Komentowana treść: Pozwólcie jej odejść...
[#1] Re: Pozwólcie jej odejść...
Tytuł brzmi zadziornie, poczytamy. Domyślam się treści, ja kiedyś zacytowałem Lady Pank ... zostawcie Titanica... .

No to przeczytałem i podpisuję się pod wnioskiem końcowym. To nie zdrada, tylko jedyna szansa na przetrwanie i pielegnowanie tego co naszym zdaniem najlepsze. Pomysleć, że 10 lat temu pewnie miałbym opory dużo większe, bo wierzyłem, że da się "robić coś w pojedynkę". Mamy za małe zasoby i musimy wybrać coś otwartego, rozwijanego przez względnie dużą grupę, która się tak łatwo nie wykruszy, ciosając podstawy systemu, a nasi programistyczni guru, za jakieś bounty lub inne wynagrodzenie dokleją do tego resztę ku naszej radości. Sami nie uciągną wszystkiego, bo nie mają tyle czasu, a my tyle kasy, by ich opłacić i być w miarę na bieżąco chożby ze sprzętem, a nie szukać czegoś po pchlich targach, czy dosłownie śmietnikach.

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 18:55:40 przez KM

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 18:57:00 przez KM
[#2] Re: Pozwólcie jej odejść...
#januszeklawiatury! A nie.. zaraz.. to moje.. :d
[#3] Re: Pozwólcie jej odejść...
Cholerka, sprzedalem 4 babcie
[#4] Re: Pozwólcie jej odejść...

@SuperBuster, post #3

... i będziesz mógł kupic 4 osiemnastki
[#5] Re: Pozwólcie jej odejść...

@SuperBuster, post #3

[#6] Re: Pozwólcie jej odejść...
Skoro można skomentować artykuł, to skomentuję:

Autor artykułu najwyraźniej zapomniał, że Amiga dla większości ludzi i powrót do Amigi to spełnienie zadawnionych marzeń z dzieciństwa. Ludzie wracają do Amigi, bo przypomina ona im o tych marzeniach. Dzięki Amidze mogą oni je realizować. Wielu ludzi z płaczem odpala stare gry.

Ja bym raczej zaprzestał wyciągania "materiałów dowodowych, potwierdzających machlojki Commodore, bądź Escomu" w 23 lata po bankructwie tej pierwszej i 21 po bankructwie tej drugiej firmy! Żaden komputer nie został sponiewierany z tego tytułu bardziej niż Amiga.

Obecnie Amiga została rozłożona na czynniki pierwsze, wyciśnięta jak cytryna i rozmieniona na drobne. Nie wszyscy ludzie jednak mają takie podejście do komputerów, które mają duszę. Na Amidze można robić wiele ciekawych rzeczy, zaś nie istnieje jej odpowiednik w dzisiejszym świecie IT. Linux to nie to samo.

No i poza tym widzę spełnia się scenariusz z mojego postu, w którym stwierdzam że większość forumowiczów w Polsce znudziło się tym komputerem i tą technologią. Zamiast ożywiać nadzieję, Polacy lubią ją dusić w zarodku.

Ja osobiście uważam, że nie potrzeba najnowszej przeglądarki na systemy NG. Mi wystarczyłaby jedna przeglądarka, nawet stara typu NetScape Navigator, byle była: szybka na komputerach NG i w 100% stabilna. Nam nie potrzeba najnowszej!

A z gier, to mi Settlers II i Quake 2 by wystarczył. Niepotrzebny (notabene kiepski) Doom 3 i te shadery. Takie jest moja opinia i komentarz. Amiga powinna być nadal w niszy, swojej niszy, która lekko lub bardziej odstaje od mainstreamu, ale nie próbuje go dogonić.

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 20:29:55 przez Hexmage960
[#7] Re: Pozwólcie jej odejść...

@KM, post #4

- Babciu a dlaczego masz takie wolne okienka?
- Żebyś za mną nadążał wnusiu.

Przypomniało mi się jak kiedyś porównywałem Amigę z dodatkami do dziadka z przeszczepami, w linku poniżej w poście 19 i kilku następnych.
https://www.ppa.pl/forum/komentarze/28364/czym-jest-amiga#m392925

Wygląda na to że każdy szanujący się Amigowiec musi w pewnym momencie napisać swoją wersję Memento/Manifestu czy jakkolwiek nazwać takie opisanie swojego punktu widzenia.

Moim zdaniem najlepszy sposób przetrwania Amigowego ducha, (prócz zapachu muzealnych maszyn), to nakładka na Windę (i/lub MacOS-a, Linuxa, czy co tam kto lubi), która zmieni GUI oraz skróty klawiszowe na Amigowe. Tylko to zapewni wygląd, prędkość, znośną cenę, oraz stały dopływ aktualizacji softu. Ale jak zwykle ten nikły procent Amigowców który woli wybierać drogę pod górkę, będzie protestować.
[#8] Re: Pozwólcie jej odejść...
Jakieś jesienno-zimowe przesilenie dopadło Cię, Kokos? :)
Na początku lata pełen werwy organizujesz kolejkę na Tabora, a dzisiaj porównujesz NG do respiratora, który trzeba wyłączyć :d
Wg mnie Amigę (w każdej postaci) trzeba traktować w kategoriach hobby, i zero oczekiwań że Amiga wróci do pozycji jaką miała na przełomie lat 80/90. Albo że chociaż pojawi się soft mogący konkurować z tym z tego złotego okresu, bo się nie pojawi, nie ma takiej możliwości po prostu.
Amiga NIE MOŻE zastąpić dziesiejszego PC, a próby zrobienia tego doprowadzą do zgryzoty i zgorzknienia. Bez względu czy to będzie niebieski czy czerwony NG, Vampire czy jeszcze coś nowego co się pojawi np za 15 lat. A różnorodność Amigi tylko czyni nasze hobby ciekawszym, i bardzo dobrze.
I dopóty Amiga nie odejdzie, dopóki my będziemy do niej wracać i się nam nie znudzi. JAKO HOBBY.

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 22:17:13 przez vojo
[#9] Re: Pozwólcie jej odejść...
Nie przekonuję nikogo do Amigowania za wszelką cenę ale wspominam to przy każdej okazji, że Amiga rulez. Tak samo jak Atari i inne stare urządzenia. Ja je lubię i zawsze będę do nich wracał.

Co do używania Amig, to robię dla siebie, nie interesuje mnie co robią inni, ba nawet nie chcę by Amiga stała się powszechna. Co powszechne to nudne i marne, staje się maszyną do robienia pieniędzy a znika pasja. Kiedyś byłem geekiem, dzisiaj już mi się informatyka znudziła, przejadła i spowszedniała, każdy ma po 3 komputery w domu - jest mnóstwo geeków i pseudogeeków, dobrych programistów nowe technologie i systemy operacyjne dla idiotów a mnie to już prawie wcale nie ciągnie. Gdyby komputery nie spowszedniały nadal byłoby fajowo. Gdyby nie to że trzyma się dobrze łączność ze środowiskiem w kttórym się działa odłączyłbym internet dawno.
[#10] Re: Pozwólcie jej odejść...

@ZbyniuR, post #7

Dlaczego zaraz tylko nakładkę? Można wziąć jądro linuxa lub freeBSD czy czegoś innego otwartego i to co się da przenieść, a o czego się nie da "obkleić nakładkami" żeby wyglądało jak nasze lub próbować przerobić na naszą modłę. Pragnę zauważyć, że się starzejemy i w odróżnieniu od elekronicznej babci kondensatorów nam nie wymienią.
[#11] Re: Pozwólcie jej odejść...
Artykuł napisany 20 lat za późno...
[#12] Re: Pozwólcie jej odejść...

@Creonix, post #9

#Creonix
Witaj, zaginiony Bracie- ma dokładnie tak samo.

Co do samego artykułu.
Całkiem zgrabnie napisany, choć wgląda jak swoista terapia, lub spowiedź autora.
Widać, że bardzo tego potrzebował i w gruncie rzeczy napisał go dla siebie, jako definitywne zamknięcie pokoju z zabawkami.. na kłódkę z nieznana kombinacją szyfrową, w nadziei na nowy początek.. ok, racja

Ciekawe kiedy zacznie szukać karteczki z zapisaną kombinacją cyfr do kłódki?
[#13] Re: Pozwólcie jej odejść...
<reklama>FriendUP</reklama>?
[#14] Re: Pozwólcie jej odejść...

@Hexmage960, post #6

1 Odnosnie przegladarki. Stare przegladarki nie daja mozliwosci ogladania aktualnie tworzonych stron przez co zamiast uzywac Amigi uzywamy do tego peceta, maka czy innych narzedzi. Co rowna sie ze mniej czasu spedzamy "na zabawe w Amige".
Oczywiscie uwazac mozesz co chcesz ale pokazujesz wlasnie ze nie nie chcesz uzywac Amigi w wiekszym zakresie czasu i do przegladania stron Ci jest ona niepotrzebna.
2 Jak widac brakuje Ci tych gier skoro je wymieniles, do tego skoro shadery sa kiepskie to czemu kiepski nie jest np OpenGL?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2017 00:13:11 przez stefkos
[#15] Re: Pozwólcie jej odejść...

@stefkos, post #13

Też o tym pomyślałem, FriendUP, to świetny przykład tego jak cokolwiek amigowego przenieść na współczesny grunt.
[#16] Re: Pozwólcie jej odejść...

@Hubez, post #11

Dwadzieścia lat temu zginąłbym od pchnięcia widłami.
[#17] Re: Pozwólcie jej odejść...

@vojo, post #8

Oczywiście zamówienie na Tabora nadal można składać, a ja zrobię wszystko co w mojej mocy, żeby te płyty sprowadzić do Polski.
[#18] Re: Pozwólcie jej odejść...

@SokOK, post #15

Jest też inny przykład. Język programowania REBOL. Można brać przykład od głównego projektanta Amiga OS i exec.library Carla Sassenratha. Dziś amigowanie niejedno ma imię. Czemu KOKOSie chcesz by zapomnieć o Amidze i zamknąć PPA?
[#19] Re: Pozwólcie jej odejść...

@Hexmage960, post #18

Czemu KOKOSie chcesz by zapomnieć o Amidze i zamknąć PPA?

Ogólnie to staram się nie wpływać na waszą interpretację tekstu, ale sugeruję przeczytać na spokojnie jeszcze raz, bo ani nie pisałem o tym, żeby o Amidze zapomnieć, ani żeby olać NG ciepłym moczem, ani że to moje "do widzenia", ani tym bardziej żeby przerzucić się na PC-ta takim jakim jest, czy w końcu żeby zamknąć PPA.

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2017 07:28:59 przez SokOK
[#20] Re: Pozwólcie jej odejść...

@SokOK, post #19

Rzeczywiście nie pisałeś o tym wprost. Ale ja tak odebrałem przesłanie tego artykułu.
[#21] Re: Pozwólcie jej odejść...

@SokOK, post #16

Dwadzieścia lat temu zginąłbym od pchnięcia widłami.


Przez część "amigowców" donkichotujacych przy Amigach pewnie tak. Ale dokładnie to praktykowała cała rzesza tych osób, która ze swoimi umiejętnościami szlifowanymi przy Amidze, softem powstającym na nią i przy jej pomocy przenosiła się na te platformy, które aktualnie pozwalały im się lepiej realizować. Różne Directory Opusy, Ligthwave'y, Scala... to tylko kropla w morzu. Więc chciałem zwrócić uwagę, że to się po prostu działo. Dla różnych osób/grup/firm/programów w innych momentach ale to był zupełnie naturalny proces.

Amiga to tylko hobby. Każdy powinien realizować sobie je w taki sposób w jaki chce, potrafi i może sobie pozwolić. Terapie "widłowe" więcej przyniosły środowisku amigowemu złego niż dobrego. Przyczyniały się do kolejnych podziałów i wykluczania różnych grup.
[#22] Re: Pozwólcie jej odejść...
Widzę, że Kokosowy ogłasza się na MorphZone z linuksowym bounty. Nawet 1000$ rzucił na zachętę...
[#23] Re: Pozwólcie jej odejść...

@recedent, post #22

[#24] Re: Pozwólcie jej odejść...
Było minęło. Amiga przegrała jak wiele innych znanych mniej znanych marek choć szansa na sukces była w zasięgu ręki. W 1985 NIKT nie miał takiej rewolucyjnej konstrukcji jak A1000.
Chciałbym zobaczyć premierę A1000 na żywo. Poczuć to galaktyczne kopnięcie w jakości jaką prezentowała A1000 do tego co wówczas na rynku istniało.
Dziś to tylko hobby, nie lepsze, nie gorsze od innych zamiłowań. Razi mnie tylko fanatyzm co niektórych znafców którzy mentalnie zatrzymali się w połowie lat 90 i nie dostrzegają, że mamy drugą dekadę XXI w którym rządzi architektura PC, czyli zwycięzca technologicznego wyścigu ostatnich 30 lat branży IT
[#25] Re: Pozwólcie jej odejść...
Porównanie do babci logiczne, aczkolwiek Amiga nie męczy się za sprawą kanapkowania, a wręcz czasem dostaje skrzydeł.

Od strony socjologicznej ciekawe rozważania, aczkolwiek pisałem wielokrotnie, że problem sam się rozwiąże gdy umrze ostatni Amigowiec który używał Amigi jeszcze w jej epoce. Rozwiąże się problem Januszy na Allegro, Ebayu i OLX'ie, a Amiga odejdzie dopiero wtedy, razem z nami i myślę, że jeżeli poprzez naszą silną personifikację, uzyskała duszę, to nie będzie nam miała a złe, ani tego kanapkowania, ani tym bardziej tego, że do końca marzymy i do końca walczymy, bo nie podoba nam się "ciemna strona PC-Mocy" która zwyciężyła.

Wielokrotnie porównywałem historię Amigi do historii Polski. Tak, często politykuję poza PPA i uwielbiam naszą historię mimo iż jest dramatyczna, ale tak jak dzisiaj wciąż wierzę, że Polska ma jeszcze kiedyś szansę dołączyć do krajów silnych i bogatych, gdzie ludzie będą za swoją pracę dostawać adekwatne do jej nakładów dochody, tak wierzę, że kiedyś, jakiś znużony biznesmen, zapozna się z tą tkliwą historią Amigi i wyłoży potężny budżet na jej powrót na rynek, pełną gębą tak aby znowu podjąć walkę z największymi. Czy to będzie nowa konsola, czy nowy komputer potrafiący się odnaleźć w realiach i zaoferować coś czego nie oferuje PC, albo zaoferować to w ciekawszej formie... zobaczymy.

A dlaczego wciąż mam te marzenia? Ano dlatego, że tak jak Amigowcy dzisiaj, tak Polacy w okresie przeszło 100 lat niebytu Polski na mapach świata i życiu w zaborczej rzeczywistości wierzyli i walczyli, a inspiracją dla nich było wspomnienie wielkiej, potężnej Polski do której miano respekt i którą podziwiano... ta wiara sprawiła, że udało się, wywalczyli swoje mimo iż było wielu którzy pogodzili się z germanizacją i rusyfikacją (pecezizacją i makizacją ;) ) i drwili z "bezsensownych", nieudanych powstań (Natami, Vampire...) i kultywowania polskiego języka (Amiga OS).

Analogi jest naprawdę o wiele więcej i można by bawić się w ten sposób długo :)

Amigowcy też mieli świetny komputer który zadziwiał, który z wielu powodów roztrwonił swój potencjał. Z powodu błędów własnych twórców jak i otaczających go konkurentów. Wierzą w jego odrodzenie, inspirując się jego okresem świetności, ponadczasowości i tego jaki respekt i kompleksy budziła u konkurentów którzy dzisiaj zwyciężyli i panują na rynku :)

Reasumując. Wiara i marzenia są bardzo ważne, a nawet jeżeli się nie uda, to warto wierzyć do końca, do naszego końca.

JESZCZE AMIGA NIE ZGINĘŁA KIEDY MY ŻYJEMY... ;)
[#26] Re: Pozwólcie jej odejść...

@Duracel, post #25

"uwielbiam naszą historię mimo iż jest dramatyczna, ale tak jak dzisiaj wciąż wierzę, że Polska ma jeszcze kiedyś szansę dołączyć do krajów silnych i bogatych, gdzie ludzie będą za swoją pracę dostawać adekwatne do jej nakładów dochody"

Cóż, naiwnych nie brakuje
A na serio to się nadaje do leczenia w zakładzie zamkniętym. Dopisz jeszcze, że Amiga to Chrystus pośród kompów

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2017 11:40:56 przez xray
[#27] Re: Pozwólcie jej odejść...
A tak mi się skojarzyło:

[#28] Re: Pozwólcie jej odejść...

@xray, post #26

Dałeś upust swojej frustracji, kompleksów czy nienawiści?

Pozwól, że będę pisał to co uważam za stosowne w graniach jakie sam sobie wytyczę. Nie widzę potrzeby pisania o Chrystusie, Rydzyku i innych rzeczach które już sobie tam w swojej główce wygenerowałeś na swoich uprzedzeniach.

...ale skoro widzisz analogię do Chrystusa to nie widzę problemu

Popatrz na swoją reakcję na mój wpis, który oczywiście należy traktować z przymrużeniem oka, tak jak przecież i "miłość" do komputera, i zastanów się kto potrzebuje tego leczenia w zakładzie zamkniętym.

Miłego dnia.
[#29] Re: Pozwólcie jej odejść...

@michal_zukowski, post #27

... że to KOKOS z Amigą pod pachą?
[#30] Re: Pozwólcie jej odejść...

@xray, post #26

"uwielbiam naszą historię mimo iż jest dramatyczna, ale tak jak dzisiaj wciąż wierzę, że Polska ma jeszcze kiedyś szansę dołączyć do krajów silnych i bogatych, gdzie ludzie będą za swoją pracę dostawać adekwatne do jej nakładów dochody"

Abstrahując od Amigi, tak się składa, że również myślę podobnie. Jeśli chcecie, żebym rozwinął myśl to załóżcie proszę osobny wątek w hydepark.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem