Komentowana treść: Wieści z AmiWest 2020
[#1] Re: Wieści z AmiWest 2020
karta ACA 1260 zalicza kolejne opóźnienie i głośno mówi się o zmianie podejścia, które skierowane będzie w kierunku rozwoju wersji z procesorem 68040 z uwagi na wysoką cenę i słabą dostępność 68060.


Czekajże, a nie jest tak że Jens zrobił sobie z góry zapas procesorów 060? Czy może chodziło raczej o 040?
[#2] Re: Wieści z AmiWest 2020

@recedent, post #1

040 w wersji MC to fajny procek.
[#3] Re: Wieści z AmiWest 2020
Starsze aplikacje wykrywają dodatkowe rdzenie procesora, powstały też pierwsze proste demka, które już teraz potrafią zrobić z nich użytek.


O fajne, a da się zobaczyć jakieś video z tego jakoś, coś?

Starsze aplikacje wykrywają dodatkowe rdzenie procesora,

Dziwnie brzmi trochę, tzn. że jak, np. część funkcji (.library/.so) ogarnia jeden rdzeń a główna część programu drugi na przyład?
[#4] Re: Wieści z AmiWest 2020

@recedent, post #1

Jans to cwany lis tłuk karty procesorowe z 30
przez kilka lat .
Pewnie ma spory zapas 40 i 60 .
Wiadomo ludzie wola 60 niż 40
Wiec pewnie sprzeda 40 a potem 60
Biznest to wojna .
[#5] Re: Wieści z AmiWest 2020
Przecież jedyną konkretną zmianą w Picasso96 jest support dla CyberVisionPPC i screendragging dla reszty kart. Ani to rewolucyjne ani nie jest tego wiele :).
[#6] Re: Wieści z AmiWest 2020
Czy jest jakaś orientacyjna data wydania tego Image FX? A może jakaś wczesna wersja tego została gdzieś pokazana?
[#7] Re: Wieści z AmiWest 2020
Multicore brzmi pięknie. Ktoś widział te dema, czy tylko slajdy z dem były?
Image FX w wersji PPC, no w końcu, a nie jechanie na emulatorach procesorów.

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 22:48:10 przez KM_Ender
[#8] Re: Wieści z AmiWest 2020

@KM_Ender, post #7

Na MorphOSie pluginy do ImageFxa masz od ponad 15 lat na PPC.
[#9] Re: Wieści z AmiWest 2020
Od dobrych 15-20 lat mam ochotę zrobić prezentację pokazującą 20 sposobów na zawieszenie ImageFXa i 20 ewidentnych błędów. Ten program miał błędy w czasach gdy używało się go na fullscreenie z typowym amigowym panelem na osobnym ekranie. Jednak to co się w nim wydarzyło gdy przeszedł na bardziej systemowy, okienkowy inteface i dostał warstwy to przechodzi ludzkie pojęcie. Pełno hacków od których oczy krwawią i miejsc gdzie się wywala albo pokazuje swoje niedoróby. Gdy się patrzy jak głupieją maski warstw i selekcje przy zwykłym powiększaniu obrazka to trudno uwierzyć, że to jest coś więcej niż wczesna wersja alpha. Na każdym kroku czuć straszne zaszłości historyczne. Program działa z 10 razy wolniej niż powinien. Często jakieś elementy obrazka się nie przerysują. I problemy nagle zaczynają się mnożyć gdy zrobi się drugą warstwę. Tam warstwy nie powinny zostać nigdy włączone, bo to jest tylko taka próba, wstęp. No a program graficzny do true color bez warstw to od ponad 20 lat jest raczej tylko ciekawostka.

W tym roku dałem mu szansę i coś tam próbowałem robić. No i niby zrobiłem. Ale do dzisiaj boli mnie szyja od kręcenia z niedowierzania przy każdym problemie na jaki trafiłem. O ilości zawieszeń nie wspomnę, bo to wstyd.

Gdy się tak patrzy na ImageFXa to niby ma niemal wszystko co trzeba. Ale gdy się go zacznie używać, to właściwie na każdym kroku jest niedoróbka albo błąd. Tyle lat rozwoju i wszystko jak krew w piach.

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 23:56:58 przez MDW
[#10] Re: Wieści z AmiWest 2020

@MDW, post #9

A której wersji Image FX dotyczą Twoje spostrzeżenia? Bo kupiłem Image FX 4.5 Studio wersja BOX CD dla Amigi 1200/AGA od A-EON stąd:

https://amigakit.amiga.store/product_info.php?products_id=12691

I mam szczerą nadzieję, że nie jest z tym programem tak źle jak kolega opisuje.
[#11] Re: Wieści z AmiWest 2020
ACA1240 - Jens chce sprzedawać kartę w wersji 040/25Mhz do 500eur. Zapewne odblokowanie kolejnych funkcji, takich jak wyższe taktowanie będzie za dopłatą Dodatkowo brak RTG, będzie jako dodatkowy moduł. Czyli standardowe działanie tego Pana :)
[#12] Re: Wieści z AmiWest 2020
Fakt,dobre wieści.Tabora będzie można kupić a nie tylko zamówić.ok, racja
[#13] Re: Wieści z AmiWest 2020

@MDW, post #9

Dlatego ja zawsze polecam ArtEffect 4 :)

Ps. I jak tam widział ktoś jakiś pokaz multi core?




Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 11:05:49 przez ede
[#14] Re: Wieści z AmiWest 2020
O dawno zapowiadanym Enhancer dla OS3 ani słychu. Jak na rynku brakuje chipów (jak 68060), to należy je zasymulować (FPGA, ARM). W świecie 8-bitowych Commodore dokładnie to się robi, za kilka lat pewnie każdy jeden niedostępny już chip będzie miał swój odpowiednik.
[#15] Re: Wieści z AmiWest 2020
@ede

Co innego gdy program widzi dodatkowe rdzenie, a co innego gdy je wykorzystuje i normalnie bez zwieszek i innych problemów pracuje. AmigaOS 4 odziedziczył dużo naleciałości po AmigaOS 3.x, które skutecznie utrudniają działanie multicore, dlatego na razie nie działa jeszcze prawie nic, bo prawie wszystko korzysta z jakichś tam konfliktowych funkcji.

Prace nad różnymi obejściami problemów trwają, a na razie w celu demonstracji że to w ogóle działa powstały proste, naprawdę proste rzeczy, polegające na tym że jakieś tam dane są wypluwane w konsoli. Steven uznał że jest to za mało medialne i datego podczas wystąpienia na Amiwest postanowił że nie będzie tego puszczał, więc na dziś nie można zobaczyć żadnego wideo.

@Rzookol

Szczegółowy opis nowego Picasso znajdziesz tutaj, ja jednak uważam że zmian i poprawek jest wiele.

Dla AmigaOS 4, też już 15 lat temu powstał zestaw jakichś natywnych filtrów czy loaderów do ImageFX, ale to nie to samo co cały program przepisany na PPC.

@MDW

Ale właśnie natywna wersja może wiele problemów i zwieszek zlikwidować. Tak stało się np. z Personal Paintem. Pamiętam niejeden wątek na PPA o kombinacjach, edycji pliku konfiguracyjnego itp. żeby to w ogóle odpalić na MOSie, a wprzypadku AmigaOS 4 też trzeba było kombinować, teraz nie muszę stosować żadnych kombinacji i sztuczek, a natywna wersja dla AmigaOS 4 jest bezproblemowa i stabilna jak skała.

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 15:02:48 przez MUFA-amigaone-pl
[#16] Re: Wieści z AmiWest 2020

@MUFA-amigaone-pl, post #15

Steven uznał że jest to za mało medialne


Może i za mało medialne ale za to jakie przełomowe!
Kiedyś tam puszczało się wszystko co było np. pod shedulerem WarpOS - warp race (czy jak tam to się nazywało, jakieś tam kropeczki wypluwało jeśli dobrze pamiętam) i było Wow! że jednak dwa rdzenie (68k i PPC) działają na prawdę.
Więc teraz dla nas też byłoby Wow!
Zdaje się, że Steven nie oczekuje, że nagle całemu światu zaprze dech w piersiach jak multicore ruszy na całego.

Co innego gdy program widzi dodatkowe rdzenie

Chyba mam problem - jakoś nie mogę sobie uzmysłowić jak ('zwykły')program może sobie widzieć coś, coś takiego jak dwa rdzenie na przykład. I to mnie ciekawi. Chociaż może za gupi jeszcze jestem i kiedyś z tego wyrosnę.




Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 15:32:00 przez ede
[#17] Re: Wieści z AmiWest 2020

@MUFA-amigaone-pl, post #15

Na pewno poprawią Image FX w wersji dla procesorów PowerPC. Pytanie tylko czy nowa wersja dla Amiga OS3/AGA jest też poprawiona i stabilna.

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 15:51:39 przez Hexmage960
[#18] Re: Wieści z AmiWest 2020

@MUFA-amigaone-pl, post #15

Tak stało się np. z Personal Paintem. Pamiętam niejeden wątek na PPA o kombinacjach, edycji pliku konfiguracyjnego itp. żeby to w ogóle odpalić na MOSie


Ot, wyłączyć używanie blittera (zmiana jednej linijki w Startup_1.set). Resztę (tzn. wybieranie w jakiej rozdzielczości i ilości kolorów ma się program odpalić) możesz zrobić z poziomu uruchomionego Personala już, o ile pamięć mnie nie myli.
[#19] Re: Wieści z AmiWest 2020

@Hexmage960, post #10

Dotyczy to każdej wersji. Tu nie chodzi o jakiś jeden konkretny błąd. Ten program wygląda na architektoniczną katastrofę. Zlepek nawarstwionych przez dziesięciolecia hacków. Okienkowość i warstwy obniżyły stabilność i zwiększyły liczbę błędów do poziomu nieakceptowalnego. Wystarczy usiąść przy nim spróbować zrobić to co się dzisiaj robi. Kilka warstw, kanały alpha, selekcje. Takie podstawowe operacje.
[#20] Re: Wieści z AmiWest 2020

@szopen, post #11

500euro za nową kartę z 68040 na 25MHz to i tak dobra wiadomość
A ja mam żelazny zapas 68040 na ciężkie czasy
[#21] Re: Wieści z AmiWest 2020
Obsługa Bvision ale czad, zobaczę jak działa indiswitcher w tandemie bvision i indi mk3.
[#22] Re: Wieści z AmiWest 2020

@MDW, post #19

Ten program wygląda na architektoniczną katastrofę.

Wówczas tak źle nie wyglądał i raczej ta wersja to taki gest dla retro fanów tego programu.
[#23] Re: Wieści z AmiWest 2020

@ede, post #16

Dobra, uczepiłem się tego multicore :] Poprawiłem się jednak i poszperałem w necie aby już nie wykazywać się arogancją.
Chciałbym się mylić ale wygląda mi na to, że na chwilę obecną jest tyle ile w 2015 - Multicore and Amiga: Present and Future

Skoro Hyperion przedstawił mniej więcej jak to jest/będzie zrealizowane, to nie jest to wielką tajemnicą.

Dziwi mnie czemu jednak nie zaprezentowali tych podstawowych testów (nawet tego z 2015 jeśli nie ma więcej). Rozumiem, że nie upublicznili czegoś co nie jest gotowe ale pokazać mogli, wszakże takie imprezy są właśnie do tego. Ludzie oczekują takich prezentacji. Dlaczego im/nam tego nie dać. Hmm.





Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 20:41:16 przez ede
[#24] Re: Wieści z AmiWest 2020

@ede, post #23

Odnośnie mutlicore na X5k: oświadczenie bigfoot'a
[#25] Re: Wieści z AmiWest 2020

@Jacek Piszczek, post #24

Aha, czyli jest jeszcze inaczej, oby nie gorzej... Mam nadzieję, że Steven jednak odpowie rzeczowo i nie wyjdzie z tego "kwas". :]
[#26] Re: Wieści z AmiWest 2020

@ede, post #25

Kwas to jest z sytuacją: "naucz nas kompilować uboota bo nie wiemy jak to zrobić", ale ogolnie w X5000 (czego nie wiedzialem) firmware jest na karcie SD, więc aż takiej tragedii nie ma. W ostatecznosci userzy X5000 zeby skorzystac z morphosa bedą musiel procz karty GFX podmienic także karte SD

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 00:55:11 przez michal_zukowski
[#27] Re: Wieści z AmiWest 2020

@michal_zukowski, post #26

Ano, słuszna uwaga ;] tylko jak ktoś w niewiedzy sobie zrobi update tegoż firmware, to skąd weźmie poprzednią wersję? To będzie jeszcze dostępne?
[#28] Re: Wieści z AmiWest 2020

@Jacek Piszczek, post #24

Stanowisko Trevora Dickinsona (A-EON):

1)
link #7

(...)
Praca jądra ExecSG nie będzie miała wpływu na obsługę MorphOS-a.

Trevor

[Edytowane przez TrevorDick 29.10.2020 - 09:28]

2)
link #13

(...)
Niezależnie od tego, czy mam kwalifikacje, czy nie, nie zamierzam zatwierdzać wydania oprogramowania układowego uboot dla systemów A-EON X5000 / 20 lub X5000 / 40, które nie obsługują ładowania systemu MorphOS

Ufam, że to już koniec dyskusji.

Trevor

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 02:36:24 przez Amig_OS
[#29] Re: Wieści z AmiWest 2020

@fazior, post #21

Obsługa Bvision ale czad..


Ciekawe, czy będzie coś szybciej/lepiej niż pod CGX4?
[#30] Re: Wieści z AmiWest 2020

@BULI, post #29

CGX4 mi nie przeszkadza i z chęcią bym z nim został, ale w oprogramowaniu indi jest taki fajny ficzur jak automagiczne przełączanie ekranów p96/mk3. A czy szybciej to się potestuje i zobaczy:).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem