Komentowana treść: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa
[#31] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@_arti, post #17

Java jako taka to jest zwykły-niezwykły emulator i prędkość zależy bardzo mocno od maszyny wirtualnej. Jeśli taki JVM ma JIT i bangla bezpośredno systemowe API to może być całkiem żwawy.

W tym wypadku raczej będzie tylko AmiCygwinowa wersja więc i wydajność odpowiednio gorsza od natywnego rozwiązania. Najważniejszy jest jednak dobry JIT. Jest bodajże kod JIT dla PowerPC więc nie powinno być źle. Choć różnie może być z tą wersją, najprawdopodobniej długi czas niebędzie JITa i wtedy wydajność będzie słaba tak jak piszesz

jeśli chodzi o użyteczność takiej javy w AOS4: BĘDZIE UŻYTECZNA!
ot choćby będzie można użyć JDownloader-a
[#32] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@XoR, post #31

Java jako taka to jest zwykły-niezwykły emulator i prędkość zależy bardzo mocno od maszyny wirtualnej. Jeśli taki JVM ma JIT i bangla bezpośredno systemowe API to może być całkiem żwawy.


"emulator" w dosc mocnym cudzyslowie. JVM to interpreter bytecodu, wiec niczego tutaj nie emuluje. JIT w JVM polepsza jedynie wydajnosc tylko!!! wybranych fragmentow bytecodu (nie da przetlumaczyc sie calosci), ma jednak wade, uzaleznia od konkretnego modelu maszyny nie wirtualnej.
[#33] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@Skotos, post #19

Wymienię aplikacje, które używam/łem: klient FTP, klient anonimizujący, obsługa rynku Forex (kilka aplikacji różna funkcjonalność - analizy, składanie zleceń, agregacja informacji), obsługa giełdy, klient/serwer zarządzający urządzeniami WiFi (Ubiquiti), LinkPlanner, przeglądarka obrazu z kamer, etc.


Jeszcze bym dodał np. popularny wśród posiadaczy konsol PS3 Media Server. Użyteczność Javy można jednak określić w jednym zdaniu 9 000 000 developerów. To jest dla takiego małego środowiska wartość bezcenna.
[#34] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@XoR, post #31

Nigdy nie było mowy o Xach. Jamiga ma być natywnym "interpreterem".
[#35] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@Mufa, post #33

na pewno Java moze zatykac wiele dziur w brakach oprogramowania co zmniejsza koniecznosc uzywania np: Windows.

Ja dodam Azerusa>Vuze, klienta torrentow. Uruchomienie Netbeans, to byloby prawdziwy przelom
[#36] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@rePeter, post #28

Gdyby decydowała taka osobliwa miara wartości języka programowania, zniknął byś od razu

Akurat te języki są lekkie, rozwijane (w większości) i użyteczne a co najważniejsze dałby radę nawet na 040. Zdaje się, że jest też fajny wrapper Python-MUI pozwalający pisać typowe biurkowe toole. I to jest fajne - w tę stronę powinna iść para z gwizdka. Nie JAVA, nie porty GIMPA czy innych killer-app, gdzie 3/4 kodu to biblioteki wyrżnięte z Linuksa, ixemul.library i całkowicie obcy Amidze interfejs użytkownika pod GTK czy KDE. Jedyna w tym "natywność", to ekran odpalany przez AOS.

OpenOffice

Ten biurkowy killer-app a właściwie sam Writer parę lat temu na moim C2D/2Ghz odpalał się dobre 20-30 sekund a pozycje menu doczytywały się "prawie" w czasie rzeczywistym. Prawie. Próba otwarcia 100 stronicowego dokumentu + skok do połowy... i mogłeś iść na kawę. Dla porównania inny edytor, napisanym w natywnym kodzie, był gotowy do pracy po 3-4 sekundach. Ale to tylko przykład. Mój. Mam nadzieje, że od tego czasu coś się w tej kwestii zmieniło ...albo bardzo współczuje użytkownikom OpenOffice (czy jak to się teraz nazywa, NeoOffice?). No chyba, że uruchamianie aplikacji ponad pół minuty i czekanie z najprostszymi czynnościami kilku minut uważasz za akceptowalny komfort pracy. Cały czas podkreślam - mówimy tu o starych procesorach ale i tak będących lata świetlne do przodu niż ten, w X1000 czy G5.

Co do popularności języków programowania

Te dane mówią tylko tyle, że cały świat korpo, banki i inne instytucje opierają swoje rozwiązania na tym języku (i bardzo słusznie i rozsądnie poniekąd). Nie ma to nic wspólnego z ilością aplikacji pisanych na zwykłe biurka, co zdaje się wielu z Was nie potrafi/nie chce zrozumieć. Jak widzę, Mufa w szczególności.




Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 14:01:40 przez _arti
[#37] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@Mufa, post #33

z tych 9mln developerów tylko mała część robi zwykłe programy bo większość to różnorakie korporacyjne czy inne embdeded wynalazki których mało kto widzi. Poza tym są programy w Javie pod konkretne platformy np. w formie pliku exe więc też sama java nic tutaj nie gwarantuje

poza tym jeden człowiek za 650 ojro raczej cudów nie zdziała stopa
[#38] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@_arti, post #36

i mogłeś iść na kawę

Polecam LibreOffice, robi to część ludzi od OpenOffice, ale działa dość zgrabnie i szybciej niż OO.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 19:57:43 przez Ender
[#39] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@Ender, post #38

Nie psioczcie, bo to tylko same plusy, że Java zagościła na Amidze pomysł W każdym współczesnym systemie Java to podstawa pomysł
[#40] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@_arti, post #36

Akurat te języki są lekkie, rozwijane (w większości) i użyteczne a co najważniejsze dałby radę nawet na 040. Zdaje się, że jest też fajny wrapper Python-MUI pozwalający pisać typowe biurkowe toole. I to jest fajne - w tę stronę powinna iść para z gwizdka. Nie JAVA, nie porty GIMPA czy innych killer-app, gdzie 3/4 kodu to biblioteki wyrżnięte z Linuksa, ixemul.library i całkowicie obcy Amidze interfejs użytkownika pod GTK czy KDE. Jedyna w tym "natywność", to ekran odpalany przez AOS.


Języki skryptowe są lekkie gdy się pisze małe programy. Jakbyś chciał w nich napisać coś przynajmniej w 10% równie dobrego jak to co krytykujesz (Eclipse/NetBeans, czy teraz OpenOffice) to zobaczył byś ile z tej lekkości by zostało.

Ten biurkowy killer-app a właściwie sam Writer parę lat temu na moim C2D/2Ghz odpalał się dobre 20-30 sekund a pozycje menu doczytywały się "prawie" w czasie rzeczywistym. Prawie. Próba otwarcia 100 stronicowego dokumentu + skok do połowy... i mogłeś iść na kawę.

Akurat OpenOffice można zainstalować bez Javy jeśli nie wszystkie funkcje są potrzebne więc nie wiem czy to dobry przykład w dyskusji o Javie.
Ale powiem tylko, że nie widzę problemów które opisujesz. Całą pracę magisterską napisałem w OpenOffice na Duronie 1.2 Ghz, 256MB ram. Bez żadnych problemów z szybkością działania. A praca magisterska miała kilkadziesiąt stron i oprócz rysunków bitmapowych zawierała też wektorowe (zrobione, a jakże, w OpenOffice Draw). Chyba żyjemy w równoległych światach, bo nie miałem żadnych problemów. Powiem więcej, było to dla mnie dużo wygodniejsze narzędzie niż konkurencyjny pakiet jednej dużej firmy który nie miał nawet możliwości eksportu do PDFa, a tworzenie w nim wzorów matematycznych to była jakaś masakra.

No chyba, że uruchamianie aplikacji ponad pół minuty i czekanie z najprostszymi czynnościami kilku minut uważasz za akceptowalny komfort pracy.

Przed chwilą uruchomiłem OpenOffice Writer (bez włączonego modułu szybkiego uruchamiania), ze stoperem w ręku uruchomił się w 3,9 sekundy (a nie mam dysku SSD).

PS.
Wciąż nie odpisałeś mi na zadane pytanie - kiedy Eclipse Ci zabija 4 rdzeniowe i5? Bo jeszcze pomyślę, że zmyślasz albo przepisujesz zasłyszane opinie ;)
[#41] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@parallax, post #39

Nie psioczcie, bo to tylko same plusy, że Java zagościła na Amidze pomysł W każdym współczesnym systemie Java to podstawa pomysł


Jeszcze nie zagościła, to dopiero pierwszy kroczek w długiej drodze do pokonania. Ale trzymajmy kciuki.
[#42] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@parallax, post #39

Idź do okulisty, gdzie ja psioczę? Polecam LO, z którego korzystam od kiedy się pojawił, a wcześniej z OO. A fragment z pójściem po kawę skojarzył mi się z Logo Javy. Czy ja muszę łopatologicznie tłumaczyć.
[#43] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@Ender, post #42

To było ogólnie do psioczących, a jedynie dałem odpowiedz z posta nr 38pomysł
[#44] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@parallax, post #43

Wybaczam;)
[#45] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@XoR, post #37

oza tym są programy w Javie pod konkretne platformy np. w formie pliku exe więc też sama java nic tutaj nie gwarantuje


JVM nie wykonuje exe splat ok, racja
[#46] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@sando, post #40

kiedy Eclipse Ci zabija 4 rdzeniowe i5?


tez jestem ciekaw, to musi byc dosc zlozona operacja
[#47] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@_arti, post #36

Cały czas podkreślam - mówimy tu o starych procesorach ale i tak będących lata świetlne do przodu niż ten, w X1000 czy G5


Ty możesz jedynie teoretyzować na temat działania tej czy innej aplikacji na PA6T. Ja mogę sobie odpalić OO pod linuksem i dobrze wiem jak to działa na moim procku. Nie chcę Cię obrazić, ale wygłupiasz się tutaj i dowodzę tego nie tylko ja "znienawidzony czerwony betarycerz", ale i wszyscy postronni komentujący. Więc może daj już sobie spokój z tym atakiem na Javę. Trudno nie ma jej na MOSie a na AmigaOS jest, tak samo jak QT, Allegro czy Cygnix. Musisz nauczyć się z tym żyć, samym gadaniem że te rozwiązania są be, rzeczywistości nie zmienisz.
[#48] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@XoR, post #31

Akurat JDownloader jest bardzo użyteczny, ale moim zdaniem to zakała języka Java. Jest fatalnie napisany i przez to fatalnie wolny, zamulający, pamięciożerny itd. Przez takie źle zoptymalizowane apy jak ten ludzie myślą, że wszystko w Javie musi tak wyglądać.
Mi bardzo przydaje się np. darmowy apek yEd (edytor diagramów). Jest szybszy i lepszy od kilku znanych mi odpowiedników napisanych w innych językach.
[#49] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@gx, post #45

JVM nie wykonuje exe


Ale jar da się zwrapować do exe.
[#50] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@Mufa, post #47

Ja mogę sobie odpalić OO pod linuksem


Javę też
[#51] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@Mario, post #49

Ktory wypakuje tego jar'a i uruchomi w jvm, bo jvm nie wykonuje exe. Ten exe pelni tylko role kontenera. Dla autora to nawet dodatkowy klopot i praca, bo musi jar'a zapakowac do exe. Robi to tylko po to zeby ulatwic zycie windowsowym lamerom, ktorzy zazwyczaj nie uruchomia sami jar'a . Nie ma to zadnego zwiazku z tworzeniem pod konkretna platforme.
[#52] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@Mufa, post #47

Dobrze, ja się więc wyłączam z dyskusji. Są tu mądrzejsi ode mnie... ale jak się spotkamy za 6-8 lat (mam nadzieje), przy okazji kolejnego newsa odnośnie postępów prac na JAVA na Amigę, to liczę, że ktoś mnie wspomni, znienawidzonego motylowego teoretyka-czarnowidza
płacz
[#53] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@_arti, post #52

Nie płacz, kupię Ci kredki pomysł
[#54] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@gx, post #51

JVM nie wykonuje exe, ale od strony użytkownika można odpalić program napisany w Javie plikiem exe i nie odróżnić go od innych programów. Ten program jest wtedy tym plikiem. Nawet proces wtedy nazywa się tak jak ten plik (a nie java.exe). Oprócz samego wypakowania wraper może robić kilka innych pomocnych rzeczy: sprawdzić dostępną pamięć i ustawić jej limity dla aplikacji (odgradza się wtedy mieszanie argumentami z zewnątrz przez użytkownika), sprawdzić zainstalowaną wersję Java, wyświetlić "Loading..." itp. Exe może mieć też własną ikonkę. ;) Dla programisty wrapowanie nie jest więc takim nonsensem jakby się mogło zdawać.
[#55] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@_arti, post #36

Ten biurkowy killer-app a właściwie sam Writer parę lat temu na moim C2D/2Ghz odpalał się dobre 20-30 sekund a pozycje menu doczytywały się "prawie" w czasie rzeczywistym. Prawie. Próba otwarcia 100 stronicowego dokumentu + skok do połowy... i mogłeś iść na kawę


Musialeś mieć coś ostro namieszane, używam starego OO (3.2) na nienajszybszym laptopie z Linuksem i nie spotkałem się z czymś takim.
[#56] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@_arti, post #36

Ten biurkowy killer-app a właściwie sam Writer parę lat temu na moim C2D/2Ghz odpalał się dobre 20-30 sekund a pozycje menu doczytywały się "prawie" w czasie rzeczywistym. Prawie. Próba otwarcia 100 stronicowego dokumentu + skok do połowy... i mogłeś iść na kawę. Dla porównania inny edytor, napisanym w natywnym kodzie, był gotowy do pracy po 3-4 sekundach. Ale to tylko przykład. Mój. Mam nadzieje, że od tego czasu coś się w tej kwestii zmieniło ...albo bardzo współczuje użytkownikom OpenOffice (czy jak to się teraz nazywa, NeoOffice?).

LibreOffice startuje 2-3sekundy na PDC 1.8GHZ (czyli jeszcze tańszy Core 2 Duo ;)), ładnie ostatnio została podniesiona wydajność tego pakietu. Co ciekawe m.in. przez eliminowanie javy z kodu... :) Praca na dużych dokumentach to też już nie problem.

A javę zawsze lepiej mieć niż nie... ;)

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 18:31:07 przez Waroth
[#57] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@Waroth, post #56

na pewno tak, szybko nie startuje, pewnie masz w trayu oo startera w tle
[#58] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@michal_zukowski, post #57

Nie mam. Bez sensu żebym miał skoro rzadko używam.
System to Mint 13 MATE(czyli Ubuntu LTS), dysk twardy to normalny talerzowiec, LibreOffice 3.5.7.2 .
[#59] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@michal_zukowski, post #57

Tutaj filmik:
http://ubuntuone.com/5tmvVVUBmuXGwndgPLyYeN

SplashScreen się pojawia, ale na innym monitorze :/

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 20:34:54 przez Waroth
[#60] Re: JAVA dla AmigaOS 4.1 - pierwsza aplikacja już działa

@Mario, post #54

Dla programisty wrapowanie nie jest więc takim nonsensem jakby się mogło zdawać.


Oczywiscie, na Windows , gdzie indziej zalatwia sie to zwyklym skryptem
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem