Komentowana treść: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa
[#1] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa
Wbrew pozorom jest to bardzo optymistyczna wiadomość dla amigowców. Gdyby to kiedyś naprawdę działało (nie tylko konsolowe aplikacje, ale też i GUI-owe) i było tak dobrze zoptymalizowane jak na innych platformach (szybkość działania), to taki amogowy OS dostałby niezłą paczkę nowego softu.
[#2] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa
No nareszcie pomysł Niezły, świąteczny prezent OK
[#3] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@Mario, post #1

JAVA? Dobrze zoptymalizowane aplikacje? Przecież to oksymoron ;) Na czym ty chcesz odpalić dajmy na to Eclipse czy NetBeans skoro takie IDE potrafi momentami zabić 4 rdzeniowe i5? Moim zdaniem - zmarnowane zasoby. Amiga nie ma odpowiednio mocnego sprzętu na ten język.
[#4] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@_arti, post #3

Dobry news, jeśli dodatkowo jakiś mosowiec się burzy i podważa jego sens, to znaczy że news dla Amigi jest tym lepszy. Kolejna znacząca technologia trafia do świata prawdziwej Amigi.
[#5] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@Mufa, post #4

Podważa sens, bo ma o tym pojęcie? Znacząca technologia? JAVA? Na biurku?
[#6] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@_arti, post #3

A niech to, przejrzał nas, MOSowych niegodziwców. Musimy teraz zaprzestać naszej starannie przygotowanej taktyki umniejszania wiekopomnych osiągnięć ze świata prawdziwej Amigi i przejść do planu "B". Czuj duch!
[#7] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@_arti, post #5

JAVA 350 by chyba zlamala biurko....
Ta technologia przypomina wlasnie ten motocykl,,, podobnie jak flashplayer....
Ale zeby nie bylo, kazdy dodatek w amigowych systemach mile widziany...OK
[#8] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@Mario, post #1

A istnieje jakaś inicjatywa na Amigowym związana z C# (mono)?
[#9] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@_arti, post #3

"potrafi momentami zabić 4 rdzeniowe i5"

Czyli kiedy są te momenty? Bo używam Eclipse na sporo słabszym sprzęcie i działa bardzo dobrze.
[#10] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@Mufa, post #4

A czy my musimy być koniecznie za albo przeciw? Mnie to rybka. Pewnie na PC mam tego całego flasha, jave, a czy to niezbędne nie wiem i nie interesuje mnie to. Miłego długiego weekendu.
[#11] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@Ender, post #10

Jak się nie chce być w tyle, to niezbędnepomysł
[#12] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@_arti, post #3

JAVA? Dobrze zoptymalizowane aplikacje? Przecież to oksymoron

No chyba, że Java byłaby już na MOSie, wtedy komentarz brzmiałby:
"A u nas już dawno śmiga, a u was dopiero teraz raczkuje!"

Eclipse czy NetBeans skoro takie IDE potrafi momentami zabić 4 rdzeniowe i5

BEZEDURA.

BTW, zobacz wątek o nowej wersji MOSa - żadnego flejma ze strony AOsowców.
A wystarczyły dwie informacje a'propo AmigaOS i od razu prowokacje, no i oczywiście Mufa.
Czy użytkownicy MOS ciągle mają jakieś kompleksy i nie potrafią współdzielić portalu pokojowo?

Co do tematu, Java daje dostęp do międzyplatformowych aplikacji, operacji bankowych itp.
Używać da się na sprzęcie słabszym od X1000.
.
[#13] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@rePeter, post #12

Cóż... Fajnie że coś się ruszyło (chyba pierwsza inicjatywa od czasu Kaffee, czy jak to się tam nazywało). Miło jeśli coś się z tego wykluje.
[#14] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@rePeter, post #12

Ja, mimo że zostałem już tylko z klasykiem i MOSem, szczerze kibicuję takim projektom. Jeśli to będzie działać z aplikacjami z GUI to wydam te parę groszy i kupię jakiegoś Pega 2 albo Sam460.
[#15] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa
News dobry, ale raczej tylko dla użytkowników X1000+. Sorki, ale przykładowo dla mnie Sam440ep jest słabo używalny jeśli chodzi o takie cięższe aplikacje nawet jak przeglądarka (piszę ten list z OWB). No dobrze, nie będę już marudzić jak to amigowi programiści nie optymalizują oprogramowania, bo w tym przypadku (Java) o optymalizację będzie bardzo trudno. Ja się bardziej realizuję na klasyku gdzie wszystko biega (jeśli chodzi o oprogramowanie dedykowane). Dedykowane oprogramowanie to dobra przyszłość dla Amigi i AmigaOS, i to bardzo świetlana. Ja staram się z całych sił by nieść tę nowinę i pokazać że jest to prawda. Takie porty niestety raczej prawie zawsze będą wolne, trzeba być bardziej realistą i wiedzieć, że w kółko zapożyczanie takich technologii nie jest dobrą praktyką. No ale amigowi deweloperzy będą robić jak chcą. Szkoda, że ta "prawdziwa" Amiga jest już tylko dla garstki fanów zasobnych w pieniądze. Niestety ale status materialny nie tylko w Polsce decyduje o pozycji społecznej. A tutaj dochodzą jeszcze pewne sympatie i antypatie komputerowe (jakieś wojny OSów). Ja pozostaję przy swoich sympatiach czyli na pierwszym miejscu Amiga klasyczna.

Podejrzewam też, dlaczego takie projekty idą do przodu tak wolno. Bo ile osób skorzysta z tej technologii? Część użytkowników X1000 więc pewnie kilkadziesiąt, kilkaset maksymalnie. Dlatego dla wielu osób się nie opłaca inwestować swój czas i pieniądze w takie projekty, w pracy mają zysk wielokrotnie większy.
[#16] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@Jenot, post #14

Ja osobiście kupię sprzęt pod AOS 4.x tylko pod jednym warunkiem. Jęźeli wyjdzie płyta Sam460ex w wersji CPU Z Altiveciem. Może być nawet 1 GHz ,, wtedy będzie to sensowne wydanie większych pieniędzy na amigowe rozwiązanie. Na razie oglądając wykresy na Sam 460ex,,, po prostu poraźka...
[#17] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@rePeter, post #12

Java daje dostęp do międzyplatformowych aplikacji

Lubisz pisać o rzeczach o których nie masz pojecia, PREAWDA? ;)
Primo - JAVA na MOSie byłaby tak samo bezużyteczna jak na AOS;
Secundo - wymień chociaż 3 istotne aplikacje biurkowe swoim stopniem skomplikowania wychodzące poza telnet.jar napisane w JAVA. I kto je przeportuje pod AOS? Chyba nie myślisz, że to jest takie hop-siup, że jak działa, to działa wszędzie? Tak, telnet zadziała ale nic więcej. JAVA to multiplatformowy kod, który wymaga rzeczy, które ani MOS ani AOS nie posiadają i posiadać nie będą. Na przykład amigowe systemy mają UI będące 100 lat za murzynami w stosunku do dzisiejszych rozwiązań. Dziś taki HTML+Javascript ma o wiele większe możliwości jeśli chodzi o budowę interfejsu użytkownika, obsługę zdarzeń i GUI niż wszystkie wersje AOS i MOS razem wzięte. JAVA wymaga też zasobów... i tu wygrywa MOS, bo ma (chociaż) G5, na którym rozbudowane aplikacje zaczynają już znośnie chodzić - choć w porównaniu do natywnych, jest to dalej "niebo a ziemia". Chyba, że jarają cię programy o funkcjonalności np. takiego NetSurfa68k z prędkością działania jak na 68k, tyle że na X1000... albo też od zawsze marzyłeś o kliencie telnet'a w JAVA - wtedy ten news to rzeczywiście świetna wiadomość.

operacji bankowych

Co?? Nie wiem, czy istnieje na świecie jeszcze jakiś bank, który wymaga apletu JAVA do obsługi podstawowych transakcji bankowych (a właściwie do podpisu cyfrowego). Nie, no dobra, pewnie jakiś istnieje. Tak czy siak, nie mam zainstalowanej JAVA od jakichś 4-5 lat, konta w 4 różnych bankach i zero problemów z tym związanych, czyli chyba się da. Podsumowując - kolejny projekt "strata-czasu".


I żeby nie było - kibicuje (nawet finansowo) wielu różnym projektom, pod warunkiem, że coś wnoszą w nasze środowisko ale niestety JAVA nim nie jest.



Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 20:57:07 przez _arti
[#18] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa
JAVA to akurat dobra wiadomosc, wiec nie rozumiem tych wszystkich aluzji.
[#19] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@_arti, post #17

W tym przypadku Arti nie masz racji. JAVA to nie tylko telnet.jar.

Wymienię aplikacje, które używam/łem: klient FTP, klient anonimizujący, obsługa rynku Forex (kilka aplikacji różna funkcjonalność - analizy, składanie zleceń, agregacja informacji), obsługa giełdy, klient/serwer zarządzający urządzeniami WiFi (Ubiquiti), LinkPlanner, przeglądarka obrazu z kamer, etc.

Primo - JAVA na MOSie byłaby tak samo bezużyteczna jak na AOS;

MOS/AOS + jeden z w/w programów i już mam co robić na sprzęcie "hobbystycznym".
Dodaj do tego czystą rozrywkę: Minecraft i Supremacy1914 (ci akurat przejdą na HTML5 więc szansa jest).

Poza tym banki - dwa pierwsze z brzegu Millenium klient biznesowy i Banki Spółdzielcze zrzeszone w BGK - obydwa bez JAVY ani rusz.

Co do UI, stare telefony Sony Ericssona także nie miały ani za dużych zasobów, ani systemu operacyjnego a JAVE i owszem.

Nie lubię JAVY, wiele mogę jej zarzucić, gdyby nie intensywna reklama to powinna dawno paść, AmigaOS i pochodne raczej powinno używać REBOLa ale ten jest za mały i za niezależny żeby wypromować się jak JAVA.. ale jeśli się pojawi w naszej bajce to jednak coś wniesie i warto kibicować projektowi.
[#20] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@_arti, post #17

"Tak czy siak, nie mam zainstalowanej JAVA od jakichś 4-5 lat"

Teraz wiem skąd ta dogłębna wiedza na temat Eclipse i NetBeans.

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 22:04:42 przez sando
[#21] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa
Fajna sprawa. Java to podstawowa rzecz. Bez niej, trochę wstyd niestety :/ Albo system operacyjny jak inne (czyt. równy innym), albo parasystem, na zasadzie niepełnosprawności. Sprzęt - to czy uciągnie tę czy inną aplikację jest sprawą drugorzędną. W końcu o system tu chodzi, a sprzęt jeśli dzisiaj jest niedostęny lub za drogi, to jutro będzie inny albo tańszy.
[#22] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@_arti, post #17

Lubisz pisać o rzeczach o których nie masz pojecia, PREAWDA?


mysle, ze ma pojecie, w koncu Java to bardzo stare rozwiazanie, stosowane zarowno na duzych serwerach jak rowniez sprzecie mobilnym o stosunkowo niewielkich zasobach. Java byla chyba dostepna na MacOS 68k, wiec mozna zobaczyc jak dziala nawet na klasycznej Amidze :). W sieci jest mnostwo porownan wydajnosci kodu w Javie do analogicznego w C/C++ (bardziej odpowiedni ze wzgledu na obiektowosc), mozna znalezc porownania nawet na bardzo archaicznych PeCetach, czyli sprzecie slabszym od AmigaOne X1000 lub nawet od AmigaOne500. Oczywiscie wszystko zalezy od gabarytow aplikacji...

Inna sprawa to przydatnosc Java w srodowisku AOS/MOS.

---
W dawnych czasach glownym hamulcowym JVM byla pamiec. Dawno i dzisiaj nieprawda OK. Kolejnym hamulcowym jest sposob uruchomienia programow tj. dodatkowy narzut czasu zwiazany z koniecznoscia uruchomienia najpierw JVM, a dopiero potem wlasciwego programu. Rozwiazaniem jest trzymanie JVM caly czas w pamieci i wtedy rzeczywiscie programy uruchamiaja sie rownie szybko jak tradycyjne. To sa wlasciwie dwa glowne hamulce. Trzecim moze byc np: brak JIT. Czwartm moze byc GC, ale to zalezy od b.wielu czynnikow i nie jest oczywiste, bo to jednoczesnie wada i zaleta...
[#23] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@sando, post #20

tez mialem na to zwroci uwage cyt. "Lubisz pisać o rzeczach o których nie masz pojecia, PREAWDA?", po czym cyt. "Tak czy siak, nie mam zainstalowanej JAVA od jakichś 4-5 lat"

[#24] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@_arti, post #3

Przeciętny użytkownik Windows-a nie zliczy z ilu aplikacji napisanych w Java skorzystał nawet nie wiedząc o tym. Przypomnę, że programy java-owe wrzucone do windowsowego exe mogą spokojnie być nierozróżnialne od innych aplikacji (także wydajnościowo).
Quake 2 przepisany na Javę okazjonalnie nawet w benchmarkach wychodzi na szybszego od oryginału napisanego w C/C++ (liczba FPS).
A tego, że Eclipse zabija i5 kompletnie nie skomentuję. :D
Nie zgadzam się też, że Javy nie ma co optymalizować - wręcz odwrotnie. W rzeczach takich jak maszyny wirtualne jest ogromne pole do wprowadzania optymalizacji i mają one znaczący wpływ na działanie aplikacji.
[#25] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@Skotos, post #19

Wymienię aplikacje

Ok, super ale nadal podtrzymuje to, co napisałem a) AOS brakuje sporo, by efektywnie korzystać z aplikacji napisanych w JAVA b) Amiga (jakakolwiek) ma zbyt małą moc... choć pewnie do przeglądania obrazów z CCV by akurat wystarczyło ;)

Co do UI, stare telefony Sony Ericssona

JAVA na stare telefony (czy jakiekolwiek inne) i tę biurkową łączy tylko składnia (tak, wiem, upraszczam ale wolę to zaznaczyć, bo zaraz mnie zjedzą!)

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 23:01:24 przez _arti
[#26] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@gx, post #23

Nie mam zainstalowanej na komputerze, z którego korzystam w domu. Teraz lepiej?
[#27] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@_arti, post #25

Amiga (jakakolwiek) ma zbyt małą moc...


z tym to akurat przesadzasz, do np: Netbeans wystarczy w zupelnosci procek klasy G3 powiedzmy 600Mhz, skoro wystarcza PIII 450Mhz :). Powolnosc JavaVM to urosla w wiecej mitow niz faktow. Program w Java nie bedzie zazwyczaj specjalnie powolniejszy od napisanego w C++, a z czasem zazwyczaj dziala szybciej... wynika to chocby z faktu, ze skompilowany kod zostanie juz taki jaki jest, w odroznieniu od tego wykonywanego przez ciagle rozwijany JVM, w koncu JVM najpierw interpertuje bytecode itd.., wiec wynik moze zmieniac sie z maszyny na maszyne nawet w tej samej lini, kolejne wersje moga korzystac z wielu ulepszen w kolejnych procesorach, wersjach systemu itd.
[#28] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@_arti, post #17

Lubisz pisać o rzeczach o których nie masz pojecia

A może tylko mierzysz innych własną miarą?

wymień chociaż 3 istotne aplikacje biurkowe...

Gdyby decydowała taka osobliwa miara wartości języka programowania, zniknął byś od razu Perla, Pythona, ARexx, C#, BASH i wiele innych. Poza tym w Javie częściowo pisany jest tzw. biurkowy killerapp OpenOffice i pełno innych większych lub mniejszych pchełek, u mnie np. z javy korzysta kilkadziesiąt pakietów (Linux biurkowo developerski).
Co do popularności języków programowania
zobacz sobie lepiej np. to zestawienie (nawet jak na bardzo przybliżone szacunki)
.
[#29] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa
QNX Momentics (bazowane na eclipse) potrafi się zmulić na procesorze AMD K10, więc z szybkością bywa różnie.

Lepiej mieć obsługę czegoś niż jej nie mieć, no chyba że skończy się na tym kliencie telnetu...
[#30] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@_arti, post #17

Jak nie basnkowych to niestety giełdowych. Sidoma i IDM to tak skrótowo niestety. No i myślę że to dzieło programistyczne aż takich zasobów nie wymaga.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem