Komentowana treść: Pixel Heaven 2014 - wstępniak
[#31] Re: Pixel Heaven 2014 - wstępniak

@recedent, post #29

Ale kto "postanowił przypomnieć sobie po latach dzieciństwo przed A500 (którą w 1995 roku zamienił na wyprzódki na byle Optimusa Harvard)"?

A kto "nieprzerwanie od dwóch dekad trwa przy Amidze (inwestuje w nowe modele, kupuje software, zrzuca się na bounty, korzysta na co dzień z amigowego oprogramowania itp.)"?

Bo zdaje się, że zamienił pan osoby. Ów cytat pochodzi z odpowiedzi na mój post na forum amigaone. Tyle, że mój rozmówca zachwala Doom'a, Commanche'a, Quake'a, WinUAE. Uważa, że po A500 nie było już dobrej Amigi. Ja grałem w te gry sporadycznie na PC brata. Dopiero ok. 2001 roku sprawiłem sobie komputer PC, bo był potrzebny na studiach informatyki. :) Ale do tej pory trwałem nieprzerwanie przy Amidze. I czynię to do dziś. Zapewniam też, że korzystam na co dzień z amigowego oprogramowania. Bo nadal wierzę w magię Amigi.

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 21:24:16 przez Hexmage960
[#32] Re: Pixel Heaven 2014 - wstępniak
Szacunek dla Pana Marka. Kłaniam się nisko, czapką podłogę zamiatam.
Serio.
Ten "wstępniak" bardzo mocno mnie poruszył. Przez kilka chwil poczułem się tak... Ot, krótko mówiąc, tak jak w mitycznym czasie "Kiedyś Tam, Dawno Temu". A precyzując, tak jak w budynku mojej Telewizji Kablowej Kwidzyn. Młody i piękny Czekający na listonosza, który przyniesie kolejny numer "Magazynu Amiga".
To był cudowny, magiczny czas. Wszystko było nowe, świeże, fascynujące. Nowe programy, nowe rozszerzenia, nowe rozmaitej maści "bajery" dla Amigi.
Dziś już nic tak nie cieszy.
Pani Marku - dziękuję za ten tekst.

Serdeczności
Des
[#33] Re: Pixel Heaven 2014 - wstępniak

@MDW, post #27

Proszę mnie poprawić jeśli się mylę, ale z tego co pamiętam to Magazyn Amiga nie dotrwał do pojawienia się Amiga OS 3.5, a co dopiero OS 3.9. Ponadto to pismo było skierowane nie tylko do bogaczy, więc opisywano programy na Amigi ze słabszymi procesorami niż PPC i bez kart graficznych. Oczywiście opisywano również szybkie karty turbo, ale nie wymagano od czytelników, by musieli zaopatrzyć się w te karty.
[#34] Re: Pixel Heaven 2014 - wstępniak

@Hexmage960, post #31

Bo nadal wierzę w magię Amigi.


Cieszysz się z używania Amigi? Bo chyba hobby ma cieszyć przede wszystkim, a nie być udręką czy też wiecznym czekaniem? Jesteśmy tu i teraz, mamy taką Amigę jaką mamy i warto wykorzystać ten czas przyjemnie, na zajmowanie się tym co nas cieszy.
[#35] Re: Pixel Heaven 2014 - wstępniak

@Hexmage960, post #33

Mhm. Leciał taki cykl "Amiga dla Kowalskiego", gdzie opisywano co można wycisnąć z A500 bez praktycznie żadnych dodatków.

Serdeczności
Des
[#36] Re: Pixel Heaven 2014 - wstępniak

@jubi, post #34

Cieszysz się z używania Amigi? Bo chyba hobby ma cieszyć przede wszystkim, a nie być udręką czy też wiecznym czekaniem? Jesteśmy tu i teraz, mamy taką Amigę jaką mamy i warto wykorzystać ten czas przyjemnie, na zajmowanie się tym co nas cieszy.

Oczywiście, że na Amidze robię tylko te rzeczy które sprawiają mi przyjemność! Programuję na Amidze bo to lubię. Nie czekam na NatAmi i tym podobne rzeczy, tylko inwestuję w przyszłość, ćwicząc, bawiąc się i pracując na mojej Amidze.
[#37] Re: Pixel Heaven 2014 - wstępniak

@recedent, post #29

Rozumiem, chcial sie chlopaczyna odstresowac, dowartosciowac itd. Mnie ta wypowiedz rozbroila do cna: ... bez calego tego "scierwa" by Commodore, a wiec de facto prawdziwej Amigi (nazywanej obecnie dla lubiacych szufladkowanie "klasykiem") dzisiaj uzywalby faktycznie peceta z PPC i zdecydowanie nie bylby Amigowcem ani czerwonym ani niebieskim ani prawdziwym ani jakimkolwiek w ogole... Logika, a w zasadzie jej brak - iscie debilny.
[#38] Re: Pixel Heaven 2014 - wstępniak
Wstepniak, jak kazdy podobny wstepniak z czasow MA
[#39] Re: Pixel Heaven 2014 - wstępniak

@recedent, post #29

"Wiesz, taka postawa to też jest rezultat czegoś"

Tyle, ze pokazuje rowniez oblude pewnej grupy tzw. postepowych uzytkownikow.
[#40] Re: Pixel Heaven 2014 - wstępniak
Wstępniak fajny.

@Recedent post 29 - dobrze napisane. Choć nie fajnie zabrzmiało nazywanie PH stypą, to cieszę się że ktoś ma tak trzeźwe spojrzenie i potrafi dostrzec wszystkie strony medalu.

Co do reszty... to chciałoby się napisać husia, susia tinneriada
Zamiast świętować to się żrecie, jedwabiście...
Jak wam tak bardzo ciąży Amiga to do zsypu i po kłopocie, przecież nikt nie każe wam czytać czyichś wypowiedzi, ani tym bardziej brać ich pod uwagę, ani wtedy ani teraz. Rząd robi wszystkim papkę z mózgu od wielu lat a wynik wyborów mówi sam za siebie. Nigdy niczego się nie nauczycie.
[#41] Re: Pixel Heaven 2014 - wstępniak

@selur, post #39

Tyle, ze pokazuje rowniez oblude pewnej grupy tzw. postepowych uzytkownikow.


Nie wszyscy są ekstremistami na Execu. Np. kolega Leon wspiera klasyka i domyślam się że wstydzi się za niektóre opinie swoich redakcyjnych kolegów.
[#42] Re: Pixel Heaven 2014 - wstępniak
Ostry wstępniak :] - po prostu osobisty, subiektywny, i tyle.

Wybieram się na tego Pixela, nakręcili mnie, zapowiada się ciekawie :)
[#43] Re: Pixel Heaven 2014 - wstępniak

@recedent, post #29

Przekonywująca argumentacja- ja to kupuję ok, racja
Należy pamiętać też o tym, że zasada szacunku musi działać w dwie strony.
AOS4/MOS też powinni odnosić się do sprzętów/systemów klasycznych co najmniej kulturalnie, a w cytowanym tekście z Execa tego nie uświadczysz.
[#44] Re: Pixel Heaven 2014 - wstępniak

@Hexmage960, post #33

Proszę mnie poprawić jeśli się mylę, ale z tego co pamiętam to Magazyn Amiga nie dotrwał do pojawienia się Amiga OS 3.5, a co dopiero OS 3.9.

Faktycznie chyba masz rację. Te stare czasy zaczęły mi się już mieszać. Aż trudno uwierzyć, że "Magazyn Amiga" przestał wychodzić tak dawno temu. Mam wrażenie, że od tamtego momentu w ami-świecie wydarzyło się więcej niż od początku Amigi do tamtego momentu. Może jest tylko mniej oficjalnie. Ale jak na warunki martwego podobno komputera/systemu to jest wręcz rewelacyjnie. :)

Ponadto to pismo było skierowane nie tylko do bogaczy, więc opisywano programy na Amigi ze słabszymi procesorami niż PPC i bez kart graficznych. Oczywiście opisywano również szybkie karty turbo, ale nie wymagano od czytelników, by musieli zaopatrzyć się w te karty.

Zgadzam się z tym. Ja zupełnie nie mam pretensji o to o czym pisano w tamtych numerach "Magazynu Amiga". Wręcz przeciwnie - trzy artykuły z ostatnich trzech numerów wręcz zmieniły moje życie. :) Dzięki tekstom Szczepana Kuźniarza opisującym podstawy StormMESA (i potem jeszcze jego ponocy mailowej) zeealizowałem swoje marzenia, odwarzyłem się porzucić Basici i sięgnąć po C po to żeby narysować swój pierwszy trójkąt przy pomocy OpenGL.
Ja w swoim komentarzu chciałem powiedzieć tylko to, że stan wiedzy pana Marka zatrzymał się na etapie pierwszych Amiga klasycznych z PPC + AmigaOS 3 i wstępniak to wyraźnie pokazuje. Nie jest on więc autoytetem jeżeli chodzi o rozwiązania powstałe w ostatnich 10-12 latach.
[#45] Re: Pixel Heaven 2014 - wstępniak

@MDW, post #44

Nie jest on więc autoytetem jeżeli chodzi o rozwiązania powstałe w ostatnich 10-12 latach.


Tak na marginesie - kto jest dla Ciebie autorytetem jeśli chodzi o rozwiązania z ostatnich 10 lat?
[#46] Re: Pixel Heaven 2014 - wstępniak

@MDW, post #44

trudno uwierzyć, że "Magazyn Amiga" przestał wychodzić tak dawno temu.


hehe, trudno uwierzyc, ze jestesmy tak starzy i niedlugo zaczniemy tutaj czytac wlasne nekrologi .

Dla mnie Magazyn Amiga to jednak przeszlosc, masa fajnych wspomnien, pierwszych zachwytow nad nowymi mozliwosciami... dzisiaj kolejny gluchofon juz tak nie cieszy itd., wiec zostaja wspomnienia wspanialych czasow.

---
Ostatnie 10 lat, jezeli dodac moge od siebie, to dla mnie ostatnie 3 lata, bo z Amiga rozstalem sie calkowicie na poczatku 1998 roku, rozstalem sie na etapie A1200/030/itd. AOS 3.0/1, uwielbiam AOS maks. do wersji 3.1 - ten ktory znalem z najlepszej strony, 3.5 i 3.9 w ogole mnie juz nie interesuje.... Gdy znow zainteresowalem sie swiatem Amigi to odkrylem ogrom wielkich zmian, a najwieksza niespodzianka byl dla mnie rozwijany MorphOS i mozliwosc uzywania go na relatywnie niedrogim sprzecie Apple z PPC G4, niedawno G5. Osobiscie mam MacaMini G4 i uwazam to rozwiazanie za niemal idealne. Taki sprzet, w tej dokladnie formie itd. byl najwiekszym marzeniem Amigowcow konca lat 90, tego wlasnie oczekiwalismy od Commodore lub jej spadkobiercow w wymiarze sprzetowym, oczywiscie wtedy odpowiednio z PPC 603/4/G3 itp., chipsetami firm trzecich (no AGA, no AAA itd. , tylko czysta soft emulacja rozw. z lat 80), chipsetow niekoniecznie najdrozszych z najwyzszej polki, lecz optymalnie dobrych..., plus doskonale zoptymalizowany na ten sprzet system amigowy, oraz najwazniejsze, ceny za najprostszy model w okolicach sklepowej A1200/Fast z HDD. Nie chodzilo tutaj o wyscig zbrojen z PC..., bo to glupie i nie ma sensu - overclokerzy robili i beda robic cuda z wielkich puszek PC zeby wycisnac kilka% w kolejnych benchmarkach dla samej idei wbrew zdrowemu rozsadkowi - tak bylo juz w latach 80..., chodzilo o przedstawienie pewnej wizji rozwoju Amigi na przyszlosc oraz dostarczenie narzedzi ktore pozwola realizowac nowe wyzwania konca XX i pierwszych lat XXIw. do ktorych sprzet z lat 80 nie nadawal sie juz zupelnie..: internet, gry 3D ala Dreamcast/Ninetendo64/PS2/Xbox/PC DOS Win, mp3, divx, grafika itd.... Gdybym mial taka opcje w 1998 to na pewno nie kupilbym PC z porypanym do bolu Microsoft Windowsem do ktorego z czasem tylko przywyklem... Zapewne wielu uzytkownikow Amigi wtedy postapiloby podobnie. Coz, mozna tylko gdybac co by bylo gdyby odpowiedni ludzie z wizja (takim kopem, charyzma itd.) byli na odpowiednim miejscu, bo pieniedzy to na swiecie jest mnostwo i dla mnie to nie jest zadne wytlumaczenie...

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 13:43:40 przez sigma2pi
[#47] Re: Pixel Heaven 2014 - wstępniak

@jubi, post #45

Tak na marginesie - kto jest dla Ciebie autorytetem jeśli chodzi o rozwiązania z ostatnich 10 lat?

Na pewno ktoś kto coś tworzy dla rozwiązań z ostatnich 10 lat. Tak więc po stronie "niebieskich" cały MOSTeam z developerami "dochodzącymi", a po stronie "czerwonych" cały Hyperion z zaprzyjaźnionymi developerami. Ale to wcale nie musi być programista. Może być ktoś kto po prostu na codzień używa tych rozwiązań, ma z nimi dużą styczność dzięki temu doskonale zdaje sobie sprawę z zalet, wad, licznych ułomności nowych rozwiązań. Po prostu słucham ludzi, którzy coś wiedzą na temat w którym się wypowiadają. Zupełnie ignoruję wypowiedzi ludzi, którzy znają coś tylko z opowiadań, screenshotów, tekstów na wp/gazeta/onet czy z "Dzień dobry TVN". :)

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 14:16:50 przez MDW
[#48] Re: Pixel Heaven 2014 - wstępniak
Wstępniak fajny - faktycznie jak za starych, dobrych czasów.

Taka gratka się szykuje a mnie cholera nie będzie na PH tym razem. Bez kitu, wziąłbym egzemplarz MA żeby autograf dostać. :)

Red. Pampucha widziałem dwa razy - na Amiga Show czy jak to się zwało (1997?) i na którymś Intel Outside, gdzie to wyraźnie udzieliło mu się "zmęczenie" charakterystyczne dla wielu innych uczestników. No nie będzie trzeciego razu, bardzo żałuję.

Liczę na obszerne materiały audiowizualne z imprezy - szczególnie takie, gdzie będzie dało się zrozumieć co ludzie mówili...
[#49] Re: Pixel Heaven 2014 - wstępniak

@MDW, post #47

Chodziło mi raczej o konkretne nazwiska, skoro napisałeś konkretnie, po nazwisku, że Marek Pampuch nie jest dla Ciebie autorytetem, chciałbym usłyszeć, kto jest?

Czy nie uważasz czasem, że środowisku o którym piszesz brakuje właśnie konkretnych, charyzmatycznych ludzi? A skoro są tacy, to dlaczego nie wymieniłeś nazwisk? A może ci ludzie to zupełnie inna skala niż kiedyś, mikro-autorytety, bo i społeczność jest mikroskopijna? Może stawianie ich na tym samym poziomie na którym stały dawne amigowe autorytety (przykładem niech będzie Jay Miner) byłoby dla tych ostatnich nieco niesprawiedliwe?

Jeśli piszesz, że Marek Pampuch nie jest dla Ciebie autorytetem, to wskaż mi proszę autorytet o tym samym kalibrze i podobnym zasięgu w polskim środowisku amigowym. Obawiam się, że dziś takiego już nie znajdziesz.
[#50] Re: Pixel Heaven 2014 - wstępniak

@flops, post #3

ja mam wszystkie
[#51] Re: Pixel Heaven 2014 - wstępniak

@jubi, post #49

Chodziło mi raczej o konkretne nazwiska, skoro napisałeś konkretnie, po nazwisku, że Marek Pampuch nie jest dla Ciebie autorytetem, chciałbym usłyszeć, kto jest?

Chciałem uniknać nazwisk, bo wtedy na pewno kogoś nie wymienię i będzie pokrzywdzony. No ale umówmy się, że wymienię pierwszą lepszą osobę, która przychodzi mi na myśl (z Polski skoro Marek Pampuch też jest Polakiem). Niewątpliwie autorytetem w dziedzinie programowania dla amigowych systemów są dla mnie Grzegorz "Krashan" Kraszewski albo Jacek "Jaca" Piszczek (chociaż nie tylko). Zęby zjedli na systemowym API i znają amigowe systemy z każdej możliwej strony (w przypadku MorphOSa także od środka). Poza tym wiem, że np. Grzesiek "grx" Murdzek naprawdę używa maszyny z MorphOSem i na Jego zdaniu mogę się oprzeć. Gdy np. mówi, że coś działa to faktycznie działa, a jak nie działa to nie działa. :)

No i teraz trochę źle się czuję, bo wiem, że wymieniając nazwiska pominąłem kilka osób, których nie chciałem pominąć (sorry np.: deez, rzookol, morgoth). No ale gdybym więcej wymieniał to jeszcze bardziej byłoby głupio, że o kimś chwilowo zapomniałem. :)

Może nawet nie powinienem porównywać Marka Pampucha do Krashana. Pan Marek nie ma nawet świadomości istnienia tego w czym taki np. Krashan jest wręcz ekspertem. I to nawet biorąc pod uwagę wiedzę obu z czasów gdy Marek Pampuch interesował się Amigą. Marek Pampuch był w swoim czasie dobrym elementem ingegrującym (a czasem dzielącym) środowisko. Ale wiedza na temat AmigaOS była raczej bardzo ogólna. Na poziomie średnio świadomego Amigowca.

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 18:57:16 przez MDW
[#52] Re: Pixel Heaven 2014 - wstępniak

@jubi, post #49

Jeśli piszesz, że Marek Pampuch nie jest dla Ciebie autorytetem, to wskaż mi proszę autorytet o tym samym kalibrze i podobnym zasięgu w polskim środowisku amigowym. Obawiam się, że dziś takiego już nie znajdziesz.

To raczej oczywiste. "Zasięg" Marka Pampucha to było jakieś 200 tysięcy nakładu Magazynu Amiga, w latach tłustych. Dzisiaj całe amigowe środowisko w Polsce, razem z użytkownikami MorphOS-a i AmigaOS 4, liczy sobie jakieś 500 osób...
[#53] Re: Pixel Heaven 2014 - wstępniak

@Krashan, post #52

Poza tym autorytetów nie mierzy się ilością. Gdyby tak było to moim autorytetem musiałby być pewien obiekt pożadania miliardów much. ;)

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 19:34:08 przez MDW
[#54] Re: Pixel Heaven 2014 - wstępniak

@MDW, post #51

Skoro już MDW wywołał mnie do tablicy... Nie zgadzam się trochę z tym porównywaniem mnie do pana Marka. Po pierwsze jak zauważyłem, dzisiaj nie da się być amigowym autorytetem dla dziesiątek tysięcy. Po drugie MDW masz skrzywioną perspektywę i to skrzywioną podwójnie. Po pierwsze jesteś amigowym programistą. Po drugie "stężenie programistów w amigowym roztworze" jest obecnie znacznie wyższe niż w latach dziewięćdziesiątych. Pan Pampuch był przede wszystkim publicystą o ciętym piórze i można wręcz powiedzieć amimesjanistą. Był autorytetem dla amigowych mas. Moja działalność piśmiennicza skierowana jest do kilkudziesięciu osób i niewiele ma w sobie z publicystyki. Jedyny tekst publicystyczny, jaki napisałem do dużej grupy odbiorców, to moja polemika z Tinnerem, wydrukowana niegdyś w Amiga Computer Studio.

Tak więc z punktu widzenia Jubiego, który nie jest amigowym programistą, a zegar amigowej historii zatrzymał się dla niego w 1994 roku, porównywanie mnie z panem Pampuchem będzie śmieszne. Wcale się temu zresztą nie dziwię i sam wolałbym tego rodzaju porównań uniknąć. Bo to trochę jak porównywanie gwiazdy pięciu okolicznych dyskotek z Freddiem Mercurym...
[#55] Re: Pixel Heaven 2014 - wstępniak

@MDW, post #51

Tak sobie właśnie myślę, że dodam swoje trzy grosze w sprawie autorytetów. Pan Marek jest innego rodzaju autorytetem dla nas. Jest osobą, którą w zasadzie wszyscy amigowcy kojarzą i mają jakiś stosunek do niego. Jest osobą, która nas prowadziła (wprowadzała, kierowała itd.) w świecie amigowym. Dlatego jego wiedza w sumie nie musiała być ogromna (jak większości amigowców), gdyż nie był jedyną osobą, która w magazynie pisała. Natomiast osoby które Ty wymieniłeś, to autorytety z innej półki. To nie są osoby które znają wszyscy amigowcy, to nie są też osoby które prowadzą amigowców w jakimś kierunku, na których możemy się powoływać. To są osoby o bardzo ogrmonej wiedzy technicznej związanej z Amigą i tutaj są właśnie autorytetami dla innych. I dlatego właśnie, że to są zupełnie inne rodzaje autorytetów nie powinno się ich porównywać. Takie jest moje zdanie.
[#56] Re: Pixel Heaven 2014 - wstępniak

@diecast64, post #55

1) No nie zgodzę się, Kraszana zna każdy (może nie osobiście) to autor Prometeusza.
2) Jak to nie prowadzą? Prowadzą część amigowców (czy tego chcecie czy nie, ale kiedyś mieliśmy Amigę) jedną z dróg rozwoju jaką poszliśmy po olaniu nas przez firmę matkę.
3) Zgodzę się, że są to różnego rodzaju autorytety i tu porównanie Grzegorza wydaje mi się trafne i zabawne. OK
[#57] Re: Pixel Heaven 2014 - wstępniak

@Krashan, post #54

Jedyny tekst publicystyczny, jaki napisałem do dużej grupy odbiorców, to moja polemika z Tinnerem, wydrukowana niegdyś w Amiga Computer Studio.


Krashan, a pamiętasz jaki to był numer? Miałem kiedyś wszystkie, ale tekstu nie pamiętam. Chętnie bym sobie odświeżył pamięć.
[#58] Re: Pixel Heaven 2014 - wstępniak

@Ender, post #56

Ja nie znam.
[#59] Re: Pixel Heaven 2014 - wstępniak

@Ender, post #56

No nie zgodzę się, Kraszana zna każdy

Nie każdy. Pamiętaj, że ja z Amigą zetknąłem się dość późno, bo w 1994. Co najmniej do roku 1998 byłem anonimowym szarym userem nie licząc paru modułów muzycznych, jednego niewydanego intra scenowego i tym podobnych rzeczy. Troszkę bardziej znany stałem się dopiero na przełomie 1999/2000, a Prometeusz to rok 2002. W tym czasie większość amigowców już kochała Windows 98 i gdy teraz powracają, z niczym im się nie kojarzę, normalna sprawa. Tym bardziej, że o amigową scenę też się tylko otarłem.

I żeby było jasne, nie mam absolutnie żadnych pretensji do "amigowej sławy", "bycia autorytetem" itp. rzeczy. Wszystko co zrobiłem w amigowej społeczności, zrobiłem dla własnej satysfakcji, zadowolenia odbiorców moich produkcji, no i niektóre rzeczy dla prozaicznej kasy...
[#60] Re: Pixel Heaven 2014 - wstępniak

@Krashan, post #54

Ok, pomińmy nawet sprawę programowania. Nawet gdy wypowiadasz się na tematy związane z użytkowaniem amigowych systemów to stoi za tym duże doświadczenie i ogromna wiedza. Ty np. wybierając tryb AHI widzisz znacznie więcej niż po prostu listę z dziwnymi nazwami i wartościami. :) Dlatego gdy coś na ten temat powiesz to wiem, że to ma jakąś wartość merytoryczną, że wypowiedź jest oparta na faktycznej wiedzy. Dlatego zawsze ktoś taki będzie dla mnie większym autorytetem niż ktoś kto jest popularny, bo kilkanaście lat temu (gdy internet był rarytasem) integrował środowisko prowadząc jedyne czasopismo o tej tematyce w kraju.

Ja już tak mam, że np. jakiś pan z "Dzień dobry TVN" nie jest dla mnie autorytetem tylko dlatego, że znają go miliony. :) Magia celebrytów jakoś chyba na mnie chyba nie działa. :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem