Komentarze do artykułu: Czym jest Amiga?

[#1] Re: Czym jest Amiga?
Czy kartofel jest pyrą ? A może ziemniak to prawdziwa pyra, a kartofel to marna podróbka? To nie ma znaczenia. Schabowy dobrze smakuje z każdym z wcześniej wymienionych warzyw. Choć podobno na Łotwie ziemnioka nie było tylko ... :)

Poważniej, fajnie że komuś się chciało tyle pisać. Ale to nie wiele zmieni w wojenkach, a ja i tak wiem swoje (na moim komputerze mam napisane Amiga 1200) i wiem co to Amiga.
[#2] Re: Czym jest Amiga?
Nic dodać, nic ująć...
WIELKA, piękna robota. Masz u mnie duże BRO :D
[#3] Re: Czym jest Amiga?

@Tom Rain, post #2

Amiga to jest amiga klasyczna,wszystko co powstało potem to nie wiem co to jest ale jedno jest pewne to na pewno nie jest amiga.Sentyment jest do amig klasycznych reszta to zwykłe dziwactwo
[#4] Re: Czym jest Amiga?

@DeeL, post #1

Ja takich amigowych dywagacji przeżyłem już wiele. Po prostu, każdy dość mądry człowiek lat około 35 (czyli tuż po roku Chrystusowym), robi sobie podsumowanie własnego życia. Fajnie że przez pryzmat Amigi, przy okzji. :)
Tak czy inaczej, Amiga, dla nas, dzieciaków zawsze będzie mjastersztykiem. Kto jest "dzieckiem" (oczywiście dorosłym), to przy Ami zostanie. Bo Ami to hobby i Amiga RULEZ :)
Niesamowita przygoda! :D
[#5] Re: Czym jest Amiga?

@Andrzej Drozd, post #4

Tak własnie jest. Amiga to Amiga klasyczna.
Świetny artykuł.OK
[#6] Re: Czym jest Amiga?
Bardzo ładnie, czyli...

Jak zazwyczaj... miałem rację
Natami i Minimig też mieszczą się w definicji Amigi
[#7] Re: Czym jest Amiga?
Pozwolę sobie podlinkować tutaj bardzo ciekawy, polemiczny artykuł Kaczusia (nie wiem co piją Kaczusie, ale zdecydowanie - polać mu!).
[#8] Re: Czym jest Amiga?
Ten artykuł powinien być usunięty z portalu ! Jeszcze ktoś pomyśli że to oficjalne stanowisko redakcji i będzie obciach ;/ :D
[#9] Re: Czym jest Amiga?

@Hellena, post #8

Ten artykuł powinien być usunięty z portalu ! Jeszcze ktoś pomyśli że to oficjalne stanowisko redakcji i będzie obciach ;/ szeroki uśmiech


To niech ten ktoś przeczyta ze zrozumieniem do końca, a później myśli

Poza tym - dział Publicystyka służy także do zamieszczania kontrowersyjnych artykułów, a żaden artykuł opublikowany na portalu nie powinien być utożsamiany ze stanowiskiem redakcji.
[#10] Re: Czym jest Amiga?

@mailman, post #9

Przecież ja żartuje :P Skoro artykuł żartobliwy to i komentarz
[#11] Re: Czym jest Amiga?

@recedent, post #7

Pozwolę sobie podlinkować tutaj bardzo ciekawy, polemiczny artykuł Kaczusia


Ja również pozwolę sobie wkleić moją odpowiedź tutaj, pod artykułem.

Poglądy Kaczusia można streścić w jednym zdaniu, które zacytuję:

"Co to jest Amiga? - Otóż, jest to logo zastrzeżone, tak więc jest to to wszystko, co nosi nazwę Amiga."


Jakie są konsekwencje przyjęcia takiego podejścia? Otóż takie:


Commodre Amiga Mini - pecet z procesorem Intel.


Według Kaczusia to jest Amiga. Niestety moje i podejrzewam, że nie tylko moje poczucie przyzwoitości nie pozwala na nazwanie tego tworu Amigą. Powiedzmy sobie szczerze - jest to tylko zwykły pecet, którego ktoś przyozdobił naklejką z napisem "Amiga". Żadna Amiga.

Wiara w cudowną moc sprawczą naklejek które w magiczny sposób czynią przyozdabiane nimi sprzęty Amigami jest dla mnie równoznaczna z wiarą w voodoo i rzucanie czarów. Takie podejście do sprawy jest więc zupełnie nieprzydatne z naukowego punktu widzenia - jest ono natomiast charakterystyczne dla osób wierzących że ich nowy sprzęt obklejony naklejkami ze słowem "Amiga" jest "nową Amigą" i głoszących ową wiarę z religijnym niemal zacięciem.

Nie o logo tu chodzi. Nie logo Amigi jest istotne czy rewolucyjne z punktu widzenia historii tego komputera i jego wpływu na historię komputeryzacji w ogóle. To co jest istotne to amigowy chipset, mistrzowskie dzieło Jay Minera i spółki - to on wywarł największe wrażenie na współczesnych i miał największy wpływ na sukces Amigi.
[#12] Re: Czym jest Amiga?
Długo jestem poza światem amigowym, zaglądam tu tylko od czasu do czasu, żeby zobaczyć co dzieje się z Amigą, nigdy nie brałem udziału w dyskusji, bo bardziej chciałem się tutaj czegoś dowiedzieć niż dyskutować, widząc jednak te wasze kłótnie pod wieloma wpisami, w końcu nie wytrzymałem i się zarejestrowałem, żeby coś Wam napisać.

Patrząc na Was z boku, aż cisną się na usta słowa Jezusa:

"„Każde królestwo wewnętrznie podzielone pustoszeje i żadne miasto czy dom wewnętrznie podzielone się nie ostoją."
(Mateusza 12:25)

Dla mnie Amiga umarła dawno temu. To co żyło to Społeczność Amigowa, jednak jak będziecie się tak dalej żreć to i ona niedługo umrze. Smutno mi z Waszego powodu. Zostało Was tak mało, zamiast się wspierać, to Wy się ciągle kłócicie... smutne, a nawet żałosne.
[#13] Re: Czym jest Amiga?

@Duracel, post #6

W sumie tak. Komputery, które natywnie uruchamiają amigowe pisane pod 68k oprogramowanie, są Amigami. Tylko nie cieszą się popularnościa bo po prostu dzis Amigowanie to forma zbieractwa, majsterkowania i sentymentu w jednym. Więc po co kupować Minimaga. Nie ma wartości kolekcjonerskiej, jest zbyt doskonały do majsterkowania a i nie budzi sentymentów. Ale technicznie jest Amigą. Jak Draco.
[#14] Re: Czym jest Amiga?

@jubi, post #11

Według Kaczusia to jest Amiga.

Według prawa to też jest Amiga - czy się to Tobie i nam podoba czy nie . Właściciel praw i firmy może robić z nazwą i marką co mu się tylko podoba .

Niestety moje i podejrzewam, że nie tylko moje poczucie przyzwoitości nie pozwala na nazwanie tego tworu Amigą.

Jak pisałem - prawnie TO JEST AMIGA - ale uczuciowo to już inna sprawa - jednak przecież ty nie zajmujesz się uczuciami tylko stawiasz na naukowe fakty - a fakt mówi jedno - TO JEST AMIGA .

Powiedzmy sobie szczerze - jest to tylko zwykły pecet, którego ktoś przyozdobił naklejką z napisem "Amiga". Żadna Amiga.

Zresztą dlaczego to nie może być nowa Amiga , Apple jakoś na zwykłe PC nalepia swoją nalepkę i nikt jakoś nie narzeka . Niech i tak będzie, do tego niech wydadzą system Amigowy na ten komputerek, kombatybilny z resztą oprogramowania Amigowego i będziemy mieli nową Amigę :)
[#15] Re: Czym jest Amiga?

@Ittaj, post #12

To co żyło to Społeczność Amigowa


Kwintesencję tzw. "amigowej społeczności" widać w każdym takim wątku, w komentarzach pod każdym takim artykułem.
NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK AMIGOWA SPOŁECZNOŚĆ. Jest tylko zbiorowisko kompletnie się od siebie różniących ludzi, nastawionych wobec siebie wyjątkowo antagonistycznie, bez poczucia tzw. "wspólnego dobra", zakompleksionych na tle własnej interpretacji tego co uważają za "amigę", bądź "amigowe", gotowych zniszczyć wszystko to co zostało po Amidze, w imię własnego ego.
[#16] Re: Czym jest Amiga?

@tszczurek, post #15

Do końca lat 90 istniała amigowa społecznośc oparta na używaniu jako podstawowego komputera Amigi. To była taka monokultura amigowa, kontynuowali używanie swpich ulubionych programów, do grafiki do edycji video(Scali), edytorów(Ed, Cygnusa, AmiTekstGold) a reszta świata ich nie interesowała. Dziś już ich nie ma. Może pare osób ale już nie tworzą społeczności. Plus, że Amiga przetrwała do końca lat 90 a np. Atari ostatni rok społeczności, żyjącej we własnej monokulturze, to był 95. Ale to temat na inną dyskusję.
[#17] Re: Czym jest Amiga?

@tszczurek, post #15

Nie wiem w jakim celu ubliżasz większości zauważając zachowanie jedynie mniejszości. Ile jest takich wątków gdzie góra kilka osób lubi zaciekle powymieniać argumenty? Wejdź na główną lub na główną forum, policz i wytnij te wątki i zobacz ile zostanie. Oczywiście według tego co piszesz nie ma żadnych imprez amigowych, nie powstają nowe programy i gry, nikt nie pisze artykułów i w ogóle nie było 9 numerów pisma PPA a jak było to nie tworzyła go wg tego co piszesz społeczność tylko zbiorowisko ludzi nastawionych antagonistycznie do siebie. Gratuluję w takim razie widzenia tylko skrajności i poczucia wielkiej wrażliwości z tego wynikającej.
[#18] Re: Czym jest Amiga?

@grxmrx, post #17

"Ubliżam"? W kontekście tego jednego słowa którego używasz w swojej odpowiedzi, widać doskonale jak wielką rolę w tym przypadku odgrywa tu Twoje ego - jedna z rzeczy którą wymieniłem. To ego, które powoduje takie kuriozalne reakcje jak Twoja, czy innych. Odgrywanie teatrzyków świętego oburzenia, wielkie wyjścia z portalu związane z kasowaniem konta, budowanie oblężonych twierdz i zasieków forumowych...
Mówisz imprezy? No pięknie, cudownie wręcz! Ileż to imprez mieliśmy w zeszłych latach, gdy ci sami ludzie którzy na nie jeździli, wymieniali się uściskami dłoni, uśmiechami, żartami, kreowali świetną atmosferę, po powrocie do domów i klepnięciem czterech liter przed ich świętymi maszynami kreowali niekończące się brednioseriale, obrażając się na wszystkich wokół bo ktoś śmiał powiedzieć coś wbrew ich świętym przekonaniom?
Gry, programy? Proszę Cię, to są pojedyńcze przypadki...

A odnośnie wątków na forum - wybacz, ale odkąd na PPA zaczęli grasować moderatorzy i ogólnie rzecz ujmując cenzura forumowa ucinająca takie dyskusje, naturalnym jest że ich jest mało; inna sprawa że ludzie pod tym względem się trochę wypalili; główne generatory kontrowersji skasowały konta bądź odeszły do swoich perfumerii - kilka lat wstecz jeszcze tu wręcz GRZMIAŁO od takich dyskusji, i nie tylko tu... To nie wyparowało w próżnię, to ciągle w ludziach siedzi, i tego zmienić się nie da.

Oburzaj się ile wlezie, na zdrowie.
[#19] Re: Czym jest Amiga?

@wuk, post #16

Podoba mi się ten tekst o logice, daje do myślenia. Ogólnie myślę że dobrze autor mówi, z wyjątkiem tego upierania się że nie ma Amig klasycznych. To prawda że gdy powstawały nie były klasyczne bo takiego określenia rzeczy nabawiają się z czasem, np w Rosji w czasach bliższych współczesności niż epoka 8bit, powstało sporo klonów Spectruma z grafiką VGA i szybszymi zegarami i stały się na tyle powszechne że stare Spectrusie zaczęto nazywać klasycznymi, co chyba lepiej brzmi niż stare. Również muzyka klasyczna gdy powstawała te 200 lat temu nie była tak nazywana, bo tego miana doczekują się rzeczy dobre a już nie nowe co nadaje im szlachetności, więc żadna to ujma dla Amig klasycznych. Wszak dziadek z wiekiem cieszy się większym szacunkiem niż w szczenięcych latach. :)

Amiga to to co produkował Commodore i ma OCS, ECS lub AGA. Jeśli coś uruchamia kod z 68k ale nie ma wspomnianych układów specjalizowanych (np. Minimig czy Draco) to jest klonem Amigi. Amigowy System to Workbench który częściowo jest w Kickstarcie. Można go też uruchomić na innych komputerach pod emulatorem. Jednak nie mylmy Workbencha z jego rozszerzeniami, nakładkami lub jego zamiennikami, nawet jeśli nadal potrzebują Kickstartu z Amigi, nie są Systemem Amigowym, a tylko czymś co go rozszerza, lub zamienia. Są jak dziadek który przebrał się za np Ufoludka. Albo jak sztuczne zęby dla dziadka który ma braki w tym względzie i nie mylmy szczęki z dziadkiem. ;)

Amigi z kartami turbo są jak dziadek na sterydach, który nabiera pewnych cech klonów w sensie że nie jest już w pełni dziełem natury. A Amigi w dużym pudle z kartą graficzną itp. są jak dziadek z nienaturalnymi przeszczepami, typu dodatkowe kończyny itp. ;)

NeoAmigi to sprzęty zaprojektowane z myślą o uruchamiania na nich Workbencha, choć kod procka 68k jest w nich emulowany, a na których nie da się uruchomić bez emulatora Windy czy MacOSa. Bo jeśli się da np Windę to jest to PC a nie NeoAmiga, nawet jeśli ma nazwę lub znaczek jakoś do Amigi nawiązujący. A że jakiś prawnik nazwie to Amigą - cóż, prawo UE marchewkę nazywa owocem, po to by ich przeciery nazywać dżemami. Przedrostek Neo sugeruje też ich młodszy rodowód, bo powstają współcześnie by uzupełnić braki retro sprzętów dla fanów mających jakieś sentymenty do klasycznych Amig, ale pragnących jednocześnie większych mocy obliczeniowych niż te jakimi raczyły nas prawdziwe Amigi. Są jak nieślubne dzieci dziadka, których nie lubi i nie chce im dać spadku. ;)

System post-Amigowy to OS który chodzi na czymkolwiek, a swoim wyglądem lub działaniem nawiązuje do Workbencha, a nieraz także pozwala uruchamiać przynajmniej część programów stworzonych dla Amigi, a choćby i przez wbudowany emulator. Są jak wnuczek który troszkę przypomina dziadka ale nim nie jest. ;) Co do logo to znakiem Amigi jest bodajże tęczowe V, a Boing Ball to bardziej maskotka niż symbol Amigi.

Moim zdaniem PeCet ciągle jest PeCetem mimo że nic w nim nie przypomina jego pierwowzoru, dzięki temu że kolejne generacje najpierw MS-DOS-ów a później Windowsów trzymają ich społeczność w kupie i idą wspólnie w jednym kierunku. A w Amigowym światku parę grup wyrwało parę bebeszków z trupa i każdy ciągnie je w swoją stronę. Te części obrastają obcymi tkankami i żadna z nich już nie jest tworem Amigowym. Amiga to ledwo żywy dziadek, czasem ktoś z nim pogada, a czasem gadają z jego potomkami, które jak to zwykle bywa nie zawsze zachowują się podobnie jak przodek.

Amigowcy to zawsze byli indywidualiści, kiedyś ich łączyła firma, a późniejsze czasy przetrwali ci co mieli w sobie ducha walki koniecznego by przetrwać, ale gdy wielcy branży IT już ich nie traktowali poważnie zaczęli szukać wrogów wewnętrznych, w nadziei że jak ich zwalczą to Amiga znowu będzie silna a dzieje się dokładnie odwrotnie.

I to tyle by nazywać rzeczy po imieniu, zaznaczam też że nie ważne co się komu wydaje lepsze czy gorsze, bardziej niż mniej Amigowe, niech tam każdy wybiera sobie to co mu się podoba. Mieszanie z błotem tych co wolą coś innego to dziecinada, a zajadłość argumentacji źle świadczy o mówiącym a nie o obgadywanym. Myślę że niechęć pewnych grup/zwolenników pewnych Neo rozwiązań jak choćby MOS i OS4 wynikają z niechęci przyznania się do tego że nie jest się wiernym ideom sprzed lat. Obie grupy słusznie zarzucają przeciwnikom, że to co tamci używają to nie są Amigowe systemy, szkoda tylko że nie widzą że sami także nic Amigowego nie używają, bo ani procki, ani inne scalaki, ani okienka jakie mają już Amigowe nie są. A nazwisko, cóż dziedziczy się po przodkach, choć nie każdy nosi takie samo jak dziadek. ;)
[#20] Re: Czym jest Amiga?

@ZbyniuR, post #19

Amiga to to co produkował Commodore i ma OCS, ECS lub AGA


Właściciele Escomowych A1200 i A4000 się zmartwią... :)

Amigowy System to Workbench który częściowo jest w Kickstarcie


Acha, czyli uznajesz jednak, że Workbench z AmigaOS 4.x, który częściowo jest w Kickstarcie (Exec, Intuition, AmigaDOS i Petunia) to Amigowy System.

Amigi w dużym pudle z kartą graficzną itp. są jak dziadek z nienaturalnymi przeszczepami, typu dodatkowe kończyny itp.


Na przykłada Amiga 2000 (wielkie pudło) z kartą graficzną Commodore A2410? Dziadek z autoprzeszczepem? Dziadek po by-passach?
[#21] Re: Czym jest Amiga?

@recedent, post #20

O! słuszne nieścisłości wyłapałeś. :) Co do Escomów, początkowo to zdanie nie miało słowa Commodore w sobie, ale dodałem je po przeczytaniu czyjegoś zadziornego pytania do kogoś kto podobnie jak ja to definiował, czy jak wstawić ECS do PC to zacznie być Amigą? I wtedy to dodałem zapominając o Escomowych prawdziwych Amigach bo przecież takich samych jak od C= tylko inną czcionką nazwa była pisana. :)

OS4 raczej mi się nie kojarzy ze słowem Workbench, tylko z AmigaOS no i chodzi na PPC a nie na 68k. Nie wiem z czego się składa, mało mnie interesował. (myślałem że Petunia to kwiatek) Czytałem że wbrew wyglądowi bliżej mu do Linuxa niż Workbencha (pisane przez zwolennika MOSa). Więc precyzuję że OS4 to wg mnie post-Amigowy system, bo nie chodzi na prawdziwych Amigach.

Wielkie pudło to dziadek z przeszczepami? - Tak, dokładnie tak uważam. To prawdziwy dziadek z prawdziwymi przeszczepami. :) Dlatego duże Amigi były marginesem w sprzedaży Amig. A przekładanie Amig do wielkich pudeł uważam za sposób leczenia kompleksów wobec PC, że jakoby duży może więcej, np więcej przeszczepów się w tym zmieści. ;)

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 17:47:02 przez ZbyniuR
[#22] Re: Czym jest Amiga?

@ZbyniuR, post #21

Więc precyzuję że OS4 to wg mnie post-Amigowy system, bo nie chodzi na prawdziwych Amigach.


No i patrz, znowu porażka... :)
[#23] Re: Czym jest Amiga?

@recedent, post #22

Czy dziadek może oddychać pod wodą? - Tak, jak sobie wszczepi skrzela lub skorzysta z akwalungu. Czyli OS4 działa na przeszczepach a nie na Amigach. Na podobnej zasadzie można w dużą Amigę wsadzić kartę która sprzętowo zrobi z niej PC i mówić że Winda to Amigowy system bo chodzi na takiej Amidze. Wg mnie PPC to nie jest Amigowy procesor. Bo nigdy nie było prawdziwych Amig z takowym. Jest jedynie prockiem na którym można emulować Workbencha.

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 18:58:02 przez ZbyniuR
[#24] Re: Czym jest Amiga?

@ZbyniuR, post #23

Wg mnie PPC to nie jest Amigowy procesor.

Rany, nie przesadzajmy, bo to już jakaś paranoja, czyli moja A1200 z 060-66 to nie Amiga , bo nigdy nie było takich Amig , albo ZorroII w A1200 to nie Amigowe zorro bo nigdy nie było ZorroII w A1200 .
Nie popadajmy w skrajności - Amiga 1200 z Blizzardem PPC - to dalej Amiga 1200 tyle że z zajebiście szybkim procesorem :)
[#25] Re: Czym jest Amiga?

@Olo, post #24

Z tym zaje...... szybkim to nie masz racji, z całą resztą się zgadzam.
[#26] Re: Czym jest Amiga?

@Olo, post #24

060-66 to zajebiście dobre sterydy, a Ama z PPC to całkiem niezły przeszczep. hihihi

Chciałbym podkreślić, że nie mam nic przeciw by każdy sobie używał takich konstrukcji jakie mu się podobają, i nazywał je sobie po swojemu. Jednak to co wg ciebie jest przesadą wg mnie jest nazywaniem rzeczy po imieniu. Każdy może sobie ustalić granice tego co wydaje mu się Amigowe, tam gdzie mu się podoba.

Zorro od początku służyło do tego by montować w Amigach przeszczepy. Ciekawe czy jak się pojawią karty turbo do A1200 z x86, miażdżące mocą i emulujące 68k i PPC by bujnąć jakiś post-Amigowy system to się skusisz? Czy uznasz to za Amigowe rozwiązanie? Ile kroków trzeba by jeszcze zrobić od tak wyznaczonej granicy Amigowości by uznać że PC z UAE to Amiga?

Albo z innej bańki, były kiedyś klony Amig z AGĄ i 030 wtykane we wnękę po napędzie CD do PC, czy taki PC stawał się Amigą? - Nie musisz odpowiadać i nie chce ci nic wkładać w usta. Chodzi mi tylko o to, że gdzieś te granice Amigowości muszą być i ja swoje wyznaczyłem tam gdzie wyznaczyłem. A że nie mamy wspólnego wodza, to każdy uznaje własne. :)
[#27] Re: Czym jest Amiga?

@ZbyniuR, post #26

060-66 to zajebiście dobre sterydy

Patrząc się na Twój podpis - A1200 030 - używasz Amigi z przeszczepami, na sterydach i w ogóle to nie jest Amiga, bo nie było A1200 z procesorem MC68030 - proste

Zorro od początku służyło do tego by montować w Amigach przeszczepy

Nie, Zorro to sloty rozszerzające możliwości komputera - żadne przeszczepy . Commodore przedstawił dwie rodziny Amig - "Duże" - z możliwościami rozbudowy, i "małe" - czyli nasze A500/A1200/A600 . Jak pisałem, nie przesadzajmy, skoro "Duża" Amiga ma możliwość rozbudowy i Amigowa firma robi Amigowe karty do AMIGI, to co w tym złego

Chodzi mi tylko o to, że gdzieś te granice Amigowości muszą być

Ależ oczywiście, ale tutaj raczej powinniśmy raczej zastanowić się nad zupełnie innym "problemem" - nie tyle co jest komputerem Amiga, ale co znaczy w dzisiejszych czasach - być Amigowcem .
O ile można zgodzić się z artykułem , że Amigi to - na upartego - tylko tzw. Amigi klasyczne, o tyle definicja Amigowości to już zupełnie inny problem. Dlaczego problem - bo odczuć indywidualnej osoby nie da się zmierzyć, zdefiniować itd . Przez prawie 25 lat używam Amigi od A500 z 2MB Ram, do A1200 z 060-66 i GFX - ostatnio zapragnąłem czegoś szybszego, i mam Apple MDD z G4 i MorphOS 3.2 . Czy używam Amigi - NIE - Apple to Nie Amiga i koniec. Czy czuje się Amigowcem - ależ oczywiście , bo dlaczego nie . Komputer działa pod systemem , który ma korzenie Amigowe, działa na nim oprogramowanie, które używam na A1200 , działają mi gry z A1200. Oczywiście, ktoś może uznać, że Apple PPC + MorphOS to nie jest sprzęt godny prawdziwego Amigowca, i bedzie miał rację, bo skoro dla niego nie jest , to ma rację. Jednakże nie może przekonywać innych do swoich racji, bo to nie ma najmniejszego sensu.
[#28] Re: Czym jest Amiga?

@ZbyniuR, post #26

gdzieś te granice Amigowości muszą być i ja swoje wyznaczyłem tam gdzie wyznaczyłem


I tu dochodzimy do sedna sprawy. Trzeba było od razu napisać, że to Twoje granice amigowości i Twoja jej definicja. Szanuj czas dyskutantów ;)
[#29] Re: Czym jest Amiga?

@ZbyniuR, post #19

stare Spectrusie zaczęto nazywać klasycznymi, co chyba lepiej brzmi niż stare. Również muzyka klasyczna gdy powstawała te 200 lat temu nie była tak nazywana, bo tego miana doczekują się rzeczy dobre a już nie nowe co nadaje im szlachetności, więc żadna to ujma dla Amig klasycznych.


To wszystko zależy od kontekstu. Niestety tu "Amiga klasyczna" występuje zbyt często jako przeciwwaga usprawiedliwiająca posiadanie sprzętów post-amigowych. W tym kontekście "ta stara, powolna i niewarta zachodu" Amiga (tfu) klasyczna jest tylko tłem dla wychwalania sprzętów pod systemy MorphOS i AmigaOS4. A po drugie, co mnie jeszcze bardziej frustruje, to tzw. "klasyk". Dlaczego nie można napisać po prostu "Amiga"? Czy to słowo jest trędowate? Dlaczego "klasyk"?

Przykład dziś z forum:

poza tym że uruchomisz go zarówno na klasyku (archaiczną wersję przy pomocy Geek Gadgets), jak i na AmigaOS 4.x


Dlaczego nie można po prostu napisać "uruchomisz go na Amidze". Po co udziwniać? Czy słowo "Amiga" kłuje w język?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 21:09:46 przez jubi
[#30] Re: Czym jest Amiga?

@jubi, post #29

Niestety tu "Amiga klasyczna" występuje zbyt często jako przeciwwaga usprawiedliwiająca posiadanie sprzętów post-amigowych.

Używam Amigi 1200 z procesorem MC68060-66MHz, i kartą graficzną, szukałem czegoś szybszego, co spełni moje oczekiwania. Nie ma szybszej Amigi, owszem mogłem kuipć kartę z procesorem PPC, jednak wydawało mi sę to nie opłacalne w stosunku do wielokrotnie szybszego maca z G4. Czy coś złego jest w tym, że pragnąłem szybszego komputera

Dlaczego nie można napisać po prostu "Amiga"? Czy to słowo jest trędowate? Dlaczego "klasyk"?

A dlaczego na Fiata 126p mówi się "Maluch" lub "Maluszek" bo tak się przyjęło , czy to jakaś tragedia, że ktoś powie - mam malucha, zamiast mam Fiata 126p . Tak samo w naszym środowisku przyjęła się nazwa - klasyk lub Amiga klasyczna .

Po co udziwniać? Czy słowo "Amiga" kłuje w język?

Z ciekawości, jakiej Amigi używasz . Bo jak narazie to wszystkich pouczasz - podpowiadam - WinUAE to nie Amiga
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem