na ASICu przestałby być M, a stałby się "zwykłym" CC :)
[#3] Re: Amiga na MCC
Normalnie wysyp klasycznych sprzętów zaimplementowanych w FPGA. Widać coraz częściej na zagranicznych uczelniach porządniejsze scalaki dają do zabawy niż GALe i PALe w Polsce ;)
[#4] Re: Amiga na MCC

@Banter, post #1

Jedynym miejscem gdzie technologia fpga dała nowe życie Amidze jest Indivision ECS i emulacja Denise. Poza tym to nie jest żadna replika, replika ma wyglądać i działać podobnie/identycznie tu tak nie ma.

Reimplementacja to także emulacja tyle, że sprzętowa. Natami to zwykły emulator sprzętowy Amigi, nic wiecej nic mniej jesli chodzi o jego amigowość.

Jakby chcieć, żeby Natami coś dało amidze to wypadało by wypuścic tę kartę z nowym prockiem dla A4000 albo umożliwić w natami instalacja kart zorro. Żeby jakiś sprzętowe połączenie tych dwóch technologii było.
[#5] Re: Amiga na MCC

@rzookol, post #4

Natami to zwykły emulator sprzętowy Amigi, nic wiecej nic mniej jesli chodzi o jego amigowość.


SzanujęTwój pogląd ale się z nim nie zgadzam :)
[#6] Re: Amiga na MCC
Taka cena za nową "Amigę" to mi się podoba :D
[#7] Re: Amiga na MCC

@rzookol, post #4

ouups podwójny post...

Ostatnia edycja: 21.05.11 14:03:58
[#8] Re: Amiga na MCC

@tomek, post #5

no można dodać słowo klon, to chyba pasuje bardziej
[#9] Re: Amiga na MCC

@rzookol, post #8

może być klon, byle nie lipa
[#10] Re: Amiga na MCC

@Banter, post #1

Też się zgadzam ze stwierdzeniem, że to nie emulacja, a replika. Jeżeli była by dostępna całkowita dokumentacja Amigi 500 to można by było w FPGA zrobić 100% replikę, czyli odbudować całą strukturę logiczną Amigi w FPGA. Jeżeli chodzi o Minimiga, to procesor nie jest emulowany - jest prawdziwy. Z tym, że nie wyprodukowany przez Motorolę, a także zrobiony jest w innej technologii (dlatego spokojnie chodzi na 50MHz) - czy jest on wystarczająco Amigowy?

Co ciekawe, pierwsze karty graficzne NVidii też były zrobione na FPGA - pionierskie podejście tej firmy do tematu wiązało się z dużym ryzykiem - zaprojektowanie i koszt FPGA był niższy niż otwarcie linii produkcyjnej "custom chipów" :)
[#11] Re: Amiga na MCC

@rzookol, post #4

"wypadało by wypuścic tę kartę z nowym prockiem dla A4000 albo umożliwić w natami instalacja kart zorro"

Całkowity bezsens.
[#12] Re: Amiga na MCC

@gorzyga, post #10

Wiesz, to nie jest wazne czy jest dokumentacja czy nie. Prosze sobie przeczytac definicje slowa replika i bedzie wszystko oczywiste. Rzookol dobrze napisal, to jest emulator sprzetowy, a ile w nim amigi to juz niech sobie kazdy decyduje.

Hmm, sam CPU tez nie decyduje o amigowosci. Rakiety NASA raczej amigami nigdy nie byly;)
[#13] Re: Amiga na MCC

@Pinto, post #11

całkowity bezsens wpieranie ludziom, ze natami to nowa amiga
[#14] Re: Amiga na MCC

@rzookol, post #13

nie nowa Amiga, moze po prostu, nowy sprzet kompatybilny z Amiga, cos jak AMD, ktory robi procki kompatybilne z intelowskim x86. AMD tez po swojemu widzi x86, czyli tak samo jak Natami ze swoim N68k/SAGA :)

ps. fpga to nie jest emulacja. Po wsadzie to juz jest fizycznie uklad, to nie jest tam jakos wew. emulowane na jakims innym ukladzie..., chyba, ze za emulujaca maszyne uznamy podstawowe elementy logiczne jak np: bramki logiczne, tranzystory itd. oraz polaczenia miedzy tymi elementami.

Ostatnia edycja: 21.05.11 18:41:58
[#15] Re: Amiga na MCC

@1989, post #14

Nie musi być emulowane na jakimś innym układzie, emulatory sprzętowe peceta dla Amigi miały identyczny osprzęt co pecet a dalej były emulatorami. Jako, że Natami jest bytem niezależnym od innego komputera jest po prostu klonem Amigi.
Tak jak mamy tysiąc klonów Spectruma, z czego różnice między nimi a Spectrumem są większe niż między Amigą a Natami
[#16] Re: Amiga na MCC

@1989, post #14

Np. "We wrześniu kupiłem nowego peceta". Często też mówi się po prostu komputer. Nie mówi się kupiłem komputer kompatybilny z IBM XT. Sam pomysł namawiania kogoś do używania takich zwrotów jest absurdalny. Dlatego poprawne jest mówienie nowy model Amigi, zmieniam Amige itd. Nie ma innej formy nazywania tego komputera.
[#17] Re: Amiga na MCC

@wuk, post #16

Czy kupisz Amigę, czy Maca, czy NatAmi, możesz przecież po prostu powiedzieć "kupiłem sobie nowy komputer". Przecież nikt Ci nie broni.
[#18] Re: Amiga na MCC

@rzookol, post #15

Nie były emulatorami.
To były karty rozszerzające możliwości Amigi.
Choć należałoby napisać, że pracując w trybie tych kart, osprzęt Amigi był zubełnie wyłączany /karty Commodore/ i była po prostu PC.
Beznadziejną kupą złomu , zdolną uruchamiać oprogramowanie użytkowe .
Fuj.

[#19] Re: Amiga na MCC

@recedent, post #17

A Mac pod MorphOS'em jest czym ?
MAkiem?
Amigą?
Sprzętem alternatywnym .....?


Śłyszał tu ktoś o swobodzie wypowiedzi ? Dopóki bezpośrednio nikt personalnie nie uwłacza osobie, to jak nazwya cokolwiek nie ma znaczenia.
Dla mnie PS3 to Next-Gen Amiga, i nic tego nie zmieni. Bo systemem amigowym jest Linux Debian a nie jakieś tam AOS'y, Morphy, duperele..../w swietle ostatnich wydarzeń/ :)

Najważneijsze, że każdy z tu obecnych miał mniejszą , bądź większą styczność ze sprzętem, na którym logo Amigi widniało.
Teraz jest o czym przynajmniej poczytać :)hehe
[#20] Re: Amiga na MCC

@michalmarek77, post #19

To była odpowiedź na post #16, w którym wuk pisze, że jak kupuje we wrześniu peceta to może powiedzieć "kupiłem peceta" albo "kupiłem komputer" (może też np. powiedzieć np. "kupiłem Della"). Analogicznie jak kupi na Allegro Amigę to może powiedzieć "kupiłem Amigę", albo "kupiłem komputer" (paradoksalnie może też powiedzieć "kupiłem peceta" = personal computer, choć lepiej tego zwrotu nie używać, żeby uniknąć dwuznaczności) itp. Co w tym dziwnego?

Co ma do tego swoboda wypowiedzi - nie mam pojęcia, ale mam nadzieję, że tym faktem nie uwłaczam Ci personalnie.

To, czym dla Ciebie jest PS3 i co jest (bądź nie) w stanie to zmienić, jest mi (nikomu nie uwłaczając) głęboko obojętne. I na pewno nie mam zamiaru Cię tępić za Twoje poglądy (wybacz, jeśli Cię zawiodłem w tej materii).

A w odpowiedzi na Twoje pytanie:

Mac z MorphOSem jest... pomysł komputerem Macintosh działającym pod kontrolą systemu MorphOS. A teraz odbijamy piłeczkę: A PS3 pod Debianem jest czym?
[#21] Re: Amiga na MCC

@recedent, post #20

Debian na PS3 to PortableBian 3 Station ... OK
Na tym forum jest więcej przeciwników Amigi niż jej entuzjastów.
Jak Ci drudzy zaczną się podniecać NatAmi (np.) to Ci drudzy zaraz mają kontrargumenty i krytykę.
Dla mnie Amiga to taki sprzęt który ma od zera zainstalowany system Amigowy... Jak to ma miejsce w Natami. Nie ma tam nic co by dawało jakieś skojażenia z innym komputerem. ROM ma amigowy, system też itd.. Nie widzę tam ukrytego PC Biosu, czy w tle jakiegoś Windoza.
To jest wtedy Amiga.
Więc czy klon czy replika, jak od zera działa z OS Amigi to Amiga... OK
[#22] Re: Amiga na MCC

@Wojox, post #21

Gdyby ktoś mi powiedział 10 lat temu, że niektórych użytkowników będzie irytowało pojawienie się nowego modelu Amigi, to bym nie uwierzył, daje słowo!



Ostatnia edycja: 21.05.11 22:15:38
[#23] Re: Amiga na MCC

@recedent, post #20

Cieszę się, że zgadzasz się ze mną, że poprawną formą nazywania komputerów kompatybilnych z Amigą jest po prostu Amiga, podobnie jak komputery kompatybilne z IBM XT nazywa się Pecetami(a od wymarcia konkurencji mówi się po prostu komputery). Notabene na początku lat 90 na pecety często mówiło się po prostu IBMy.

Nie ma innych form nazywania Amig. Być może się wykształcą.
Obecnie poprawne jest nazywanie Natami Amigą. oczywiście nie dotyczy to samej nazwy handlowej. Obecnie mamy ciekawą sytuację Po raz pierwszy w większej ilości pojawią sie klony Amigi i trzeba będzie jakoś je nazywać.
[#24] Re: Amiga na MCC

@recedent, post #20

A PS3 pod Debianem jest czym?


Fantastyczną konsolą na siłę udającą /kiepski/ komputer. Na szczęście :)
Choć gdyby porównać ją z tabletem Amiga Inc. to pewnie bliżej by jej było do najnowszej Amigi niż SAM z AmigaOS.

W sumie dzięki Amiga Inc. już nie linuxujemy tylko amigujemy:)

A przy okazji, Amigi z C=USA będą mogłty pracować na amigowym systemie oraz na Windows. Fajnie no nie :)
[#25] Re: Amiga na MCC

@rzookol, post #15

Nie musi być emulowane na jakimś innym układzie, emulatory sprzętowe peceta dla Amigi miały identyczny osprzęt co pecet


Natami nie jest emulatorem sprzetowym dla Amigi, jest samodzielnym sprzetem kompatybilnym z Amiga.

Ostatnia edycja: 22.05.11 01:59:55
[#26] Re: Amiga na MCC

@1989, post #25

człowieku, czy Tobie ktoś za wierszówkę płaci? po pijaku piszesz te posty czy jak?
napisałem w następnym zdaniu w #15 to co ty tutaj tylko innymi słowami. Fakt, można nie rozumieć języka pisanego ale wtedy się łapie za słownik i książki a nie pisze bezsensowne komentarze.
[#27] Re: Amiga na MCC

@michalmarek77, post #24

A przy okazji, Amigi z C=USA będą mogłty pracować na amigowym systemie oraz na Windows. Fajnie no nie

Pisałem o firmie C-USA to wszyscy tu pisali o firmie krzak, co jest nie prawdą. Mam wrażenie że oni pierwsi zrobią prawdziwą Amigę X1000 zanim wyjdzie ta z Inc...
[#28] Re: Amiga na MCC

@wuk, post #23

Dziwne wnioski wyciągasz... Zatem DraCo, Casablanca, czy REC Wonder TV A6000 to Amigi, z kolei MaxxBoxxy to Maki...

Nazywanie "pecetów" IBM-ami było skrótem od "IBM PC compatibile". Gdyby firma Amiga umożliwiła wszystkim zainteresowanym tworzenie oficjalnych klonów, to pewnie skrótem od "Amiga PC compatibile" byłoby najpierw "Amiga", potem "pecet", a potem "komputer".

Nie rozumiem jak to możliwe, że poprawne jest nazywanie NatAmi Amigą, ale nie w kontekście nazwy handlowej. Chyba, że chodzi Ci o to, że producent musi ją produkować i sprzedawać pod inną nazwą, a Ty w domu i tak nakleisz sobie na nią stickera z nazwą Amiga i tak własnie będziesz nazywał. Jeśli tak, to mojego miniacza też mogę nazwać Amigą (chociaż nigdy tego nie robiłem i nie zrobię).

Ustalmy coś może: Według Twojego rozumowania Pegasos to Amiga? Można go przecież uznać za "klon" Amigi One.
[#29] Re: Amiga na MCC

@Wojox, post #27

Mam wrażenie że oni pierwsi zrobią prawdziwą Amigę X1000 zanim wyjdzie ta z Inc...

1. Amiga Inc. nie ma żadnego związku z AmigaOne X1000 i nawet nie pracuje nad niczym co ma jakikolwiek związek, poza nazwą, z Amigą.
2. Amiga Inc. już produkuje sprzęt oparty na Linuksie.
[#30] Re: Amiga na MCC

@wuk, post #23

> podobnie jak komputery kompatybilne z IBM XT nazywa się Pecetami

Niektórzy dudy nazywają kobzami... i co z tego. "pecety" to taka sama forma wypowiedzi jak np nazywanie kiedyś magnetowidu czy odtwarzacza VHS jako "video" - stereotypowy skrót dla "prostego ludu" (wybaczcie jeżeli kogoś obraziłem). Dla przeciętnego Kowalskiego nie istnieją inne "pecety" niż komputery x86/x64 z Windows, więc tak je nazywa. A uznanie tego jako "standard" jest nad wyraz laickie. Ale to moje zdanie...

Co do samego sprzętu MCC - czym to oprogramujesz, na tym jedzie. Nie jest to nawet więc klon Amigi, tylko platforma emulująca starsze komputery (coś jak wersja hardware MESS). W założeniu od WinUAE różni się tylko zastosowaniem emulacji hard zamiast soft. Ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby z tego zrobić cokolwiek innego, vide C=64 czy Atari 2600 - wystarczy wczytać tylko odpowiednie oprogramowanie.

A co do nazewnictwa - NatAmi czy Minimig to po prostu KLONY Amigi. Od dawien dawna istnieje takie pojęcie (choćby wspomniane wcześniej klony ZX Spectrum czy Amstrad/Schneider CPC). W sumie komputery x86/x64 to także klony komputerów IBM PC. I nie wiem czemu jedni widzą w NatAmi "prawdziwą Amigę" inni "nic wspólnego z Amigą" - prawda leży po środku, to po prostu klon Amigi.

Ostatnia edycja: 22.05.11 12:22:54
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem