Komentowana treść: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14
[#121] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@agrajek, post #116

A tymczasem MM77 już otwarcie przyznał że trolluje dla zabawy

Pozwolę sobie przypomnieć, że wszyscy jesteśmy tu dla zabawy.
[#122] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@Daclaw, post #121

Pozwolę sobie przypomnieć, że zgodnie z regulaminem trolling jest zabroniony (punkt 14, podpunkt 8).
[#123] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@recedent, post #122

Trolling jest pojęciem tak pojemnym, jak robiąca spektakularną karierę "mowa nienawiści" - wszędzie tam, gdzie trzeba zamknąć komuś buzię.
[#124] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@Daclaw, post #123

Co nie zmienia faktu ze mm77 sam się przyznał ze to robi i na dodatek specjalnie
[#125] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@agrajek, post #124

Moje trollowanie na ma w sobie niczego zlosliwego. Pisze jak jest.
To, ze sprawa mi przyjemnosc wytykanie smiesznosci i brakow postamigowych systemow jest tylko dodatkiem do moich merytorycznych prztykow pod ich adresem.
[#126] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@michalmarek77, post #125

Trollowanie z zasady jest złośliwe.
[#127] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@agrajek, post #126

Więc traktuj moje prztyki jako "trollowanie"a nie trollowanie.
[#128] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@michalmarek77, post #127

A moderacja ma traktować Twoje łamanie regulaminu jako "łamanie regulaminu"?
[#129] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@trOLLO, post #115

To tylko Tobie współczuję, oraz współczuję użytkownikom OS4.x, bo na MorphOS-ie nie zauważyłem jakiś większych problemów ze stabilnością Mosowych programów (uptime mosa przy używaniu OWB, YAM-a, Songplayera, AMIRca - potrafi często wynosić ok 8-9 godzin:) )
.

Jako użytkownik AOS4 muszę w końcu zabrać głos. Hexmage czy jakoś tak sorki piszę z pamięci sieje tu jakąś dziwną propagandę. Również mogę osiągnąć 9 godzin stabilności pod OWB czy Yam. Choć fakt są strony problematyczne które mogą wywalić przeglądrkę czy system ale podobnie jest na MOS.
A z drugiej strony wychwala tak ten AOS3 ciekawe jakich on progamów uzywa że to takie stabilne. Przeceiż Voyager Ibrowse czy Aweb nawet w czasach gdy dało się ich jeszcze używać w necie również padały. Zżeranie pamięci przez Aweb to była normalka a że było jej mało to szybka brakowało. i Zwis. Nie uważam aby AOS3 był stabilniejszy niż AOS4 ba ja to pamiętam wręcz odwrotnie.
[#130] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@TomK, post #129

Nie uprawiam propagandy, piszę prawdę. Zresztą sam potwierdziłeś teraz to, że OWB na AmigaOS4 ma problemy ze stabilnością.

Co do AWeba, Voyagera i IBrowse, to nawet jednym słowem nie wspomniałem o tych programach! Nie używam ich. Korzystam tak, jak wspomniałem z natywnego oprogramowania, czyli pomijając pakiet Magic (TurboCalc, WordWorth, DataStore, Organiser, PPaint), często słucham muzyki za pomocą Delitrackera, rysuję w DPaincie IV/V, programuję w CygnusEDzie i kompiluję w DICE, PhxAss. Czytam dokumentację programistyczną z Amiga Developer CD.

Lubię buszować po różnych zbiorach PD, gdzie można znaleźć dużo cennego softu.

Chętnie zapoznałbym się z innymi dobrymi programami jak ADPro, ImageFX, Scala, MediaPoint, jak również LightWave, ale po prostu nigdy nie miałem okazji się z nimi zapoznać, a dziś trudno je zdobyć.

Dzisiejsze oprogramowanie mi obrazuje podejście niektórych współczesnych programistów. Byle najmniej się narobić, a program ma po prostu działać, a jak wiesza się co chwila to marudzić o ochronę pamięci. Zupełne przeciwieństwo dawniejszych programistów.
[#131] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@TomK, post #129

Zupełnie nie ten kierunek...

Ta dyskusja zupełnie niepotrzebnie próbuje sięgać po argumenty racjonalne, które od dawna nie mają w amigowaniu zastosowania.

Nie lubię analogii motoryzacyjnych, dlatego często po nie sięgam. A więc: klasyk i AOS3.x to Syrena 103 albo inny VW Garbus. NG to Daewoo Lanos albo Opel Astra w gazie. Obiektywnie, wszystkie cztery samochody to w dzisiejszych czasach złomy. Również obiektywnie, dwa ostatnie są samochodami lepszymi pod względem technicznego zaawansowania, ekonomii, ergonomii i lepiej się nadają do codziennych zastosowań. Co nie zmienia faktu, że to dwa pierwsze są obiektem hobbystycznego zainteresowania i uchodzą obecnie za bardziej wartościowe.

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 11:05:29 przez Daclaw
[#132] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@Daclaw, post #131

Czyli można powiedzieć że są bardziej wartościowe finansowo, niż użytkowo?
[#133] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@agrajek, post #132

To porownanie bylo by dobre gdyby przyjac, iz w cenie lanosa z gazem kupimy nowe, maksymalnie wyposazone Porsche Cayenne. Ba, nawet taniej...
[#134] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@michalmarek77, post #133

Pokaż mi nowy, maksymalnie wypasiony komputer, który kupię w cenie Maćka G5. A może się zamienimy?

@agrajek:
Czyli można powiedzieć że są bardziej wartościowe finansowo, niż użytkowo?


Ciężko stwierdzić. Pamiętaj, że one są "wartościowe finansowo" jedynie dla bardzo wąskiej grupki pasjonatów.

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 12:18:23 przez recedent
[#135] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@Hexmage960, post #130

Chętnie zapoznałbym się z innymi dobrymi programami jak ADPro, ImageFX, Scala, MediaPoint, jak również LightWave, ale po prostu nigdy nie miałem okazji się z nimi zapoznać, a dziś trudno je zdobyć.

No ja się zapoznałem i na tej podstawie zapalę niniejszym Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek:

Otóż nie widzę żadnego powodu, aby taki ImageFx nie mógł stać się programem lepszym od np. Photoshopa. Oczywiście przy zainwestowaniu odpowiednich środków w jego ciągły rozwój. To akurat jest mój ulubiony program na Amigę, którego do dziś zdarza mi się używać do całkiem poważnych rzeczy, bo do niektórych zastosowań jest on dla mnie ciągle wygodniejszy, niż Photoshop (choć może to tylko siła przyzwyczajenia, nie wiem...).

Z drugiej strony, wspomniany ImageFx jest to przykład niekoniecznie absolutnej prawdziwości tezy o wysokim stopniu dopracowania starych programów. Ma sporo uciążliwych błędów i niedoróbek. Jak np. to, że w przypadku zaznaczania obszaru lub kreślenia figur piksele są inaczej liczone w zależności od kierunku (lewo-prawo, góra-dół lub odwrotnie). Z wersji 2.6 pamiętam jakąś manianę przy zapisywaniu formatu .bmp w skali szarości. W Photoshopie tak banalnych uciążliwości, jak dotąd, nie spotkałem.
[#136] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@Hexmage960, post #130

Zresztą sam potwierdziłeś teraz to, że OWB na AmigaOS4 ma problemy ze stabilnością.


A ty kiedy przyznasz że programy na AOS3 się wieszają? Przecież większość z nas go używało i pamięta jak było.

Co do AWeba, Voyagera i IBrowse, to nawet jednym słowem nie wspomniałem o tych programach! Nie używam ich. Korzystam tak, jak wspomniałem z natywnego oprogramowania


To Aweb nie jest natywny??? Co to znaczy natywny?
[#137] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@TomK, post #136

"Natywny" to w zrozumieniu Hexmage960 taki program, który zadziała na AmigaOS 3.1 zainstalowanym prosto z dyskietek. Takim "natywnym" programem jest dla niego np. port tekstowej przeglądarki Lynx.
[#138] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@TomK, post #136

A ty kiedy przyznasz że programy na AOS3 się wieszają? Przecież większość z nas go używało i pamięta jak było.

Programy, z których korzystam na mojej A1200 nie wieszają się. Naprawdę. Mogę bezstresowo pracować.

Istnieje kilka wyjątków: podgląd wydruku w programie TurboCalc wyświetla "Software Failure". Zdarzyło mi się wysypać DPainta V, jak korzystałem z rozbudowanych opcji zapisu obrazka (klawisz F1 podczas wybierania nazwy pliku), ale od dawna to się już nie powtarza.

Innych wyjątków nie zanotowałem.

OWB wiesza się losowo. Nie istnieje żadna reguła, więc nie można tego obejść.

To Aweb nie jest natywny??? Co to znaczy natywny?

AWeb korzysta nadmiarowo z nakładek na system typu ReAction, zamiast w normalny sposób korzystać z BOOPSI, których dostarcza już ROM Amigi 600/3000...

AWeb też jest powolny jak smoła z tego powodu, że zaprojektowano go ściśle pod system, w ten sposób żeby był kompatybilny z CyberGraphX i Picasso96.

Obie rzeczy sprawiają, że przeglądarka ta jest nieużywalna na AGA.

Nie wykluczam w programowaniu pod system korzystania z bibliotek zewnętrznych pod warunkiem, że nie są to nakładki, łatki, emulatory i inne tego typu rzeczy.

Jeśli dajmy na to program korzysta z reqtools.library albo z medplayer.library, to taki program zaliczam do natywnych.

Co więcej, nowe programy, które nie są natywne sprawiają najwięcej problemów jeśli chodzi o stabilność. Programowanie to nie jest umiejętność samego wpisania słowa make w konsoli. Trzeba zapoznać się najpierw chociaż z formatem pliku makefile, a i to kuleje.

Programistów AmigaOS4 nie interesuje moje podejście, ale myślę, że mam sporo racji.

Jeśli ktoś chce przeglądarkę na AmigaOS4 powinien jednak parę miesięcy posiedzieć nad tematem, a nie nagle w zaledwie jeden dzień zabrać się za to i przeportować i się tym chwalić. A właśnie takie zachowanie jest powszechne.

Przecież mają tyle czasu by posiedzieć nad tym Timberwolfem. Może brakuje ludzi. A może nikt z programistów nie chce kijem dotknąć tego tematu (wnioskuję po różnych wypowiedziach na zagranicznych forach). Ludzie lubią być wyręczani we wszystkim, a to błąd.

A ja lubię dokumentacje techniczne i z przyjemnością napisałem wspomniany zapis do PNG.
[#139] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@Hexmage960, post #138

Jeśli ktoś chce przeglądarkę na AmigaOS4 powinien jednak parę miesięcy posiedzieć nad tematem, a nie nagle w zaledwie jeden dzień zabrać się za to i przeportować i się tym chwalić. A właśnie takie zachowanie jest powszechne.


Tylko skończony ignorant mógłby uwierzyć w bajeczkę o portowaniu przeglądarki "w zaledwie jeden dzień".

[Matko, po co ja w ogóle z nim dyskutuję? Mógłbym zamiast tego zrobić coś pożytecznego...]
[#140] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@recedent, post #139

Przypomniałeś mi stary RPG - drużyna wybita, stoję sam przed jakąś dziurą-pułapką i napis "zostaliśmy teraz sami - tylko ty i ja" :) Jakoś tak, pamięć już nie ta.
Sam się dałeś wkręcić ;)
[#141] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@recedent, post #139

Źle się wyraziłem. Pisząc o jednym dniu nie miałem akurat na myśli przeglądarki. Chodziło mi o coś bardziej generalnego - scenariusz typu: wychodzi gra/program opensource. Wszyscy się cieszą i piszą "who will port it?". Następnie liczy się to, kto najszybciej sobie z tym poradzi.

Brakuje zorganizowania pracy programistów AmigaOS4.1. Przeglądarka to naprawdę ciężki temat, dlatego należy się za to zabrać z odpowiednim przygotowaniem. Kwestia wieszania się OWB może wynikać z tego, że programista przenosi obce procedury nie mając wiedzy jak one działają. Należy zaznajomić się z działaniem takiego programu jak przeglądarka, poznać odpowiednie protokoły typu HTTP, oraz poznać sposoby implementacji parserów HTML, CSS. Zwyczajna praca informatyka. Co więcej większość z tych wiadomości jest dostępna w sieci.

Jako mocny przykład podam też to, że taki SWF, znany potocznie jako Flash (ShockWave Flash) jest uznawany za wolną technologię, podczas gdy dokumentacja do tego formatu jest w pełni otwarta i dostępna za darmo w firmie Adobe! Jest to bardzo trudny dokument (obejmuje format SWF oraz maszynę wirtualna i tzw. Action Script), ale jak ktoś jest odpowiednio wykwalifikowany to sobie poradzi.

Liczy się to, by portować jak najszybciej. Ale nie ma odgórnego planu i to jest problem przy przenoszeniu kompleksowych aplikacji.

Ja jestem zwyczajnym studentem, więc póki co nie podejmuję tych tematów. Obecnie piszę projekt indywidualny na studia. Wielu obecnych informatyków mogłoby się jednak tym zająć, no ale to ich sprawa. Nikogo do niczego nie zmuszam.

P.S. Proszę nie stosować obraźliwych słów cytując fragment wypowiedzi, bo nierzadko rozmówca mógł po prostu się pomylić lub nie napisać wystarczająco dokładnie.
[#142] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@Hexmage960, post #138

Programy, z których korzystam na mojej A1200 nie wieszają się. Naprawdę. Mogę bezstresowo pracować.

Istnieje kilka wyjątków: podgląd wydruku w programie TurboCalc wyświetla "Software Failure". Zdarzyło mi się wysypać DPainta V, jak korzystałem z rozbudowanych opcji zapisu obrazka (klawisz F1 podczas wybierania nazwy pliku), ale od dawna to się już nie powtarza.

Innych wyjątków nie zanotowałem.


Niestety wiele programow amigowych jest napisanie niepoprawnie/niechlujnie, nawet jezeli sie z takimi nie zetknales. Czasami wynikalo to z niewiedzy, czasami z braku czasu, czasami z checi wydania programu przed jego doglebnym przetestowaniem.

Uzywales kiedys systemu plikow SFS? W ostatniej wersji ktora Hendrikx wydal na amige jest cala masa bledow, miedzy innymi takie kwiatki jak porownywanie wskaznikow na dwa ciagi znakow w momencie, w ktorym autor chcial porownac te ciagi. jest wiecej takich szopek i fakt ze to dziala to jest troche kwestia przypadku...

W przypadku amigi sytuacje ratuje troche brak ochrony pamieci. Jak jakis program szaleje i sieje po RAM-ie, to tego nie zauwazasz.

A ja lubię dokumentacje techniczne i z przyjemnością napisałem wspomniany zapis do PNG.


Ja tez lubie dokumentacje ale gdybym chcial skorzystac z PNG to uzylbym datatypes.
[#143] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@Hexmage960, post #141

Liczy się to, by portować jak najszybciej. Ale nie ma odgórnego planu i to jest problem przy przenoszeniu kompleksowych aplikacji.

Ja jestem zwyczajnym studentem, więc póki co nie podejmuję tych tematów. Obecnie piszę projekt indywidualny na studia. Wielu obecnych informatyków mogłoby się jednak tym zająć, no ale to ich sprawa. Nikogo do niczego nie zmuszam.


Zapominasz tylko o tym, ze wiekszosc amigowcow ktorzy programuja, robia to w ramach hobby, w wolnym czasie. A czas niestety nie jest z gumy, nie da sie go rozciagac w nieskonczonosc. Widzisz to po sobie (nie, nie tylko o chorobe chodzi, brak czasu tez wplywa na tempo powstawania twojego kodu), to samo maja inni.

Niestety, amigowcy sa skazani albo na kiepskie porty, albo na "natywne" projekty z ktorych kazdy bedzie powstawal latami.
[#144] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@mschulz, post #143

Niestety, amigowcy sa skazani albo na kiepskie porty, albo na "natywne" projekty z ktorych kazdy bedzie powstawal latami.


Sir, if you dare to call MorphOS version of Odyssey or Mplayer weak ports then I'm afraid I shall have to ask you to step outside!

[#145] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@recedent, post #144

Uogolniam, Sire!
[#146] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@Hexmage960, post #138

OWB wiesza się losowo. Nie istnieje żadna reguła, więc nie można tego obejść.


Mylisz się nie zgadzam się z tym. Tak to ja mogę napisać o OS3 który wieszał się losowo pod koniec mojej nim zabawy. Może to była wina sprzętu (kanapki) może sterów do sprzętu niechlujnie napisanych może, może.... Po prostu miałem go dosć a do gołej A1200 to wybacz ale wracaj sobie sam.
A może jeszcze jedno widzę że Ty praktycznie nie używasz żadnych programów na AOS3 to dlatego Ci się nie wiesza

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 00:21:25 przez TomK
[#147] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@Hexmage960, post #141

Brakuje zorganizowania pracy programistów AmigaOS4.1.
W temacie organizowania pracy programistów lepiej się nie wypowiadaj...
[#148] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@Hexmage960, post #138

Programy, z których korzystam na mojej A1200 nie wieszają się.

Jak długo jesteś w stanie robić coś na nowszych wersjach ImageFX bez zwiechy? Ale tak konkretnie, intensywnie używając np.: selekcji, warstw, operacji na kanałach alpha. Nie tylko zapuścić pełnoekranowy filtr i zamknąć aplikację.
A jak działa PerfectPaint?
Oba programy są rdzennie amigowe stworzone przez Amigowców dla Amigowców i na Amigach.
[#149] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@MDW, post #148

@MDW
Nie widziałem Perfect Painta ani ImageFX. Programów, z których korzystam używam długo i intensywnie. Nie ma mowy, by podczas długotrwałej pracy jakiś program mi się zawiesił.

A, i ja nie mam żadnych "kanapek". Kto chciał, robił sobie kanapki. Używam Amigi 1200 i normalnego turbo Blizzard 1230-IV/50MHz z FAST RAMem. Mam HDD i CD-ROM w konsoli TOMS, która leży pod komputerem.

Mam jeszcze drugą A1200 w desktopie (z HDD 2.5"), ale ona czeka na klawiaturę.

@MSchulz
Nie wiem jak jest z SFS, nie używałem. Jestem pod tym względem tradycjonalistą - używam FFS.

Większość softu (szczególnie komercyjna) na Amigę nie jest napisana niechlujnie. Przynajmniej ja takich rzeczy nie zanotowałem. Zawsze zwalnia zaalokowaną pamięć i nie sprawia problemów ze stabilnością.

Problem jest z większością portów, a nie z programami napisanymi i pielęgnowanymi przez programistów.

Jeśli chodzi o zapis do PNG, to jednak za pomocą datatypów tego nie zrobisz.

@Krashan

W temacie organizacji pracy jest u mnie dużo lepiej.

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 11:58:23 przez Hexmage960
[#150] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #14

@Hexmage960, post #149

Nie wiem jak jest z SFS, nie używałem. Jestem pod tym względem tradycjonalistą - używam FFS.


To tylko przyklad ktorym probowalem Ci uzmyslowic, ze fakt iz program sie nie wiesza jakims cudem wcale nie oznacza, ze jest napisany dobrze.

Większość softu (szczególnie komercyjna) na Amigę nie jest napisana niechlujnie. Przynajmniej ja takich rzeczy nie zanotowałem.


Sprawdz ile programow wywala ostrzezenia pod Enforcer-em i pamietaj, ze Enforcer nie wylapuje wszystkich problemow, a tylko pewna czesc.

Jeśli chodzi o zapis do PNG, to jednak za pomocą datatypów tego nie zrobisz.


PNG.datatype pod AmigaOS nie obsluguje metody DTM_WRITE? Ah, szkoda. Pod AROS-em zapis do png dziala znakomicie...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem