Komentowana treść: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5
[#181] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5
Panowie ,ja tak z ciekawosci czy wam sie nie znudzilo ciagle klotnie spory i ten sam scenariusz za kazdym razem bo ja naprawde jestem juz tak tym znudzony ze czekam na jakies objawienie he he he ze moze cos sie ruszy albo moze cos zmieni a tutaj dupa.
[#182] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#183] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#184] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#185] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@grxmrx, post #175

Czyli wersję na QEMU uważasz za "cudowny lek", który otworzy oczy nieświadomym?

@TomK

Możesz rozwinąć :
bo jestem wśród tych "szczęśliwców" którzy zostali "wydojeni" przez MosTeam
.
[#186] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#187] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#188] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@pampers, post #185

Najczęściej jak mówię komuś o MorphOS-ie to jednym z pytań jakie jest mi zadawane to jak uruchomić system na sprzęcie (by chociaż zobaczyć co to jest), który już ktoś posiada. Odpowiedź jest oczywista - nie da się bo trzeba sobie odpowiedni sprzęt dokupić lub poczekać na wypożyczenie (chociaż aktualnie temat wypożyczeń jest zamrożony) lub specjalnie przejechać się na jakąś imprezę gdzie może będzie taki system gdzieś odpalony. Próg posiadania odpowiedniego sprzętu sprawia, że najczęściej na pogawędce się kończy. Moim zdaniem obojętnie na ile starych maków będzie MorphOS dostępny to i tak niewiele to zmieni w tym kontekście bo niewielu ludzi specjalnie by zobaczyć mosa będzie chciało zdecydować się na inne kroki niż odpalenie na emulatorze. Co gorsza, nie tylko dla osób potencjalnie zainteresowanych systemem to może być problemem, ale również dla testujących, piszących oprogramowanie (ja również coś czasami testuję i nie wszędzie mam dostęp do odpowiedniego sprzętu). Przecież taka wersja na emulator od razu skracałaby drogę do wykonania portu i testów wielu programów i wyklucza wymówkę niektórych autorów, że nie mają dostępu do sprzętu (i co za tym idzie systemu) więc nie będą się bawić w wykonanie takiego czy innego programu w wersji na mosa.
[#189] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#190] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@grxmrx, post #188

W kwesti developerki na wirtualnej maszynie to raczej nie do mnie, tylko do MorphOS Teamu. Imho wersja systemu na QEMU mogłaby równie dobrze odstraszać niż zachęcać, czy QEMU jest rozwinięte w takim stopniu, aby pozwolić na w miarę wiarygodną emulację?
[#191] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#192] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#193] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@grxmrx, post #188

Czy QEMU lub PearPC byłby w stanie na tyle szybko emulować sprzęt pod MOSa, że nie zniechęciłby tym potencjalnego przyszłego użytkownika tego systemu?

Strzelam że bez 3D i w żółwiastym tempie. Coś jak UAE bez JITa...
[#194] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@kjb666, post #193

Strzelam że bez 3D i w żółwiastym tempie.


Bez 3D to na pewno, a co do tempa takiej pelnej emulacji to zalezy od wydajnosci samego PC, tak czy siak potrzeba b.silnej maszyny x86..., i w przypadku Qemu to liczylbym na poziom wydajnosci powiedzmy najslabszych kart PPC turbo A1200/4000, w przypadku PearPC jest duzo lepiej, dzieki JIT, ale to nadal bedzie poziom byc moze jakiegos G4 z 200-300Mhz.

ps. Nie sugerowalbym sie tutaj rezultatami Rosetty, bo to zupelnie co innego... gdyby hipotetycznie MOS dzialal natywnie na x86 to na podobna wydajnosc emulacji PPC mozna byloby wtedy liczyc.
[#195] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@michal_zukowski, post #187

Filozoficznie podchodząc do tematu to wszystko jest stare i się starzeje już po wyprodukowaniu:D
A tak poważniej to niektórzy lubią ten zapach swiezynki tego szelestu rozwijania nowej rzeczy.... itp itd. Zawsze uważałem ze taka używana rzecz odsprzedawana nawet po miesiącu powinna na dzień dobry tracic polowe wartości. Takie po prostu mam "zboczenie". Powiem więcej gdybym był zainteresowany takim Makiem G5 i obok siebie stałyby dwie maszyny jedna używana za 1000 a druga taka "swiezynka" z leżaków magazynowych za 2 000 to bym sie nie wahał którą kupić.
[#196] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#197] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#198] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#199] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@wali7, post #147

Ci którzy jęczą w tym wątku, nie dołożyli się i na pewno do bounty się nie dołożą.

To chyba oczywiste. Jeśli ktoś wyraża dezaprobatę dla jakiejś inicjatywy, to nie spodziewasz się chyba, żeby ja poparł.
[#200] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#201] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@gx, post #194

Na początek mogło by być. Nawet gdyby była taka wydajność to już można by się zapoznać z systemem bez konieczności zakupu drugiego komputera. To duży plus. Do tego dochodzi jeszcze kilka innych zalet.
A biorąc pod uwagę, że QEMU jest otwarte to chyba dostosowanie MOSa pod QEMU nie powinno być trudne.
[#202] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@sando, post #201

ale czemuż chcesz dostosowywać morphosa do qemu, już dziś możesz przerabiać qemu żeby emulowało dowolną maszynkę z supportem morphosa.
[#203] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@michal_zukowski, post #202

Jeśli nie ma dokładnego opisu takiej maszyny (a wątpię aby apple się takim opisem podzieliło) to przerobienie QEMU aby emulowało konkretnego maka będzie trudniejsze niż przejrzenie otwartych źródeł QEMU i zmodyfikowanie morphosa.
[#204] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@sando, post #203

są pełne doce do pegasosa2, a poza tym nie masz dostępu do zrodel mosa więc nie moglbyś go dostosować, morphos team tego nie zrobi, dyskusja jest bezcelowa
[#205] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@michal_zukowski, post #204

Nie wiem dlaczego wnioskujesz, że sam bym chciał się za to zabrać. Oczywiście, że musiał by to zrobić ktoś kto ma dostęp do źródeł morphosa.
[#206] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@sando, post #205

Nie wiem dlaczego wnioskujesz, że ktoś morphos teamu chciałbym się za to zabrać.
Zaproponowałeś takie rozwiązanie, jest to wykonalne bez posiadania źródeł morphosa, możesz się tym zająć.
[#207] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@sando, post #201

Ale już ze 4 lata temu Bigfoot spatchował QEmu i odpalił MorphOSa
Klik
A tu wątek na MZtce
[#208] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@michal_zukowski, post #206

A gdzie niby napisałem, że ktoś z morphos teamu chciałby się tym zająć?
[#209] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#210] Re: Bounty na port MorphOS-a na PowerMaca G5

@michal_zukowski, post #206

To w interesie teamu byłoby dostarczenie SDK razem z emulatorem dostępnym przez "kliknij i uruchom", tak jak to jest np. w przypadku Androida czy iOS i podobnie jak tam nie chodziłoby o prędkość działania tylko o możliwość sprawdzenia, przetestowania oprogramowania. Inaczej będzie zawsze wymówka, że trzeba dokupić kolejny grat do domu lub do wożenia ze sobą. Mnie takie rozwiązanie również by się przydało, ale jestem w o tyle komfortowej sytuacji, że sprzęt pod mosa mam przynajmniej jeden (choć w jednym z kilku miejsc w jakich od czasu do czasu przebywam). Obsługa kolejnego sprzętu to sztuka dla sztuki i ewentualnie pewna grupa potencjalnych klientów w sklepie ze sprzętem dla mosa lub kilka osób więcej zainteresowanych gratami makowymi na Allegro.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem