Komentowana treść: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5
[#61] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@Sventevith, post #58

IBrowse akurat sobie cenię do Aminetu czy OS4 Depot - jest lekka i ma wskaźnik postępu ściąganych pliczków (w przeciwieństwie do zwykłego OWB).
Co do OWB MUI to już trąci jakąś obsesją z twojej strony z tym "żebraniem". OWB MUI nie miał nawet swoich 5 minut - ludzie poinstalowali, zauważyli że jest szybszy, ale niedługo po tym wyszedł Timberwolf który jest nowocześniejszy. OWB MUI nie obsługuje polskich znaków, więc mało przydatny do wyszukiwanie w Google czy pisania postów. Mało kto używa, a po tylekroć "wyrzygiwanym" "żebraniu" na dziś pewnie prawie nikt. Tak to wypominasz jakbyś conajmniej był współautorem tej przeglądarki.
Według mnie bounty na Timberwolfa było zamknięte przedwcześnie, ale z tego co wiem nie został zarzucony. Jest i będzie rozwijany, zamknięcie bounty nie oznacza zatrzymanie rozwoju.

*so to chyba pierwsze pojawiło się w MorphOS-ie, co do amigowych rozwiązań to wasz developer pisał że datatype to przeżytek, itd. Czy coś zniknęło amigowego? Jest wszystko, odpalisz nawet na klasyku z kartą PPC.
Zazwyczaj nie wytykam ale przesadziłeś nieco w tym poście jeśli chodzi o obiektywizm, np:
Przy czym nie płacimy za obietnice lub ich brak, tylko za efekty

A my płacimy za obietnice? Nie ma produktu = nie ma kasy. Nie ma wersji 4.2 systemu, nie ma netbooka - ale też i nikt nie płacił za to.

Poza tym nie uważam żeby ktokolwiek był dojony - po żadnej stronie. Jest wolna wola i wybór.
[#62] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@adam_mierzwa, post #61

OWB MUI nie obsługuje polskich znaków, więc mało przydatny do wyszukiwanie w Google czy pisania postów.

Kas1e nawet coś takiego potrafił zepsuć przy portowaniu? Załamka... To jest to, o czym kiedyś mówiłem Fabowi: ten nieudolny port zepsuje opinię przeglądarce, bo użytkownicy AmigaOS 4 będą żyli w przekonaniu że morphosowa wersja ma takie same problemy. Niestety okazało się, że miałem rację :(.
[#63] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@adam_mierzwa, post #61

to wasz developer pisał że datatype to przeżytek

To pewnie ja pisałem. Datatypy zostały zaprojektowane ponad 20 lat temu. Na początku (około 2003 roku) próbowałem rozwinąć datatypy do bardziej współczesnej postaci (np. streaming w datatypach dźwiękowych), ale API okazało się za ciasne. Stąd się wzięło Reggae, które jest rozwinięciem idei (a nie jakąś obcą technologią przeportowaną z innego systemu). Reggae bazuje na mechanizmie systemowych bibliotek i BOOPSI, a więc czysto amigowych technologiach. Jego obsługa od strony programisty jest więc bardzo podobna do datatypów, tyle że wiele rzeczy robi się prościej, oraz można zrobić wiele rzeczy, których datatypami się zrobić nie dało.

Programiści MorphOS-a widzą niedostatki swojego systemu. Jeżeli jednak coś jest stare, to pierwszą myślą nie jest "co by tu przeportować z Linuksa" tylko czy da się ulepszyć istniejący komponent systemu (najlepiej zachowując wsteczną kompatybilność), a jeżeli nie, to stworzyć nowy bazując na istniejących w systemie technologiach. Sięgnięcie po "obcy" kod to ostatnie rozwiązanie, ale nawet wtedy staramy się dopasować ten kod do systemu, a nie odwrotnie. A jeżeli już cytujemy, to na pewno kojarzysz stwierdzenie "Amigi nie stać na własne rozwiązania"... To widać, słychać i czuć niestety.
[#64] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@Nathanel, post #50

Bo taki miałem kaprys :P
[#65] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@adam_mierzwa, post #61

Co do OWB MUI to już trąci jakąś obsesją z twojej strony z tym "żebraniem". OWB MUI nie miał nawet swoich 5 minut - ludzie poinstalowali, zauważyli że jest szybszy, ale niedługo po tym wyszedł Timberwolf który jest nowocześniejszy.


Szkoda, że ta nowoczesność pod względem funkcjonalności nie dorasta do MOS OWB. Nie moja wina, że nie ma wam kto poprawnego portu zrobić, a systemowe GUI jest zacofane i musicie korzystać z MUI, które jest w OS4 na doczepkę.

Zastanawiałeś się czemu nie ma programistów w przypadku amisystemów, a porty sprowadzają się do SDL ? MOST w przeciwieństwie do Hyperionu zdaje sobie z tego sprawę i tak rozwija system aby tworzenie na niego softu było prostsze nie tracąc jednocześnie ducha AOSu.

Nie obsesją ale jest to twardy fakt idealny do argumentacji. Nieporadność Hyperionu, chodź nie wiem czy nieporadność to dobre słowo w sytuacji gdy jest celowa. Tak moim, zdaniem brak sensownego pomysłu na rozwój jest celowy bo pozwala coś tam dodać do systemu, co da wrażenie jego rozwoju ale nie prowadzi do niczego innego jak wyciągania kasy z tych ludzi co już są. Nowych nie przybędzie przy tak nie profesjonalnym podejściu komercyjnej firmy. Zresztą pogodzili się z tym i mówią już o tym oficjalnie, tak samo jak o tym, że Warp3d to nie ma nic wspólnego z AmigaOS.

Zamiast skupić się na jednym sprzęcie i dostarczyć do systemu rzeczy niezbędne, aby system był używalny w jakimś sensownym stopniu to od lewa do prawa coś tam dodają na szybko i w efekcie:
- nie ma 3d dla części sprzętu a dla tych co jest API jest ograniczone (nie da się wypuścić na to portów gier bardziej zaawansowanych),
- brak sterowników dźwiękowych do SAM
- nie rozwijają systemowego GUI ReAction (porty z wykorzystaniem natywnego GUI są problemem) - przez długi czas nie było usb 2.0
- dodali *.so i to jeszcze źle zaimplementowane, ludzie liczą na jakieś QT (system staje się coraz bardziej eklektyczny)

MOST ma inne założenia, starają się wypuścić najlepiej dopracowany system z obsługą tych rzeczy, które są niezbędne aby system był używalny. Zrobili odstępstwo w kwestii 3d dla PB tu zgoda i nie mnie oceniać czy to dobre rozwiązanie, może innym 3d nie potrzebne ja zakupie jak 3d będzie. Jednak nikt nie wypuszczał wersji na PB bez obsługi touchpada czy dźwięku. Oczywiście MOST nie może powiedzieć, że za dostarczenie sterowników odpowiada producent sprzętu i całe szczęście.

*so to chyba pierwsze pojawiło się w MorphOS-ie, co do amigowych rozwiązań to wasz developer pisał że datatype to przeżytek, itd. Czy coś zniknęło amigowego? Jest wszystko, odpalisz nawet na klasyku z kartą PPC.


Nie chodzi o to co było, bo to co było jest w 3.X. Chodzi o to co będzie aby system był bliżej obecnym standardom. Przykład to: Reage, rozwój MUI, Lua itp. Swoją drogą nie wiem gdzie ty widzisz *.so w MOS


A my płacimy za obietnice? Nie ma produktu = nie ma kasy. Nie ma wersji 4.2 systemu, nie ma netbooka - ale też i nikt nie płacił za to.


A czym jest zakup kompa za tysiące PLN, gdzie nie ma sterowników bo twórca systemu mówi, że to nie jego problem, a co będzie i kiedy w OS 4.2 jest owiane tajemnicą. Mnie to ryba nie dałem się naciągnąć ale widzę użytkowników OS4 którzy czują się coraz bardziej rozgoryczeni poziomem systemu, jego powolnym rozwojem oraz podejściem Hyperionu.

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 15:16:49 przez Sventevith
[#66] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@krashan_, post #63

Ktoś inny to pisał (chyba jaca, nie mogę tego znaleźć w wyszukiwarce), ale skoro potwierdziłeś to znaczy że coś w tym jest.
W sumie meritum sprawy u mnie leży w punkcie: maksymalnie rozwinięty MorphOS czym będzie się różnił od innych systemów?
"Ogon" standardów jest krótszy jak w Windows, wiele rzeczy wymarło zanim ktoś je zaimplementował, na dziś jest szybkość i kompatybilność - ale co dalej?
Napisałeś za co ty odpowiadasz, jakie masz plany odnośnie rozwoju MorphOS-a (swoja działka), ale co reszta? Np. plany w AmigaOS 4 są znane, nikt nie robi tajemnic.

Co do autora cytatu - wiele zrobił dla AmigaOS, ale też i wielu zniechęcił. Pamiętam te dziwne dyskusje na execu gdzie tępił niezdecydowanych jak najgorszych wrogów, w poniżający sposób (bodajże Ender i Sventevith tak trafili "w objęcia" MorphOS-a).
Zawsze uważałem że jest pewna analogia do wyborów - gdy obie strony obrzucają się błotem to nikt nie zyskuje głosów, spada tylko frekwencja głosujących. Taką mamy właśnie sytuację teraz, dużo czytelników PPA a tylko ułamek z nich to użytkownicy nowszych systemów.

Co do rozwoju AmigaOS i Hyperionu - nie mam pojęcia jak system obecnie wygląda "od podszewki". Odpalam komputer i widzę Workbencha.
Wprowadzane linuksowe rzeczy - nie ma musu używać (np. ja nie korzystam z AmiCygnixa). Blender musi mieć Pythona i to skąd to import nic nie zmieni.
Być może Hyperion nie ma wizji systemu, ale też każdy może dołączyć do drużyny.
"Amigi nie stać na własne rozwiązania" - jest to przykre; na Pianecie ma być znów o programowaniu (tym razem Reaction), może coś drgnie.
[#67] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@charliefrown, post #59

To podaj miejsce gdzie ktos mi naprawi takiego PowerMacaG5. To późny Mak z 2005 i Quadra. W Uk nikt tego nie naprawia. Sprzęt padł dokładnie po 5 latach jak to można znaleźć w wielu innych opisach na sieci. :(

Teraz pytanie do devloperów MOSa albo kogoś w temacie: G5, OK. Ale co dalej? Sa jakieś pomysły w stronę jakiego procka pójdzie team? Co dalej po Makach?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 15:36:06 przez Deftronic/...
[#68] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@adam_mierzwa, post #66

maksymalnie rozwinięty MorphOS czym będzie się różnił od innych systemów?

Nie ma czegoś takiego jak maksymalnie rozwinięty system operacyjny. No i jakie inne systemy masz na myśli? Amigowe czy mainstream?

Np. plany w AmigaOS 4 są znane, nikt nie robi tajemnic.

Masz na myśli ostatnią prezentację Stevena Solliego? Przecież powiedział, że tzw. roadmap systemu jest wewnętrzną sprawą Hyperionu i nie będzie ujawniony... Chyba, że chodzi Ci o hasła w rodzaju "netbook, SMP, Gallium"?

Napisałeś za co ty odpowiadasz, jakie masz plany odnośnie rozwoju MorphOS-a (swoja działka), ale co reszta?

O to trzeba zapytać reszty. MorphOS Team to nie jest firma z project leaderem ciskającym się po biurze i opieprzającym programistów. To jest grupa zdolnych ludzi o wzajemnie uzupełniających się umiejętnościach i obszarach zainteresowania, realizująca wspólną pasję. Reagujemy na zapotrzebowanie użytkowników w miarę swoich zdolności, wolnego czasu i zamiłowania. Nikt innym osobom z zespołu nie narzuca planów.

nie mam pojęcia jak system obecnie wygląda "od podszewki". Odpalam komputer i widzę Workbencha.

Mnie to nie wystarcza. Przy odrobinie wysiłku można trochę popracować nad Linuksem, odpalisz komputer i też zobaczysz Workbencha. CUSA mogłoby wykonać w ten sposób udany "skok na amigowców", gdyby im się trochę chciało i zależało im na czymkolwiek więcej poza łatwą sprzedażą kilku tysięcy PC. Ja wymagam więcej, dlatego kierunek, w jakim zmierza AmigaOS 4 mi nie odpowiada.

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 15:52:53 przez krashan_
[#69] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@adam_mierzwa, post #66

Ja bym sie z checia pokrecil przy 3d z jakims povrayem na doczepke (ladowanie obiektow Collady link):)
Ewentualnie Kray, ktory jak dobrze pojdzie niedlugo przyjdzie na MOS'a w ostatniej wersji.

Na teraz, Transfer, jest duzo bugow i duzo niedorobek:) Troche do przepisania i dodanie scp. Tylko kwestia czasu.
[#70] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@krashan_, post #68

Maksymalnie rozwinięty czyli poziom funkcjonalności np. Ubuntu.
Tak, chodzi mi o hasła typu "sterowniki 3D, obsługa drugiego rdzenia, netbook itd".
Dobrze, to przyjmuję że rozwój MorphOS-a nie ma wyraźnie zaznaczonych celów, polega na nieustannym dopracowywaniu na bieżąco.
[#71] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@adam_mierzwa, post #70

Źle przyjmujesz, Road Map był nakreślony rok temu na Alchemie:

http://www.amiga.org/forums/showthread.php?t=59765

Z tej listy jeszcze trochę zostało do zrobienia.
[#72] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@pampers, post #71

O, właśnie o coś takiego mi chodziło. Zarówno szczegóły, jak i nakreślona perspektywa rozwoju na kilka lat (jest mowa o zmianie architektury w przyszłości, ARM niewykluczony). Sugeruję coś podobnego zamieścić na polskiej stronie MorphOS-a, no i galerię.
Przy okazji - zaglądnąłem tam przed chwilą i chyba coś ożywiło się, jakby newsów więcej, i graficznie coś przybyło.
[#73] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@adam_mierzwa, post #72

Ożywienie w planach ;)
[#74] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5
Ja mam jedno glupie pytanie po co baulty pisowna szarowilcza,jak przeciez moga to zrobic ludzie z morpha tzn napisac sys na ten sprzet he he he.
[#75] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@SzaryWilk, post #74

Zapytaj he he he ludzi "z morpha", może są zajęci czymś ważniejszym?
[#76] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@adam_mierzwa, post #70

Tak, chodzi mi o hasła typu "sterowniki 3D, obsługa drugiego rdzenia, netbook itd".

Częściowo odpowiedział Ci pampers, jednak zważ na to, że ten roadmap to nie jest coś wykutego w kamieniu. Możemy sobie trochę poteoretyzować. Myślę, że oba bounties Bigfoota zakończą się sukcesem, więc chipset R300 od ATi/AMD będziemy mieli opanowany. Port na przynajmniej jeden model PowerMaka G5 da też dostęp do slotów AGP x8, a więc być może Bigfoot pokusi się o zaatakowanie np. RV370 czy R400. Nie jestem specjalistą od sterowników 3D, więc tak sobie tylko dywaguję. Przy obecnej bazie sprzętowej MorphOS-a nie bardzo jest chyba sens atakować nowsze karty z serii HD, bo one są albo pod PCI Express, albo są to drogie i trudno dostępne modele na klasyczne PCI, oczywiście taka magistrala staje się wydajnościowo kulą u nogi dla szybkiej karty.

Co dalej po G5? Nie zanosi się specjalnie na to, żeby pojawił się na rynku sprzęt z nowymi procesorami PowerPC, który będzie się nadawał na klasyczny komputer i miał akceptowalną cenę. Procesory QorIQ z Freescale są zdecydowanie przeznaczone na rynek urządzeń przemysłowych (głównie do wydajnych urządzeń sieciowych). Ich ceny są raczej odstraszające. Inne firmy produkujące układy PowerPC nie prezentują zbyt ciekawych perspektyw. To się może zmienić, ale osobiście nie widzę szans na jakiś przełom. Samodzielna produkcja sprzętu jest poza dyskusją, przykład X1000 jest aż nadto wymowny. Widać więc, że w perspektywie 5 - 7 lat zmiana platformy (czy raczej oderwanie się od jednej platformy) będzie prawdopodobnie nie do uniknięcia. Poważni kandydaci są dwaj: x86_64 i ARM. Można powiedzieć, że ARM jest jakby bardziej "sexy" (Intel Outside! ), ale większość urządzeń z ARM-em jest albo droga, albo ma małą moc obliczeniową, albo architekturę zamkniętą w sensie dokumentacji. Mamy bowiem produkowane w krótkich seriach i chorych cenach devboardy, mamy masowe, w miarę tanie produkty Apple, Google i innych firm (iPad, Nexus 7, Galaxy Tab...), do których oczywiście nikt nie udostępni dokumentacji, mamy wreszcie dosyć otwarte i też popularne zabaweczki klasy "Efika na sterydach" z Raspberry Pi na czele. Osobiście liczę na postęp w tej ostatniej dziedzinie. Procesory ARM idą w górę z wydajnością i za parę lat mogą przeskoczyć nasze śmietnikowe G4 czy nawet G5. Takie hipotetyczne "Raspberry Pi 3" z jakimś dwurdzeniowcem ARM w okolicach 1.5 GHz i dostępną dokumentacją zintegrowanych peryferiów mogłoby być miłym sprzętem pod MorphOS-a. Na razie jednak takiej maszynki nie ma.

W przypadku x86_64 problemu z mocą nie ma żadnego. Z dostępnością po akceptowalnych cenach też. Problemy zaczynają się, gdy trzeba obsłużyć to co płyta główna ma na sobie. Pojawić się może "syndrom peceta z Biedronki". Potencjalni użytkownicy będą uważać, że skoro MorphOS działa na x86_64, to ma obowiązek działać na dowolnej przypadkowej konfiguracji, jaką raczyli nabyć. Poza tym też widzimy próby zamykania niskopoziomowego dostępu do sprzętu, w czym celuje Microsoft. Można jednak liczyć na to, że Linux ma na tyle dużo do powiedzenia na rynku, że czołowi producenci popularnego sprzętu się nie ugną i na głupoty w stylu cyfrowo podpisany boot image niezbędny do uruchomienia komputera nie pójdą. Niestety sytuacja wygląda znacznie gorzej w temacie laptopów/tabletów. Może nie tak jak przy ARM, ale w sprzęcie przenośnym jest trend integracji i nieudostępniania doców oczywiście.

Pewnie będzie tak, że po paru latach znajdzie się sporo sprzętów, które da się oprogramować (przecież Apple nigdy oficjalnie nie wydało dokumentacji do swoich komputerów z G4 i G5...). Wciąż będziemy wyciągać sprzęt ze śmietników, ale będziemy mogli grzebać płycej . Ale naprawdę trudno jest przewidzieć czy lepszym wyborem będzie ARM czy x86_64. Nadzieja w tym, że jak już się uda uwolnić system od zależności od PowerPC, to wybór "ARM czy x86" staje się kwestią wtórną, bo można się oderwać tak, żeby zachować potencjalną możliwość przejścia na dowolny procesor, tak jak ma np. AROS.

Można sobie postawić pytanie, czy przy okazji tego odrywania się jest szansa na pokuszenie się o SMP, ochronę pamięci i inne "święte Graale". Moje osobiste zdanie będzie zapewne kontrowersyjne, uważam, że nie ma sensu się na to rzucać. Dlaczego? Takie zasadnicze zmiany w systemie spowodują dramatyczną utratę kompatybilności wstecz. Biorąc pod uwagę małą liczebność teamu i grupę użytkowników, MorphOS nie może sobie pozwolić na rewolucję, musi iść drogą ewolucji. Odcięcie się od starego oprogramowania to byłby koszmarny błąd. Sama zmiana architektury to już gruby problem, bo cały soft na PPC trzeba będzie co najmniej przekompilować, uwzględnić zmianę endianów... Wprowadzenie SMP i ochrony pamięci unieważnia znaczną część systemowego API i większość programów będzie wymagała sporych zmian, a niemała część będzie się nadawała tylko do spuszczenia w klopie. Dotyczy to nie tylko aplikacji, ale również wielu komponentów samego systemu. Wbrew pozorom ochrona pamięci, SMP, śledzenie zasobów itp. nie są potrzebne komputerowi do działania. Że wszystkie mainstreamowe systemy je mają? Owszem, ale nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie usiłował MorphOS-em gonić mainstreamu. To jest system hobbystyczny i takim pozostanie.
[#77] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@adam_mierzwa, post #66

Moje plany:
- klasy enkoderów graficznych reggae i ich ewentualna obsluga w programach
- dopracowanie drukowania pod VPDF
- integracja SCANdala
- duzo bardziej rozwinięta klasa do oslugi modemów usb 3G

To co jest publiczne w internecie:
- sterowniki 3d dla R300
- wsparcie dla ibookow i powerbookow z adb
- pewnie nowe owb


Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 18:12:03 przez michal_zukowski
[#78] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@krashan_, post #76

Kto wie, jezeli TO sie ukaze, moze byc potencjalnie przyszlym intesresujacym HW dla Morph'a ?
[#79] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@michalmarek77, post #78

Widzę, że sprzęt jest całkowicie oparty na technologii nVidii. Obawiam się, że nVidia rozegrała to tak jak z Linuksem - zamknięte binarki sterowników i brak dokumentacji. Z punktu widzenia MorphOS-a to jest nie do zaakceptowania.
[#80] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@krashan_, post #79

już od dawien dawna mówię, że ARM mógłby być fajną 'następną' platformą dla świata amigowego/morphosowego

czy taki sprzęcik byłby słaby dla MOSa?
Tegra t33, 1.6 GHz Quad-core ARM Cortex-A9 (up to 1.7 GHz in single-core mode)

nVidia ma także otwarte sterowniki nouveau

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 18:39:01 przez rwks
[#81] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@adam_mierzwa, post #66

Co do autora cytatu - wiele zrobił dla AmigaOS, ale też i wielu zniechęcił. Pamiętam te dziwne dyskusje na execu gdzie tępił niezdecydowanych jak najgorszych wrogów, w poniżający sposób (bodajże Ender i Sventevith tak trafili "w objęcia" MorphOS-a).


Mnie osoba czy środowisko nie może zrazić do OSa. Jedynie co mnie zraziło to polityka Hyperionu.
Nie przeszkadza mi radykalizm innych osób. Ich sprawa, tyle że sobie z nimi popolemizuje aby innym nie doradzali moim zdaniem błednie, a tym jest twierdzenie że OS4 jest bardziej amigowy czy lepszy od MOS. Naklejka już nic nie znaczy odkąd są Amigi x86.
Wydali system po długich oczekiwaniach na sprzęt na SAM, ale system był nie zoptymalizowany pod niego. Poczytałem testy jak to działa i stwierdziłem że taki system jak OS4 powinien zasuwać na SAM, a nie zasuwał.
Przerażały mnie też problemy które wiecznie z czymś ludzie mieli, a to z USB, a to z siecią, a to z dźwiękiem, a to za grami nawet samego Hyperionu itp. Nie wspomnę o ich zagrywce porzucenia emulacji WarpOS. Tylko i wyłącznie przewaga MOSa znowu ich do tego zmusiła, bo najchętniej by temat olali.
Ja nie chciałem mieć systemu, na którym nie ma co robić. Wiedziałem, że to będą wyrzucone pieniądze w błoto. Więc jak wyszedł na maca MOS to jeszcze się wahałem bo jakoś ten motyl mi, nie leżał też wolałem boinga. Jednak popatrzyłem na ceny maców wypatrzyłem eMaca za 300 PLN i ryzyko podjąłem. Poamiguje bez boinga, a jak mi się nie spodoba sprzedam sprzęt z mała startą, albo nie poamiguje sobie wcale. Wybrałem kilkadziesiąt złoty straty, których nie straciłem bo przy MOS zostałem.

No i zostałem okazało się, że problemy z którymi najczęściej borykają się użytkownicy OS4 nie wystąpiły u mnie. System zainstalował się sam i wszystko działało włącznie z siecią. Byłem mocno zaskoczony:
- przeglądarka umożliwia normalne przeglądanie WWW
- Mplayer oglądanie filmów na X1000 to może i pójdzie
- USB wykrywało wszystko co podłączałem,
- swój zaszyfrowany przenośny dysk mogłem odszyfrować i podłączyć bo soft jest od razu w systemie
- 3d pozwalało na całkiem dobrą wydajność w grach
- uczucie poza brakiem szuflad (ale można takie ikonki sobie dociągnąć do systemu) jak na AOS
- przemówiło też do mnie to, że OS4 nie staje się szybkim małym system zoptymalizowanym pod sprzęt tylko eklektyczną kobyła QT czy te nieszczęsne *.so
- do tego wszystko działało błyskawicznie i system odpowiadał natychmiastowo, a nie ukrywam że byłem zmęczony windą i aplikacjami Hello Word w Javie zajmującymi 10 mb. Jak widzę ile zajmują aplikację na MOSA to od razu robi mi się przyjemniej. To zasługa trzymania się filozofii AOS, optymalizacji zabaw w zamiany obcych bibliotek dynamicznie linkowanych na amigowe liby.

Dlatego taka Lua idealnie wpasowuje się w ducha AOS prosta lekka, z JIT może być świetna jeśli będzie miała wiązania do MUI co jest w planie.

Ostatnio blamaż na AmiWest oraz nowinki na temat MOSa iBook, G5 pewnie zmuszą Hyperion do tego aby coś zrobili i pokazali na PlanetAmiga.
[#82] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5
pampers haha, żyjemy w Polsce. PowerMac G5 to nie pecet gdzie koło biedronki za rogiem kupisz zasilacz atx, na allegro pojawiają się dość rzadko a jak już się pojawią to sprzedają się w kilka minut. 600W czy nawet 450W to prawdziwe ewenementy, sam trzymam na zapas.
Podziwiam Twoje podejście, bo niestety moje jest bardziej pesymistyczne ze względu na to że od czasu do czasu trafia do mnie usterkowicz z zasilaczem albo płytą, są inne drobiazgi ale to są najpopularniejsze przypadki. Kilka lat starsze G4 lepiej się mają, niestety konstrukcja G5 jest wydajna lecz nie przewidziano tak długiego okresu użytkowania. Spore obciążenia dla zasilacza oraz wydzielane ciepło robi swoje.

Jeszcze taka mała przestroga dla kupujących, kupować lub pakować PowerMacy G5 w orginalne pudła i dobrze zabezpieczać, nasi kurierzy lubią nóżki od jego obudowy :)

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 19:42:46 przez krismiszcz
[#83] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@krismiszcz, post #82

ktore modele sie psuja najczesciej?
[#84] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@krismiszcz, post #82

haha, żyjemy w Polsce.


Ale nie za żelazną kurtyną, już nie.

Mówisz o pudełkach jak z tej galerii? https://www.dropbox.com/sh/mqzna664tzk7pla/q0Y0K3wOaG#f:IMG_3910.JPG



Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 20:09:44 przez pampers
[#85] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@Deftronic/..., post #67

Wymiana kondenstorow to akuart male miki, nawet jaks wiecej poszlo to i naprawic mozna, tyle ze na zlej wyspie jestes :)
[#86] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@Minniat, post #7

Trzy miesiące na portowanie systemu operacyjnego? Czy to naprawdę tak proste?


Pierwsze obrazki MOSa na G5 pokazywano już ze dwa lata temu. Nawet Krashan, wykłócał się tutaj ze mną kiedyś że niebiescy będą mieli wsparcie dla G5 szybciej niż amigowcy X1000, która jak wiadomo "nigdy nie wyjdzie". Zapewne po dwóch latach pracy port jest na ukończeniu, więc postanowili - tu cytuje moich kolegów których ignoruję a którzy tak chętnie głoszą tą tezę wobec Hyperionu - "wydoić trochę dodatkowej kasy od naiwniaków".
[#87] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@gilban, post #18

To już lepiej by było, jakby zrobiono bounty na najnowsze power maki, jakie są, czyli ze złączem grafiki PCIexpress itd. Nowsze jeszcze ciut pociągną, a po co inwestować w G5 na DDR1 i ze złączem AGP?


Te maki z PCI-E pochodzą już z czasów kiedy Jobs się obraził na ATi, więc albo MOSTeam dorobi stery do NVidi albo przy przestarzałym AGP pozostaniecie na wieki.
[#88] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@michal_zukowski, post #27

Wersje z Pci-e są dość drogie, używane kosztują ponad 2000 zł, poza tym były dostarczane z kartami Nvidii co rodzi troche komplikacji. Na razie warto zacząć od wersji AGP8x. Prędkosciowo będzie dużo szybciej od X1000 za ułamek ceny. Najtansze G5 chodzą po 600 zł na allegro.


Jakim cudem stara karta na AGP ma być szybsza od w miarę nowej wstawionej do X1000? Prędkościowo to nawet SAM prawdopodobnie pobije starego Maca z g5 (przynajmniej na niektórych aplikacjach) poczytaj sobie trochę potem się wypowiadaj.
[#89] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@Mufa, post #86

Niestety nie masz racji....
Swego czasu napalalem sie by ten sprzet kupic, jednak nie kupilem bo nie mam po co (taka wersja mosa nie istnieje)
[#90] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5
Mały update:

AmigaDave zaoferował zasponsorowanie drugiego modelu M9749LL/A i pokryje także koszty wysyłki obu sprzętów do BigFoota. W związku z tym pieniądze w kwocie 2050 zł, które miałem przeznaczone na zakup komputera i wysyłkę wrzuciłem na bounty.

Dodatkowo, kiedy osiągniemy 50% zadeklarowanej kwoty, wtedy Fraggle wrzuca drugie 50% i mamy koniec zbiórki :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem