Komentowana treść: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14
[#91] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@michal_zukowski, post #90

Owb moze konkurowac z Chrome? Ok.
Reszty nie sprawdzam bo raczej nie ma sensu.
[#92] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@michalmarek77, post #91

To nie było uczciwe postawienie sprawy. Co to znaczy "spokojnie konkurować z najlepszym softem, w danej kategorii, na innych systemach".
Dlaczego najlepszym?
Weźmy na przykład PhotoShop. Co jest wogóle w stanie z nim konkurować w kategorii obróbka zdjęć? Nawet na wiodących platformach?. Nic.
Każdy wie że wywoływanie przykładów typu GIMP, Blender i inne to jest niepoważne. Między specjalistycznym komercyjnym oprogramowaniem a zwykłym dla użytkownika domowego jest przepaść. Tak jest na PC, więc jakim cudem AmigaOne mogłaby zakasować cały rynek światowy?
Możemy mówić jedynie o tym jak realizować określone czynności i zadania.
Rzecz jest w tym czy systemy NG da się używać w sposób do jakiego zostały powołane. A nie czy są w stanie konkurować.
[#93] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@adam_mierzwa, post #92

Wiec moze inaczej...Do czego zostaly powolane?
Amiga, w latach prosperity, miala soft najlepszy w swojej klasie. Kupowano ja do obrobki video, renderingu, gier, etc. Mniej wiecej po to kupuje sie dzis komputery (choc te znacznie stracily na atrakcyjnosci wraz z upowszechnieniem sie tabletow).
[#94] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@recedent, post #82

To jest zbyt duże uogólnienie. Sądzisz, że każdy Amigowiec musiał przejść na MorphOS albo AmigaOS4? W obu przypadkach musiał najpierw zasmakować turbo PowerPC (BlizzardPPC lub CyberStormPPC), które należało do bardzo drogich. Następnie w pierwszym przypadku musiał wejść do odpowiedniego środowiska, żeby zapoznać się z takimi opcjami, jak stare Macintoshe. W drugim przypadku również musiał wejść do odpowiedniego środowiska i mieć duży zapas gotówki. Uwierz mi, że wydaje Wam się (użytkownikom next-genów), że stanowicie wszystkich Amigowców. Prawda jest taka, że stanowicie ułamek godnych tego miana ludzi. Nie każdy Amigowiec wybrał next-geny. Miał Amigę małą lub dużą w desktopie, wieży - nie ma znaczenia. Dowód jest na tym forum, czy trzeba szukać daleko?

Dyskusja o tym co stanowi look&feel Amigi jest bardzo stara i Amigowcy, którzy nie chcą pogodzić się z next-genami istnieją od dawien dawna. To nie tak, że od niedawna retro-maniacy zaczęli decydować co jest Amigą, a co nie. W Amigowcach te nowe maszyny od zawsze budziły kontrowersje.

Po opiniach na eXecu i Twoich tutaj wnioskuję jak bardzo ugrzęźliście w swoim środowisku nie widząc w ogóle całokształtu. Amiga nadal jest komputerem, który wzbudza emocje, ludzie go użytkują, odkrywają w nim nowe możliwości. Nie każdy się z tym afiszuje, jednak next-genowcy są na tyle głośni, że zdają się stanowić większość. Widzę, że jesteście już znudzeni Amigą, czekacie na nowego MorphOSa jak na zbawienie, więc pewnie nim też już się znudziliście. Pewnie część z Was jest "emerytowanymi Amigowcami" i jedyne co lubi to marudzić na Amigę i jej użytkowników.

Ja lubię oprogramowanie użytkowe i Amiga 1200 mi do tego w zupełności wystarczy (choć marzę o nowej Amidze 4000). Oprogramowanie, które wymaga "więcej" (czyli PPC i systemy na PPC) to z reguły strasznie niedopracowane porty, nieużywalne. O wiele więcej wolę profesjonalnego Deluxe Painta V, Turbo Calca, WordWortha, DataStore niż te wszystkie odpowiedniki "GNU": GrafX2, GNumeric itp.

Ja polubiłem Amigę ze względu na całokształt: zarówno grafika i muzyka mi się spodobała. System również, jednak ze względu na to, że nikt już nic kreatywnego na tych next-genach nie robi, zdecydowałem się na pozostanie wierny Amidze jaką znam i jaką lubię. I to nie jest moje chwilowe zainteresowanie. Jestem Amigowcem nieprzerwanie od czasów Amigi 500/CDTV. Amigę 500 nie widziałem na oczy, ale zasłyszałem, że posiada ją kolega mojego brata.

Później sam wszedłem w posiadanie Amigi CDTV. Ze względu na to, że ta maszyna nie ma stacji dyskietek w standardzie (a nawet joysticka), jedyne co mogłem na niej robić to korzystanie z użytków. Czyli to co Michał Żukowski uważa za warunek konieczny i wystarczający do przejścia na MorphOSa. Systemy NG nie dają mi tego, co daje od zawsze dawała mi Amiga i Amiga OS, bo w przypadku Amigi nie interesują mnie nowe technologie, tylko tradycja.

Zaś nowoczesne technologie mam na PC, gdzie mam również dostęp do profesjonalnego oprogramowania, które jest mi konieczne do studiowania informatyki w roku 2017. Nie odbiło mi na punkcie systemów, jak większości z Was. Szczerze mówiąc taki Linux nie wzbudza mojej sympatii. Jako, że nie lubię emulacji, mam w domu PC, Amigę 1200 oraz Commodore 64, z których korzystam regularnie i z przyjemnością. Pewnie Ci z Was, którym odbiło na punkcie systemów i oczekują "czystości systemowej" powie, że korzystam z Windowsa. Ano korzystam, bo w wielu sytuacjach jest to konieczne dziś. Nie znaczy to, że zrezygnowałem ze wspierania Amigi.
[#95] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@michalmarek77, post #93

Do czego zostały powołane to wiadomo - w czasach, kiedy powstawały, PPC stało jeszcze całkiem prężnie, więc były realne widoki na uporządkowanie i kontynuowanie kierunku rozwoju wytyczonego przez karty PowerUP.

Dziś już wiemy, że nic z tego nie wyszło, a PPC dołączyło do przodków. NG to dziś taki sam retrokomputing, jak zabawa amigą klasyczną 10-15 lat temu. A skoro tak, to ja wolę bawić się oryginalną Amigą, z całym jej klimatem i fajną historią, a nie protezą, która nigdy nawet nie zabłysnęła niczym, tylko się turlała jak kulawa furmanka.
[#96] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@michalmarek77, post #93

Powołane zostały bo amigowcy tego chcieli. Było tysiące użytkowników dla których Amiga to coś więcej jak gry w formie "klawiatura podpinana do telewizora". Oni chcieli normalny komputer, kolejny model, bez kanapkowania. Nie zaakceptowali pomysłów typu AmigaAnywhere. I w końcu ten desktop dostali. Nie zapominaj że AmigaOne w czasach gdy powstała wydajnościowo nie odstawała tak bardzo od PC, wtedy dystans nie był tak duży. AmigaOne XE to masz rok 2003-2004 (lata sprzedaży).
Ten rozwój został przerwany już w 2005 i biegnie od nowa dopiero od modelu X1000 czyli praktycznie od 2012 r..
Teraz wiadomo że sprawa jest beznadziejna, bo procesory PPC nie są świetlaną przyszłością, ale w momencie gdy "NG" rodziło się w bólach - tak nie było.
Powrotu do głównego nurtu nie będzie, to nawet szkoda się wysilać i reklamować wśród osób spoza środowiska. Jest stały powolny rozwój, kto chce to wchodzi w to.

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 12:50:08 przez adam_mierzwa
[#97] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@michalmarek77, post #93

Wcale, że nie miała najlepszego softu. 4-kanałowy Protracker nie był najlepszym programem muzycznym, AudiMasterIV nie byl najlepszy jesli chodzi o sample a DPaintV nie byl najlepszy jesli chodzi o grafikę a CED jesli chodzi o edytory tekstu. Nie mieliśmy najlepszego oprogramowania (owszem istniało, korzystały z niego 4 osoby w Polsce) ale oprogramowanie nie było najgorsze i pozwało się rozwijać. Dla tego samego jest tworzone oprogramowanie na MorphOSa, ma wystarczyć do podstawowych zadań. Ma korzystać z amigowych rozwiązań i interfejsu użytkownika. Ma korzystać i współpracować z softem który powstał przez ostatnie 30lat istnienia Amigi.
[#98] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@michal_zukowski, post #97

Czy ja wiem...Scala, Lightwave, Dpaint, gry. Amiga miala troche softu, ktory spokojnie miescil sie w kategorii "najlepszy na swiecie".
[#99] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@Hexmage960, post #94

Sądzisz, że każdy Amigowiec musiał przejść na MorphOS albo AmigaOS4?


Nie musiał. Zależy czego wymagał od swojego komputera...

W obu przypadkach musiał najpierw zasmakować turbo PowerPC (BlizzardPPC lub CyberStormPPC), które należało do bardzo drogich.


Nie musiał. Ja nigdy nie "zasmakowałem", bo zwyczajnie było mnie stać ledwo na Apollo 040.

W drugim przypadku również musiał wejść do odpowiedniego środowiska i mieć duży zapas gotówki


Efika w 2006 kosztowała mnie równowartość 100 USD. To nie jest jakiś szczególnie duży zapas gotówki, szczególnie w porównaniu do rozszerzeń dla "klasyka", które w 2006 roku już zaczynały sobie kosztować (choć daleko było do dzisiejszego boomu na retroklamoty).

Uwierz mi, że wydaje Wam się (użytkownikom next-genów), że stanowicie wszystkich Amigowców. Prawda jest taka, że stanowicie ułamek godnych tego miana ludzi.


Powiem więcej - nie jesteśmy godni tego szacownego miana. Prawdziwe z nas zakały rodu, wciąż szargające wnętrza trzew sytych i zadowolonych z życia amikustoszy. Stanowimy smutny wyrzut sumienia, że mogłoby być lepiej - normalniej - na co dzień, a nie tylko od święta.
[#100] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@recedent, post #99

Powiem więcej - nie jesteśmy godni tego szacownego miana. Prawdziwe z nas zakały rodu, wciąż szargające wnętrza trzew sytych i zadowolonych z życia amikustoszy. Stanowimy smutny wyrzut sumienia, że mogłoby być lepiej - normalniej - na co dzień, a nie tylko od święta.

A co to ma do mojej wypowiedzi? Nic takiego nie sugerowałem.

Napisałem "stanowicie ułamek godnych tego miana ludzi".

Czyli, że nie jesteście jedynymi Amigowcami. Użyłem nieco rozbudowanej formy "stanowicie ułamek Amigowców".

Lepiej uderz się w pierś.
[#101] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@Hexmage960, post #100

Ja mam wrażenie że niektórzy klasykowcy zazdroszczą czegoś NGowcom

A najbardziej zadziwia mnie MM77 który AOS4.x/MOS ledwo na oczy widział, nie rozumie po co powstały, a wymaga od nich żeby były lepiej oprogramowane softem zewnętrznych firm, niż AOS 68k w czasach świetności Amigi.

Człowiek myślący by nie miał takiego podejścia, więc jest to po prostu trolling.

Są 2 wyjścia - albo go dodać do zablokowanych, albo trollować wszystkie jego wypowiedzi w nadziei że wtedy moderacja coś zrobi, jak zobaczy ile offtopów się za nim ciągnie.
[#102] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@agrajek, post #101

Wyjście nr 2 jest ryzykowne - prędzej dodam trollujących go niż jego.
Mnie nie przeszkadza, drogą prób i błędów ustaliliśmy długość patyka którym się szturchamy ;) Nie jest niekulturalny, ma ciekawe spostrzeżenia, i wpuszcza trochę powietrza ze świata gier. Wolę takich niż typ "łełon to nie amiga".
[#103] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@agrajek, post #101

A najbardziej zadziwia mnie MM77 który AOS4.x/MOS ledwo na oczy widział, nie rozumie po co powstały, a wymaga od nich żeby były lepiej oprogramowane softem zewnętrznych firm, niż AOS 68k w czasach świetności Amigi.

Według mnie, nawet gdyby takowy soft istniał, to i tak by wciąż równo jechał po AOS4.x/MOS.

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 00:18:20 przez deez
[#104] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@agrajek, post #101

Wyjść jest znacznie więcej: można go nagrać po pijaku, sfotografować z kochanką, wyciągnąć jakieś faktury, odesłać na reedukację do Ministerstwa Prawdy albo rozstrzelać.

Czujesz, jakimi ścieżkami chadza Twój umysł? I to w jakiej sprawie - bo koleś chce się inaczej bawić swoją łopatką w swojej piaskownicy.
[#105] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@deez, post #103

Dlaczego nie można równo jechać po AOS4.x/MOS? Podpada pod obrazę uczuć religijnych?
[#106] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@Daclaw, post #105

Można a nawet trzeba, ale warto mieć o nim jakąkolwiek, nawet szczątkową, wiedzę. Inaczej wychodzi się na ignoranta i idiotę a tego wszyscy (chyba) staramy się uniknąć
[#107] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@Hexmage960, post #94

W obu przypadkach musiał najpierw zasmakować turbo PowerPC (BlizzardPPC lub CyberStormPPC), które należało do bardzo drogich.

Nigdy nie miałem PPC w Amidze :) , miałem tam 040-40MHz, przez krótki czas 060-66MHz :)

Oprogramowanie, które wymaga "więcej" (czyli PPC i systemy na PPC) to z reguły strasznie niedopracowane porty, nieużywalne

Hmm.... MPlayer działa idealnie i stabilnie i jest o kilkadziesiąt klas lepszy od jakiegokolwiek playera dla Amigi "Klasycznej". OWB bije na głowę każdą przeglądarkę dla Amigi, a AmiNetRadio to świetny odtwarzacz wszelakiej muzyki :), nie nazwałbym tych programów, nieużywalnymi :)

System również, jednak ze względu na to, że nikt już nic kreatywnego na tych next-genach nie robi, zdecydowałem się na pozostanie wierny Amidze jaką znam i jaką lubię.

Oczywiście o systemie w NG wypowiadasz się po latach spędzonych na użytkowaniu któregoś z NG . Dla mnie MorphOS to zbawienie - dlaczego , bo Amiga 1200 z 040-40MHz oraz kartą graficzną w ZorroII było z biegem czasu wolna, i w zasadzie mało użyteczna. Mos spowodował, że bez najmniejszych problemów przeniosłem większość softu z Amigi 1200 do nowego komputera, a dodatkowo w ramach "bonusu" dostałem nowoczesny i szybki system, który o całe lata wyprzedził to co oferuje teraz Workbench 3.9 . No ale to tylko moje skromne zdanie .

A o nieużuwalności tego systemu i jego kiepskich portów, świadczy fakt pisania tego posta z MorphOS-a przy użyciu OWB
[#108] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@trOLLO, post #107

Oczywiście o systemie w NG wypowiadasz się po latach spędzonych na użytkowaniu któregoś z NG . Dla mnie MorphOS to zbawienie

Używałem AOS4.0/4.1 (system NG) przez jakiś czas i mam doświadczenie, że oprogramowanie nie jest stabilne. Owszem, z OWB można wysyłać posty, ale przeglądarka wiesza się co jakiś czas i na pewnych stronach.

Dla mnie korzystanie z dobrego oprogramowania na Amidze 1200 to zbawienie. Pakowanie się moim zdaniem w przeglądarki internetowe na systemach amigowych i inne tego typu rzeczy to prosta droga do ciągłej wymiany sprzętu, która nigdy nie będzie usatysfakcjonowana. Istnieje rozwiązanie, do którego nie zanosi się by doszło - optymalizacja software.

Pokutuje jednak przekonanie, że jak działa coś za wolno - to zawsze potrzeba mocniejszego sprzętu. To tylko jedna z dwóch możliwych odpowiedzi.
[#109] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@Hexmage960, post #108

Istnieje rozwiązanie, do którego nie zanosi się by doszło - optymalizacja software.


Ależ oprogramowanie jest optymalizowane (poczytaj sobie readme do morphosowego Odyssey Web Browsera). Z tym że czasem wypada znaleźć złoty środek pomiędzy optymalizacją starego kodu a jego aktualizacją do współczesnych standardów.

Jesteś w stanie w przewidywalnym czasie napisać silnik do przeglądarki internetowej? Nie jesteś. Do tego potrzeba zespołu zdolnych programistów, którzy za darmo pracować nie będą. Dlatego nie powstał ani Ibrowse 3, ani nowszy Voyager, a rozwój AWeba przypomina prędkością dryf kontynentalny. Amigowi programiści są zdolni, ale jest ich za mało (a już na pewno jeśli zaczynają się dzielić na dwa, trzy, cztery czy pięć obozów).
[#110] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@Hexmage960, post #108

Sorry, ale OWB (na MorphOSie, po poprawkach z Arosa) to przy Ibrowse, Voyagerze czy Awebie demon stabilności więc nie opowiadaj o jakości oprogramowania na NextGeny.

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 10:47:33 przez michal_zukowski
[#111] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@michal_zukowski, post #110

Ale ja nie porównywałem tych przeglądarek. Mam prawo do wypowiadania się o jakości programów na NG, bo tak jak napisałem mam w temacie trochę doświadczenia.

Nie korzystam z istniejących graficznych przeglądarek internetowych na Amidze 1200 z AGA, bo zwyczajnie te programy nie są pod nią napisane. Korzystam z dedykowanych programów.

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 10:57:13 przez Hexmage960
[#112] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@recedent, post #109

Ależ oprogramowanie jest optymalizowane (poczytaj sobie readme do morphosowego Odyssey Web Browsera). Z tym że czasem wypada znaleźć złoty środek pomiędzy optymalizacją starego kodu a jego aktualizacją do współczesnych standardów.

To prawda.

Jesteś w stanie w przewidywalnym czasie napisać silnik do przeglądarki internetowej? Nie jesteś. Do tego potrzeba zespołu zdolnych programistów, którzy za darmo pracować nie będą. Dlatego nie powstał ani Ibrowse 3, ani nowszy Voyager, a rozwój AWeba przypomina prędkością dryf kontynentalny. Amigowi programiści są zdolni, ale jest ich za mało (a już na pewno jeśli zaczynają się dzielić na dwa, trzy, cztery czy pięć obozów).

To również prawda.

Jednakże portowanie wszystkiego (nawet najdrobniejszych elementów) zamiast zaprogramowania ich pod filozofię systemu uważam za gorsze rozwiązanie.

Programiści uważają jednak, że programowanie pod Amiga OS natywnie to jak programowanie pod Windows 3.11. Dlatego też nie jest możliwe w praktyce przekonanie ich do tych racji.

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 11:04:33 przez Hexmage960
[#113] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@Hexmage960, post #111

Mam prawo do wypowiadania się o jakości programów na NG, bo tak jak napisałem mam w temacie trochę doświadczenia.


Masz prawo do wypowiadania się o kilku programach na OS4 które miałeś szansę przetestować na najsłabszym sprzęcie pod OS4. Nie zaś "o jakości programów na NG".

Rozumiem, że pod Amigę jest napisane tylko to, co działa bez turbiacza, FASTu i na gołej AGA? No to muszę powiedzieć, że to bardzo ciekawa opinia. Cholernie odległa od rzeczywistości, ale arcyciekawa.

EDIT: Oprogramowanie na system MorphOS nie jest "portowane łącznie z najdrobniejszymi elementami". W każdym razie ja takiego portu nie znam.

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 11:06:24 przez recedent
[#114] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@recedent, post #113

Masz prawo do wypowiadania się o kilku programach na OS4 które miałeś szansę przetestować na najsłabszym sprzęcie pod OS4. Nie zaś "o jakości programów na NG".

Jeśli na słabym Samie440ep się OWB czasem wiesza (jest niestabilne), to na szybkim komputerze (X1000) nie będzie się wieszać?

Rozumiem, że pod Amigę jest napisane tylko to, co działa bez turbiacza, FASTu i na gołej AGA? No to muszę powiedzieć, że to bardzo ciekawa opinia. Cholernie odległa od rzeczywistości, ale arcyciekawa.

Chodzi o programy natywne na Amigę korzystające z natywnych bibliotek, znalezione na Aminecie lub różnych płytach kompaktowych. Mogą wymagać FASTu i np. procesora 68030. Ale już jak jest wymagane MUI to trzeba być ostrożnym (szczególnie w przypadku dużo nowszych programów).
[#115] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@Hexmage960, post #108

Używałem AOS4.0/4.1 (system NG) przez jakiś czas i mam doświadczenie, że oprogramowanie nie jest stabilne.

To tylko Tobie współczuję, oraz współczuję użytkownikom OS4.x, bo na MorphOS-ie nie zauważyłem jakiś większych problemów ze stabilnością Mosowych programów (uptime mosa przy używaniu OWB, YAM-a, Songplayera, AMIRca - potrafi często wynosić ok 8-9 godzin:) )

Dla mnie korzystanie z dobrego oprogramowania na Amidze 1200 to zbawienie.

Dla mnie też, tylko że z czasem 040-40 +GFX była po prostu za wolna :) , a to samo oprogramowanie pod MorphOS-em działa po prostu szybciej - dużo szybciej :) .

Istnieje rozwiązanie, do którego nie zanosi się by doszło - optymalizacja software.

Nie wiesz chyba o czym piszesz :) . Mam PowerBook G4 - 1.5 GHz 1 GB Ram 128 GB SSD, odpalam sobie MorphOS-a 3.9 i tam się bawię ( www, mp3/flac, mail, irc itd. ) , potem robię to samo pod MacOS X 10.5.8 - nie dość że sam system działa zauważalnie wolniej niż MOS, to jeszcze WWW mocno tnie na przeglądarkach macos ( Safari +WebKit Patch, lub TenFourFox ) . Więc jak dla mnie MorphOS jest bardzo mocno zoptymalizowany, bo wręcz zapierd.... w porównaniu z MacOS ;) ;) ;) - takie głupie porównanie :)
[#116] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@Daclaw, post #104

Czujesz, jakimi ścieżkami chadza Twój umysł?


Mój umysł potrafi czytać, a regulamin PPA zabrania:

- uprawiania tzw. "trollowania" tzn. pisania postów wyłącznie w celu irytowania innych użytkowników bądź wszczynania awantur,


A tymczasem MM77 już otwarcie przyznał że trolluje dla zabawy, więc?
[#117] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@Hexmage960, post #114

Chyba nie zrozumiałeś w czym rzecz.

Używasz określenia "na systemie NG" a tymczasem powinieneś używać "na systemie AOS4".

Gdybyś nie zrozumiał dlaczego - masz doświadczenie tylko z AOS4 a określenie "system NG" oznacza nie tylko AOS4, dotyczy również MOS/AROS, więc nieświadomie swoimi wypowiedziami wprowadzasz czytających w błąd.

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 11:55:28 przez agrajek
[#118] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@agrajek, post #116

Trolluje. Owszem. Merytorycznie, niekoniecznie dla zabawy.
Skadinad wystarczy mi pokazac jak bardzo sie myle bym przestal :)
Inna sprawa, ze nie zamierzam miec taryfy ulgowej dla AOS bo to produkt komercyjnej firmy. Nie powinno sie go chwalic tylko z powodu tego, ze jest uposledzonym dzieckiem informatyki. Porownujmy ten system do tego, z czym dzis mamy do czynienia a nie do reliktow przeszlosci sprzed 30 lat. W koncu to dziala na nowoczesnym sprzecie, z nowoczesnymi kartami.
MOS jako system fanowski, hobbystyczny ma tutaj pewne fory (trudno wymagac jakosci od czegos robionego przy okazji) acz absurdaln, czesto, wychwalanie go tez zasluguje na kontre.
Skadinad zabawne, z jakim zaangazowaniem mozna walczyc o dobre imie systemu operacyjnego.
Inna sprawa, ze moje pytania, prztyki latwiej zbagatelizowac, usprawiedliwic wady, niz udowodnic w jakwielkim tkwie bledzie.
Lepiej bagatelizowac historie Amigi klasycznej i na tej podstawie pokazywac jak bardzo osom sa systemy postamigowe
[#119] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@Hexmage960, post #111

Oczywiście, że te programy były pod nią pisane.Nie słyszałeś o Amiga Surfer?
[#120] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@michalmarek77, post #118

Trolluje. Owszem. Merytorycznie, niekoniecznie dla zabawy.
Skadinad wystarczy mi pokazac jak bardzo sie myle bym przestal :)


Ostatnio na gadaczu pisałeś coś innego

Nie powinno sie go chwalic tylko z powodu tego, ze jest uposledzonym dzieckiem informatyki.


O proszę, a dopiero co adam_mierzwa Cię chwalił, cytuję:
Wolę takich niż typ "łełon to nie amiga".


Porownujmy ten system do tego, z czym dzis mamy do czynienia a nie do reliktow przeszlosci sprzed 30 lat.


Porównywać go możesz do pozostałych systemów NG wywodzących się z Amigi, ale nie, czekaj.......... nie możesz bo się nie znasz

Skadinad zabawne, z jakim zaangazowaniem mozna walczyc o dobre imie systemu operacyjnego.


Skadinad zabawne, z jakim zaangazowaniem mozna walczyc o złe imie systemu operacyjnego, i jeszcze otwarcie przyznać że uprawia się trolling 4 fun.

Inna sprawa, ze moje pytania, prztyki latwiej zbagatelizowac, usprawiedliwic wady, niz udowodnic w jakwielkim tkwie bledzie.


Czy pisanie o faktycznym stanie rzeczy że systemy NG to nie M$/Apple z zapleczem finansowym i developerskim, to dla ciebie bagatelizowanie czy usprawiedliwianie?

Przecież nikt nie próbuje sprzedawać systemów AOS/MOS/AROS jako zamienniki windowsa, to są systemy dla miłośników AmigaOS3.x (którym najwidoczniej nigdy nie byłeś).

Lepiej bagatelizowac historie Amigi klasycznej i na tej podstawie pokazywac jak bardzo osom sa systemy postamigowe


Kto i gdzie bagatelizuje historię Amigi klasycznej?
Konkretnie pokaż gdzie, a nie że "w twoim odczuciu".
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem